59 yıldır mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor

8 Mayıs 2019 Çarşamba 11:50

59 yıldır mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor

Zonguldak'ta yılın ahisi seçilen 59 yıllık terzi Hüseyin Cahit Köktürk, gelişen teknolojiye rağmen mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Kendi dükkanında 49 yılı geride bırakan Köktürk, meslekte artık çırak yetişmediğini ve terzilik kültürünün yok olmanın eşiğine geldiğini belirtti.

Zonguldak'ta 1960 yılında başladığı terzilik mesleğini 59 yıldır titizlikle yürüten 74 yaşındaki Hüseyin Cahit Köktürk, gelişen teknolojiye rağmen mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Zonguldak'ın en eski terzileri arasında yer alan Köktürk, alttan çırak yetişmediğini söyleyerek, terzilik mesleğinin güzel sanatlar arasında yerini alması gerekirken terzilik kültürünün yok olmanın eşiğine geldiğini söyledi. Köktürk, ömründe hiçbir zaman kot pantolon giymediğini ve şık giyimin bir kültür olduğunu ifade etti.

''Kendi dükanımda 49 yılı geride bıraktım''
Köktürk, kendi dükkanında 49 yılı geride bıraktığını söyleyerek, ''1960 senesinde mesleğe girdim. Dört buçuk yıl bir ustanın yanında çalıştım. Ondan sonra oradan ayrıldım. Sonra Zonguldak'ın en iyi terzisi kim diye soruşturdum. Dediler ki terzi Cemil Zırtıloğlu. Hemen onun yanına gittim orada başladım. 6, 7 sene orada çalıştım. Askere gittim geldim ve 2 sene daha orada çalıştım. Sonra 1970 senesinde şimdiki çalıştığım dükkanı açtım. 49 yıldır bu dükkanda mesleğimi devam ettiriyorum. 2020 yılında burada 50 sene, yani yarım asır olacak. Allah'ın izniyle meslektaş arkadaşlarım diğer büyüklerimle 50'inci yılı burada kutlayacağım. Hayatı ve insanları çok seviyorum. Hayattan bir şikayetim yok, mutlu ve huzurluyum" dedi.

''Yılın ahisi olarak seçildim''
Yılın ahisi olarak seçildiğini ifade eden Köktürk, ''Yılın ahisi seçildim. Kişiliği, sanatımı düşünmüşler, 6-7 kişi arasından beni seçmişler. Yılın ahisi ünvanını aldık. O günden bu güne kadar mesleğimi devam ettiriyorum. Zamanında 5, 6 kalfa çalıştırdık, şimdi yalnızım" diye konuştu.

''Hayatımda hiçbir zaman kot pantolon giymedim''
Hüseyin Cahit Köktürk, ''Terzilik mesleği güzel sanatlara girmesi gerekirken çok zor durumda. Çünkü yeni nesil elbise giymiyor. Bir kot, bir mont yırtık pırtık. Ben ömrümde kot pantolon giymedim. Devamlı dikerim. Hatta derler ki terzi söküğünü dikemez, ben de tamamen tersi kestiğim zaman çift elbise, çift pantolon çift çift keserim hiç tek kestiğimi hatırlamam. Şık giyim bir kültürdür. Yani bunu taşımak lazım. Öyleleri var ki adamın bankalarda kat trilyonları var. Görünce sadaka veresim geliyor. Giyim bir kültür, sanat yani" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Atakent Dragon Bot takımı karşılandı

8 Mayıs 2019 Çarşamba 11:45

Atakent Dragon Bot takımı karşılandı

Çaycuma Ilçesinin Filyos beldesine Atakent Dragon Bot takımı geldi. Samsun Valiliği'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında Samsun Büyükşehir Anakent Dragon Bot Takımı, 30 Nisan'da İstanbul'dan aldıkları Türk bayrağını kürek çekerek Samsun'a getirmeyi amaçlayan 15 kişilik dragon bot sporcusu, Filyos’a bugün ulaştı.

Filyos Limanı'na Türk bayrağıyla giren 15 kişilik dragon bot sporcularını Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Spor Müdürü Şendoğan Kaya, çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, böyle anlamlı ve gururlu bir işi yaşattıkları için kafileye teşekkür ederek "Atamız bundan 100 yıl önce denizden İstanbul’dan Samsun’a gitmiştir. Şimdiki gençlerimizde aynısını yapıyorlar. Hepsinin başımızdan üstünde yer var. Türkiye Cumhuriyeti bu gençlik bu insanlar olduğu müddetçe ilelebet yaşayacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 82 milyon Türkiye vatandaşı olarak Cumhuriyetimizi yaşatmak için var gücümüzle çalışmak zorundayız, çalışıyoruz. Filyosumuza gelen bu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.
Kaymakam Serkan Keçeli'de yaptığı konuşmada sporculara ev sahipliği yapan Filyos Belediyesi’ne teşekkür ederek "Bundan 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk denizden Samsun’a ayak basarak kurtuluş mücadelesini başlatmış. Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki etrafımız çok zorlu bir fiziki yapıya sahibiz. Bunun için birlik beraberlik içinde olduğumuz sürece geleceğe o kadar adım atmış olacağız. Geçmişi asla unutmayacağız. Karayolu ile bayrağın taşınmasına alışmıştık. Deniz yolu ile bayrağımızı Samsun’a taşıyan tüm sporcularımıza, teşekkür ediyor hepsine kazasız belasız bir yolculuk diliyorum" dedi.
Ardından sporcuların Hisarönü Zübeyde Hanım İlkokulu öğrencileri tarafından çiçek sunuldu ve hazırladıkları halk oyunu gösterisini sergilediler. Halk oyunları gösterilerine sporcularda eşlik etmesiyle renkli görüntüler oluşturdu.

Yorumlar

Haydi Gülüç'e iftara...

7 Mayıs 2019 Salı 16:21

Haydi Gülüç'e iftara...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Gülüç Belediyesi Başkanı Gökhan Demirtaş 12 Mayıs Pazar günü halka iftar veriyor.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş 12 Mayıs Pazar günü akşamı Gülüç Beldesi'nde halka açık iftar verecek. İftar programında semazen gösterisi, fasıl dinletisi ve Aşuk ile Maşuk orta oyunu sahnelenecek. Her geçen yıl daha fazla kalabalığın katıldığı iftar davetine katılımın daha yüksek olması beklenirken, Başkan Demirtaş herkesi Gülüç Belediyesi düğün Salonu önünde düzenlenecek iftara davet etti.

Yorumlar

Halkçı başkan (!) engellilerin kafesini ihaleye çıkarıyor...

7 Mayıs 2019 Salı 14:01

Ereğli Haber

Halkçı başkan (!) engellilerin kafesini ihaleye çıkarıyor...

CHP'li Belediye Başkanı Halil Posbıyık halka açık alanları "Zarar ediyor" iddiası ile tek tek özelleştirmeye başladı. Posbıyık ilk olarak daha önce kardeşi Gündüz Posbıyık'ın düşük kira bedeli ile işlettiği Sahil Kafe'yi AK Parti'li belediye meclis üyelerinin ret oyuna karşılık CHP'li Belediye meclis üyelerinin desteği ile ihaleye çıkarttı. Posbıyık, şimdi ise plaj tesisleri, su ürünleri ve çilek kafenin bulunduğu alanları ihaleye çıkartmaya hazırlanıyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 31 Mart seçimlerinde göreve gelen CHP’li Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye tarafından işletilen ve daha çok engelliler ve aileleri tarafından kullanılan kafeyi ihaleye çıkarttı.
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde göreve gelen CHP’li Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 2014 yılına kadar kardeşi Gündüz Posbıyık tarafından işletilen ve AK Partili Belediye tarafından tahliyesi yapılan Sahil Kafe’yi ihaleye çıkarttı. 2014 yılından bu yana belediye tarafından işletilen ve ucuz olduğu için tercih edilen Sahil Kafe’nin bir bölümü ise özel bireyler ve ailelerinin kullanımına uygun hale getirilmişti. Mayıs ayı meclisinde AK Parti’li Belediye Meclis Üyeleri’nin red oyuna karşılık, CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin kabul oyları ile Sahil Kafe’nin ihaleye çıkarılmasının önü açıldı. Kafenin ihale edilmesi sonrasında engellilere ayrılan bölümünde kapatılması öngörülüyor. Sahil Kafe’nin ihaleye çıkarılması ile ilgili olarak gelen tepkiler üzerine CHP’li Belediye Başkanı Halil Posbıyık yazılı bir açıklama yaparak işletmenin zarar ettiğini ve bu nedenle ihaleye çıkarttıklarını iddia etti. Kdz. Ereğli Belediyesi eski yönetimi ise Sahil Kafe’nin hiçbir şekilde zarar etmediğini tam aksine engelli bireyler ve ailelerine yönelik sosyal bir eksikliği yerine getirmesine rağmen kar ettiğini savundu. CHP’li Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın plajlar bölgesindeki işletmeyi, Çınar Altı mevkiinde bulunan iki ayrı kafeteryayı da belli aralıklarla ihaleye çıkartacağı belirtildi.

Yorumlar

Kimya profesörü mezun olduğu okulda yıllar sonra ders verdi

7 Mayıs 2019 Salı 11:46

Kimya profesörü mezun olduğu okulda yıllar sonra ders verdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde doğan Prof. Dr. Recai İnam mezun olduğu ilkokul ve lisede yıllar sonra ders verdi.

Çaycuma ilçesinin Perşembe beldesi Yazıbaşı köyünde doğan Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai İnam, Perşembe'de bulunan ve 1974 yılında mezun olduğu ilkokula gelip okuduğu sıralara tekrar oturup, çocuklarla muhabbet etme şansı buldu. Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Bir Zamanlar Ben de’ adlı proje için bu sene Prof. Dr. Recai İnam’a teklifte bulunuldu.
Dernek Başkanı Savaş Çiloğlu projenin amacını anlatarak, “Çaycuma’nın değerleri, mezun oldukları köy ve mahalle okullarıyla bağlantıları kopmuş durumdadır. Onlara tekrar okullarıyla buluşturma fırsatı vererek bu proje ile mezun oldukları okul ile bağlarını kuvvetlendirmek ve o okulun şimdiki öğrencilerine de örnek alacakları değerlerle buluşturmak” dedi.
Prof. Dr. Recai İnam'a Nihat Kantarcı Lisesinde Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Şehit Salim Uçar İlkokulunda ise Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam eşlik etti.
Böyle güzel bir projede mezun olduğu okulları ziyaret edip seminer vereceğini öğrenen İnam, çok sevindiğini belirterek duygularını şöyle dile getirdi:
“Yıllar sonra mezun olduğum okullara gelip çocuklarla muhabbet ettim. Okuduğum sıralara tekrar oturup eski anılarım canlandı. Önce mezun olduğum liseye yani şuan ki adıyla Nihat Kantarcı Lisesi’ne şimdi Perşembe Şehit Salim Uçar İlkokulu’na ve buradan da TSO Fen Lisesi’ne geçeceğim. Öğretmenim, ailemin ve benim bilgimiz dışında birkaç arkadaşımla bizi Zonguldak’a sınava getirdi. Ardından Haydarpaşa Lisesini kazandım. 5 yıl İstanbul’da okuyup Çaycuma’daki lise okuluna geldim. Aradan o kadar yıllar geçtiği halde mezun olduğum okullara gelip kendi branşımı anlatmam benim için anlatılmaz bir duygu oldu. Öğrencilerimizle kimya deneyleri yaptık. Temel bilimlerin mutlaka uygulamalı öğrenilmesi gerektiğini söyledim."
Prof. Dr. Recai İnam, "Minik öğrencilerime de söyledim, “Bir zamanlar bende sizin gibi bu sıralarda oturuyordum. Sizlerden hiçbir farkım yoktu. Bir idealist öğretmen bizleri keşfedip bir sınava götürdü ve Haydarpaşa gibi donanımlı liseyi kazanarak Orta Doğu Teknik Üniversitesinden mezun oldum. Şu anda da profesör olarak hizmet veriyorum. Bu zamana kadar birçok kitabımızı, makalelerimi yayınlattım. Ve en önemlisi yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz var. Bunlar hep kazanım diye düşünüyorum. Öğretim üyesinin odasına kapalı kalmayıp, doğduğu büyüdüğü yerleri gezip, onlara bir ilham kaynağı olması bence son derece önemli. Olması gereken bir şey. Çünkü ünlü filozofun dediği gibi ‘Bakarsam görürüm, duyarsam anlarım, yaparsam uygularım’. Ben emeği geçen herkese, bana bu duyguları yaşattığı için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Yorumlar