30 ton istavrit balıkçıları sevindirdi...

30 Kasım 2018 Cuma 18:54

30 ton istavrit balıkçıları sevindirdi...

Batı Karadeniz Bölgesi'nin önemli limanlarından Zonguldak Alaplı ilçesinde denize açılan balıkçılar, bol miktarda istavrit avladı. Yaklaşık 30 ton istavrit balıkçıları sevindirdi.

Sabahın erken saatlerinde denize açılan balıkçıların ağlarına, son iki günde yaşanan olumsuz hava koşullarının ardından bol miktarda istavrit takıldı. Kasalar dolusu balıkla limana dönen balıkçılar, önümüzdeki günlerde istavrit bereketinin devam edeceğini belirtti. Zonguldak'da balıkçılık yapan Murat Turgut bu sezonun çok verimli geçmemesine rağmen, balıkçıların zarar da etmediğini belirterek, "Sezon bereketli iyi geçiyor. Palamut'dan sonra şimdi. İstavritle hareketlilik oldu. İstavritle beraber daha iri balıklar çıkmaya başladı" değerlendirmesinde bulundu.
Denizde yaşanan balık bolluğu tezgahlardaki fiyatlara da yansıdı. Fiyatların günden güne ucuzladığı tezgahlarda istavrit 20'den 10 liraya, kadar düştü.

Yorumlar

İşte Alaplı’da şehrin göbeğindeki kaldırımların hali

30 Kasım 2018 Cuma 14:59

Ereğli Haber

İşte Alaplı’da şehrin göbeğindeki kaldırımların hali

Alaplı ilçesinde Hükumet Konağı, Adliye ve emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu sokakta ki kaldırımlar yürünmeyecek hale geldi. Esnaflar ve vatandaşlar durumu CHP’li Belediye Başkanı Nuri Tekin’e defalarca iletmelerine rağmen hiçbir çözüm bulamadı.

Ereğli Haber- Alaplı ilçesine 4,5 yılda kalıcı hiçbir eser kazandırmamasına rağmen belediyeyi borç batağına sürükleyen CHP’li Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, esnaftan ve vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate almıyor.
Alaplı’nın en merkezi noktalarından biri olan ve Hükümet Konağı, Adliye ve emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu Kabristan Caddesi’nde ki kaldırımlar yürünmeyecek hale geldi.
Bölgedeki esnaflar ve vatandaşlar durumu CHP’li Belediye Başkanı Nuri Tekin’e hem sözlü olarak hem de yazılı olarak bildirdiklerini belirterek, 4,5 yılda hiçbir çözüm üretilmediğini söyledi.

 

Yorumlar

1 Aralık Dünya AIDS Günü

30 Kasım 2018 Cuma 14:47

1 Aralık Dünya AIDS Günü

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

Güner yapmış olduğu açıklamada, “ Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak bilinen AIDS Hastalığı, AIDS mikrobu olarak adlandırılan HIV virüsü ile oluşan bir hastalıktır. İnsanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV), bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder, bireyi enfeksiyonlara karşı korunmasız hale getirir. AIDS olarak adlandırılan hastalık tablosu, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır ve bu süreçte sıklıkla yaşamı tehdit eden ciddi enfeksiyonlar görülür. HIV virüsünü taşıyan kişiye “HIV pozitif” denir. Bu kişiler HIV virüsü taşımalarına rağmen henüz hastalığın klinik bulgularını taşımazlar. Klinik bulguların ortaya çıkması ile artık kişi AIDS hastası olarak kabul edilir. Kavram bütünlüğü sağlamak açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanılır. Vücudunda HİV virüsü olan herkeste AIDS’ e ait hastalık belirtileri görülmeyebilir. Hatta bu belirtisiz süre 15 yıl gibi uzun bir zaman olabilir ve kişi kendini iyi hissedebilir. Ancak mikrobu alan kişi, belirtisi olmasa bile başkalarına bulaştırabilir. HIV virüsü kan, organ, doku vb. nakli ile, sterilize edilmemiş (mikroptan arındırılmamış) iğne, enjektör gibi aletlerin ortak kullanılması ile de bulaşabilmektedir. Ayrıca jilet, tırnak makası gibi vücutta küçük çaplı kanamalara neden olabilen kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınılmalı; dövme yapmakta ve kulak deldirmekte kullanılan kanamaya neden olacak aletlerin sterilize edilerek kullanılmasına özen gösterilmelidir. HIV pozitif anneden, gebelikte, doğumda ya da doğumdan sonra emzirme yoluyla bebeğine bulaşabilir. AIDS Hastalığının başlıca belirtileri, lenf bezlerinde büyüme, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük ve fırsatçı bazı enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkmasıdır. HIV organizma dışında yaşayamayan, dış ortama dayanıksız bir virüstür. HIV (+) pozitif veya AIDS hastalığı olan bir kişinin kullandığı tabak, bardak, çatal, giysiler, havlular, tuvalet, banyo ve yüzme havuzlarının ortak kullanımı, dokunma, sarılma, el sıkışma ile virüs bulaşması söz konusu değildir. Egemen bulaşma yolu salgının başlangıcından bu yana korunmasız cinsel ilişkidir. Başka biriyle ortak enjektör kullanılmamalıdır. Kan verirken ya da alırken, dişçi koltuğunda ve kuaförde kullanılacak aletlerin sterilizasyonundan emin olunmalıdır. Bu hastalık hakkında farkındalık oluşturmak, toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla 1 Aralık tarihi tüm dünyada “Dünya AIDS Günü” olarak ilan edilmiştir. AIDS’ karşı farkındalığın uluslar arası sembolü kırmızı kurdeledir. AIDS’i biliyorum, AIDS’den korunuyorum anlamlarını içerir. AIDS’e karşı önlemlerimizi alalım sonra pişman olmayalım.”

Yorumlar

Kurala uymayana 715 TL ceza kesilecek

30 Kasım 2018 Cuma 14:24

Kurala uymayana 715 TL ceza kesilecek

Türkiye genelinde olduğu gibi zorunlu kış lastiği uygulaması yarından itibaren Zonguldak’ta da başlıyor. Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019'dan sonra 885 liraya yükselecek.


Ereğli Haber- Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 1 Nisan 2017 tarihinde ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in kıs lastiği zorunluluğu başlıklı 5/1 maddesi uyarınca Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık-1Nisan arası 4 aylık süreçte araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmişti.
Yarından itibaren yürürlüğe giren zorunlu kış lastiği uygulamasıyla ilgili Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş sürücüleri uyardı. Bektaş açıklamasında “İl sınırlarımız içinde seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile karayolu taşıma yönetmeliği uyarınca ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde (ticari araçlar) 1 Aralık 2018 ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak adına kış lastiği kullanımı denetimlerine ağırlık verilecektir. Kış lastiği kullanılması zorunlu olmasına rağmen kullanılmadığı tespit edilen araçların sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi uyarınca idari para cezası uygulanarak trafiğe çıkmalarına müsaade edilmeyecektir” dedi.
Kış lastiği uygulaması ile ilgili olarak araçlar yarından itibaren Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkilendirdiği personel ile polis, jandarma ve Ticaret Bakanlığı sınır kapıları ile belediyelerin yetkili birimleri tarafından denetlenebilecek.

Yorumlar

Eroğlu, avukatlık mesleğinin sorunlarını aktardı

30 Kasım 2018 Cuma 14:05

Eroğlu, avukatlık mesleğinin sorunlarını aktardı

Zonguldak Baro Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, 8 Aralık'ta yapılacak olan Karadeniz Baro Başkanları toplantısı ve aynı zamanda Zonguldak Barosunun 80'inci Yıl kutlamaları öncesi gazeteciler ile kahvaltıda bir araya geldiler.

Gazeteciler ile Hukukçular Lokalinde bir araya gelen Baro Başkanı Av. Özel Eroğlu, basın mensupları ile bir süre sohbet ettikten sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: 
"Öncelikle Başkanlar toplantısının yoğun bir gündemi olduğunu ifade etmek isterim. Sorunlara sadece bizim demek mümkün değil tabii ki hukukun üstünlüğü ve insan haklarının savunulması görevi değil mi ki yasayla bize verilmiş bir görevdir, öyleyse bundan kaynaklı sorularda ortak sorunlardır. Öncelikle beş yıl içinde 120 bin olan avukat sayısının nüfus artış hızı ve ekonomik kalkınma ile orantısız biçimde beş yıl içinde 200 bine çıkacak olması, üniversite giriş sınavında 140'na girenlerin hukuk fakültelerine kabulü sırının 190 bin olarak genişletilmesi, mesleğe kabulde sınavın getirilmemesi, meslek alanımızın arabuluculuk, uzlaşma ve CMK avukatlığı, hukukçu olmayan yargıç, avukat olmayan savunucu, hukukçu olmayan bilirkişilik gibi uygulamalar mesleğimizin uygulama alanlarını daraltmıştır. Yine temel esas olarak anayasanın 138 ve 140.maddeleri arasında düzenlenmiş olan yargı faslında savunmaya bir kelime yer verilmemesi yasama ve yürütme ile ilgili sorunlarımızdır. Yargıya gelince liyakatin terk edilmesi ve kadrolaşmanın oluşturduğu FETO yapılanması nedeniyle yargıçları 1/3 nün ihracı ve 4000'nin tutuklanması sonrası istisnaları olmakla birlikte yargıdaki kalitenin çok düşmesi bu nedenle güveninde yüzde 20'lere inmesinin oluşturduğu sorunlar en fazla bizleri ilgilendirmekte ve yansıtmaktadır. Avukatlık kanununu 58. Maddesine aykırı şekilde duruşmada avukat tutuklama, İstanbul 37 ağır ceza mahkemesinde 17 avukatı tahliye sonrası tekrar tutuklama, kısaca tutuklama kısaca ilişkilerde sıklıkla yaşanan uygulama noksanları çatışma nedeni olarak yansımaktadır. Avukatlarda bir şekilde desteklenmelidir” şeklinde konuştu. 

Yorumlar