220 milyon dolar çevre yatırımı yaptık...

5 Şubat 2020 Çarşamba 15:36

220 milyon dolar çevre yatırımı yaptık...

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde 5 üniteli 2 bin 790 megavat gücünde faaliyet gösteren Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş., basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şirketin çevre yatırımlarına yönelik hassasiyetlerin dikkat çekildiği toplantıda, 220 milyon dolarlık çevre yatırımlarıyla alınan en çevreci ödül konuşuldu.

 Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. İdari Tesisler Müdürü Cem Çiftçi ve Teknik Tesisler Müdürü Deniz Şahin kentte görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İdari Tesisler Müdürü Cem Çiftçi, sosyal sorumluluk çalışmalarının yanı sıra tesisin faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı. Çiftçi, "Yaptığımız sosyal boyuttaki yardımlarımızı bile kimseye duyurmak istemiyoruz. Biz bunları kendimize artı hanemize yazılsın diye bir çaba içerisinde olmadık. Okullar, camiler, yaşlılar bizde. Eğitime muhtaç kişilerin katkıları bizde. Biz bunların sayısal verilerini dahil paylaşmak istemiyoruz. O bizde kalsın diyoruz. Genel yapı olarak Eren Enerjinin yönetim bazında da onlar da hep aynı bizim gibi düşünüyorlar" diye konuştu. 

"Biz her zaman çevreye duyarlıyız" 
Teknik Tesisler Müdürü Deniz Şahin de tesisin emisyon değerleri başta olmak üzere 31 Aralık 2019 günü gerekli şartları yerine getirilmediği için üretimi durdurulan ÇATES ile ilgili de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahin, "Bizim emisyonla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. ÇATES'in durumunu biliyoruz. Yakından da takip ediyoruz. Uzun zamandır bir yatırım, çevre emisyonlarını düzenlemek veya limit değerlerin altında tutabilmek adına yatırım süreçleri vardı. 2019 sonunda bu süre doluyordu. Dolayısıyla eldeki veriler, yönetmeliklere bakıldığında tabi farklı uygulamaların da olduğu yerler, iller oldu. ÇATES de bunlara takılanlardan birisi oldu. Açıkçası biz devamlı süreçlerde konuşuyorduk. Ama onlar bu süreci nasıl yönettiler o süreçlerden çok bilgimiz olmadı. Bizi etkileyen tarafını sorarsanız, biz çevre emisyonu anlamında sorunumuz, sıkıntımız yoktu. Zaten yatırımlarımız da oldu. 220 milyon dolara yakın çevre yatırımları için para ayırmışız. Çok nadir arıza durumlar dışında aşımlar yaşamıyoruz. Devamlı bakanlık ve online olarak izleniliyor. O anlamda biz zaten çevreci şirketiz. Hem emisyonlar olsun hem çevreye olan diğer etkiler olsun. Bu konularda da her zaman duyarlıyız diye düşünüyorum. Hem yönetimimizin bakış açısı, hem çalışan arkadaşlarımızın bakış açısı bu yönde. Zaten sıkıntımız varsa anlatıyoruz, çözmeye çalışıyoruz. Son dönemde de çevre ödülü de aldık. Bunlar gerçekten önemli olaylar diye düşünüyoruz" diye konuştu. 

"Yıllık 19 milyar kilovat saate yakın üretimimiz var" 
Deniz Şahin, 5 ünite ile 2 bin 790 megavat kurulu güçle yıllık 19 milyar kilovat saate yakın üretim yaptıklarını aktararak şöyle devam etti: 
"Beş ünite var. 2 bin 790 megavat kurulu gücümüz var. Senenin genelde 1 ayı bakımla geçiyor. Diğer 11 aylık süreçte de küçük plansız duruşlar, arızalar dışında zaten çalışıyoruz. Enerji piyasasının durumuna göre, onların talimatlarına göre gerekli üretimleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Şebeke yükümlülüklerimiz var. Frekans kontrolleri var. Üretim mantığımız çalışmalarımız o yönde ayarlayabiliyoruz. Yıl bazında bakarsak genelde ortalama 7 milyon ton kömür tüketiyoruz. 19 milyar kilovat saate yakın yıllık üretimimiz var. Her yatırımımızda her işimizde öncelikle çevre faktörüne bakarak, çevre duyarlılığına bakarak yatırım yaptık. Türkiye'deki diğer kuruluşlarla da karşılaştırmak lazım. Belki de bunların ölçütleri yapılmıyor, değerlendirmesi yapılmıyor ama aslında gidip bakılsa, araştırılsa çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Hem çevresel açıdan, tesisin temizliği açıdan, emisyon değerleri açısından yerli kömür santralleriyle kıyasladığınızda çok daha önde olduğunu göreceksiniz. Bunlar tamamen araştırmaya dayalı. Biz bütün tesisleri ziyaret ediyoruz, görebiliyoruz. Tabi bu kıyasları yapmadan tamamen kulaktan duyma bilgilerle açıkçası öyle yorumlar yapılıyor." 

700 bin ton kül ülke ekonomisine katkı sağlıyor 
Kullanılan 7 milyon kömürden yıllık 700 bin ton kül oluştuğunu ve bu küllerin de başta ABD gibi yabancı ülkelere satılarak farklı ürünler elde edildiğini aktaran Şahin, "7 milyon ton kömürün genelde yüzde 10'u kül oluyor. Bu oran değişebiliyor. Yılda 700 bin tona yakın uçucu kül, yatak külü karışımı şeklinde, yatak külü daha azdır. Toplam külün yüzde 10'u yatak küldür, yüzde 90'ı uçucu küldür. Tane boyutları farklı küllerdir. Bu 700 bin ton külün yüzde 95'ini satmaktayız. Amerika olsun, farklı ülkeler olsun. Zaten ihraç ediyoruz. Satılıyor ve geri kazanılmış oluyor. Hem ülke ekonomisine katkı oluyor. Atık denilebilecek ama faydalı atık dediğimiz ürün halinde İngilizler, Amerikalılar satın alıyor. O şekilde satılmış oluyor" şeklinde konuştu. 

Tesiste çalışan 127 Çinli işçi için tedbirler alındı 
Çin'de baş gösteren ve ölümlerin yaşandığı korona virüse karşı tesiste çalışan 127 Çinli personel için sağlık tedbirlerinin alındığını aktaran Deniz Şahin, sözlerini sürdürdü: 
"Süpervizörlük anlamında destek aldığımız grup var. Tahmini 120 civarlarında değişiyor. Son sayımız 127 olarak hatırlıyorum. Sağlık kontrollerle ilgili süreçleri hem holding merkezi hem de buradan yürütüyoruz. Çin Konsolosluğuyla görüşüyoruz. Şunu net söyleyebiliriz, Çin'den tesise gelebilecek herhangi bir arkadaş zaten şu an kabul etmiyoruz. Türkiye'ye de girişlerle ilgili hassasiyet var. Dolayısıyla bize gelmeden devlet tarafında kontrol altına alınıyor. Biz de ekstra önlemler anlamında kendi içimizde hijyen anlamında, maske gibi farkındalık oluşturabilecek bilgilendirmeleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Arkadaşların giriş çıkışlarını, kontrollü bir şekilde yapıyoruz. Onlar da durumun farkındalar. Kendilere de fazlasıyla hassasiyet gösteriyorlar. Eminim bunu da en kısa sürede atlatacağız." 
Şahin ve Çiftçi, gazetecilerin tesise ilişkin sorularını da yanıtladı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kilimli , Çatalağzı beldesi , Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Yorumlar

Sokak hayvanları için aşevleri yapıldı...

5 Şubat 2020 Çarşamba 09:41

Sokak hayvanları için aşevleri yapıldı...

Çaycuma Kent Konseyi gönüllülerin desteği ile sokak hayvanları için yapılan aşevlerinin ilk ikisini Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi'ne teslim etti.

 Kısa bir süre önce Kent Konseyi tarafından “Benim de Hayvanların Aşında Bir Katkım Olsun Diyorsanız, Gelin Hayvanlara Aşevi Yapalım; İsterseniz Üzerine İsminizi Yazalım” sloganı ile başlatılan kampanyaya hayvanseverler ve Çaycumalılar büyük ilgi gösterdi. Kampanya dahilinde tamamı Çaycuma’da yaptırılan aşevlerinin ilk ikisi Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi Öğrencilerinin katkıları ile yapıldı. Çaycuma Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Tuğrul Dereli, Yürütme Kurulu Üyesi Sevda Bilici, Kadın Meclisi Başkanı Ayla Kalaycı, Kadın Meclisi Üyesi Yonca Girgin ve kampanyanın koordinatörü Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Nilgün Çelik tarafından Okul Müdürü İbrahim Dikenli, Öğretmen Elvan Özcan ile Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi Öğrencilerine teslim edildi.  

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Kent Konseyi gönüllüleri , sokak hayvanları , aşevleri , Nihat Kantarcı

Yorumlar
 • EREĞLİLİ
  5 Şubat 2020 Çarşamba 13:21

  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN DARISI EREĞLİ BELEDİYESİNİN BAŞINA

Doktor gitmesin diye kampanya başlattılar

4 Şubat 2020 Salı 21:04

Doktor gitmesin diye kampanya başlattılar

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ncde 8 yıldır görev yapan Beyin Cerrahı Mustafa Kaya'nın gitmemesi için çok sayıda hastası ve hastane çalışanları #mustafakayagitmesin heşteki ile sosyal medya üzerinde kampanya başlattı.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde 8 yıldır Beyin Cerrahı olarak görev yapan Mustafa Kaya’nın Sakarya’ya tayininin çıkması hem hastalarını hemde hastane çalışanlarını üzdü. Doktorlarının Ereğli Devlet Hastanesi’nden ayrılmasını istemeyen hastalar ile hastane çalışanları sosyal medya üzerinden “Mustafa Kaya Gitmesin” başlığı ile kampanya başlattı. #mustafakayagitmesin heşteki ile yapılan paylaşımlar kısa sürede yüzlerce kişi tarafından paylaşım yapılırken, tayini kendisi isteyen Beyin Cerrahı Mustafa Kaya’nın kararından vazgeçip vazgeçmeyeceği merak ediliyor.

Yorumlar
 • Zeki güler
  6 Şubat 2020 Perşembe 22:56

  İyi cerrah çok kişiyi ayağa kaldırdı gitmesin

 • Sadettin ok
  6 Şubat 2020 Perşembe 08:18

  gitmek istiyorsa zorla olmaz güle gule

 • Taner özcan
  6 Şubat 2020 Perşembe 08:13

  Sayın mustafa kaya hocamız giderse ereğli için büyük kayıp olur .yerini kim alabilir

 • Bilgin aksoy
  5 Şubat 2020 Çarşamba 22:24

  Gitmesini istemiyor uz

 • Özlem karakaş
  5 Şubat 2020 Çarşamba 18:17

  Mustafa Kaya branşta en iyi doktorlardan biri bende doktorumuzun hastanemizde kalmasını istiyorum ‼️‼️

 • Ayşe morcu
  5 Şubat 2020 Çarşamba 14:42

  Ereglide devlet hastanesinde doktor ihtiyacı var zaten neden gidiyor kalp cerrahisi 1 tane annem kalp hastası sıra alınmıyor alırsanda 1 ay sonraya verdi ne olacak bu bizim halimiz neden gidiyor parasınımı az buluyorlar bilmiyorum ortapetiye gittik heryerde sıra 2 filim yeri var koskoca hastanede

 • ASIM CAKIR
  5 Şubat 2020 Çarşamba 14:21

  ereglı ıcın buyuk kayıp olur MUSTAFA DOKTOR GITME ereglıye sevgını vermeye devam et

 • Emine
  5 Şubat 2020 Çarşamba 12:47

  Devlet hastanesinde birkaç tecrubeli uzman doktorumuz vardı onlarda hastane yonetiminin ilgisizliği yüzünden birbir gidiyor özel hastanelere müşteri artıyor ucretler cabasi tebrik sağlık bakanlığı

 • Hayriye Karadaş
  5 Şubat 2020 Çarşamba 12:37

  Gitmesin görevine devam etsin inşallah

 • Erkan demirci
  5 Şubat 2020 Çarşamba 12:26

  Bu kadar de yerli sayın hocamız gitmesin

 • Muhammet Özer
  5 Şubat 2020 Çarşamba 11:39

  Tecrübeli ve başarılı bir hocamız. Ereğli halkı Ve EREĞLİ Adına neden kimse sahip cıkmaz .(yazık )

 • Bilir Demircan
  5 Şubat 2020 Çarşamba 11:23

  Böylesi degerli insanların ereglimizde kalması için yetkililer vekiller de devreye girmeli eger giderse ereglimiz icin büyük kayıp olur

 • Şaban aydın
  5 Şubat 2020 Çarşamba 10:45

  Mustafa kaya gitmesin

 • Mustafa velioğlu
  5 Şubat 2020 Çarşamba 09:44

  Karadeniz ereğli devlet hastanesi bu doktoruda gönderşrse gerçekten büyük kayba uğrar onun kadar değerli bilgili doktordur kendisini severim herjeste sever

 • Sevgi daban
  5 Şubat 2020 Çarşamba 07:47

  Gitmesini istemediğim tek doktordur Mustafa Kaya birçok basarili amaliyatlari olmustur bunlardan biride benim çok memnunuz doktorumuzdan Allah razi olsun,gitmesi bizi üzer

 • Derya
  5 Şubat 2020 Çarşamba 01:46

  Çok iyi bi doktor ben onda amaliyat oldum bel fıtığım patlamıştı onun sayesinde çok iyiyim şimdi allah razı olsun ondan

 • Osman Kurt
  4 Şubat 2020 Salı 23:57

  Kesinlikle gitmesin çok önemli cerhah

 • Ayse yalcin
  4 Şubat 2020 Salı 23:54

  Evet mustafa kaya gitmesin bende kendisinin hastasiyim doktorumdansa çok memnunum kez ereğli dewlet hastanesine bir daha böyle bir doktor zor gelir.......ewet mustafa kaya ınşaallah gitmez

 • Songül karadeniz
  4 Şubat 2020 Salı 23:52

  Gitmesin

 • Şevket
  4 Şubat 2020 Salı 22:58

  Doktorumuz gitmesin

 • Süleyman topcu
  4 Şubat 2020 Salı 22:56

  Bencede gitmesin çok değerli bir hocamız hastalarına ilgi alakası sından dolayı çok memnunuz

 • Murat saydam
  4 Şubat 2020 Salı 22:22

  Onun gibi doktor gelmez gitmesin..

 • Hakan yaşar
  4 Şubat 2020 Salı 22:16

  Mustafa beye bel ameliyatı oldum inşallah bir yere gitmez değerli hocalara ihtiyacımız var

 • Mustafa aksoy
  4 Şubat 2020 Salı 22:02

  Kesinlikle gitmesine karşıyız onun gibi doktor bir daha gelmez benim çocuğumu hayatını kurtaran doktor adam gibi adam hocam allahaşkına gitme ereğli sizin gibi değerli kişilere ihtiyacı var gitme hocam gitme ne olur

 • Naile
  4 Şubat 2020 Salı 21:57

  Hayırlı olsun ...herkesin doçent olmaya hakkı var ...

 • Şaban Atay
  4 Şubat 2020 Salı 21:55

  Gitmesini istemiyorum Ereğlilinin daha çok ihtiyacı var güzel insan güzel Doktor

 • Emine Yazıcı
  4 Şubat 2020 Salı 21:51

  Güven duyduğumuz bir Doktor.Ereglimiz için çok büyük kayıp olur.

 • Veli yıldız
  4 Şubat 2020 Salı 21:44

  Çok iyi bir insan bir doktor keşke gitmese

 • Bilal Demir
  4 Şubat 2020 Salı 21:43

  Gercekten cok degerli bi Doktorumuz. Gitmesine üzüldüm.

 • Fatih şendoğan
  4 Şubat 2020 Salı 21:42

  Allah doktorumuzdan razı olsun ben gitmesini istemiyorum

 • orhan
  4 Şubat 2020 Salı 21:30

  hocamdan cok memnunuz zaten birini baybettik zeki daglioglunu mustafa hocami kaybetmek istemiyoruz ..kal hocam

OPEL'lilere Müjde! Araç Bakımı 450 TL!

4 Şubat 2020 Salı 18:09

OPEL'lilere Müjde! Araç Bakımı 450 TL!

Kdz. Ereğli'de faaliyet gösteren Opel Aysa'dan kampanyaya ek kampanya müjdesi...

Opel Aysa yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Aracınızın garantisi bitti diye üzülmeyin, bakımlarınızı Opel Servisi Garantisinde 450 TL'ye yaptırın!
Kampanyaya ek kampanya yaptık, araç bakım fiyatlarını aracın yaşı ve kilometresine göre 450 TL'ye kadar düşürdük.
Şimdi Opel Aysa’ya gelin, başka yerde bulamayacağınız fırsatlarımızdan yararlanın.
Büyük Kış İndirimi kapsamında 599 TL olan Opel Bakım Kampanyasına ek, müşterilerimizin bütçesini düşünerek Opel bakımını 450 TL’den başlayan fiyatlara kadar çektik.
Kampanya dâhilinde Yağ ve Yağ Filtresi, Hava Filtresi, Polen Filtresi, Antifrizli Cam Suyu, Ücretsiz Check- Up, Lastik Kontrolü, Ücretsiz Motor Temizliği ve Aracınızın temizliği bizden!
Ayrıca Triger Değişimi 1200 TL, Baskı, Balata ve Debriyaj kiti 2000 TL’den başlayan fiyatlarla…" 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , opel , kampanya , opel aysa ,

Yorumlar

Korona virüsten en önemli korunma yöntemi el hijyeni!

4 Şubat 2020 Salı 14:43

Korona virüsten en önemli korunma yöntemi el hijyeni!

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fisün Cömert, Çin’de başlayan korona virüse karşı tedbirleri açıkladı. Cömert, hayvanlardan bulaşabilen virüsle ilgili, “Yarasalar bir özellik arz ediyor korona virüs. Enfekte olmuyorlar ama vücutlarında bu virüsü uzun süre bulundurabiliyorlar. Dolayısıyla virüslerin evrim geçirmesi için güzel bir ortam oluşturuyorlar” dedi.

 Çin’de baş gösteren ve hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen yeni tip korona virüs, 3 Şubat 2020 itibarı ile 17 bin 400 kişide enfekte oldu. Virüs nedeniyle 361 ölüm olayı meydana geldi. Etkilenen ülke sayısı ise 24 olurken Çin dışında sadece Filipinler’de 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 
Virüse karşı halen özgül bir tedavi bulunmamakla birlikte, hastalar klinik durumları ve ihtiyaçları doğrultusunda destekleyici tedavi ile takip ediliyor. Ayrıca virüse karşı özgül bir aşı da henüz mevcut değil. 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fisün Cömert, daha önce yaşanan SARS ve MERS korona virüslerine dikkat çekti. Yeni tip korona virüsü gazetecilere anlatan Cömert, “Korona virüs aslında yeni bir virüs değil. İnsanlarda solunum yolu enfeksiyonuna yol açan eski bir virüs. Ama zaman zaman öncede görülenlerden daha farklı seyir gösteren virüsler ortaya çıkıyor. Değişimler bekliyoruz doğal olarak. Örneğin bunlardan ilki SARS korona virüsü yine Çin'de ortaya çıkmış bir virüs. Çok sayıda insanı etkilemiş. Yüzde 10 civarında da etkilenen hastalar ölüme neden olmuş bir virüs olduğu için çok korkutucu bir tablo oluşturmuş bir virüs. 2012 yılında Arabistan'da ortaya çıkmış yeni bir korona virüs var. MERS korona virüs, aslında daha az yayılım göstermesine rağmen yüzde 35 civarında etkilenen insanlarda ölüme neden olması nedeniyle biraz korkutucu bir tablo oluşturmuş bir virüstür. Doğada yaygın olarak yer alan virüsler. Solunum yolu enfeksiyonuna yol açıyorlar. Her yıl korona virüsle biz enfekte oluyoruz ama bu korkutucu tabloya yol açtıkları zaman dikkatimizi çekiyor" dedi. 

"Yarasalar enfekte olmuyor ama virüsü uzun süre bulundurabiliyor" 
Cömert, "Farklı canlılarda enfeksiyona neden olabiliyorlar. Aslında insanlara hayvanlardan bulaşan bir virüs. Kedilerde, köpeklerde, büyükbaş hayvanlarda, kuşlarda tespit edilmiş. Yarasalar bir özellik arz ediyor korona virüs. Enfekte olmuyorlar ama vücutlarında bu virüsü uzun süre bulundurabiliyorlar. Dolayısıyla virüslerin evrim geçirmesi için güzel bir ortam oluşturuyorlar. Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor ki SARS virüsü de MERS virüsü de aslında yarasalardan insanlara bulaşıyor. SARS virüsü yarasalardan misk kedilerine oradan da insanlara bulaşmış. MERS virüsü de yarasalardan, develere develerden insanlara bulaşmış olan bir virüs. Şu anda söz konusu olan yeni korona virüs olarak tanımlanmış olan virüsün genomu incelendiğinde SARS virüsüne yüzde 70 benzerlik gösteren bir virüs olduğu görülüyor. Virüslerde genetik değişiklikleri bekliyoruz. Genetik değişiklikler küçük olabiliyor. Mutasyonel değişiklikler daha büyük duruma geldiklerinde eskisine göre daha yabancı bir virüs ortaya çıktığında vücudun buna karşı herhangi bir savunması olmadığından dolayı bu şekilde tehlikeli klinik tablolar ortaya çıkabiliyor. Şu anda mevcut durumda SARS'a benzer bir yayılım gösteren bir virüs yeni korona virüs. Fakat etkilenen kişilerde oluşturduğu ölüm oranı SARS'a göre oldukça düşük. Yüzde 2.5'larda bir öldürme oranı bildirilmiş durumda. Yayılma endeksi ve bulaştırma endeksi diye bir şey var. Hasta olan bir kişi ne kadar kişiyi enfekte edebilir. Bu rakamlarla ölçülüyor. Lokalizasyondaki kalabalığa bağlı olarak da değişebiliyor. Ne kadar kalabalıksa o kadar hızlı yayılım gösterebiliyor. Şu anda 2.9 gibi bir rakam açıklanmış durumda, geçen haftaya göre daha artmış gibi görünmekle beraber öldürücü bir kapasitesinin daha güçlü olması nedeniyle SARS'a ve MERS'e göre biraz daha tehlikesi düşük olan bir virüs olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. 

Korunma yollarında el hijyeni başta geliyor 
Prof. Dr. Füsun Cömert, solunum yoluyla vücuda bulaşan viral enfeksiyonlarda korunma yollarının aynı olduğunu belirtti. Cömert, “Aslında virüslerin hepsinde korunma yolları aynı. Viral enfeksiyonlar solunum yollarına yerleşerek enfeksiyona neden olan viral etkenler hapşırma ve öksürükle virüsün etrafa damlacıklar şeklinde saçılması ve bu damlacıklara bizim ellerimizle dokunmamız ve sonrasında ellerimizi, gözlerimize ve ağzımıza değdirmemizle bize bulaşıyor. Hapşırma ve öksürükle havaya saçılan damlacıkların solunum yoluyla direk olarak solunmasıyla ulaşmakta. Enfekte olduğu düşünülen kişilerle bir metreden daha kısa mesafelerde temas diyoruz buna. Yakında bulunmamak önemli bir izolasyon önlemi olarak bilinmektedir. Yine damlacıklara temas ve bunlarla da eller vasıtasıyla göz ve ağıza değdirilmesi nedeniyle bulaştırılması sebebiyle de el hijyeni oldukça önemlidir. Bütün enfeksiyonlarda önemli ama şu süreç hem korona virüs hem de bunun dışında influenza gibi yada diğer solunum yolu enfeksiyonu olan etkenlerde el hijyenine daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Ellerimizi gözümüze, ağzımıza değdirmemeye, daha sık yıkamaya önem vermemiz gerekiyor. En temel korunma yöntemleri bunlar” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi , korona virüsü

Yorumlar