43. Turizm Haftası kutlandı

15 Nisan 2019 Pazartesi 13:14

43. Turizm Haftası kutlandı

Zonguldak’ta Turizm Haftası kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.

15 - 21 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinleri kapsamında tören düzenlendi. Zonguldak Valiliği önünde gerçekleştirilen törene, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Hayrettin Şahin, "Turizmin toplumlar arası barış ve uzlaşı konusunda ne denli etkili olduğuna dikkat çekerek, yeniden 70’e herkesin de yurttaşımız da turizm bilinci oluşturmaya gayret ediyoruz. Turizm ekonomik boyutlarıyla olduğu kadar, sosyal-kültürel nitelikleri insanlar ve ülkeler arası dostluk, sevgi ve kardeşlik bağının pekişmesini sağlamaktadır. Doğal değerlerimizin turizme kazandırılması düşüncesinden hareketle, ilimizde bol sayıda mevcut olan doğal yürüyüş parkurlarının, dağcılık ve yayla olanaklarının tanıtımı süreklilik kazanmış, ilimiz bu yanıyla son yıllarda çok sayıda doğa gönüllüsün uğrak yeri olmuştur. Biliyorsun kültür turizmi içinde değerlendirilmesini gününü çalışmalarımız, hala sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleri ile farklı bir boyut kazanmıştır. Antik Tios kentinin gün yüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla, kentin ve bölgenin sisleri içindeki geçmiş aydınlanmaya çalışmış ve 2006-2012 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları içeren Zonguldak’ta bir antik kentti Tios kitabı ilimize kazandırılmıştır. Zonguldak iletişimde değerler haritası çalıştayı ile ilimizin kültür ve turizme dayalı potansiyeline yönelik genel bir çerçeve oluşturulmuş ve bunun bir uzantısı olarak 3 Şubat 2018 tarihinde Zonguldak Mağaraları adlı bir sempozyum gerçekleştirilmiştir. Buradan 43. turizm haftası münasebetiyle bizleri yalnız bırakmayan tüm konuklarımıza, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada turizme gönül veren herkese içten duygularımla teşekkür ederim" şeklinde konuştu.
Valilik önündeki törenin ardından Zonguldak'ta 43'üncü Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Geleneksel Türk Süsleme Sanatları ve Ebru sergisi açıldı.
Sergi açılışına Vali Erdoğan Bektaş, İl Kültür Müdür vekili Hayrettin Şahin, Belediye Kültür Merkezi Müdürü Abdullah Bakır, Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Hakan Yüksel, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, daire müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. Açılışta Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, sergiyi gezerek bilgiler aldı.

Yorumlar

Soğuk havaya aldırış etmedi...

15 Nisan 2019 Pazartesi 10:25

 Soğuk havaya aldırış etmedi...

Zonguldak’ta Kozlu sahilinde 69 yaşındaki bir kişi soğuk havaya meydan okuyarak denize girdi.

Kamil Aydın isimli şahıs, soğuk havaya rağmen saatlerce yüzerek kulaç atıp denizin keyfine çıkardı. Çevredeki vatandaşlar da Kamil Aydın’ın denizdeki keyfini şaşkın bakışlar altında izleyerek sosyal medya paylaştı.
Kamil Aydın, ”Deniz çok güzel. Havanın soğuk olması benim denize girmemi etkilemiyor. Benim için deniz sezonu açılmıştır. Fırsat buldukça Kozlu’ya gelip denize giriyorum" dedi.

Yorumlar

Şehidin mezarı 34 yıl sonra yenilendi

15 Nisan 2019 Pazartesi 10:22

Şehidin mezarı 34 yıl sonra yenilendi

Zonguldak’ta 34 yıl önce şehit düşen Komando Er Güngör Tuncel’in taştan yapılan mezarını gören mahalle muhtarı, durumu emniyet müdürüne bildirdi. Emniyet Müdürü Metin Turanlı da şehidin mezarını yaptırıp bayrak diktirdi.

1985 yılında Kayseri'de şehit olan Komando Er Güngör Tuncel, memleketi Zonguldak’ın merkeze bağlı Dilaver Mahallesi’ndeki aile mezarlığına defnedildi. Mezarı taşla yapılan şehit Komando Er Güngör Tuncel’in mezarını fark eden mahalle muhtarı Bülent Bektaş, durumu Emniyet Müdürü Metin Turanlı’ya bildirdi. Emniyet Müdürü Turanlı, polis ekiplerini göndererek bölgede inceleme yaptırdı. Ardından şehidin mezarı yeniden yapılarak yanına da Türk bayrağı dikildi.

Emniyet müdürüne teşekkür etti
Gazetecilere süreci anlatan Dilaver Mahallesi Muhtarı Bülent Bektaş, “Öncelikle asker, polis ve maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ben muhtarlığa başladığımda zaten bizim içimizde böyle şeyler yapmak vardı. Öncelikle polis şehidimiz Ahmet Güntepe’nin olduğunu biliyordum. Bölgede iş makinesi ile çalışma yaparken mezarlığını gördük. Şehit mezarlığının öyle olmaması gerektiği düşüncesindeydim. Fotoğrafını çekerek emniyet müdürüme gönderdim. Kendisi sağolsun memur arkadaşları gönderdi. O şehidimizin mezarlığını direğini bayrağını taktık. Daha sonra Güngör Tuncel ağabeyimizin şehit olduğunu biliyordum. Çünkü bizden birkaç yaş büyüktü. Futbol oynuyorduk birlikte. Kendisini hatırlıyorum. O’nun da mezarının burada olduğunu hatırlıyorum. Bu mezarın da fotoğrafını çekip gönderdim. Sağolsun Emniyet müdürüm ilgilendi. Memur arkadaşları gönderdi, tespit ettiler. Çalışmayı yaptılar. Buradan emniyet müdürüme sonsuz teşekkür ediyorum. Mezar taştan yapılmış vaziyetteydi. Şehitlerimizin mezarı böyle olmamalıydı. Bayrakları asılıydı ama ipte asılıydı. 34 yıl sonra mezarı yapıldı bir anlam kattı. Bayrak direği de yapıldı. Şehidimize yakışır şekilde mezarı olmuş oldu. Emniyet müdürümüz ilgileniyor, kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Muzipo Kids’in 46. Şubesi Kdz. Ereğli’de açıldı

13 Nisan 2019 Cumartesi 18:44

Muzipo Kids’in 46. Şubesi Kdz. Ereğli’de açıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Türkiye’nin ilk çocuk Hareket Üssü ünvanına sahip Muzipo Kids açıldı.

Türkiye’nin ilk çocuk Hareket Üssü ünvanına sahip olan Muzipo Kids’in 46. Şubesi gerçekleştirilen açılışla Kdz. Ereğli’de faaliyete geçti. Açılışa Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ali Kemal Karaca, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, Yeni Haber Gazetesi Kurucusu Süleyman Kulaksız, veliler ve çocukları katıldı. Açılışta konuşan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Müzipo Kids’in sahibi Şüheda Kulaksız’ın büyük emeklerle açtığını belirtti. Başkan Posbıyık konuşmasında, Öncelikle hayırlı uğurlu olsun diyorum. Büyük emeklerle kardeşimiz gördüklerini ve bildiklerini bu bölgeye Kdz. Ereğli’mize aktarmak için uzun zamandan beri hazırlık yapıyor. Ereğli’de böyle bir mekânın açılması öğrencilere gerçekte büyük bir hizmet vermesi bakımında Ereğli bu konuda şanslı. İnşallah hayırlı neticeler verecek. Bu iş yerini açan değerli kardeşimize, kızımız Şüheda Hanım’a ve ailesine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çalışan öğretmenlerimize ve öğrencilerimize güzellikler getirmesini diliyorum. Allah hayırlı etsin inşallah.” İfadelerine yer verdi. Muzipo Kids Genel Merkez Marka Temsilcisi Marmara Bölgesi Operasyon Sorumlusu Şule Yılmaz, yaptığı değerlendirmede ilk hedeflerinin çocuklarının mutlu olması gerektiğini belirtti. Şule Yılmaz açıklamasında, “İlk hedefimiz çocukların mutlu olması. Çocukları mutlulukla yetiştirmek istiyoruz. Mutlu çocuk hareket ederek yetişir. Bizler Spor Bakanlığına bağlı kurumlarız. Merkezlerimizde çocuklara hareket eğitimi veriyoruz. Uzman eğitmenlerle çalışıyoruz. 18 aydan, 12 yaşa kadar çocuklar burada uzman eğitmenler eşliğinde, hareket ederek, eğlenerek eğitiler alıyorlar. Yaş gruplarına göre branşsal çalışıyoruz. Jimnastik, aikido, tekvando, basketbol,voleybol bunların alt yapılarını oluşturuyoruz.

Yorumlar

Ülkü Ocakları basınla buluştu

13 Nisan 2019 Cumartesi 16:56

Ülkü Ocakları basınla buluştu

Ülkü Ocakları Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığına yeni atanan Mimar Safa Tel basın toplantısı düzenledi.

Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı başkanlığına yeni atanan Mimar Safa Tel kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Milliyetçi Hareket Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Ülkü Ocakları Başkanı Safa Tel ile yönetim kurulu üyeleri ve Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Emre Demirtürk katıldı. Toplantıda konuşan MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Ülkü Ocakları başkanlığına yeni atanan Başkan Safa Tel’in her zaman basınla beraber yürümesi gerektiğini söyledi. Başkan Demirtürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak Basın varsa biz varız sloganı ile yola çıkmıştık. Safa kardeşimin de mutlaka basınla beraber yürümesi basınla diyaloğun iyi olması gerektiğini düşünenlerdeniz. Genç ve eğitimli olan bu kadro ülkücü hareketin Ereğli’de var olduğunu, gençlerin sokaktan alınıp ülkü ocaklarına katarak Ereğli’ye hizmet etmeleri için Bizlerde onun onların yanında olacağız. Ereğli’ye ve gençlere hizmet konusunda bizde onlarla beraber çalışacağız. Genç ve aktif bir kadro ile yola çıktılar kendilerine başarılar diliyorum.” Ülkü Ocakları Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Safa Tel ise toplantıda yaptığı konuşmasında bayrağı teslim aldığı noktadan daha ileriye taşımak için elinden gelen gayreti göstereceğini belirtti. Başkan Tel konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “ 11 Nisan günü Murat Taşkıran başkanımızdan yeni görevimizi teslim aldık. Bayrağı teslim aldığımız noktadan daha ileriye taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sorumluluklarımızın farkındayız ve gereklerini yerine getirebilecek bir yönetim kurulu ekibimiz var.” Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Emre Demirtürk ise zor bir görevi devir aldıklarının bilincinde olduklarını belirtti. Başkan Yardımcısı Demirtürk konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Biz bu şehrin çocuklarıyız. Bu sokaklarda büyüdük. Yaşanan olumlu olumsuz birçok şeyin farkındayız. Bu şehirde her şey tozpembe değil. Sokak aralarında ciddi sıkıntılar var. Gençlerimiz kötü ortamlarda sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Maalesef halk bunun ya farkında değil ya da göz ardı ediyor. Biz inşallah göz ardı etmeyeceğiz. Gençlerimizi mümkün mertebe sokaktaki kötü durumlardan koruyabilmek için elimizden geleni yapacağız. Biz, ‘İyi bir ülkücü olabilmek için önce iyi bir insan olabilmek gerekir ‘deriz. Bu gerekleri gençlerimize kazandırabilmek için önlerindeki bütün engelleri bu sokaklardan da temizleyeceğiz inşallah. Ülkü ocakları için farklı bakış açıları olabilir. Kendi, duruşumuz ve mimar başkanımızla, yönetimimizle MHP ilçe başkanımızın ve siz basının da desteği ile bu algıları da kıracağız. Ülkü ocaklarının özünde ne olduğunu ne kadar değerli bir kurum olduğunu bütün toplumumuza inşallah tanıtacağız. Sorumluluklarımızın farkındayız ve Safa başkanımıza elimizde gelen yardımı göstereceğiz.

Yorumlar