263 madenci dualarla anıldı...

3 Mart 2020 Salı 11:33

263 madenci dualarla anıldı...

Zonguldak'ta 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında şehit düşen 263 maden işçisi dualarla anıldı.

 Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde yapılan töreneZonguldak Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri ile siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile madenciler katıldı. 
Törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 3 Mart 1992 tarihinde bölgenin en büyük facialarından birisinin yaşandığını hatırlatarak şöyle dedi: 
"Zonguldak maden havzasında en büyük kazalardan birini 3 Mart 1992 tarihinde yaşadık. TTK Kozlu Müessesesinde meydana gelen grizu faciasında 263 madencimizi kaybettik. Maden şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bu facialardan sonra ciddi önlemler alınmasına rağmen maden havzasında başka kazalar da oldu. 2010 tarihinde Karadon'da 30, Kozlu'da 2013 tarihinde 8 arkadaşımız şehit oldu. Yaptığımız uyarılar ve alınan önlemler doğrultusunda taşeron uygulamasına son verildi." 
TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu da "Bir avuç kömür için can veren madenciler, vatan için can veren yiğitlerin yanında. Biz iki emaneti yönetiyoruz. Bir tanesi devletin mal varlığını, yer altında mal varlığımız değerimiz olan kömürü yine milletimiz adına çıkartıyoruz. Ekonomimiz adına çıkartıyoruz. Diğer yönettiğimiz ikinci emanet de sizler madencilersiniz. Sizler bize hem devletimizin, milletimizin hem de ailenizin emanetisiniz" dedi. 
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise "3 Mart 1992 tarihinde ben de bu yörenin bir çocuğu olarak bu felaketi, bu acıyı henüz orta okula giden bir çocuk olarak sizlerle birlikte yaşadım. 263 şehidimiz ve babalarını kaybeden arkadaşlarımla birlikte bu topraklarda büyüdüm. Maalesef borcumuzu ödeyemedik. 2003 ile 2014 yılları arasında maden kazalarında şehit olanların ailelerine, babasız büyüyen çocuklarına devlette istihdam hakkı tanındı. Ama 2003 yılından önce şehit olan canların ailelerine bu hak tanınmadı. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için kanun teklifini verdik. Hep birlikte mücadelesini sürdüreceğiz" dedi. 
Zonguldak Vali Yardımcısı Mehmet Türk de "Malumunuz bugün 28 yıl önce meydana gelen elim bir grizu faciası nedeniyle hayatını kaybeden 263 maden şehidimizi anmak için toplandık. Ben hepsine Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bizim inancımıza göre şehitlik sadece cephede elde edilen bir mertebe değildir. Aynı zamanda kişinin deprem, afet bir takım kendi iaşesini kazanması için meşru şekilde mücadele ederken kazada ölenler bizim inancımıza göre şehit kabul edilirler. Gerek burada kazada hayatını kaybeden değerli madenci kardeşlerimiz olsun diğer başka yerlerde kazalarda, göçüklerde, grizu facialarında hayatını kaybeden şehit kardeşlerimiz bizim inancımıza göre en yüce mertebeyi elde etmiş insanlardır." diye konuştu. 
Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Duaların ardından işçilere ikramlarda bulunuldu. Ardından gündüz vardiyasında çalışacak olan işçiler madenin yolunu tuttu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ttk , madenci , şehit madenciler , dualar okundu , dua

Yorumlar

Madenciler şehitler için Kur’an-ı Kerim okuttu!

3 Mart 2020 Salı 10:14

Madenciler şehitler için Kur’an-ı Kerim okuttu!

Suriye İdlib’de saldırı sonucu şehit düşen 36 Mehmetçik için Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Gelik ve Kilimli İşletmesi’nde çalışan maden işçileri Kur-an okuttu.

 Sabah 08-16 vardiyasında Gelik İşletmesinde düzenlenen etkinliğe Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Karadon Müessese Müdür Yardımcısı Recep Ayyıldız, Gelik İşletme Müdürü Cüneyt Yamudi, GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş, Şube Teşkilat Sekreteri Tevfik İnce Bacak, işletme yöneticileri ve madenciler katıldı. 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Suriye’de Rejim güçlerinin hain saldırısı sonucu şehit düşen Mehmetçiklerimiz’e rahmet dilediği konuşmasının ardından Kur-an okundu ve salavatlar getirildi. 
Aynı saatler de Karadon Müesesesi Kilimli İşletmesinde düzenlenen etkinliğe GMİS Mali Sekreteri Volkan Yıldız, GMİS Karadon Müesesese Müdür Yardımcısı Arif Karakaş, Kilimli İşletme Müdürü Ümit Değirmenci, GMİS Karadon Şube Sekreteri Korhan Boz, Şube Mali Sekreteri Bülent Kılıç,işletme yetkilileri ve maden işçileri katıldı. 
Kuyu başında Ocak girişine asılan, 'Bir avuç kömür için can veren madenciler, vatan için can veren Mehmetçiğin yanında' pankartının altında hoca tarafından okunan Kur-an ardından birlikte getirilen salavat ve yapılan duaların ardından madenciler ocağa indiler. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , madenciler , dua

Yorumlar

Başka işleri kalmamış gibi... Tavuk avına çıktılar...

2 Mart 2020 Pazartesi 19:51

Ereğli Haber

Başka işleri kalmamış gibi... Tavuk avına çıktılar...

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta ekiplerinin son günlerde mahallelerde tavuk besleyen vatandaşlara yönelik uyguladığı ağır cezalar tepkiye neden oluyor. Zabıta ekiplerinin tutanağı sonrası Kdz. Ereğli Belediyesi Encümeni son olarak 82 yaşındaki bir kadına mahallede tavuk beslediği için 392 TL para cezası verdi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin son aylarda birçok mahallede hayvan besleyenlere yönelik sert tutumu vatandaşları çileden çıkartıyor.
Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta ekipleri özellikle son 3-4 aydır bir çok mahallede gelen şikayetler üzerine inek yada tavuk besleyenlere yönelik şikayetler üzerine tutanaklar hazırlayıp ceza için Kdz. Ereğli Belediyesi Encümen Üyeleri’ne sunuyor. Kdz. Ereğli Belediyesi Encümen üyeleri de zabıta müdürlüğünden gelen ceza taleplerini onaylayarak vatandaşların tepkisini çekiyor.
Zabıta Müdürü Halit Aydın’ın talimatı ile son olarak Sarıkorkmaz Mahallesi Okul Sokak üzerinde tavuk besleyen 82 yaşındaki kadın için tutanak tutuldu. Hazırlanan tutanak 11 Şubat 2020 tarihinde Zabıta Müdürü Halit Aydın imzası ile encümene sevk edildi. CHP Kdz. Ereğli Belediyesi Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur Başkanlığında toplanan üyeler; CHP Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Sertan Kuzu, Tarkan Atik, Yaşare Aydın, Yazı İşleri Müdürü Funda Demirkol, İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Mustafa Kılıç ve Mali Hizmetler Müdür Vekili Sevgi Billor 82 yaşındaki kadına 5728 sayılı kanunun 66 maddesinde belirtilen kabahatler kanununun 32. Maddesi uyarınca 392 TL para cezası ile cezalandırmasına karar verdi. Verilen cezaya tepki gösteren vatandaşlar ise “Hem Türkiye üretsin deniyor hem de kendi tavuğunu ve yumurtasını üretenler cezalandırılıyor. Bu sadece bize özel bir uygulama değil. Diğer mahallelerde de ceza yazılan vatandaşlar var. Tavuk beslemenin kime ne zararı var? Tavuğun tanesi 25-30 TL, yumurtası 0,50-0,75 Kuruş, kesilen ceza 392 TL. Ereğli’de bütün işler bitti de milletin ahırı, kümesimi kaldı? Halka hizmet için seçilenler halkı cezalandırmaya başladılar. Zabıta’nın başka işi yok mu, mahallelerde tavuk avına çıkıyor? Ereğli’nin her mahallesinde kümes yapıp kendi tavuğunu besleyip kendi ihtiyacı olan yumurtayı üreten insanlar var. Bunlar teşvik edileceği yerde cezalandırılıyorlar. Ereğli’de ceza yazacak kimse kalmadı mı da zabıtayı gönderip bu işlere tenezzül ediliyor? Yazıktır, günahtır” dedi.
Konuya ilişkin olarak Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul ve Kdz. Ereğli Belediyesi’nde ki yetkililere de konuyu aktardıklarını ifade eden vatandaşlar çözüm beklediklerini söyledi.

Yorumlar
 • Alp Aslan
  5 Mart 2020 Perşembe 10:16

  Adamına göre muamele yapıyorlar. Geçen yıl komşumun 20-25 tane var ona birşey demiyorlar benim üç tane var gidip gelip devamlı olarak rahatsız ediyorlardı. Enson olarak alın onlar da sizin olsun deyince kümese girip alıp götürdüler. O zaman her şey normale döndü. Fakat zabıtalara bir şey demiyorum o cezayı onaylan meclis üyelerine bakınca üzülüyorum. Yarın bir gün insanların karşısına nasıl çıkıp da oy isteyecekler.

 • Ali t
  4 Mart 2020 Çarşamba 12:30

  Yazik gunah ugrasilan islere bakin bu zevk isi insanlar oyalaniyor stres atiyor

 • ereğlili
  4 Mart 2020 Çarşamba 09:38

  çarşının göbeğinde yayalar kaldırımda yürüyemiyor esnafların kaldırım işgali yüzünden.belediye önce yıllardır var olan bu sorunu çözsün

 • erol ayaz
  4 Mart 2020 Çarşamba 09:19

  yazık yaa.ben defalarca şikayet ettiğim halde adını soyadını yazdığım şeref özdemire ceza yazmıyorsunuzda yaşlı kadınamı yazıyorsunuz o mahallede o kadar tavuk besleyen hane varki bula bula o yaşlı kadına ceza kesiyorsunuz.yazık çok yazık .kdz ereğli belediyesine yakışmadı ..sizin adaletiniz bu olmamalıydı..

 • Ercan
  4 Mart 2020 Çarşamba 09:15

  Bu yazı yi yazana teşekkürler kardeşim 1950 perde TC üretir dış ülkeler kabul etmezdi bizim 5,6

 • Mustafa Sayan
  3 Mart 2020 Salı 23:18

  Haberde yazdiğiniz gibi şikayet üzerine.Haber yapanlar burası şehir sizin evin yanında besleseler önce siz şikayet edersiniz

 • Vatandas
  3 Mart 2020 Salı 00:17

  Bence ceza kesmeyle.yanlis yapmışlar neden.ceza kesiyorlarki nezaman tavuk beslemek suç olmuş ayıp etmişler yetkililer zaten markette satılan tabakta yumurtada sağlıklı.degil ne yapsın.vatandas tavuk.beslemeyipte yanlış buluyorum yetkililerin davranisini

Çorbacı’nın yeni şubesi Düzce’de açıldı…

2 Mart 2020 Pazartesi 16:32

Çorbacı’nın yeni şubesi Düzce’de açıldı…

Kdz. Ereğli’nin sevilen esnaflarından Kürşat Yağız, damak tadına hitap eden Çorbacı’yı büyüterek, Düzce’de yeni şubesini açtı.

 İçinizi ısıtacak bir çorba sloganı ile yola çıkan ve Ereğli’nin bir numaralı Çorbacısı, Ereğli’nin ardından Düzce’de açıldı. Kültür Mahallesi, İstanbul Caddesi, No/ 128, Ümit Eczanesi karşısında hizmete açılan Çorbacı, damak tadına önem verenlerin ve çorba severlerin gözdesi olacak. Ereğli’nin sevilen esnaflarından Kürşat Yağız, yolu düşen herkesi yeni şubesine bekliyor. Yağız açıklamasında, “İçinizi ısıstacak çorba sloganı ile yıllardır Kdz. Ereğli’de hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Kdz. Ereğli’nin ardından bir şubemizi de Düzce’de açtık. Eminim ki Düzce halkıda çorbamızı beğenecektir, yolu düşen herkesi ve tüm Düzce halkını çorbamızdan tatmaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Kdz. Ereğli Haber Ailesi olarak, Kürşat Yağız ve Çorbacı ailesine hayırlı olmasını temenni eder, hayırlı kazançlar dileriz.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , çorbacım , Kürşat Yağız , Düzce

Yorumlar

E-KPSS'ye hazırlık kursu başladı...

2 Mart 2020 Pazartesi 16:01

E-KPSS'ye hazırlık kursu başladı...

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından Nisan ayında gerçekleştirilecek olan E-KPSS için evet halk eğitim işbirliğinde hazırlık kursu başlatıldığını söyledi. Engellilere hazırlık kursuna katılmaları çağrısında bulunan Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, şunları kaydetti.

 "Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi olarak bilindiği gibi her yıl engellilere düzenlenen E-KPSS kursu için hazırlık kursu açıyoruz. İlimizde bu sınava girecek olan engellilerin bilgi yönünden daha iyi hazırlanmaları aşamasında bu kursa katılmalarını istiyoruz. Bu yıl bu zamana kadar yaptığımız kurslardan aldığımız iyi sonuçlara istinaden bu kursu tekrar bu yıl da açmak için gerekli girişimleri yaptık. Milli Eğitim Halk Eğitim merkezi ile yapmış olduğumuz istişare sonucu bu kursla ilgili bütün hazırlığı yaptık. Ancak bugüne kadar bu kursu düzenleyecek yer bulmamızdan dolayı biraz gecikme oldu. Ama bugün itibarıyla bu kursu başlatmış bulunmaktayız. Milli Eğitim'e bağlı özel eğitim okulunda yani Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün yeni binasının yanında bulunan özel eğitim okulunda bir sınıf açarak bu kurs bugün başladı. Ben buradan bütün engelli arkadaşlarımıza bu kursa katılmak isteyenler başvuran bilir. Kursa lise ön lisans ve lisans mezunları biliyorsunuz E-KPSS ye giriyor. İlkokul ve ortaokul mezunları bu sınava giremediği için onların bu kursa başvurmaları gerekiyor.Bu kursa katılmak isteyen engelli lise ve ön lisans lisans mezunu engelli arkadaşlar halk eğitim merkezine giderek müracaat edebilirler ve bu kursa katılabilirler. Ben bu aşamada tekrar bütün adayı arkadaşlarımıza engelli arkadaşlarımıza katılacakları E-KPSS için de büyük başarılar diliyorum." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Türkiye Sakatlar Derneği , kpss

Yorumlar