4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlu olsun mesajı...

3 Aralık 2019 Salı 14:30

4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlu olsun mesajı...

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Yönetim Kurulu adına bir basın açıklaması yaparak 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladı.

 Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, yönetim kurulu adına açıklama yaparak 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladı. Yeşil yaptığı açıklamada "4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaktadır. 4 Aralık tarihi, Roma İmparatorluğu döneminde babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara'ya adanmıştır. Madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara'nın aynı zamanda İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır. 4 Aralık tarihi önce Anadolu'da daha sonra Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ve dünyada tüm madenci kardeşlerimize dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Bu vesileyle, 171 yıllık üretim kültürüyle ve yüzlerce yıl üretilmeye hazır rezerviyle ZonguldakMaden Havzası’na dikkati çekmek istiyoruz. Zonguldak taşkömürü, yüksek kalorisi nedeniyle çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, çay fabrikaları, ateş tuğla ve diğer sanayi alanlarında kullanılırken, koklaşabilir özelliği nedeniyle de demir-çelik sektöründe kullanılır. Önce Kardemir'in, sonra Erdemir'in Zonguldak bölgemize kurulmasının en önemli nedeni, koklaşabilir özellikteki taşkömürünün bu bölgede bulunmasıdır. Taşkömürü ülkemizin demir-çelik sektörü açısından tek güvencesidir. Türkiye’nin ihtiyacını uzun yıllar karşılayabilecek rezerv ise Zonguldak’ta mevcuttur. İzlenen yanlış ekonomik ve siyasi politikalar sonucu bugün azalan işçi sayısı ile birlikte üretim de gerilemiştir. Ülke ihtiyacı artarken, kömür üretimi azalmış ve ithalat artmıştır. Demir-çelik sanayisi enerji hammaddesi olarak dışa bağımlı hale gelmiştir. Bugün, Erdemir ve Kardemir; koklaşabilir kömür ihtiyacı karşılanamadığı için ithal kömür kullanmaktadır. Ülkemiz her yıl taşkömürü ithalatına 4-5 milyar dolar para öder hale gelmiştir. İthalata harcanan bu paranın önemli bir miktarının ülkemizde kalması mümkündür. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak yıllardır bu konuya dikkat çekiyor, TTK'nın yıllık 5 milyon ton üretmesi için nelerin yapılması gerektiğini her fırsatta anlatıyor, raporlar hazırlatıyor ve önerilerimizi hem ilgililerle hem de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Türkiye’nin her zamankinden çok Zonguldak’a, yani taşkömürüne ihtiyacı var. TTK en kısa zamanda tam kapasite ile çalışır hale getirilmelidir. Ülkemizin ve milletimizin geleceği için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük önem verdiği, yerli ve milli varlığımız olan Maden Tetkik Arama Kurumu’na sahip çıkılmalı ve daha aktif çalışır hale getirilmelidir. Bu düşüncelerle tüm madencilerimizin ve bölgemiz halkının Dünya Madenciler Günü’nü kutlarız. Tüm maden şehitlerimizi bir kez daha sevgi, saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , GMİS , 4 Aralık Dünya Madenciler Günü mesajı

Yorumlar

Herkesin bir gün 112 acil çağrı hattına ihtiyacı vardır...

3 Aralık 2019 Salı 14:26

 Herkesin bir gün 112 acil çağrı hattına ihtiyacı vardır...

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner 1-7 Aralık tarihleri ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutladı. Güner, 7 Aralık tarihleri ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutluyoruz ve bu yıl ise farklı bir gururu yaşamaktayız dedi.

 Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, 112 Ambulans sisteminin kuruluşunun 25’inci yıl dönümü olduğunu ifade ederek “112 Ambulans sisteminin kuruluşunun 25. Yılını idrak etmekteyiz. 25 yıl önce atılan temeller ile tüm yurtta büyük bir sağlık ordusunun parçası olan Acil Sağlık Hizmetleri, yurt genelinde en uç noktalara kadar yayılmış, kesintisiz olarak hizmet veren büyük bir sistemdir. Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı; acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlarımıza günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak, hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve ihtiyaç varsa en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmaktır. Acil çağrılara, şehirlerde ilk 10 dakikada, kırsal alanda ise ilk 30 dakikada ulaşma oranı yüzde 90’ın üzerine çıkarılmıştır. İlimizde 24 tane 112 istasyonu bulunmaktadır ve 42 ambulansla hizmet vermekteyiz. Her türlü coğrafi ve iklim şartlarında hastalara ulaşabilmek amacıyla o şartlara uygun ambulanslar temin edilmiştir. Bu amaçla palet takılabilen ambulanslar, yoğun bakım ve obez ambulansları göreve hazırdır” dedi. 
“Sürücülerin ambulansa yol vermesi hayati önem taşıyor” 
112 acil servisinin yaşadığı sorunlara değinen Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner, “Arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi nedeni ile adres bulmak öngörülenden çok daha fazla zaman alabilmektedir. Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenler, ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde mutlaka yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. Ayrıca 112 acil sağlık hizmetlerinin hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmakta veya ulaşılamamaktadır.112 Acil Çağrı Hattının gereksiz meşgul edilmesi zaman ve iş gücü kaybına yol açmakta daha önemlisi gerçek acil vakalara ulaşmakta sorun oluşturmaktadır. Herkesin bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyacı olabileceği unutulmamalıdır. Bu vesile ile kar kış demeden canı gönülden 24 saat kesintisiz hizmet vererek tüm zorluklara göğüs geren sağlık ordumuzun parlayan yıldızları 112 Ekipleri, UMKE gönüllüleri ve tüm Acil Sağlık hizmetleri Sunumunda görev yapan mesai arkadaşlarımın haftalarını kutlar başarılar dilerim” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , 12 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası , kutlama mesajı , Uzm. Dr. Ertuğrul Güner

Yorumlar

"Maden emekçilerine vefa borcumuz asla ödenemez"

3 Aralık 2019 Salı 12:33

"Maden emekçilerine vefa borcumuz asla ödenemez"

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 Madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, maden emekçilerine vefa borcunun asla ödenemez olduğunu söyledi. Çorumluoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en eski ve en zor mesleklerinden biri Madenciliktir. Yeraltı kaynaklarımızı çıkarmak için yerin binlerce metre altında, alın teri döken maden emekçilerine vefa borcu asla ödenemez.
Madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirler alınarak, desteklenmesi keşfedilen her kaynak ve üretime geçirilen her madenin ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacağını unutmadan, çevre ve insan sağlığına duyarlı bir üretim anlayışı ile maden zenginliklerimizin ekonomiye kazandırılması temennisindeyiz.
Tüm madencilerimize, her türlü kaza ve olumsuzluktan uzak, iş güvenliği ve sağlığı içerisinde bir çalışma ortamı ile aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam diliyor, mesleğini yaparken hayatını kaybeden maden şehitlerimizi de rahmetle anıyorum.”

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kaymakam , 4 Aralık Madenciler Günü , kutlama mesajı

Yorumlar

OYAK Ereğli'yi dinledi...

2 Aralık 2019 Pazartesi 21:20

OYAK Ereğli'yi dinledi...

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Ereğli ilçesinde Zonguldak Milletvekilleri, siyasi parti ilçe başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya gelerek taleplerini dinledi. OYAK Genel Müdürü Erdem Ereğli’ye önem verdiklerini belirterek “Birlikte başarmayı başarmalıyız” dedi.

Zonguldak Milletvekilleri, Ereğli’deki sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in himayelerinde OYAK ve Erdemir yöneticileriyle bir araya geldi.
Erdemir Göztepe tesislerinde 2 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantıya Zonguldak ili 27. Dönem Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Deniz Yavuzyılmaz, Hamdi Uçar, Polat Türkmen, Ünal Demirtaş ve danışmanları, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem toplantıyı OYAK’ı ve Erdemir’i daha iyi anlatmak, Kdz. Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor Platformu ve sivil toplum örgütleriyle Grubun faaliyetlerini paylaşmak, birlik ve beraberlik içinde talepleri dinleyebilmek amacıyla düzenlendiklerini belirtti. OYAK Genel Müdürü Erdem, yurt savunmasındaki askerimizin emekleriyle kurulan OYAK’ın, bulunduğu her coğrafyada Ülkemize katkıda bulunduğunu, üretim, istihdam, ihracat konularında destek vermeye çalıştığını, aziz vatanımızı çocuklarımıza ve torunlarımıza en iyi şekilde bırakabilmek için çalıştığını ifade etti.
Toplantıda Ereğli platformu adına konuşan Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem Erdemir’in Türkiye’nin güzide kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, toplantının düzenlenmesiyle sorunların çözümüne yönelik bir adım atıldığını ve beyaz bir sayfa açıldığını söyledi. Erdem geçmişten gelen alışkanlıkların da etkisiyle Ereğli’de yaşayan herkesin Erdemir’den talepleri olduğunu, ancak koşulların zaman içinde değiştiğini ifade etti. Erdemir’in borsaya kote bir kuruluş olduğunu vurgulayan Erdem, platformun mantık çerçevesinde günün koşullarını da dikkate alarak ve süzgeçten geçirerek Ereğli’nin sorunlarını dile getireceğini belirti. Erdem çelikhane cüruf stok sahasının taşınması, çevre konusuna gösterilen duyarlılığın artırılmasını beklediklerini söyledi. Platformun kurulması planlanan hidroelektrik santrale karşı olmadığını ancak Ereğli’ye verilen %29’luk kullanım hakkı oranının korunmasını talep ettiklerini ifade eden ERDEM, ayrıca Erdemir’in Anayasa Mahkemesi’nde kazandığı dava sonucunda geriye dönük ödeme talep etmemesi, ya da ödemenin uzun vadeye yayılmasının Ereğli halkı için önemli bir memnuniyet kaynağı olacağını ifade etti. Erdemir’in sosyal tesislerinin kullanımına yönelik taleplerini de ileten ERDEM, liman işletmeciliği ve Ereğli’de gemi acentelerinin ve tersanelerin canlandırılması, Ereğli’den acentelerle çalışılması ve limana daha çok stajyer alınması konularında taleplerini iletti.
Toplantıda konuşan Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş ise, yerel tedarik oranlarının artırılması, karayolu sevkiyatının Gülüç kapı bölgesine alınması, yeni iş olanakları yaratılması için ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi yönündeki talepleri dile getirdi. Ayrıca sanayiye ara eleman yetiştiren Endüstri Meslek Lisesi’nin desteklenmesi, başarılı öğrencilerine staj ve istihdam olanağı sağlanmasını istedi.

Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü KILIÇ da söz alarak, Ereğli’de yer alan mahallelere muhtarlıklar kanalı ile yapılan yardımların, köylere de yapılması yönünde taleplerini dile getirdi.
“Curuf değerli bir yan ürün. HES Ereğli’nin içme suyunu etkilemeyecek.”
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan ve ilgili OYAK ve Erdemir yöneticileri dile getirilen soru ve taleplere yanıt verdi.
HES konusuna ilişkin olarak, konunun uzmanı yetkililerce, HES’in çevresel bir etkisi olmayacağı, barajın belediyeye verilecek su oranında herhangi bir değişiklik yaratmayacağı belirtildi ve HES’in endüstri suyu üzerine kurulduğu ifade edildi. Erdemir’in belediyenin ödemesi gereken yaklaşık 10 milyon dolar tutarındaki katkı payından da yapılan protokolle vazgeçtiği hatırlatıldı.
Gemi acentelerine ilişkin olarak Ereğli’den kullanılan gemi acentelerinin sayısının artırılacağını da ileten Süleyman Savaş Erdem, bu sorunun 2020 yılı başında çözüleceğini aktardı.
OYAK Maden Metalürji Grubu Başkanı Toker Özcan, Erdemir’in 4,6 milyar TL çevre yatırımı yaptığını, filtreler konusunda çok hassas olduğunu, toplam elektriğin %10’unun bu filtrelerin çalıştırılması için tüketildiğini belirtti. Çelikhane cürufunun ekonomik olarak kıymetli bir malzeme olduğunu, yurt dışında bu malzemenin içindeki çelik ayrıştırıldıktan sonra verimsiz toprakların ıslahında bile kullanıldığını aktardı. Çelikhane cürufunun Ereğli, Alaplı Belediyesi gibi çevredeki kamu kuruluşlarına ücretsiz olarak verildiği belirtti. Toker Özcan, Erdemir’in çevre açısından gelişmiş ülkelerdeki çelik şirketleriyle kıyaslandığında da ileride olduğunu ifade etti.
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş önceliğin Ereğli’de yeni iş alanlarının yaratılmasına yönelik çalışmalar olması gerektiği hususunda anlayış birliği içerisinde olduklarını ve buna yönelik ortak çalışma yapılması kararı aldıklarını belirttiler.
Tüm bu görüşmelerin sonunda söz alan Zonguldak Milletvekilleri; Kdz. Ereğli’nin kalkınması ve sorunlarının çözümüne yönelik öneriler üzerine görüşlerini ifade ederek, sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğini, yapılan toplantı ve ardından yapılacak çalışmaların bölgeye katkı sağlayacağına inandıklarını belirttiler. Toplantıya katılan diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri de toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
“Amacımız çocuklarımızın geleceğini planlamak”
Toplantı sonrasında katılımcılara teşekkür eden Süleyman Savaş Erdem, tüm dünyada çelik endüstrisinin dönüşüm sancılarını yaşadığını, bunun Ereğli’ye özel bir durum olmadığını hatırlattı. OYAK’ın yeni fikirlere her zaman açık olduğunu ve amaçlarının çocuklarımızın geleceğini planlayabilmek, onların sorunlarına çözüm üretebilmek olduğunu dile getirdi. Erdemir ve Ereğli’nin ayrı taraflar olmadığını belirten Erdem, üretilen katma değerden herkesin yararlandığını vurguladı. OYAK Yönetimi olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını belirten Erdem, her zaman erişilebilir olduklarını vurgulayarak kurumlarla ilişkilerini yasaların öngördüğü çerçevede değer üretecek bir şekilde uyum içinde yönetmeye devam edeceklerini ifade etti. Erdem, “Birlikte Başarmayı Başarmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Erdemir , OYAK ,

Yorumlar
  • ibo gemici
    5 Aralık 2019 Perşembe 13:48

    OYAK .Ereğli ,yi dinlemek istiyorsa, halkın arasına girsin, bi anket yaptırsın. oradaki adamların çoğunu ereğli, tanıyor. onlardan ereğliye fayda gelmez. bi ramazan kolisine ereğliyi satar onlar.

Zabıtadan hijyen denetimi...

2 Aralık 2019 Pazartesi 16:59

Zabıtadan hijyen denetimi...

Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri okul kantinlerinde temizlik hijyen ve gıdaların son kullanma tarihleri ile ilgili denetim yaptı.

 Belediye basın bürosundan yapılan açıklamada; "Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10.03.2016 tarihli genelgesinde belirtilen Eğitim Kurumları’nda satışı yasaklanmış olan cips, çikolata türleri, aromalı tatlandırıcı içeren ve gazlı meşrubat, şekerleme türleri vb. ürünlerle ilgili işletmelere gerekli uyarılar yapılmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere durum tespit tutanağı tanzim edilmiştir" denildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , zabıta , denetim , okul kantinleri , il milli eğitim müdürlüğü

Yorumlar