4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinliklerle kutlanacak

30 Kasım 2017 Perşembe 16:48

4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinliklerle kutlanacak

Genel Maden İşçileri Sendikası, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenliyor.

4 Aralık 2017 tarihinde Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi’nin hazırladığı program çerçevesinde Valilik Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na saat: 12.30’de çelenk konulacak. GMİS’in etkinlikleri ise Maden Müzesi Alanı’na yaptırılan Maden Şehitleri Anıtı’na 4 Aralık Pazartesi günü saat: 13.00’te çelenk konulmasıyla başlayacak.
Zonguldak Fotoğraf Derneği’yle ortaklaşa düzenlenen İrfan Ertel’in “Maden ve Metal İşçileri Resim Sergisi”, 5 Aralık 2017 Salı Günü Saat: 12.30’da Tekel Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılacak. Sergi 10 Aralık 2017 tarihine kadar açık kalacak.
6 Aralık 2017 Çarşamba günü saat: 16.30’da, Alican Mansuroğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Üç yüz bir” isimli belgesel filmin gösterimi GMİS Küçük Salon’da gerçekleştirilecek. Aynı gün Zonguldak Fotoğraf Derneği ile ortaklaşa hazırlanan İrfan Ertel’in “Fotoğraf ve İşçiler” sunumu saat: 18.00’de ZFD’de yapılacak. 7 Aralık 2017 Perşembe günü Saat: 17.30’da, Yönetmenliğini Metin Kaya’nın yaptığı “Soluk” isimli belgesel film GMİS Küçük Salon’da izlenebilecek.

Yorumlar

Epilepsi hastası adam, trafik lambalarında yardım topluyor

30 Kasım 2017 Perşembe 16:37

Epilepsi hastası adam, trafik lambalarında yardım topluyor

Zonguldak’ta epilepsi hastası olduğunu ifade eden 38 yaşındaki Doğan Ulusoy, hastalığı nedeniyle iş bulamadığını ifade ederek trafik lambalarında bekleyen sürücülerden yardım topluyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan dört çocuk babası 38 yaşındaki Doğan Ulusoy, bir süre önce bir yakının aracılığıyla Zonguldak’a geldi. Günü birlik işlerde çalışarak ailesine para kazandı. Sürekli bir iş bulamadığı gerekçesiyle ailesine para göndermede zorluk çeken Ulusoy, cam kemik hastası kızı ve diğer üç çocuğuna para gönderebilmek için yardım topluyor.
Trafik lambalarında tehlikeli olmasına rağmen bekleyen sürücülere derdini anlatan Ulusoy, dilenci olmadığını, iş istediğini anlattı.
Ulusoy, 3 yaşından bu yana tedavi gören Ecem Sevcan isimli kızının tedavisinin de sürdüğünü aktararak şöyle dedi:
“Epilepsi hastası olduğumdan dolayı bana iş vermiyorlar. Ben de burada çoluk çocuğuma bakmak zorundayım. Her yere başvurdum. Çürük raporum olduğu için işe almıyorlar. Benim de şu an 4 çocuğum var. Çocuklarıma bakmak zorundayım. Burada mendil ve su satıyorum. Bazen Allah razı olsun bana yardımcı oluyorlar. Hayırseverlerden iş istiyorum. Yardım istemiyorum. Benim çocuğum rahatsız, eşim pankreas rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördü. Ben çok mağdur durumda kaldım. Çocuğum da 6 yıl tedavi gördü. Şu an şükürler olsun çocuğum iyi. Şu anda çoluk çocuğuma bakacak durumda değilim. Çocuklarım çok mağdur durumda. Hatta odun kömür dahi yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Allah rızası için iş istiyorum. Daha önce kömür yüklüyordum, hamallık yapıyordum. Ama şu anda rahatsızlandığımdan dolayı iş vermiyorlar. Kimseden yardım talep etmiyorum, hayırseverlerden iş istiyorum. Ailem şu anda Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşıyor. Çocuklarım orada öğrenim görüyor. Ben yardım istemiyorum, iş istiyorum. Ben dilenci değilim. Evimde yiyebilecek hiçbir şey yok. Buradan bir şeyler bulup çoluk çocuğuma göndereceğim.”

Yorumlar

Zonguldak'ta ihracat ve ithalat arttı

30 Kasım 2017 Perşembe 16:30

Zonguldak'ta ihracat ve ithalat arttı

TÜİK'in verilerine göre Zonguldak'ta ihracat yüzde 35,5 artarken ithalatta yüzde 125,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2017 yılı Ekim ayında, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 9 artarak 13 milyar 942 milyon dolar, ithalat yüzde 25 artarak 21 milyar 267 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta ise ihracat yüzde 35,5 arttı, ithalat yüzde 125,9 arttı. Karabük'te ihracat yüzde 10,1 azaldı, ithalat yüzde 11,0 azaldı. Bartın'da ihracat yüzde 170,5 arttı, ithalat yüzde 22,6 azaldı.

Yorumlar

Mevlit'de dağıtılan pilav zehirledi

30 Kasım 2017 Perşembe 16:13

Mevlit'de dağıtılan pilav zehirledi

Zonguldak’ta mevlit de tavuklu pilav yiyip ayran içtikten sonra rahatsızlanan 17 kişi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede tedavi altına alındı.

İddiaya göre Zonguldak Birlik Mahallesi Şifa Sokakta bir aile, okuttuğu mevlidin ardından yemek verdi. Akşam saatlerinde verilen tavuk-pilav yemeğin ardından, gece saatlerinde karın ağrısı ve mide bulantısı başlayan 17 kişi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ile özel hastanenin acil servislerine başvurdu. Tetkikleri yapılan vatandaşların tedavileri sürüyor.

Yorumlar

Devrek'te Mevlit kandili idrak edildi

30 Kasım 2017 Perşembe 16:06

Devrek'te Mevlit kandili idrak edildi

Mevlit Kandili Devrek’te yapılan çeşitli etkinliklerle idrak edildi.

Mevlit Kandili Zonguldak’ın Devrek İlçesinde de müftülük tarafından düzenlenen programlarla idrak edildi. İlçe merkezi ve köylerde büyük bir coşku ile gerçekleştirilen Mevlit Kandili kutlamaları ile nedeni ile açıklama yapan Devrek Müftüsü Mahmut Çakır, "Bu akşam Mevlit Kandili neşe, sevinç günü. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hâtemü’l-Enbiyâ Muhammed Mustafa (s.a.s) nın dünyayı teşriflerinin yıl dönümü bugün. Bugün, beşeriyetin, en kutlu doğumuna şahitlik ettiği mübarek bir gündür. Bugün, insanlığın en kurak, en makûs dönemlerinden birinin daha sona ermeye yüz tuttuğu gündür. Bugün, Âdemoğlunun efkârını kaplayan küfür ve cehalet bulutlarının bir kez daha dağılmaya mahkum olduğu gündür. Bugün, yerlerin ve göklerin Muhammedî nura gark olduğu gündür. İnsanlık bugün doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle top yekûn, çok çetin bir sınavdan geçmektedir. Bugün yaşanan amansız zulümler, yürekleri burkan şiddet, oluk oluk akan kan, dinmeyen gözyaşı, yitirilen umutlar, heba olan hayatlar, insanlığın zorlu bir vicdan imtihanından geçtiğini göstermektedir. Özellikle gönül coğrafyamızda aynı kitaba, aynı peygambere inanan, aynı duyguları paylaşan insanların birbirlerine karşı sergiledikleri acımasız tutumları hepimizi derinden yaralamaktadır. Unutmamak gerekir ki bu olumsuzluklar karşısında her birimizin yükümlülükleri vardır. İnananlar olarak, Kerim Kitabımız ve Efendimizin insanlığa takdim ettiği yüce değerler ile hayatımızı tezyin etmek ve bunlar uğrunda mücadele vermek hepimizin aslî görevidir. Her birimiz Rahmet Elçisinin bize miras bıraktığı hak, hakikat, ahlak, merhamet, şefkat, adalet, kardeşlik anlayışını ailemize, toplumumuza ve tüm insanlığa taşımakla sorumluyuz. Bunu başarabildiğimiz takdirde insanlık özlediği güzel günlere, saadet asrına yeniden kavuşacaktır. İşte o zaman dünya gerçek medeniyetlere yeniden yelken açacaktır. İşte o zaman Efendimizin mevlidi bizim dünyamızda gerçek anlamını bulacaktır. Gerçek şu ki, Efendimiz (s.a.s)’in örnekliği ve rehberliği, Müslümanların ve insanlığın içine düştüğü her türlü badireyi atlatması ve özlenen aydınlığa, vicdana, insafa kavuşması yolunda yegâne sığınaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin kandilini tebrik ediyorum” diye konuştu.
Programın ardından hayırsever vatandaşlar tarafından cemaate çeşitli ikramlarda bulunuldu

Yorumlar