60 yıllık basın arşivi yeni nesile aktarılacak

6 Kasım 2019 Çarşamba 12:10

60 yıllık basın arşivi yeni nesile aktarılacak

Zonguldak'ta 1950'li yıllarda yayınlanan Sabah Gazetesi'nin sahibi ve başyazarı olan Şükrü Usman'ın 60 yıllık basın arşivi ZGC'ye hediye edildi.

 Arşivde dikkat çeken detay ise ulusal bir gazetenin manşetten yayınladığı 1964'li yıllarda ABD Başkanı olan Johnson'un Türkiye'ye gönderdiği mektup oldu. 
Zonguldak'ta 1950'li yıllarda günlük olarak yayınlanan Sabah Gazetesi'nin sahibi ve başyazarı olan Şükrü Usman, 1984 yılında yaşamını yitirdi. Kentte uzun yıllar gazetecilik yapan Usman, aynı zamanda geniş basın arşivini de oluşturdu. 1949 yılında Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer alan Usman'ın vefatından sonra mühendis olan oğlu Levent Usman, babasına ait basın arşivinin ZGC'ye bağışlanmasınakarar verdi. 
Basın şeref kartı sahibi olan Şükrü Usman'ın arşivi, cemiyette oluşturulan Şükrü Usman köşesine yerleştirildi. Oluşturulan kitaplık ise Zonguldaklı araştırmacıların, gazetecilerin ve genç nesilin hizmetinde olacak. Usman'ın yakın akrabası olan gazeteci yazar Sermet Aksu, "Şükrü Usman Zonguldak'ta basın şeref kartı sahibi bir gazetecidir. 1984 yılında vefat etti. Oğlu Levent Usman bu belgeleri cemiyetimize bağışladı" diye konuştu. 
ZGC Başkanı Derya Akbıyık ise "Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti olarak 1949 yılında kurulduk. Kurucularımız arasında Turan Tınay, Bedri Erel, Yusuf Günaydın, Şükrü Usman gibi bir çok isim var. Kurucularımız bu gün hayatta değiller. Mekanları cennet olsun. 1949'dan bugüne gelindiğinde bir geçmiş tarih var. Yaşanmış arşivler var. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde rahmetli Şükrü Usman'ın oğlu Levent Usman babasının arşivlerini bize bağışladı. O arşivleri ZGC'nin kütüphanesinde sergiliyoruz. Cemiyetimizde Şükrü Usman köşesi açtık. Gerçekten parayla ölçülemez tarihi öneme sahip kitap ve ciltleri bize hediye etti. O günlerde çıkan ulusal ve yerel gazeteleri bize hediye etti. Bu arşivler bizim için çok önemli.Zonguldak'ta yerel basınla ilgili sadece Zonguldak değil Karabük ve Bartın üçgeninde de bu arşivler ile ilgili çalışma yapıyoruz. Çünkü arşivler bizim geçmiş tarihimize ışık tutuyor. Bunun için Şükrü Usman'ın oğlu Levent Usman'a teşekkür ediyorum. Bu arşivde çok geniş detaylar var. İncelemeye başladık, çözmeye de başladık. Arapça ve Osmanlıca olan kitaplar da var. Geçmiş tarihte kimin arşivi varsa, dökümanı varsa bizlere verebilirler. Bizlere ulaşabilirler. Biz bu dökümanları isterlerse yerinden alabiliriz, isterlerse kendileri getirebilirler. Biz bu konuda hazırız. ZGC olarak kendi hizmet binamızda yeni bir oda tanzim ediyoruz. Buradan bunun da duyurusunu yapalım istiyorum" dedi. 
Şükrü Usman'ın oğlu Levent Usman da "Babamla ilgili arşiv ZGC'ye yakışırdı. Babam da zaten ZGC'nin kurucusuydu. Getirdik buraya teslim ettik" şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Çaycuma Halk Eğitim Okul Müdürü İncircioğlu oldu

6 Kasım 2019 Çarşamba 11:15

Çaycuma Halk Eğitim Okul Müdürü İncircioğlu oldu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’ne Gökhan İncircioğlu atandı.

 Çaycuma Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı olan Gökhan İncircioğlu, Çaycuma Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü oldu. 'Hayırlı olsun' ziyaretlerini kabul eden İncircioğlu'nun ilk misafirleri AK Parti Çaycuma İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı ve yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri Adnan Tıska, Arif Sefercik ve Ahmet Ali Başören, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülsan Geldi, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Tolgahan Köktürk oldu. Yeni görevinde başarılar dileyerek hayırlı olsun dileklerinde bulunan AK Parti yönetimi bu esnada açılan kursları da ziyaret etti. Çaycuma Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü İncircioğlu, AK Parti yönetimine nazik ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Halk Eğitim , Akşam Sanat Okulu

Yorumlar

Çocuk Esirgeme Derneği’nden Erdemir’e teşekkür

5 Kasım 2019 Salı 17:39

Çocuk Esirgeme Derneği’nden Erdemir’e teşekkür

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kdz. Ereğli Çocuk Esirgeme Derneği yöneticileri Erdemir Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, Erdemir’in ‘Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi’ne yaptığı katkılar için teşekkür etti.

 Kdz. Ereğli Çocuk Esirgeme Derneği Başkanı Suna Karayeğen ve beraberindeki heyet 4 Kasım 2019’da Erdemir Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi binasında gerçekleştirilen iyileştirmeler için teşekkür etti. Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi ve Çocuk Esirgeme Derneği faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Suna Karayeğen ve Dernek Yönetimi, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’a, koruma birimindeki çocuklar tarafından işlenen Atatürk portresiyle, derneğin teşekkür plaketini takdim etti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çocuk Esirgeme Derneği , Erdemir

Yorumlar

67 Burda’da Çocuklar Mutluluktan Uçuyor

5 Kasım 2019 Salı 17:35

67 Burda’da Çocuklar Mutluluktan Uçuyor

Zonguldak’ın eğlence, buluşma ve yaşam merkezi Esas 67 Burda AVM, minik ziyaretçilerini okulların ilk ara tatilinde ‘Harika Kanatlar’ ile buluşturuyor.

 Esas 67 Burda AVM, 15 -16 -17 Kasım tarihleri arasında sevilen çizgi film “Harika Kanatlar”ın maceraperest karakterleriyle çocukları, şarkılar ve oyunlarla dolu bir eğlenceye davet ediyor. Esas 67 Burda AVM ziyaretçilerinin ücretsiz katılım sağlayabileceği etkinlik, 15:00,17:00 ve 18:00 seanslarında minik ziyaretçileri ile bulaşacak. Çocuklar, ‘Harika Kanatlar’ etkinliği ile gönüllerince eğlenirken, çocuk olmanın tadını Esas 67 Burda AVM’nin eğlenceli dünyasında çıkaracak. 
Detaylı bilgiye Esas 67 AVM danışma noktasından ya da www.esas67burda.com internet sitesinden ulaşılabilecek. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , 67 Esas , Okul , Ara tatil , Harika Kanatlar

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu gündemi değerlendirdi

5 Kasım 2019 Salı 16:44

GMİS Yönetim Kurulu gündemi değerlendirdi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, “Vergide adalet sağlansın” imza kampanyası ile çalışma hayatı ve işyeri sorunlarıyla ilgili güncel konuları ele aldı.

 GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in başkanlığında toplanan Yönetim Kurulu toplantısına Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız ile Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir katıldı. 
Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle İzmir’de tedavisi devam eden Genel Sekreter Hüseyin Kolçak’ın Zonguldak’a gelerek görevine devam etmesi ve toplantıya katılması, madenci ve mesai arkadaşlarıyla hasret gidermesi Sendika camiasında mutluluk yaşattı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , GMİS Yönetim Kurulu , Toplantı

Yorumlar