25 yıllık işletmeye “tahliye” kararı çıktı

11 Temmuz 2019 Perşembe 13:40

Ereğli Haber

25 yıllık işletmeye “tahliye” kararı çıktı

Kdz. Ereğli ilçesi Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bulunan ve 1994 yılından bu yana faaliyet gösteren Teras Kafe’ye Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından tahliye kararı çıkarıldı. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin karara gerekçe olarak ise AKM’nin yıkımını gösterdiği ifade edildi.

Ereğli Haber- Karadeniz Ereğli’de Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bulunan 1994 yılında Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın “kadim dostum” dediği İsmail Uzunmehmet tarafından açılan ve daha sonraki yıllarda mirasçıları tarafından işletilen Teras Kafeterya’nın, Ereğli Belediyesi’nin verdiği kararla boşaltılması çalışmaları başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre, Ereğli Belediyesinin, 2014 yılı öncesinde “yenisi yapılmak üzere yıkılması” kararlaştırılan AKM’de, söz konusu işletmelerin boşaltılması istenmişti. Yasa gereği açılan davalarla birlikte gelinen süreçte ise Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık talimatıyla, ‘Yıkılması’ şartı ile mahkemenin verdiği ‘boşaltılması’ kararını uygulamaya koydu.
Bu kapsamda, belediye avukatları tarafından iş yeri müstecirlerine verilen bilgide, söz konusu kafeteryanın bugün (11 Temmuz) boşaltılacağı bildirildiyse de, hava muhalefeti dolayısıyla işlemin yarın (12 Temmuz) gerçekleştirileceği güncellendi.
‘Yıkılması şartı’ ile ilgili karara uyan söz konusu işletmenin varisleri mekanda kendilerin ait malzemeler ile belediyeye ait taşınmazları ayırarak beklemeye başladılar.

Kütüphaneye tebligat yapılmadı mı?
Aynı binada yer alan İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde ise her hangi bir çalışma yapılmadığı görüldü. Kütüphane personeli, böyle bir durumdan haberdar olmadıklarını belirtirken, üst makamlarda her hangi bir yazışma yapılıp, yapılmadığının bilinmediği öğrenildi.

Kdz. Ereğli’nin 40 yıllık işletmecisi
1981’de sahil bandındaki “Uzunmehmet Çay Bahçesi Müsteciri” olan Merhum İsmail Uzunmehmet’, Ereğli Belediyesince sahil bandındaki düzenleme çalışmaları nedeniyle söz konusu yerden çıkarılarak 1996’da AKM’deki Teras Kafeterya’ya yerleştirilmişti. Uzunmehmet’in vefatı sonrası Belediye Meclisi kararıyla eşi Ayşe Uzunmehmet’in müstecirliğine geçen kafeterya, 18 Haziran 2019’da Ayşe Uzunmehmet’in yaşamını yitirmesi sonrası varisleri olan çocukları; Hasan, Yücel Uzunmehmet, Songül Genç ve Zeynep Bıçakçı varislerine kalmıştı.

Yıllarca bayramlaşmalara ev sahipliği yaptı
Teras Kafe, hizmete girdiği yıldan itibaren özellikle Ramazan ve Kurban Bayramlarında ‘Halkla Bayramlaşma’ başta olmak üzere birçok özel günlerde ev sahipliğini üstlenmişti.
Geçtiğimiz Ramazan Bayramındaki program ise İnönü Parkı’ndaki Cam Kafe’de yapılmıştı.

Yorumlar

Bina balkonundan düşen taş parçaları korkuttu

11 Temmuz 2019 Perşembe 12:52

Bina balkonundan düşen taş parçaları korkuttu

Zonguldak'ın Gazipaşa Caddesi'nde bir binanın balkonundan kopan taş parçaları yaya kaldırımına düştü.

Şans eseri olayda herhangi bir kişinin yaralanmaması sevindirdi. 
Olay bugün Gazipaşa Caddesi'nde meydana geldi. Bir binanın balkonundan kopan taş parçaları kaldırıma düştü. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polis ekipleri binanın etrafına şerit çekerek güvenlik önlemi aldı. Ardından itfaiye ekipleri binanın balkonuna merdivenle çıkarak temizlik çalışması yaptı. Şans eseri olayda herhangi bir kişinin yaralanmaması sevindirdi. 

Yorumlar

Plaj yetmiyorsa kampı halka aç

10 Temmuz 2019 Çarşamba 18:17

Ereğli Haber

Plaj yetmiyorsa kampı halka aç

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık belediye plajının halka yetmediğini belirterek Erdemir plajının Ereğli halkına açılmasını istedi. Ancak Posbıyık’ın Erdemir ile Belediye plajı arasında kalan uzunluğu yaklaşık 300 metreyi bulan kıyı kenarını kendisine ve belediyede çalışan üst düzey yöneticilere tahsis edip halka kapatması “Bu ne perhis bu ne lahana turşusu” atasözünü akıllara getirdi.

Göreve gelir gelmez Kdz. Ereğli Belediyesi kamp alanı bölgesinde kendisine ayrılan bölümü büyüterek yaklaşık 1 milyon TL harcama yapan Posbıyık’ın Erdemir plajı ile ilgili açıklamaları inandırıcı bulunmadı. Kdz. Ereğli Belediyesi Halil Posbıyık’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde Erdemir plajı ile Kdz. Ereğli Belediyesi plaj tesisleri arasında kalan bölgeye konaklama yerleri yaptırdı. Bu bölgede yaklaşık 50 konaklama odası ve sosyal tesisler bulunuyor. Kamp alanı adı verilen bölgeye Kdz. Ereğli Belediye Başkanı, üst düzey (Kaymakam, savcı, vergi dairesi müdürü v.b.” bürokratlar içinde üç adet konaklama evi tahsis edildi. Bazı üst düzey bürokratlar burada zaman zaman tatil yapıyor. Kdz. Ereğli Belediyesi kamp alanından ayrıca belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, müdürler, memurlar ve kadrolu işçiler faydalanabiliyor.
Fen işleri, temizlik işleri gibi birimlerde çalışan şirket çalışanları ile aileleri ise Kdz. Ereğli Belediyesi kamp alanında konaklama yapamıyor. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık bu uygulaması ile şirkette çalışan personele adeta ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Erdemir plajından önce sadece kendisi ve üst düzey bürokratların keyif yaptığı kampı halka açması isteniyor.

 

Yorumlar

Başkan Demirtaş’ın kayınvalidesi toprağa verildi

10 Temmuz 2019 Çarşamba 15:16

Başkan Demirtaş’ın kayınvalidesi toprağa verildi

Zonguldak’ın Ereğli İlçesine bağlı Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın hayatını kaybeden kayınvalidesi son yolculuğuna uğurlandı.

Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş'ın eşi Işıl Demirtaş'ın uzun süredir hastanede tedavi gören annesi Huriye Köroğlu hayatını kaybetti. Merhume Köroğlu için bu gün öğle namazı sonrasında Ali Molla Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Kdz. Ereğli Şoförler, Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, çeşitli STK temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katılarak taziyede bulundu. Merhume Huriye Köroğlu’nun naaşı, kılınan cenaze namazı ve yapılan duaların ardından defnedilmek üzere Alaplı Kılçak Köyü'ne götürüldü.

Etiketler:

Gülüç , Belediye Başkanı , Cenaze , Gökhan Demirtaş , Işıl Demirtaş ,

Yorumlar

GMİS yönetim kurulu Bakan Selçuk’u ziyaret etti

10 Temmuz 2019 Çarşamba 14:27

GMİS yönetim kurulu Bakan Selçuk’u ziyaret etti

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Zonguldak Milletvekilleri ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret ederek TTK ve MTA Toplu İş Sözleşmeleri hakkında bilgilendirdi.

GMİS Heyeti’nin Bakan Selçuk ile gerçekleştirdiği toplantıda Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar ile Ahmet Çolakoğlu da bulundu. 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Merkez Servisleri Şube Başkanı Cengiz Saraç ile GMİS MTA Şube Başkanı Durmuş Kılıç, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a TTK ve MTA Toplu İş Sözleşmeleri ile TTK’da harici servisler-yerüstü çalışanları ile MTA çalışanlarının sorunları hakkında bilgi verdi ve konularla ilgili bir dosya sundu. 

Yorumlar