51 yılda 306 bin ’kene avcısı sülün' tabiata salındı

16 Haziran 2020 Salı 12:20

51 yılda 306 bin ’kene avcısı sülün' tabiata salındı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Samsun 11. Bölge Müdürlüğü Gelemen Sülün Üretme İstasyonu 51 yılda 306 bin 675 sülün üreterek tabiata bıraktı. ’Kene avcısı’ olan sülünler Samsun’da üretilerek Türkiye’ye dağıtılıyor.

Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda yılda ortalama 14 bin sülün üretilerek, Türkiye’nin çeşitli illerinde doğaya salınıyor. Tesis bu yıl 16 bin adet sülün üretmeyi hedefliyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yerli kuşlardan olan ve nesli hızla azalan sülünün tabiatta azalan popülasyonunu desteklemek amacıyla Yaban Hayvanı Üretme İstasyonları tesis edilmesi kapsamında 1969 yılında Samsun Tekkeköy ilçesinde Gelemen Sülün Üretme İstasyonu kuruldu. İstasyon Samsun-Ordu karayolu üzerinde şehir merkezine 20 km mesafede ve 1,1 hektar araziye sahip.
Erkekleri çok renkli uzun kuyruklu süslü, dişileri kül rengi, açık veya koyu kahverengi gri renklerde olan sülünler, kanatları küçük olmasına rağmen hızlı uçabilmekte fakat uzun mesafe kat edemiyorlar. Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde tarlaların ormanla karıştığı yerlerdeki kısa boylu bitkilerin dibi, sulak alanlar, açık araziler, ağaçlık araziler, fundalıklar ve orman kenarlarında yaşarlar. Sülünlerin doğadaki başlıca yiyecekleri arasında tahıllar, bitki tohumları, meyveler ve yeşil filizler yer alır. Bunların yanı sıra eklem bacaklı böcekler ile bunların larvaları, karıncalar, çekirgeler, örümcekler, sinekler, salyangozlar ve solucanlarla da beslenirler.
Sülünlerin üreme dönemi mart ayında güneşli gün sayısının artmasıyla başlar ve haziran ayının sonuna kadar devam eder. Yeşilimsi griden yeşil zeytin rengine çalan ortalama 35 gram ağırlığında yumurta üretirler. Dönem boyunca bir sülün ortalama 40-70 yumurta yapabilirken, normal şartlarda kuluçka süreleri 24 gündür. Kuluçkadan çıkan civcivler, gerekli sıcaklık, ışık ve havalandırma ortamının sağlandığı büyütme kafeslerine alınırlar. Sülünler, 6-8 haftalık olunca tabiata adaptasyonunu ve kanat gelişimini tamamlaması için doğal yaşam ortamlarına benzer voliyerlerde 2 hafta geçirmekte ve 8-10 haftalık dönemlerde doğaya yerleştirmeleri yapılmakta.

306 bin 675 adet sülün üretilerek yaşamlarına elverişli sahalara salındı
Gelemen Sülün Üretme İstasyonu kurulduğu tarihten bu güne kadar 306 bin 675 adet sülün üretilerek Tarım ve Orman Bakanlığı tahsis programları dâhilinde Samsun, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun Ordu, Sinop, Çorum, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kocaeli, Adapazarı, Bursa, İstanbul, Edirne, Kırşehir, Kastamonu, Malatya, Adana, Nevşehir, Ankara ve Tokat illerinde yaşamlarına elverişli sahalara salındı. 2003 yılından itibaren Samsun’un Bafra ilçesi Kızılırmak YHGS, Gölardı YHGS, Bafra Kayabaş Mevkii, Çetinkaya YHYS, Akteke YHYS’larına toplamda 60 bin 446 adet sülün yerleştirildi. Tesiste yılda 14 bin adet sülün üretimi gerçekleştiriliyor. 2020 yılı üretim çalışmaları devam etmekte olup, 16 bin adet sülün üretimi hedefleniyor. Üretilen sülünler Tarım ve Orman Bakanlığı tahsis programı doğrultusunda doğaya yerleştirilecek.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , sülün ,

Yorumlar

Havalandırma boşluğunda sıkışan baykuşlar kurtarıldı...

16 Haziran 2020 Salı 12:09

Havalandırma boşluğunda sıkışan baykuşlar kurtarıldı...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Cambazlı köyünde bir evin banyo havalandırma boşluğuna yuva yapan nesli tükenmekte olan bozbaykuşun 6 yavrusuna bir ay boyunca ev sahibi baktı. Boşluktan çıkamayacak büyüklüğe ulaşan baykuşlar, itfaiye ekiplerince alınarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Zonguldak Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

Cambazlı köyünde bir ay önce nesli tükenmekte olan bozbaykuş bir evin banyo havalandırma boşluğuna yuva yaptı. Gece evin içinden sesler geldiğini duyan Yalçın ailesi, havalandırma boşluğunu açınca ilginç gerçekle karşılaştı. Havalandırma boşluğunda 6 baykuş yavrusu olduğunu gören aile, henüz uçamayan yavrulara ses ve kokuya rağmen sahip çıktı. Anneleri tarafından büyütülen yavruları bir ay boyunca her gün kontrol ederek bakan Mehmet Yalçın, uçma seviyesine gelen baykuşlar boşluktan çıkamama büyüklüğüne ulaşınca Alaplı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünü aradı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kuşları bulundukları yerden alıp Doğa Koruma ve Milli Parklar Zonguldak Müdürlüğü görevlilerine teslim etti.

Yorumlar

Ereğli Vali Bektaş'ı uğurladı...

16 Haziran 2020 Salı 11:51

Ereğli Vali Bektaş'ı uğurladı...

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle merkeze çekilen Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Ereğli ilçesinden geçerek Ankara'ya gitti.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş dün akşam kendisi için düzenlenen veda yemeğinin ardından bu gün saat 11.00 sıralarında Zonguldak'tan ayrıldı. Görev süresince geçiş noktalarında güvenlik önlemi aldırmayan ve kendisine geçiş üstünlüğü sağlamayan Vali Bektaş için bu sabah Ereğli'den geçişi sırasında her noktada polis ekipleri görev aldı. Polis ekipleri Vali Bektaş'ı Ereğli'den selamlayarak uğurladı.

"Son görevimi yaptım"

Vali Bektaş için dün akşam düzlenen yemeğe AK Parti Milletvekilleri Polat Türkmen, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Jandarma Alay Komutanı Gönen Süslü, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, BEÜ Genel Sekreteri Hayri Bulazar, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve daire müdürleri katıldı.
Vali Erdoğan Bektaş, “38 yıllık memuriyet hayatımın son görevini yapmış olmaktan mutluyum. Bu Valilik görevim olarak beşinci vilayetim. Gelinen noktada 12 yıldan uzun bir süre ülkeme, milletime ve devletime valilik gibi onurlu bir görevi yapmama sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a en kalbi saygılarımla teşekkür ediyorum. Küçük taşra kasabada yetişip ülkemize, milletimize valilik gibi böyle bir onurlu görev gibi hizmet şansı bulmak benim için ömrümün sonuna kadar taşıyacağım, ailemin ve çocuklarımın da taşıyacağı bir mutluluk ve onur kaynağı. Bizden önce başlatılmış hiçbir projeyi durdurmadık. Daha uygulanabilir daha yararlı hale getirmeye çalıştık.Katı atık sistemi konusunda ilimizde gerçekten örnek bir atık arıtma sistemi tasarlandı. Hızla bu uygulamaya konuluyor. Şehircilik, turizm, tarım, eğitim ve sanayi kümelenme projelerimiz bir bir hayata geçecek. Gönülden inanıyorum ki Zonguldak kısa bir süre içerisinde özlemi duyduğu mutlu geleceğe kavuşacaktır. Bu vesile ile seçilmiş, atanmış bütün mesai arkadaşlarıma, sivil toplum örgütlerimize, özel sektör temsilcilerimiz ile Zonguldak'lı vatandaşlarımıza, bana eşlik eden derdimi çeken başta eşim ve çocuklarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Elektrik akımına kapılmıştı... İşte olay anı...

15 Haziran 2020 Pazartesi 19:02

Elektrik akımına kapılmıştı... İşte olay anı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde elektrik hatlarının değişimi sırasında akıma kapılan bir işçi hayatını kaybetti. O anlar yakındaki bir iş yerinin güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi.

Olay, gece saatlerinde Müftü Mahallesi İbrahim Efe Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, aydınlatma direğinin yerleştirilmesi sırasında Namık Canbaz (32), M.A. (34) ve M.K. (35) adlı işçiler direğin eski enerji hattındaki tellere değmesi sonucu akıma kapıldı. Olayda Namık Canbaz ağır yaralı olarak kaldırıldığı özel hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybederken, diğer 2 işçi ise tedavi altına alındı. Yaşanan olayla ilgili savcılık soruşturma başlattı.
Olay anı yakındaki bir iş yerinin güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde Namık Canbaz ile arkadaşlarının vinç yardımı ile elektrik direğini yerine oturtmaya çalıştıkları, bu sırada direğin eski enerji hatlarına değmesi sonucu büyük bir patlama yaşandığı görülüyor. Görüntülerde elektrik akımından kurtulan işçilerin yerde yuvarlanarak olay yerinden uzaklaşmaya çalıştıkları, diğer işçilerin ise akıma kapılan arkadaşlarına yardım etmeye çalıştıkları görülüyor.

Yorumlar

Çamura saplanan aracı itfaiye kurtardı

15 Haziran 2020 Pazartesi 18:41

Çamura saplanan aracı itfaiye kurtardı

Zonguldak'ın Kozlu İlçesinde aşırı yağış nedeniyle çamura saplanan otomobili itfiaye ekipleri kurtardı.

Olay bugün akşam saatlerinde Kozlu İlçesine bağlı Taşbaca Mahallesi'nde meydana geldi.Aşırı yağış nedeniyle otomobil çamura saplandı. Dakikalarca aracını çamurdan kurtarmaya çalışan vatandaş, başarılı olamayınca durumu itfiaye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri halat yardımıyla aracını saplandığı çamurdan kurtardı. İtfaiye ekiplerinin özverili çalışması mahalle halkından büyük takdir topladı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , itfaiye , çamura saplandı ,

Yorumlar