2017 yılının yorgunluğunu attılar

25 Aralık 2017 Pazartesi 12:13

2017 yılının yorgunluğunu attılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kışla Mahmut Likoğlu Ortaokulu öğretmen, öğrenci ve velileri 2017 yılının yorgunluğunu atmak ve kaynaşmayı artırmak için etkinlik düzenledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi düğün salonunda düzenlenen etkinlikte müzikli eğlencenin yanı sıra çeşitli yarışmalar ve çekilişler düzenlendi. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kışla Mahallesi Muhtarı Muhammet Demir, Okul Müdürü Reşat Atar’ın katıldığı etkinlikte öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan yaklaşık bin kişi hem bir yılın stresini attı hem de gönüllerine eğlenerek kaynaşma sağladı. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen öğrenci velileri ve okul yöneticilerine teşekkür eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, belediye olarak her zaman yanlarında olduklarını söyledi. Başkan Uysal konuşmasında “Buradaki etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta okul yöneticilerimiz olmak üzere tüm öğretmen, veli ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Eğitimde elde edilen başarıların yanı sıra bu tür etkinliklerde sosyalleşme ve kaynaşma açısından çok önemli. Bu açıdan okul yöneticilerimizi ve velilerimizi tebrik ediyorum. Tüm sosyal tesislerimiz okullarımızın bu tür etkinliklerine her zaman açıktır. Göreve geldiğim günden bu yana okullarımıza ve eğitime ayrı bir önem gösteriyoruz. Çünkü okullarımızda geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesini istiyoruz. Bundan sonra eğitime desteğimiz yüzde 100 devam edecek” dedi.
Öğlen saatlerinde başlayan etkinlikte öğrenciler Başkan Hüseyin Uysal ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal ,

Yorumlar

Gülşen Utku Anaokulu'ndan öğretmenlere eğitim

18 Aralık 2017 Pazartesi 18:55

Ereğli Haber

Gülşen Utku Anaokulu'ndan öğretmenlere eğitim

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Gülşen Utku Anaokulu, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile okul öncesi öğretmenlerine özel hikaye anlatıcılığı eğitimi veriliyor.

Kdz. Ereğli Gülşen Utku Anaokulu Müdürü Demirhan Döl, BAKKA iş birliği ile Okul Öncesi öğretmenlerine özel hikaye anlatıcılığı eğitimi verildiğini ifade etti. Cemile Tatoğlu Anaokulu’nda bu gün ilki gerçekleştirilen kursların 5 gün süreceğini dile getiren Döl, öğretmenlere ‘Söz İmaj, bilinçli söz söyleme, bilinçli konuşma, imajlar oluşturma, oluşturduğu imajları görme, hafıza teknikleri, hikayeyi anlama, anlatım teknikleri, anlatım biçimleri, doğaçlama, anlatıcı, dinleyici ve hikaye arasındaki ilişki, beden farkındalığı, beden ve mekan ilişkisi’ konularında eğitim verileceğini anlattı.
Gülşen Utku Anaokulu ile BAKKA iş birliğince düzenlenen eğitimleri veren Özgür Erdenoğlu, amaçlarının okul öncesi öğretmenlerinin alacakları eğitim ile çocuklara daha fazla fayda sağlamak olduğunu söyledi. Erdenoğlu konuşmasında “Okul öncesi öğretmenlerine hikaye ve masal anlatma tekniklerini, beden farkındalığını, imaj ve söz olarak bedensel olarak ta ‘çocuklara nasıl faydalı olabiliriz?’ ile ilgili bir eğitim içeriğimiz var. 5 gün boyunca öğretmenlerimizle beraber bu eğitimleri sürdüreceğiz” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız anaokulları kategorisinde yer alan Gülşen Utku Anaokulu okul öncesi eğitim yaygınlaştırılması amacı taşıyan projeye, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı çerçevesinde sürdürülebilir sosyal kalkınmaya faydalı olacak faaliyetler kapsamında destek verdi.

Yorumlar

Yine başarı geldi... Türkiye ikincisi oldu...

18 Aralık 2017 Pazartesi 17:49

Yine başarı geldi... Türkiye ikincisi oldu...

Bülent Ecevit Üniversitesi, GreenMetric 2017 dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye ikincisi oldu.

BEÜ, dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında her yıl değerlendiren GreenMetric (Yeşil Ölçüm) 2017 Dünya Üniversiteler sıralamasında Türkiye üniversiteleri arasında ikinci oldu. Sıralamada İstanbul Teknik Üniversitesi birinci olurken Ankara Üniversitesi üçüncü, Yeditepe Üniversitesi dördüncü sırada yer aldılar. GreenMetric Dünya Çevreci Üniversiteler Sıralamasında 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Türkiye birincisi olan BEÜ, çevreye yaptığı önemli yatırımlar ve çevreci yönetim politikalarının bir sonucu olarak 2017 yılında sıralamada Türkiye üniversiteleri arasında ikinci oldu. Bununla birlikte BEÜ dünya üniversiteleri arasındaki yerini daha da yukarıya taşıdı. BEÜ, dünya üniversiteleri arasında ise 2014 yılında 239., 2015 yılında 217. ve 2016 yılında 195. sırada iken 2017 yılında 190. sıraya yükseldi.
Dünyanın 76 farklı ülkesinden 619 üniversitenin katıldığı sıralamada, ilk üç sırada Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi, İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi ve ABD’nin California Davis Üniversitesi yer aldılar. Çevre bilincini geliştirmeye yönelik örnek uygulamaları, enerji, atık ve ulaşım politikaları ve yeşil kampüsler oluşturma konusundaki yatırımlarıyla BEÜ, dünya genelindeki sıralamada yerini hızla yükseltmeyi sürdürüyor. Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, BEÜ'nün GreenMetric sıralamasında elde ettiği başarı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Üniversitemizin GreenMetric sıralamasında elde ettiği üstün başarı ve dünya genelindeki sıralamadaki yerini kararlı adımlarla her yıl yükseltmesi dolayısıyla büyük gurur yaşıyoruz. Özellikle 2014 yılından itibaren sıralamada üç yıl üst üste Türkiye üniversiteleri arasında birinci olmamız ve dünya genelindeki sıralamada her yıl daha iyi sonuçlar almamız, başarımızın sürdürülebilir olduğunu ve çevre bilinci ve çevre dostu uygulamaların BEÜ’de yerleştiğinin göstergesidir. Son yıllarda sürdürülen yeşil ve çevreci kampüsler oluşturma, enerji tasarrufuna yönelik yatırımlarımız, atık yönetimi ile ilgili projelerimiz ve tüm eğitim birimlerimizde çevre bilincine yönelik seçmeli derslerimiz, sosyal sorumluluk projeleri ve diğer çabalarımızın sonuçlarını görmek gurur vericidir. BEÜ’nün öğrencilerine ve tüm paydaşlarına sunduğu hizmetlerde kalite önceliklidir. Bu anlayışın bir göstergesi olarak kampüslerimizde ve şehrimizde de yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik girişimlerimiz devam etmektedir. Çevre bilinci oluşturularak öğrenci ve personelimize yaşanabilir ortamlar sunmamız BEÜ’de çevreye saygı kültürünün yerleştiğinin göstergesidir. Üniversitemiz, tüm kampüslerinin yeşillendirilmesi, çevre düzenlemelerinin tamamlanması, doğalgaz kullanımının şehre örnek olacak şekilde öncelikli olarak hayata geçirilmesi ve yaygınlaştırılması, alt yapıdan kaynaklanan enerji kayıplarının engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen yenileme çalışmaları, Zonguldak genelinde sürdürdüğümüz çevre eğitimleri, kampüslerin birçok alanının araç trafiğine kapatılması, çöp toplama sistemlerinin standartlara uygun hale getirilmesi, atıkların ayrıştırılması gibi uygulamaları sürdürülebilir kılarak GreenMetric sıralamasında üstün başarılar elde etmiştir.
Çevre bilinci ve yeşil kampüsler konusunda atılan önemli adımlar sayesinde çevreci üniversiteler sıralamasında dünya genelindeki yerimizi ileriye taşıma hedefimize ulaştık ve bu ilerleyişimizi kararlı adımlarla sürdüreceğiz. Çevre konusundaki tüm çalışmalara katkı veren akademik ve idari personelimizi ve öğrencilerimizi bu başarıdan dolayı kutluyor ve şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca BEÜ’de çevre bilincinin oluşması ve çevreci uygulamalar konusunda çok önemli adımlar atan önceki Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’e teşekkür ediyorum.”

GreenMetric Nedir?
Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı çevre bilinci konusunda küresel farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açık. Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendiriliyor, her değerlendirme alanı için puanlanıyor ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanıyor.
Sıralamanın altyapı kategorisinde kampüslerdeki orman alanları, ekilmiş yeşil alanlar ve su geçiren ve su geçirmeyen alanlara ait veriler değerlendirmeye alınırken enerji ve iklim değişikliği kategorisinde ise enerji verimliliğine sahip cihazların kullanımı, enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kullanımı ve sera gazları emisyonunu azaltma alanındaki veriler puanlandırılıyor. Üniversiteleri çevreye duyarlılık ve çevreye saygı açısından değerlendiren GreenMetric, atıklar kategorisinde toksik, organik, inorganik ve kanalizasyon atıklarının bertarafı ile ilgili veri toplarken, su kaynakları kategorisinde ise su tasarrufu programları ve şebeke suyu dışındaki su kaynaklarının kullanımını değerlendiriyor.
GreenMetric, üniversitelerde topyekün çevreci anlayışın benimsenmesini destekliyor. Bu nedenle, ulaşım kategorisinde öğrenci ve akademik personelin kullandığı araç sayısı ve toplu taşıma olanakları da değerlendirmeye alınıyor. GreenMetric, üniversiteleri temel işlevleri olan eğitim açısından da değerlendirmekte, eğitim kategorisinde çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili ders sayısı ve bu derslerin niteliğini de puanlıyor.

Etiketler:

BEÜ , zonguldak , çevreci ,

Yorumlar

Üniversite öğrencilerinden miniklere karikatür etkinliği

8 Aralık 2017 Cuma 18:00

Elif Altıner

Üniversite öğrencilerinden miniklere karikatür etkinliği

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri “Minik Ellerle Karikatür” etkinliği düzenledi.

Gülşen Utku Anaokulu’nda minik öğrencilerle bir araya gelen BEÜ Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım bölümü öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Minik Ellerle Karikatür” etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte çocuklarla birlikte resim çizen öğrenciler karikatür hakkında da bilgi verdi.  Minik öğrenciler etkinlikte keyifli vakit geçirerek meraklı gözlerle yapılan resimleri inceledi. Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri Onur Burak Bozkurt, Alişan Savaş, Hayrullah Usta, Kaan Alagöz ve Tuğçe Candan Gülşen Utku Anaokulu öğretmenlerine ve minik öğrencilere teşekkür etti.

Yorumlar

Öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor...

5 Aralık 2017 Salı 19:14

Ereğli Haber

Öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi tarafından ilçe genelindeki okullarda eğitim gören öğrenci ve öğretmenlere çevre, temizlik ve atık konusunda bilgilendirmeler yapılıyor.

Ereğli Haber- Çevre koruma konusundaki bilgilendirme çalışmalarını sürdüren, Çevre ve Temizlik dalında Türkiye Birincisi olan Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, öğretmenler ve öğrenci velilerinin ardından öğrencilere yönelik çevre, temizlik ve atık konusundaki eğitimlerini sürdürüyor.
İlçe genelindeki okullarda geçen yıl öğrencilere yönelik olarak yapılan bilgilendirme toplantılarını bu yılda sürdüren Çevre Ödüllü Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bugünkü bilgilendirme toplantısını, Ereğli İlk Okulu’nda yaptı. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Başkan Yardımcısı Atilla Bulak’ın da katıldığı bilgilendirme toplantısında öğrencilere, Başkan Uysal tarafından çevre ajandası hediye edildi.
Ereğli İlk Okulu’nda yapılan toplantı ile öğrenciler, bitkisel atık yağlar, atık piller ve elektronik atıklar ve geri dönüşümleri, atık getirme merkezi ve gürültü kirliliği konusunda Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Mühendisleri İlkay Kaynak ve Koray Sivrikaya tarafından bilgilendirildi.
Kdz. Ereğli Belediyesi’nce hazırlanan ‘Atığın Yolculuğu’ belgeselini de izleyen öğrencilere, çevrenin ve atık piller ve elektrikli ve elektronik atıkların doğaya verdiği zararı anlatan Başkan Uysal, evlerdede atık yağların geri kazandırılması için yapılan çalışmaların, öğrencilerin yanı sıra anne ve babalara da anlatıldığını belirtti.
Başkan Uysal, Belen Sanayi bölgesinde her türlü atığın depolanması için 1. Sınıf Atık Toplama Merkezi kurduklarını ifade ederken, eğitim talep eden okullara, velilere ve öğretmenlere yönelik bilgilendirme toplantılarının süreceğini kaydetti.
Başkan Uysal’ın eğitim konusunda her türlü desteğini gördüklerini vurgulayan Okul Müdürü Tuncay Uzun’da öğrencilerin organik maddelerden hazırladığı bir tabakçığı da Başkan Uysal’a hediye etti.

Yorumlar