66 yıldır el işi örüyor...

25 Aralık 2019 Çarşamba 12:07

66 yıldır el işi örüyor...

Zonguldak’ta yaşayan 78 yaşındaki Ali Yılmaz birçok kadının ismini dahi bilmediği çorap ve kazak türlerini örerek görenleri şaşırtıyor.

 Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Yeni Doğanlar köyünde tek başına yaşayan 78 yaşındaki Ali Yılmaz, çocuk yaşlarda babasından görerek birçok kadının ismini dahi bilmediği örgü türleriyle kazak ve çorap örerek görenleri şaşırtıyor. Yılmaz, kış aylarında vakit geçirmek için torunlarına , 12 yaşından beri bereler, çorap ve kazak ördüğünü söyledi. 
Şiş ile örgü örmeyi çocukken babasından öğrendiğini anlatan Ali Yılmaz," Ben bu mesleği 12 yaşındayken babamdan görerek öğrendim. O zamanlar fakirlik olduğundan babam ve annem bu el işini yapardı ve o yıllardan beri bende örgü örerim. Bu örgüleri beş şişle de iki şişle de yapabiliyorum. Ben bu örgü el işini para karşılığı olmadan hobi olarak yapıyorum. Genelde kazak, çorap, patik ve bereler örüyorum. Ben bunları torunlarıma, komşularıma ve isteyen herkese örüyorum" dedi. 
Köyündeki komşu kadınlara örgü konusunda da yardım ettiğini anlatan Yılmaz, bu el örgü mesleğini babamdan görerek öğrendiğini söyledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Alaplı

Yorumlar

Kur'an bülbülleri yarıştı

24 Aralık 2019 Salı 17:11

Kur'an bülbülleri yarıştı

Zonguldak Alaplı İlçesinde ‘Genç Nida Kur´an-ı Kerim’i Güzel Okuma Ve Hafızlık Yarışması’ gerçekleştirildi.

 Lise öğrencilerine yapılan Genç Nida Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması Finali Alaplı İmam Hatip Lisesinde yapıldı. Yapılan açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesinde Yarışmanın öğleden önceki bölümünde imam hatip ortaokulları Alaplı İHO koordinatörlüğünde öğleden sonraki bölümünde Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arası yarışma Alaplı Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde yapıldı. ‘‘Genç Sada Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması’’ Alaplı İmam Hatip Lisesinde yapıldı. Yapılan yarışma sonunda kazanlara ödüller verildi. 
Programa, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Öztürk,İçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, İlçe Müftüsü Aydın Bostancı, İlçe yöneticilerinin, okul müdürlerinin, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin ilgiyle izlediği yarışmalar Alaplı genelinde büyük bir heyecan oluşturdu. Yarışmaya katılan öğrenciler arasında rekabetten çok gönüldaşlık ön plana çıktı. Öğrencilerin performanslarını sahnelemesinin akabinde oluşturulan değerlendirme komitelerince puanlandırma yapıldı. ödül töreni sonrası toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , Genç Nida Kur´an-ı Kerim , Güzel Okuma Ve Hafızlık Yarışması

Yorumlar

Bugün gece saatlerinden itibaren yağış etkisini arttıracak

24 Aralık 2019 Salı 15:21

Bugün gece saatlerinden itibaren yağış etkisini arttıracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Batı Karadeniz’de sağanak yağış uyarısı yapıldı, vatandaşların sel, su baskınına karşı duyarlı olunması istendi.

 Genel Müdürlüğü'nün yaptığı uyarıya göre, Batı Karadeniz’de devam eden sağanak yağışlar, bugün gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak yarın (Çarşamba) gece saatlerine kadar Bartın, Düzce ve Zonguldak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Bu nedenle meydana gelebilecek sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Meteoroloji , hava durumu , Batı Karadeniz’

Yorumlar

“Kız Kardeşim Projesi” Kdz. Ereğli’de de hayata geçecek...

24 Aralık 2019 Salı 15:07

“Kız Kardeşim Projesi” Kdz. Ereğli’de de hayata geçecek...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) , Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla hayata geçen ve kadınların ekonomik hayata etkin bir şekilde katılımını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi’ne, Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü ile Habitat Derneği arasında imzalanan protokol ile Zonguldak ili dahil oldu.

 Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü Derneği Dönem Başkanı Gülberk Yalçın konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada “Kız Kardeşim Projesi, Türkiye’de yaşayan 15-55 yaş aralığındaki kadınların kişisel finansal kaynaklarını doğru yönetme, girişimcilik farkındalığının artırılması ve desteklenmesini, bilgi teknolojileri hizmetlerini doğru kullanımına destek olacak bir eğitim içeriğini kapsıyor. Bu eğitim içeriklerinin yanı sıra kendi alanlarında rol model olan, ilham veren kadınlarla katılımcılar bir araya getirilerek tecrübe aktarımı hedefleniyor. Proje kapsamında eğitimler Habitat Derneğinin toplam 108 gönüllü genç eğitmeni tarafından veriliyor. Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübünün desteği ile Kız kardeşim Projesi kapsamında ilçedeki kadınlara yönelik verilecek ilk eğitim, 25 Aralık 2019 günü başlıyor. Gerçekleşecek ilk eğitim ile Kdz. Ereğli Zübeyde Hanım Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi öğrencilerine ‘ dijital okuryazarlık ’ eğitimi verilecektir. Kuruluşundan bu yana kadınların ve kız çocuklarının eğitim ve liderlik olanaklarına erişimlerini arttırmak, konumunu güçlendirmek ve iyileştirmek için çalışan Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü ulusal da başarı ile yürütülen bu projenin yerelde uygulayıcısı olarak bölgemiz kadınlarına katkı sağlamaya devam etmektedir” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kız Kardeşim Projesi ,

Yorumlar

Batı Karadeniz Platformu resmi kimliğine kavuşuyor...

24 Aralık 2019 Salı 12:54

Batı Karadeniz Platformu resmi kimliğine kavuşuyor...

Batı Karadeniz İllerini Ankara’da temsil eden 7 ilin sivil toplum kuruluşlarının yaklaşık bir yıl öncesinden başlayan çalışmaları resmi birlikteliğe gidiyor.

 Ankara TKİ Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantı da 7 ilin dernek başkanları, yönetim kurulları ve seçkin misafirlerin katılımıyla resmi birliktelik oluşturmak için ilk toplantı yapıldı. Batı Karadeniz’in birlik olması yönünde ilk adım olma niteliğini taşıyan toplantıda heyecan doruktaydı. Ortak geleceğe ortak akılla beraber yürümek için bir araya gelen dernek yönetimleri, proje temelli yaklaşıma, bölge olarak her türlü hedeflere ve sorunların çözümüne birlikte yürüme iradesini üst düzeyde bir kere daha vurguladı. 
Toplantıda dile getirilen temel konular şu şekilde özetlendi; "Bölge, göçler vermektedir. Devlet ve özel sektör yatırımlarını yeterince alamamaktadır. Doğası, tarihi, kültürü gibi elindekileri değerlendirememektedir. 
Bölge’nin her geçen gün biraz daha geri gittiği, diğer bölgelere göre devlet tarafından yapılan alt yapı ve üst yapı yatırımlarının geride kaldığı, yatırım çekemediği, sürekli göçler vererek genç nesillerini kaybettiği, muhteşem doğası, tarihi, kültürü ve diğer değerlerini değerlendiremediği konuları üzerinde duruldu. Bölge siyaset, ekonomi, bürokrasi ve basın yayında güçsüz kaldığı ve bölgenin Ankara’da bürokraside bir ağırlığının kalmadığı, bölge siyasetinin etkin olamadığı, bölge’de büyük iş adamlarının bulunmadığı ya da bulunanların bölgeye yeterince yatırım yapmadığı, bölgenin basın yayında da etkin olmadığı, bunların bölgenin gücünü kırdığı ifade edilmiştir. 
Bölgenin beklentilerinin ufku da daralarak günlük beklentiler veya küçük yatırımlar düzeyinde kaldığı, bir büyük bakış ve ufkun, vizyonun gerekli olduğu konusunda iş adamıyla, sanayisiyle, eğitimiyle, esnafıyla, basınıyla tüm Bölge’de farkındalık oluşturulması gerektiği konusu özellikle belirtildi. Bölge’de yatırımlar için cazibe merkezlerinin oluşması birlikte çaba göstermeye bağlıdır. Birlik içinde hareket edilemediği için Bölge olarak güçsüz kalındığında mutabık kalındı. Bölgede potansiyellerine bağlı olarak oluşacak cazibe merkezlerinin tüm bölgeyi etkileyeceğine, bunun için gelişme imkanı olan yerlerin ve sektörlerin gelişimi için ortak gayret sarf edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Bu birliğin temel hedefi de bu olacaktır." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Batı Karadeniz , resmi kimlik , 7 ilin dernek başkanları

Yorumlar