221 deniz şehidimizi törenlerle andık...

7 Kasım 2020 Cumartesi 16:49

221 deniz şehidimizi törenlerle andık...

Sarıkamış'ta donarak şehit olan on binlerce askere kışlık giyecek, erzak ve mühimmat götürürken, 7 Kasım 1914'te Ereğli açıklarında Rus donanması tarafından batırılan "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinde şehit olan 221 denizci düzenlenen törenle anıldı.

1. Dünya Savaşı devam ederken, İstanbul’dan hareket ederek Kafkas Cephesi’ne yardım götüren ancak 7 Kasım 1914 sabahı Ereğli açıklarında Rus Savaş gemilerince batırılan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemilerinde şehit olan ve tarihe Sarıkamış Deniz Şehitleri olarak geçen 221 şehit için Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından sahil bandında yaptırılan ‘Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda tören düzenlendi.

 “Biz ülke olarak, her zaman tarihin seyrini değiştirebilecek güçteyiz”
Tören anıta çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Pandemi nedeniyle bu yılki törenlerin kısıtlı gerçekleştirildiğini anlatan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Türk Milleti’nin her zaman tarihin seyrini değiştirebilecek güçte olduğunu söyledi. Çorumluoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bir milletin, devletin en önemli özelliği geçmişinde kendisine hizmet etmiş olduğu insanlara sahip çıkması, anması ve yaşatmasıdır. Nasıl ki Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, o günden bugüne memleketimizin bekası için şehit olmuş, gazi olmuş bütün büyüklerimizi anıyorsak Sarıkamış’a yola çıkmış mürettebatın anılması son derece önemlidir. Bunu şunun için anlatıyorum. Son yıllarda özellikle bizi benliğimizden uzaklaştırmaya çalışan bazı dış faaliyetleri görüyorum. İkinci bir husus şu. Gemiler Trabzon’a varsaydı, oradan Erzurum’a, oradan Sarıkamış’a ulaşsaydı, savaşın seyri değişebilir miydi? Daha az şehit verebilir miydik? Bunlar tarihçilerin bilebileceği konular. Bizim bu konuda söylemde bulunmamızı ben doğru ve yeterli bulmuyorum. Tarihin seyrini değiştirmek sadece 7 Kasım 1914 ile sınırlı değildir. Biz ülke olarak, millet olarak her zaman tarihin seyrini değiştirebilecek güçte millet ve ülkeyiz. Tarih incelendiğinde bu çok daha net görülebilir. Son yılları incelediğimizde işte buranın açıklarında bulduğumuz ve bundan sonra bulacağımız gaz ülkemizin ekonomik seyrini değiştirecek. Ya da bilişim alanında yaptığımız, kendi kendine yetme alanında yaptığımız çalışmalarla nasıl bugün Suriye’nin kaderini değiştirdiysek, bugün Libya’nın kaderini değiştirdiysek, bugün Karabağ’da bizim kardeşlerimizin bulunduğu toprakları tekrar bizim kardeşlerimize teslim etmek için teknik çalışmalar yaptıysak biz milli birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizin ve dünyanın kaderini değiştirebilecek güçte bir topluluğuz. Bunun için çok şeye ihtiyaç yok. Çalışmamız gerekiyor ve birlik beraberliğimizi bozmamamız gerekiyor. 7 Kasım 1914 günü 3 gemimizde şehit olan bütün büyüklerimizi sevgi ve rahmetle anıyorum. Tarihimizden bugüne memleketin bekası ve ayakta durması için çaba sarf eden bütün şehitlerimizi, bütün gazilerimizi ve bu hizmetleri yapan devlet büyüklerimizi sevgi ve rahmetle anıyorum.”

Posbıyık: “Sarıkamış şehitlerini Ereğli’de yaşatıyoruz”
Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da yaptığı konuşmada 3 geminin Ereğli açıklarında Rus donanması tarafından batırıldığını belirterek 221 şehidin ismini Ereğli’de yaşattıklarını söyledi.
Başkan Posbıyık konuşmasında “Onlar büyük bir ülkü için yola çıktılar. Henüz 1. Dünya Savaşı devam ediyordu. İstanbul’dan hareket ederek Kafkas Cephesine yardım taşıyorlardı. 90 bin askere kışlık giyecek, erzak ve mühimmat götürüyorlardı. Ancak, 7 Kasım 1914 sabahı Ereğli açıklarında Rus donanması tarafından batırıldılar. “Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinin 221 mürettebatının büyük bölümü orada şehit düştü. Yalnız 36’sının yüzerek kurtulabildiğini biliyoruz. Ve Sarıkamış’ta 90 bin asker donarak şehit oldu. Belki bu yardımlar ulaşsaydı kıyım bu kadar büyük olmayacaktı. Tarihimizde büyük kahramanlıkların yanı sıra büyük facialar da yaşanmıştır. Kuşkusuz çıkarmamız gereken çok önemli dersler vardır. Bugün tarihimizin en hüzünlü ve en çarpıcı sayfalarından birini hatırlıyoruz. Bizler, Sarıkamış harekatında verdiğimiz binlerce şehidimizi ve deniz şehitlerimizi rahmetle, saygıyla anıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinin mürettebatı için ilçe protokolü tarafından Ereğli sahilinden denize çelenk bırakıldı.
Törenlere, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti yöneticileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar

Başkan Ciğer miniklere Kızılay'ı aşıladı

7 Kasım 2020 Cumartesi 16:38

Başkan Ciğer miniklere Kızılay'ı aşıladı

Türk Kızılayı Kdz Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer ve yönetim kurulu üyeleri anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan Kızılay Haftası kutlama etkinliğine katılarak, burada Kızılay’ın önemini anlattı.

Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Özel Sevgi Çiçekleri Anaokulu’nun öğretmen ve öğrencileri Kızılay Haftası nedeniyle kutlama etkinliği düzenledi. Anaokulu’nun daveti üzerine etkinliğe katılan Türk Kızılayı Kdz Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer minik öğrencilerin etkinliklerini izleyip birlikte Kızılay pastası kesti. Minik öğrencilerin yaptıkları bu çalışmaların kendileri için büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Ciğer, Kızılay’ın amacı ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kızılay’ın her zaman yardıma ihtiyacı olan insanların yanında olduğunu ifade eden Ciğer, çocukların özellikle kan verme ve yardım konuların bilinçlenmelerini sağlayan öğretmen ve velilere teşekkür etti.
Özel Sevgi Çiçekleri Anaokulu Müdürü Öznur Yılmaz’da Kızılay Şube yönetimine etkinliklerine katılmalarından dolayı teşekkür etti.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi 200 koli gönderdi...

6 Kasım 2020 Cuma 20:20

Kdz. Ereğli Belediyesi 200 koli gönderdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi, depremden sonra yaralarını saran İzmir’e 200 koli gıda desteğinde bulundu. Kuru kumanyadan oluşan erzak kolileri afetzedelere ulaştırılmak üzere Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’na teslim edildi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, depremde zarar gören afetzedelere ulaştırılmak üzere İzmir’e 200 koli gıda yardımında bulundu.
Kuru kumanyadan oluşan erzak kolileri afetzedelere ulaştırılmak üzere Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’na teslim edildi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gönül ve desteklerinin İzmir halkıyla beraber olduğunu belirterek, “Zonguldak Valiliğinin öncülüğünde Kaymakamlık tarafından başlatılan kampanya kapsamında hazırladığımız 200 koli gıda paketi yola çıktı. İzmir halkımıza çok geçmiş olsun. Desteğimiz ve kalbimiz onlarla beraber” dedi.
Halil Posbıyık, afetzedelere “yanınızdayız” mesajı içeren birer kısa mektup da gönderdi.

Yorumlar

Validen deprem açıklaması

6 Kasım 2020 Cuma 17:55

Validen deprem açıklaması

Zonguldak Valiliği ve Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi tarafından organize edilen depremzedelere destek için hazırlanan yardım TIR’ı dualarla İzmir’e uğurlandı.

30 Ekim tarihinde İzmir'de gerçekleşen 6.6 depremin ardından harekete geçen Zonguldak Valiliği ve Kızılay Şubesi İl genelinde yardım kampanyası başlattı. Düzenlenen yardım kampanyasına İl ve ilçelerden destek yağdı. Kampanyaya bin 850 koli gıda ve bin 200 battaniyeden oluşan yardım malzemeleri yüklenen iki TIR, düzenlenen törenle İzmir'e uğurlandı.
Törende konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, herkesi kurallara uymaya davet etti. Kurallara uyarsanız depremin zararı olmayacağının altını çizen Vali Tutulmaz, “Geçen hafta güzel İzmir’imizde büyük bir facia yaşadık. Biz maalesef deprem kuşağı üzerinde olan bölgede çok sayıda yerleşim yerimiz deprem riskini yaşamaktadır ve zaman zaman bunun olumsuz riskini görüyoruz. Bu bize şunu hatırlatıyor. Kurallara uyarsanız depremin sizlere bir zararı olmaz ama kurallara olmadan yaparsanız yapılarınızı bunun karşılığında sıkıntı görürsünüz diyor. Maalesef bu yılın başında Elâzığ ve Malatya’da geçen hafta yine İzmir’de bunu yaşadık. Canlarımızı kaybettik binalar yıkıldı. Ülkemiz deprem kurtarma faaliyetinde çok iyi organize oluyor. Çok iyi yetişmiş elemanlarımız var ancak bizlere düşen bunu bu aşamaya getirmeden alacağımız tedbirlerle en az hasarla bir yapılanma ve anlayış içerisinde olmamız gerekiyor. Herkese görev düşüyor. Bunu sadece devletin sorumluluğu gibi algılarsak sıkıntı yaşarız. Herkes kendi sorumluluğu içerisinde kurallara uyarak binalarını yaparsa kamu da denetimini iyi yaparsa hiçbir sıkıntı yaşamayız” dedi.

“Herkese teşekkür ediyorum”
İl genelinde herkesin desteğiyle bu rakamlara ulaşıldığını ifade edem Vali Mustafa Tutulmaz, “Mağdur konumda olan evleri yıkılan zor şartlarda yaşayan kardeşlerimiz için el uzatmak zorundaydık. Kızılayla beraber hep beraber el ele vererek güzel bir organizasyonla Zonguldak’ın elini İzmir’e uzatış oluyoruz. Bugün 2 tırla göndereceğimiz bin 200 adet battaniye, bin 850 adet gıda kolisini buradan yolcu edeceğiz. Burada vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Herkesin desteği ile bu rakamlara ulaştık. Destek ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından dualar edilerek hazırlanan 2 adet yardım TIR’ları yola çıktı.

Yorumlar

110 bin 57 izolasyon denetimi gerçekleştirildi

6 Kasım 2020 Cuma 17:53

 110 bin 57 izolasyon denetimi gerçekleştirildi

Zonguldak'ta il ve ilçe genelinde salgın denetim merkezince 361 ekip ve 2 bin 216 personel tarafından 110 bin 57 denetleme gerçekleştirildi.

Denetimlerde il ve ilçe denetimlerinde kurallara uymayanlara ceza uygulandı. İl genelinde 29 Kasım 2020 tarihinden itibaren 361 ekip 2 bin 417 personel tarafından 122 ihbar değerlendirildi. 2 bin 417 resen denetleme gerçekleştirildi. Buna göre 16 iş yerine 1. uyarı, 23 iş yerine 2.uyarı ve ceza, 46 kişiye izolasyona uymama cezası verilirken 110 bin 57 izolasyon denetimi yapıldı. Korona virüsle mücadelede denetimleri aralıksız devam edeceği ve vatandaşların kurallara uymaları gerektiği belirtildi.

Yorumlar