37 Yıl önce şehit olan 103 madenci için tören düzenlendi

6 Mart 2020 Cuma 17:50

37 Yıl önce şehit olan 103 madenci için tören düzenlendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi’nde faaliyet gösteren Türkiye Taş Kömürleri Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü bünyesindeki maden ocağında 1983 yılında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 103 maden şehidi için tören düzenlendi.

 TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 7 Mart 1983 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında 103 maden işçisinin şehit olması nedeniyle anma töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil konuşma yaptı. 1983 yılında yaşanan gibi başka felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Yeşil, kurumda çalışan işçi sayısının her geçen gün azaldığına dikkat çekti. Yeşil konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bundan 37 yıl önce burada yaşanan maden faciasında 103 madenci kardeşimiz şehit oldu. Şehitlerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyorum. Mekanları cennet olsun. Aileleri ve yakınlarına tüm madenci camiasına baş sağlığı ve sabır diliyorum. Allah bir daha bizlere böyle kazalar yaşatmasın. 2019 yılın da bin 500 arkadaşımız işe alınmasına rağmen şuan da TTK’ da 7 bin 917 arkadaşımız çalışıyor. Bir yandan da emeklilikler sürüyor. TTK’ nın norm kadro ve tam istikrarlı çalışması için işçi alımında TTK Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmelidir. 2014 yılın da 301 madenci arkadaşımızın hayatını kaybettiği Soma faciasından sonra bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Ancak maden şehitlerimizin yakınlarına bazı haklar tanınırken, yasa kapsamı sınırlandırıldı. Burada Armutçuk’ta yaşamını yitiren 103 madenci kardeşimizin ve Kozlu’da yaşamını yitiren 263 madenci kardeşimizin yakınları başta olmak üzere 10 Haziran 2003 tarihinden önce ve 13 Mayıs 2014 tarihinden sonra şehit olan madencilerimizin yakınları bu haklardan yararlandırılmadı. Tüm madenci şehitlerimizin yakınlarının bu haklardan yararlanması için sendikamızın derneklerimizin milletvekillerimizin girişimleri oldu. Bu girişimleri sürdürüyoruz. Bu yanlış derhal düzeltilmelidir. Bizim her zaman önceliğimiz can güvenliğimizdir. Önce emniyet diyoruz.” 
Törende konuşan TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, 1983 ve 1992’de meydana gelen maden kazalarından gerekli derslerin çıkarılması gerektiğini söyledi. Eroğlu konuşmasında “1983 Armutçuk, 1992 Kozlu. Maalesef bu hafıza iki tane büyük travma kaza geçirdi. Fakat bir şeyin altını çizmek istiyorum arkadaşlar. Bazı sonuçları çıkarmamız gerekiyor. Maalesef iki tane kazanın olduğu iklim koşulları basıncın anormal şekilde düştüğü ilkim koşullarıdır. Biz idareciler olarak bu tür fiziksel değişimlerin belli sonuçlarını çıkarıp, bu tür fiziksel değişimleri yorumlayıp ona göre tedbirlerimizi almamız gerekiyor” dedi. 
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’da son günlerde Suriye’nin İdlib kentinde yaşananlara dikkat çekerek Türk Milleti’nin bu topraklarda yaşadığı sürece sorunların hep var olacağını ancak bu sorunların birlik ve beraberlik içerisinde atlatılabileceğini ifade etti. Çorumluoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Ben idareci olarak bir şeye dikkat ediyorum. Biz bu topraklarda olduğumuz sürece değerli kardeşlerim, bizim bu sıkıntılarımız devam edecek. Bugün İdlib bitecek yarın Doğu Akdeniz başlayacak. Ertesi gün Yunanistan sınırı başlayacak. Ama bizim bir iki tane şeye ihtiyacımız var. Bunlardan bir tanesi birlik ve beraberlik içerisinde olmamız. Her ahval ve şeraitte sadece şehit haberi geldiğinde birlik ve beraberlik içerisinde olmamalıyız. Burada ki bir kömür parçasını üretirken bile birlik beraberlik içerisinde olunmalı.” 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri şehit madencilerin isimlerinin yer aldığı anıtın açılışını gerçekleştirdi. Tören şehitler için 103 madencinin şehit olduğu maden ocağının girişinde Kur’an-ı Kerim okunması, dua yapılması ve ardından kurban kesilmesi ile sona erdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kandilli , TTK , maden şehidi , tören

Yorumlar

Tosyalı Holding Ankara temsilcisi BAKKA’da

6 Mart 2020 Cuma 16:24

Tosyalı Holding Ankara temsilcisi BAKKA’da

Tosyalı Holding Filyos A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Yücel ve Tosyalı Holding Ankara Temsilcisi Erdem Dokur, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Muhammed Ali Oflaz’ı ziyaret etti.

 Ajans personelinin de katılım sağladığı görüşmede, Filyos Havzası Projesi ekseninde bölgenin yatırım ve kalkınma potansiyeli görüşüldü. Ziyaretin ardından Filyos Antik Kent ve Filyos Limanı inşaat sahasında çalışmalar hakkında teknik bilgi alındı. Ayrıca, Tosyalı Holding’in Filyos Endüstri Bölgesi’nde yapacağı yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 
Programın son kısmında, BAKKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş makamında ziyaret edildi. Burada yapılan görüşmede; Vali Bektaş öncülüğünde başlatılan Batı Karadeniz Çelik Sektörü Kümelenme çalışması hakkında görüş alışverişinde bulunuldu, Filyos Limanı ve endüstri bölgesine yatırım konuları hakkında değerlendirmeler yapıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Tosyalı Holding , BAKKA , ziyaret

Yorumlar

Gazeteci Bahadır son yolculuğuna uğurlandı

6 Mart 2020 Cuma 16:13

Gazeteci Bahadır son yolculuğuna uğurlandı

Zonguldak'ta uzun yıllar gazetecilik yapan Ali Bahadır son yolculuğuna uğurlandı.

 Bir süredir ZBEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören Bahadır dün sabah hayata gözlerini kaybetmişti. Ali Bahadır'ın cenazesi bugünZonguldak Merkez Acılık Hazreti Ali Cami'ine getirildi. Bahadır’ın cenazesi öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Gazeteci , Ali Bahadır , son yolculuk

Yorumlar

Ustalar kursiyerlerle buluştu

6 Mart 2020 Cuma 15:26

Ustalar kursiyerlerle buluştu

Zonguldak’ta kaybolmaya yüz tutmuş olan yorgan dikim mesleğiyle ilgili önemli bir etkinlik gerçekleştirildi.

 Zonguldak Merkez Fatih Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından Zonguldak Güzel Sanatlar Galerisinde yorgan dikim ustası Fatma Taştüner ile kursiyerler bir araya geldi. 
Etkinlikte yorgan dikim ustası yün ve pamuk yorgan dikiminin püf noktalarını kursiyerlere anlattı. 
Zonguldak Merkez Fatih Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yardımcısı Ayşe Apaydın, "Eskiden genç kızların çeyizlerin süsleyen geleneksel yün ve pamuk yorganlarının yerini sentetik malzemelerden üretilen fabrikasyon yorganların almasıyla ustalığın da unutulmaya yüz tutan mesleklerden biri haline geldiğini görüyoruz. Fakat insanlar hazır yorganları kullansalar bile yün ve pamuk yorganların sağlıklı olduğunun farkındalar. Biz de Zonguldak Merkez Fatih Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü olarak milli kültür değerlerimizin korunması, yaşatılması ve tanıtılması için 2020 yılının ikincisini gerçekleştireceğimiz; ‘Ustalar kursiyerle buluşuyor’ da bu ay ustamız Fatma Taştüner'i kursiyerlerimizle buluşturduk. Ustamız kursiyerler yorgan dikimi öğretecek ve meslekteki incelikleri anlattı. İlginin büyük olması bizi mutlu etti" ifadesini kullandı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Fatih Halk Eğitim Merkezi

Yorumlar

Çocukları için üniversite hayali kurarken dolandırıldılar!

6 Mart 2020 Cuma 14:40

Çocukları için üniversite hayali kurarken dolandırıldılar!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde çocuklarının üniversiteyi kazanması için bir özel bir eğitim kurumuna kaydettiren 20’nin üzerinde veli dolandırıldıkları iddiası ile suç duyurusunda bulundu. Polis ekipleri savcılık talimatıyla kurum yöneticisi ve çalışanı 7 kişi gözaltına alındı.

 Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Bağlık Mahallesi Erdemir Caddesi üzerinde üniversiteye hazırlık kursları üzerine faaliyet gösteren eğitim kurumu tarafından dolandırıldıkları iddiasıyla öğrenci velisi savcılığa giderek şikâyette bulundu. Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Büro Amirliği ekipleri dershane müdürü G.Ö. ile birlikte Ş.Ö., K.Ö., G.K., N.A., G.A. ve İ.A.’yı gözaltına aldı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ederken olayı duyan mağdur veliler dershaneye gelerek bilgi almak istedi ancak kapalı olunca polis karakoluna gitti. 
Kızının iyi bir üniversite kazanması için söz konusu eğitim kurumuna kaydını yaptırdığını ve bankadan kredi çekerek 20 ay vade ile taksitlerini ödemeye çalıştığını anlatan E. Akbaş’ın babası Ayhan Akbaş, burs vaadiyle ikinci kez kendisinden ödeme alınarak dolandırıldığını söyledi. Eğitim kurumuna toplamda 12 bin TL verdiğini ifade eden Akbaş, işin içerisinde olan tüm idareci ve çalışanlardan şikayetçi olduğunu dile getirdi. Kendisi gibi yaklaşık 25 öğrenci velisinin daha dolandırıldığını ve mağdur olduğunu öğrendiğini belirten Akbaş, vatandaşların but tür kurumları iyi araştırıp çocuklarını kayıt ettirmeleri uyarısında bulundu. 
Eğitim kurumu polis tarafından kapatılırken, gözaltına alınan 7 kişinin emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi. 
Savcılığın olayla ilgili olarak başlattığı soruşturma sürüyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , dolandırılıcılık , gözaltı

Yorumlar