861 kişiye cenaze hizmeti verdi

17 Ocak 2017 Salı 19:41

861 kişiye cenaze hizmeti verdi

Kdz.Ereğli Belediyesi, Mezarlıklar Müdürlüğü aracılığıyla 2016 yılında vefat eden 861 vatandaş için cenaze hizmeti verdi.

Ailelerin talebiyle vefat eden 861 kişiye cenaze hizmeti verdiklerini belirten Erarslan; “Vefat eden vatandaşlarımızın 224’ü Şehir Mezarlığımıza, 170’i müdürlüğümüz sorumluluk sahasındaki diğer mahalle mezarlıklarına, 364’ü ilçemize bağlı köylerimizdeki mezarlıklara geri kalan 103 kişi ise İlçe ve il dışında kalan mezarlıklara defnedilmiştir” dedi.

1 YILDA 20 BİN KİŞİYE TAZİYE YEMEĞİ..

Mezarlıklar Müdürü Muhammet Erarslan, yıl içerisinde 20 bin 520 kişiye taziye yemeği verdiklerini belirterek; “2016 yılı içerisinde 535 cenazeye yıkama hizmeti, 342 cenazeye taziye yemeği ve hoca hizmeti, 601 cenazeye kefen hizmeti, 494 cenazeye tahta hizmeti, 718 cenazeye ise araç hizmeti verilmiştir. 50’si ücretli olmak üzere toplam 103 cenazenin ilçe ve il dışı nakli gerçekleştirilmiştir. Ölen vatandaşlarımızın %53’ü erkek, %47’si bayanlardan oluşmaktadır. 861 ölümün 793’ü doğal yollarla, 68’i ise Adli Vaka olarak meydana gelmiştir” dedi.

İlçe genelindeki 54 camii ve mescidin yıl içerisinde temizlendiğini söyleyen Erarslan, belediyenin sorumluluk sahasında bulunan 57 adet mezarlığın tamamında tırpan ve temizlik işlemlerinin de yapıldığını bildirdi.

Yorumlar

Gençler Bilişim öğrenecek...

17 Ocak 2017 Salı 19:22

Ereğli Haber

Gençler Bilişim öğrenecek...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliği ile yarıl yıl tatilinde 14-18 yaş grubundaki gençlere yönelik yazılım ve bilişim kursu verecek.

Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (HEM) Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada kurslara katılmak isteyen öğrencilerin 16 Ocak-21 Ocak 2017 tarihleri arasında Kdz. Ereğli HEM’e başvuru yapmalarının gerektiği belirtildi. Yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi; “Geleceğin bilişimcileri yazılım dünyasına ilk adımlarını bu eğitimlerle atıyor. Elektronik tasarım ve robotik geleceğin teknolojisinin temel taşlarıdır. Yarının tasarımcıları için şimdiden kodlama alt yapısını oluşturmak, onları bilimsel düşünce ve yaklaşıma teşvik etmek geleceğin teknolojisine uyum sağlamak için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda, hayal gücü ile tasarım becerisini bir araya getirerek atölye uygulamaları yapmak yarına adaptasyonu geliştirecektir. Eğitimlerimizle gençlerimiz ve çocuklarımıza teknolojik dünyanın kapılarını açıyoruz. Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu 14-18 yaş grubundaki gençlere yarıyıl tatilinde bilişim dünyasının kapılarını açıyor. Geleceğin bilişimcilerinin yazılım dünyasına ilk adımlarını atmaları için Karadeniz Ereğli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak Kdz. Ereğli Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile yarıyıl tatilinde gençlerimize toplamda 80 saat; Algoritma, Yazılım ve Donanım, Temel Elektronik, Robotik, 3 Boyutlu Tasarım, Atölye Uygulamaları kursları verilecektir. Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü olarak amacımız yarının tasarımcıları için şimdiden kodlama altyapısını oluşturmak, onları bilimsel düşünce ve yaklaşıma teşvik etmek, geleceğin teknolojisine uyum sağlamaktır. Düzenlediğimiz kurslar aynı zamanda hayal gücü ile tasarım becerisini bir araya getirerek atölye uygulamaları yapmaları gençlerimizin yarına adaptasyonunu geliştirecektir. Kurslarımıza başvurular 16 Ocak-21 Ocak 2017 tarihleri arasında müdürlüğümüze yapılacaktır. Kurs süresi yarıyıl tatili boyunca devam edecektir.”

Etiketler:

Zonguldak , Ereğli , Halk Eğitim , Bilişim kursu , robotik , zuhal efe , Denizcilik Lisesi , Kdz. Ereğli , Hüseyin Arslan

Yorumlar
  • STUDENT
    18 Ocak 2017 Çarşamba 19:25

    !-!->SUPER<-!-!

FETÖ'den 7 kişi gözaltına alındı

17 Ocak 2017 Salı 17:24

Ereğli Haber

FETÖ'den 7 kişi gözaltına alındı

Zonguldak’ta FETÖ soruşturması kapsamında aralarında polislerinde olduğu 1’i kadın 7 şüpheli işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Öte yandan geçen yıl bir olayda kendisine silah doğrultan saldırganın silahı tutukluk yapması üzerine gösterdiği üstün cesaret nedeniyle cesaret belgesi ile ödüllendirilen komiser yardımcısı da FETÖ soruşturmasında adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak’ta aralarında emniyet müdürü, komiser yardımcısı ile sosyolog kadının bulunduğu 7 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sabah saatlerinde Zonguldak Adliyesi’ne getirildi.
Gözaltına alınan emniyet müdürü B.A., komiser yardımcısı S.K., M.Ç., S.A.Y., Y.T., A.K. ve sosyolog kadın Z.S., ifadeleri alınmak üzere Cumhuriyet Savcılığı’na çıkartıldı.

Silah tutukluk yapınca hayatı kurtuldu
FETÖ soruşturmasında adliyeye sevk edilen komiser yardımcısı A.K.; geçen yılın Mart ayında Cesaret Belgesi ile ödüllendirilmişti. Karabük'te polis memuru olan babasını öldürdükten sonra, gasp ettiği taksinin şoförünü yaralayan ve orman müdürlüğünde görevli şoförün ölümüne sebep olan, ardından da intihar eden 23 yaşındaki Ercan Koz’un silahlı çatışmaya girdiği olayda silah tutukluk yapmış ve komiser yardımcısı A.K.’nin hayatı kurtulmuştu.
Kokaksu mevkisinde polisin “Dur” ihtarına uymayan Koz, istasyon caddesine geldiğinde hemzemin geçitte trenle karşılaşınca yan yola girdi. Güvenlik kameralarının saniye saniye kaydettiği görüntülerde gasp ettiği taksiyle elektrik direğine çarpan Erhan Koz, yine kendisine “Dur” ihtarında bulunan polis memuruna silahını doğrulttu.

‘Teslim ol’ dedi silahı bırakmasını istedi
Komiser yardımcısı A.K.; aralarında bir metre mesafe bulunan Koz’un teslim olmasını istedi. Erhan Koz ise silahına davrandı ancak silah tutukluk yaptı. Bu sırada silahın ateş almadığını gören Erhan Koz, kaçmaya çalıştı. Daha fazla kaçamayacağını anlayan Koz, babasına ait beylik tabancasıyla başına ateş ederek yaşamına son verdi.
Olayın ardından düzenlenen törenle komiser yardımcısı A.K.’nın hayatının kurtulmasından dolayı müdürlük bahçesinde kurban kesilip dua edilmişti.

Etiketler:

Zonguldak , FETÖ , cesaret belgesi , polis

Yorumlar

Alaplı'nın Son tarihi konağı

17 Ocak 2017 Salı 16:34

Alaplı'nın Son tarihi konağı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Osmanlı döneminde yapılan son tarihi ahşap bina apartmanların arasında ayakta kalma mücadelesi veriyor. Aynı dönemde yapılan 3 tarihi konak daha önce kundaklama sonucu yakılırken, kalan son eserin korunması isteniyor.

Sultan 1. Mahmut döneminde yapılan 4 konaktan 3’ü yok oldu
Alaplı ilçesine bağlı Konak Mahallesi’nde 1750 yılında Sultan 1. Mahmut döneminde İstanbul’dan ilçeye gelen Hacı Bin Saidi Hüseyin (Hacı Hüseyin) tarafından yaptırılan 4 konaktan sonuncusu ayakta kalma savaşı veriyor. Daha önce iki kez kundaklama girişiminde bulunulan tarihi konak Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin zamanında müdahalesi ile sonuçsuz kaldı. İçi çam ağacı, dışı ise meşe ağacı ile kaplı tarihi konak geçen 260 yıla rağmen halen ayakta durmayı başardı. Çatısı eskiyen, pencereleri, kapıları ve camları kırılan bazı tahtaları ise bilinçsiz vatandaşlarca sökülen tarihi konağın tamamen yok olmaması için koruma altına alınması isteniyor. Alaplı ilçesindeki vatandaşlar sosyal medya üzerinden resimlerini yayınladıkları tarihi konağın restorasyonunun yapılarak müze haline dönüştürülmesi için AK Parti milletvekilleri, ilçe kaymakamlığı ve belediye başkanına çağrıda bulunuyor. Vatandaşlar 260 yıllık konağın tarihi yapısı korunarak aslına uygun olarak yeniden yapılmasını istedi.

260 yıllık tarihi konağa sahip çıkılması isteniyor
Alaplı Merkez Mahallesi Muhtarı Hüseyin Yazgan, ilçede başka bir tarihi yapı kalmadığını, diğerlerinin ya kundaklandığını yada doğal nedenlerle yok olduğunu belirterek, kalan son yapıya ise sahip çıkılmasını istedi. Yazgan yaptığı açıklamada “Bu Konak 1750 yılında istanbul'dan Alaplı'ya gelen Hacı Bin Saidi Hüseyin ( Hacı Hüseyin) bey tarafından yapılmış. Konak evi ( Misafirhane) olarak yapılmıştır . Ayrıca Hacı Hüseyin beyin bunun dışında Kadı binası ve kendi oturduğu Konak evi bulunmaktaydı. Bu iki eserin yanması sonucu Alaplı'da zamanında misafirhane olarak kullanılan tek eser olarak günümüze kalmış bir eserdir. Bu tarihi yapıya sahip çıkılmasını, yok olup gitmesine izin verilmemesini istiyoruz.” dedi.
Alaplı ilçesinde ayakta kalabilen son tarihi yapının korunması için yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor.

Yorumlar
  • Naciye bodur
    19 Ocak 2017 Perşembe 17:08

    Konak Mah merkez cd. Deki kagir Ahşap binanın da korumaya alınmasını istiyorum. Diğer taraftan misafirhane olarak kullanılan binanında korunmasını isterim.

YOK ARTIK

17 Ocak 2017 Salı 15:53

Ereğli Haber

YOK ARTIK

Zonguldak’ta bir futbol sahasının yan tarafından açılan ve işletildiği tespit edilen kaçak maden ocağı, ekipler tarafından imha edildi.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kaçak maden ocaklarına göz açtırmıyor. Ekipler, bir ihbar üzerine Üzülmez Mahallesi’ndeki Gönül Alışır Stadı’na geldi. Burada stadın yanında kaçak olarak açıldığı ve işletildiği tespit edilen maden ocağı imha edildi.
Ekipler önce maden ocağının girişinde ve çevresinde incelemelerde bulundu. Maden ocağının girişinde bir de vagon ele geçirildi. İçeride terk edilmiş halde kazma ve küreklerin yanı sıra madenin girişinde vinç ve halat bulundu.
Ocak girişinde güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri, TTK ekipleri ile birlikte imha operasyonu gerçekleştirdi. Dinamit lokumları madenin girişine konularak tetikleyici yardımıyla patlatıldı. Bu sırada stadın yakınındaki mahalle yolu da jandarma ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı.
Patlatılan maden ocağı hakkında tutanak tutan ekipler bölgeden ayrıldı.

Yorumlar