372/2 kısa dönem askerler yemin etti

28 Aralık 2018 Cuma 12:50

372/2 kısa dönem askerler yemin etti

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı emrine tertip edilen 372/2'inci kısa dönem erlerin yemin töreni gerçekleştirildi.

Site Spor Salonu’nda düzenlenen törene; Vali Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Vekili Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, siyasi parti temsilcileri, TSO Başkanı Metin Demir, daire müdürleri ve askerlerin aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İl Jandarma Alay Komutan Vekili Albay Fahri Semiz, yaptı. Ardından Jandarma erler adına jandarma Er Ömer Ekinci Oğlu konuşma yaptı.
Daha sonrasında Jandarma er Ali Altun tarafından bayrak şiirini okundu. Çanakkale Savaşı’nda eli kınalı olarak katılan asker Hasan’ın hikayesi Slayt gösterisi ile anlatıldı. Eğitimini tamamlayan 77 kısa dönem asker, Türk bayrağı ve silahların bulunduğu masaların üzerine el koyarak yemin etti. Program jandarma marşının okunmasıyla son buldu.

Yorumlar

Sertifika töreni yapıldı

28 Aralık 2018 Cuma 12:45

Sertifika töreni yapıldı

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi' nin Kaymakamlık toplantı salonunda Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okulların sertifika töreni gerçekleşti.

Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla, 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” ile "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" çalışmaları kapsamında, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okullarımızın sertifikaları düzenlenen törenle dağıtıldı.
İlçe Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen törene; Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Gökçebey Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Doktor Ertuğrul Güner, Zonguldak İl Halk Sağlığı Başkanı Doktor Ömer İnam Güven, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Aytaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Zonguldak İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza Eryiğit, Devrek İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammet Atlı, Şube Müdürü Nusret Parlak ve Çaycuma İlçe Sağlık Müdürü Göksu Gücük Çırak, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu okul sertifikası kazanan okul müdürleri katıldı.
Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okul sayısı 22 olurken Beslenme Dostu sertifikası alan okul sayısı ise 31 oldu.
Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş'ın açılış konuşmasının ardından Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner ve Çaycuma Kaymakamı Keçeli, çocukların değerlerinden bahsederek "Çocuklarımız değerliyse, hak ettikleri değeri yansıtmamız gerekiyor. Kastım evde geçirdikleri vakit kadar okulda da vakit geçirdikleri gerçek. Okullarımız ne kadar kaliteli, ne kadar temiz ve sağlıklı ortamlara sahip olursa, bütün çocuklarımızı kaliteli eğitim ve öğretimi sağlamış oluyoruz. Beyaz Bayrak uygulamasını çok önemsedim ve iki yıldır da ısrarcı oldum bu konuda. Beyaz Bayrak aslında bir kumaş parçası değildir, bir kalite göstergesidir, bir güvenlik göstergesidir. Sadece Çaycuma'da değil, şehrimizde ki okullarımızın %99 bir miktar çaba, emek harcarsa, daha gayret edilirse, tüm okullarımızın bu sertifikaları alacağını düşünüyorum. İnşallah daha güzel, daha sağlıklı, daha kaliteli okullarda geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı yetiştiririz” dedi.
Sertifika alan okullarımızın ödülleri protokol tarafından verilirken, ödül töreni sonrası toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Yorumlar

Gazeteci gözüyle değerlendirilecek…

27 Aralık 2018 Perşembe 19:03

Gazeteci gözüyle değerlendirilecek…

İhlas Haber Ajansı Kdz. Ereğli Muhabiri ve Ereğli Haber Gazetesi Yazarı Vedat Kılıç Değişim Radyo’da yayınlanan Kara Tren programına konuk olacak.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesinde yaşanması muhtemel gelişmeler, Gazeteci Vedat Kılıç’ın katılımıyla Değişim Radyo’da yayınlanan, Şenol Azman’ın sunduğu “Kara Tren” programında değerlendirilecek. Kılıç, programda siyaset ve Ereğli gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunacak. Vedat Kılıç programda programcı Şenol Azman’ın yanı sıra izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayacak. Ereğli Haber Gazetesi Yazarı Vedat Kılıç’ın konuk olacağı Kara Tren” programı 28 Aralık 2018 Cuma günü saat 10.00-12.00 saatleri arasında 93.9 Değişim Radyo’da yayınlanacak. Kara Tren programını, Değişim Radyo’nun 93.9 Mhz ve 102.5 Mhz frekanslarından, online olarak www.degisimmedya.com (haber) ve www.degisimradyo.com (müzik) portalları üzerinden dinleyebilirsiniz.

Yorumlar

Merhum Tetiker için Mevlid okutuldu

27 Aralık 2018 Perşembe 18:37

Merhum Tetiker için Mevlid okutuldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Onursal Başkan Yaşar Tetiker için mevlid-i şerif okuttu.

TSO Başkanı Arslan Keleş ve yönetimi, Kdz.Ereğli’de 26 Aralık 2017 tarihinde yaşama veda eden TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker için vefatının sene-i devriyesi münasebetiyle Doktorlar Sitesi Seyyid Nasrullah Camii’nde yatsı namazından sonra Mevlid-i Şerif okutuldu. TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve yönetiminin organize ettiği mevlid-i şerife geçmiş dönem TSO yöneticileri ile merhum Tetiker’in ailesi ve çok sayıda seveni katıldı.

Yorumlar

Defterlerine her gün aynı cümleyi yazıyorlar

27 Aralık 2018 Perşembe 13:10

Defterlerine her gün aynı cümleyi yazıyorlar

Zonguldak’ta yaşayan 28 yaşındaki bir anne ve üç çocuğu, derme çatma yaptıkları çatı katında boyunları bükük yaşıyor. Çocuklar ise her gün defterlerine “Ben de güzel bir evde yaşamak istiyorum” cümlesini yazıyor.

Karaelmas Mahallesi’nde yaşayan 28 yaşındaki Pınar Türkmen, üç çocuğu ile tek başına hayat mücadelesi veriyor. Çatı katında yaşayan anne ve üç çocuğu, alçıpanla kapattıkları yarım kat dairede adeta boyunları bükük yaşıyorlar. Anne Pınar Türkmen ise çaresizce yardım elinin uzanmasını bekliyor. Duvardan duvara battaniye sererek çocuklarını soğuktan korumaya çalışan aile yüksekliği iki metreyi bile bulmayan evde yaşam mücadelesi veriyor. Eğilerek yaşadıkları evin elektrik hattı dahi bulunmazken, alt kat komşuları seyyar hat çekerek aileye yardımcı olmaya çalışıyor. 
Evlerine gidecek yol dahi olmayınca ahşap köprü yaparak evlerine ulaşan aile hayırseverlerin yardımını bekliyor. 

Kovada su ısıtıp çocuklarını banyo yaptırıyor 
Yaşadığı dramı anlatan anne Pınar Türkmen, yaklaşık on gün çocuklarına sadece mercimek çorbası pişirebildiğini, rezistans teli ile kovada su ısıtıp çocuklarını banyo yaptırdığını anlattı. Çaresiz anne tehlikeli olmasına rağmen buna mecbur kaldığını söyledi. 
Valilikçe çocuklarının okul servisi ihtiyaçları, okul yemeği ve aylık 800 lira yardımının karşılandığını ancak çocuklarının evde yine aç kaldığını söyleyen anne Türkmen, “Üç senedir bu evdeyim bu şartlar altında hala devam ediyorum. Doğru düzgün bir yardım eli uzatılmadığı için zor şartlarda yaşamımı idame ettirmeye çalışıyorum. Bu şartlarda su ısıtmaya çalışıyorum o kadar tehlikeli ki elimde patladı. Kendi imkanlarımla tekrar tamir etmeye çalıştım. Bu şekilde bu şartlarda çocuklarımı iki büklüm yıkıyorum. Tavanı da gördüğünüz gibi çocuklarım kambur oldu boyunları bükük duruyor artık boyunlarında düzleşme çıktı. Artık çocuklarımın beli ağrıyor. Çocuklarım her gün soruyor anne ne zaman değişecek diye kimse elini uzatmıyor. Vali yardımcımıza ‘Allah rızası için evimi değiştir’ dedim. Bana ‘söz’ dedi fakat red geldi. Bu şartlar altında yaşıyorum kış ortasında tavanlarım delik eş dost sayesinde yaptırdık ama tekrar çatladı. Çocuklarım 10 gündür sadece çorba içiyor. Bunu da komşularımın desteğiyle aldım. Çocuklarıma verecek kahvaltım bile yok. Bu şartlar altında olduğumu biliyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar. İnsanların içlerinde tamam diyorlar kimse yokken hayır diyorlar. 3 senedir bu şartlar altında mücadele etmeye çalışıyorum. Gücüm yetmiyor evi taşımaya çünkü 296 tane merdiven var. Ben astım hastasıyım kronik astımım var merdivenleri çıkamıyorum. Eğer düzgün bir eve yerleşebilirsek astım hastalığıma rağmen çalışmak istiyorum. Devletime sesleniyorum elimden tutsunlar” diye konuştu. 

“Alt katta soba yakarlarsa az bir şey ısınmaya çalışıyoruz” 
Tek başına üç çocuğunun eğitimini karşılamaya çalıştığını vurgulayan anne Pınar Türkmen, “3 çocuk okutuyorum. Tek başıma mücadele etmeye çalışıyorum Bir tek sosyal hizmetlerden aldığım 800 TL ile onun dışında hiçbir yardım almıyorum. 3 çocuğu okutmaya çalışıyorum yetişemiyorum. Çocuklarımın ihtiyacı var onları karşılamaya çalışıyorum. Aş evindeki hakkınızı okula veriyoruz dediler. Çocuklar okulda ayaküstü yiyor açız diye eve geliyorlar. Kömür yardımım var daha gelmedi ama bekliyoruz. Gerçi kömürüm olsa bile sobanın içinde kova olmadığı için kullanamıyorum. Çünkü alacak gücüm yok. Alt katta soba yakarlarsa az bir şey ısınmaya çalışıyoruz. Zor 3 çocukla geçinmek gerçekten zor bu şartlar altına yaşamaya çalışıyorum. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum ne olur yardım edin. Bu yaşımda kapı kapı dolaşmak hoşuma gitmiyor ama çocuklarım için yaparım. Bazen denk düşmezse tüpümü dolduramıyorum. Kapıda ateş yakıp yemek pişirmeye çalışıyorum. Yapabildiğim kadar çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Alabilirsem de 2 parça kahvaltılık alamaya çalışıyorum. Dışarıda ki insanlara kolay gelse de gerçekten çok zor. Çocuğumun ilaçlarını alabilmek için evimdeki televizyonumu sattım. 
Çocuklarım 5 gündür televizyon izlemiyor. Bu şartlar altında yaşamak gerçekten çok zor. Benim çocuklarında güzel bir evde yaşamak istiyor. Benim çocuklarımın da buna hakkı var. Her gün defterlerine “Güzel bir evde yaşamak istiyoruz” diye cümleyi yazıyorlar. Devletten yardım istiyorum. Ne olur bana yardım etsinler” ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar