20’nci Çalışma Ekonomisi Kongresi gerçekleştirildi

14 Ekim 2019 Pazartesi 14:49

20’nci Çalışma Ekonomisi Kongresi gerçekleştirildi

20’nci Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kongresi, TÜRK-İŞ ve Pamukkale Üniversitesi iş birliği ile 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Denizli’de gerçekleştirildi.

Ana teması, “Sosyal Politikada Güncel Tartışmalar” olarak belirlenen kongreye Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı Sait Cinbir katıldı.
GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, kongreye ev sahipliği yapan Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz’e bir madenci heykeli takdim etti.
Kongrenin açılışında bir konuşma yapan TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat; “Demokratik anlayış içerisinde, her kesimin örgütlenebileceği, iyi şartlarda çalışabileceği bir dünya istiyoruz. İşten atılma tehdidi ile sendikasız kalan işçilerimiz var. Örgütlenmenin önünde bunun gibi ciddi sorunlar var. Türkiye’de Sendikalar Kanunu var ama uygulanamıyor. Bu kısıtlı imkânlara rağmen Türkiye’de en fazla vergi ödeyen gruptayız. 1 milyon 894 bin civarında örgütlü çalışan görünürken, bunlardan sadece yaklaşık 1 milyonu toplu iş sözleşmesinden faydalanıyor. Acımasız rekabet koşullarında Sendikalar Kanununda bir düzenleme yapılmazsa örgütlenme ile ilgili sorunlarımız azalmak yerine giderek artacaktır. Ülke ekonomisi olarak sanayi sektöründen hizmetler sektörüne geçiş yaptık. Ülkenin refah seviyesinin artırılması isteniyorsa, öncelikle sendikalaşma oranları artırılmalıdır” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

40 yıllık terzi 7 yıldır elbise dikmedi

14 Ekim 2019 Pazartesi 12:03

40 yıllık terzi 7 yıldır elbise dikmedi

Zonguldak’ta 40 yıldır terzilik mesleği ile uğraşan Çetin Yıldız, konfeksiyon sektöründeki gelişmenin terzilik mesleğini bitirdiğini söyledi.

Çetin, “40 yıl önce başladığım meslekte çok aşırı bir yoğunluk vardı. Eskiye göre şu an hiçbir yoğunluk kalmadı. Hatta 7 yıldır takım elbise dikmiyorum. Pantolon ve tamirat üzerine yoğunlaştım. Çok eskiden bayramlarda 1 ay boyunca dükkânda yatıp kalkarak iş yapardık ama şu an çırak bile bulamıyoruz” dedi.
Zonguldak’ta 40 yıldır terzilik mesleği ile uğraşan 52 yaşındaki Çetin Yıldız, konfeksiyon sektöründeki gelişmenin terzilik mesleğini bitirdiğini söyledi. Terzilik mesleğine 12 yaşında başladığını ifade eden Çetin Yıldız, meslekte yeni olduğu dönemlerde yaşadıkları bayramlar ile şimdikiler arasında çok büyük fark olduğunu söyleyerek, bayram önceki son 1 ay iş yoğunluğundan sipariş almakta bile zorluk çektiklerini fakat şimdilerde sadece tadilat işleri yaptıklarını ifade etti. Mesleğin ölmeyeceğini fakat artık takım elbise dikimi gibi işlerin yapılmadığını ifade eden Yıldız, “Bu sene bu meslekte 40 yılı tamamladım. 12 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Bundan 40 yıl önce başladığım meslekte çok aşırı bir yoğunluk vardı. Eskiye göre şu an hiçbir yoğunluk kalmadı. Hatta 7 yıldır takım elbise dikmiyorum. Pantolon ve tamirat üzerine yoğunlaştım. Çok eskiden bayramlarda 1 ay boyunca dükkanda yatıp kalkarak iş yapardık ama şu an çırak bile bulamıyoruz. Yani çırağımız yok yetişmiyor. Meslek her geçen gün geriye doğru gitmekte bunun sebepleri birincisi mesleğin her geçen gün geriye gitmesi diğeri ise 8 yıllık zorunlu eğitim çıkmasından sonra çırak yetişmemesi, diğer mesleklerde de berberlik hariç bütün meslekler bu böyle çırak yetişmiyor. Devletin halk eğitim merkezilerinden ya da meslek eğitim merkezlerinde meslek yetiştirmek için insan alt yapısı olması lazım ama bir türlü bulamıyoruz. Bu meslek bitmez ama yeni dikimden ziyade tamiratçı konumuna düşüyoruz. Eskiden yorgancı vardı, ayakkabıcılar vardı hepsi ya kayboldu ya da tamircilik mesleğine dönüştü. Bizimde sonumuz tamir bunda kumaş fiyatlarının yüksek olması da var giyimini zevkini bilen diktiriyor ama çok az. Şu an 900 TL’ye takım elbise pantolon 200-250 TL civarında ama uzun zamandır dikim yapmıyorum" dedi.

“Çırak bulmakta zorlanıyoruz”
Çırak bulmakta zorlandıkları için mesleklerinin bitme noktasına geldiğini de söyleyen Yıldız, “Biz çırak bulmakta çok sıkıntı çekiyoruz. Piyasada yetiştirebileceğimiz bir tane bile çocuk bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Devletimiz veya Milli Eğitim Müdürlüğümüz buna Endüstri Meslek Lisesi’nde veya Çıraklık Eğitim Merkezlerinde buna bir el atmasını istiyoruz. Terziler olarak da devletten biraz daha teşvik ve destek bekliyoruz. Bizim sorunlarımıza da devlet el atmalı. Geçmişle günümüze baktığımızda işlerde çok büyük farklılıklar yaşıyoruz. Eskiden bayramlara 1 ay kala kesinlikle yoğunluktan dolayı iş alamıyorduk işlerimiz o kadar düşük ki sadece tadilat yapıyoruz. Tamamen yeni dikimden tadilata yöneldik. Nasıl eskiden kunduracılar vardı ve artık kunduracılar artık yok” şeklinde konuştu

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Terzilik , Mesleğini , Konfeksiyon , Bitiriyor

Yorumlar

Günlük Burç Yorumları 14 Ekim 2019

14 Ekim 2019 Pazartesi 10:59

askmoyra

Günlük Burç Yorumları 14 Ekim 2019

Günlük burç yorumları ile burcunuzda neler oluyor, hayatınız hakkında size ne gibi ipuçları veriyor öğrenebilirsiniz.

KOÇ; gün boyunca Ay boşlukta olduğundan girişimlerde bulunmak için uygun olmayabilir. Zaten dolunayın ardından biraz düşünmenin ve durum değerlendirmesi yapmanın tam zamanı. Akşam saatlerinden itibaren yeteneklerini kullanabileceğin fırsatlara odaklanabilirsin.

BOĞA; son bir iki gündür yaşadığın huzursuzluğun ardından biraz dinlenmeye ve sakinleşmeye ihtiyaç duyabilirsin.  Bugün akşam saatlerinden itibaren burcunda hareket etmeye başlayan Ay; artık kendini daha rahat ifade etmeni ve duygularını açığa çıkarmanı sağlayabilir.

İKİZLER; oldukça hareketli ve yoğun geçen bir süreçten sonra gün içinde arkadaşlarınla beraber durum değerlendirmesi yapabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsin. Girişimlerde bulunmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyabilirsin. Akşam saatlerinde dinlenmeye çekilip kendi içinde sorgulama yapabilirsin.

YENGEÇ; iş ve sosyal hayatında yaşanan hareketlilikten sonra enerjinin düştüğünü fark edebilir, bunca çabanın ekonomik karşılığını alıp alamadığını değerlendirmeye başlayabilirsin. Akşam saatlerinde duygusal açıdan rahatlayabilir, arkadaşlarınla keyifli organizasyonlar yapabilirsin.

ASLAN; zihnen oldukça yoğun ve karmaşık bir dönemden geçmiş olduğundan neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulamak ve fikirlerini değerlendirmek için bugün uygun olabilir. Gün içinde başlangıçlardan uzak durmalı ve eksiklerini tamamlamalısın. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara girebilirsin.

BAŞAK; enerjik geçen birkaç günden sonra bugün finansal konularda durum değerlendirmesi yapabilir, emeklerinin karşılığını alıp almadığını sorgulayabilirsin. Gelişen krizleri yönetebilir ve yarım kalan işlerini sonuca ulaştırabilirsin.  Günün ilerleyen saatlerinde dinlenmeye zaman ayırabilirsin.

TERAZİ; birkaç gündür koşulların sana bağlı olmaması ve olayları kontrol edememen seni yormuş olabilir. Bugün aldığın kararları uygulayabilir, durum değerlendirmesi yapabilirsin. Toplantı ve görüşmelerden sonuç alabilir artık önüne bakabilirsin. Akşam saatlerinden itibaren para konuları gündeme gelebilir.

AKREP; son günlerde çalışma ortamında aktif ve hareketli olmana rağmen bugün sakinleşip durum değerlendirmesi yapmanda fayda var. Çalışma arkadaşlarınla yaşanan çatışmayı gidermek için çaba sarf edebilir, bitirmen gereken işleri yetiştirme telaşına düşebilirsin. Akşam saatlerinde ilişkiler ön plana çıkabilir.

YAY; enerjinin ve temponun yüksek olduğu birkaç günün ardından yaşanan gelişmelerin sonuçlarını almak için bugün durup dinlenmende fayda var. Zaten maddi ve manevi değerlerinle ilgili zorlu bir süreç yaşıyor ve üstünde baskı hissediyor olabilirsin. Fakat günün ilerleyen saatlerinde kendini daha güvende hissedebileceksin.

OĞLAK; bugün hem yaşamını ilgilendiren konularda hem de ilişkilerde fazlasıyla kontrolcü davranabilirsin. Son günlerde yaşanan hareketlilik ve gerilim seni yormuş olabilir, evden dışarı çıkmak istemeyebilirsin. Akşam saatlerinde kendine daha fazla zaman ayırabilir, paylaşımlarda bulunabilirsin.

KOVA; son günlerde duydukların kafanı karıştırmış ve yoğun bir tempo içinde hareket etmene yol açmış olabilir. Bugün çevrenle iletişim kurarak yaşananların değerlendirmesini yapabilirsin. Ay boşlukta olduğundan yeni girişimlerde bulunmak yerine yarım kalan işlerini tamamlamaya çalışmalısın.

BALIK; maddi değerlerinle ilgili krizler, yeteneklerini ve harcamalarını sorgulamana neden olabilir. Kontrol edemediğin giderler seni bunaltsa bile akşam saatlerinden itibaren yakın çevrenden destek bulabilirsin. Güven ihtiyacının arttığı bu süreçte kendini daha fazla ifade etmeye başlayabilirsin.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Burc

Yorumlar

Çiloğlu ve yönetiminden Barış Pınarı Harekatına destek

14 Ekim 2019 Pazartesi 10:13

Çiloğlu ve yönetiminden Barış Pınarı Harekatına destek

Çaycuma ve Çevre Köylerini Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu ve Yönetim kurulu üyeleri, “Barış Pınarı Harekatına” destek verdi.

Çaycuma ve Çevre Köylerini Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, “Barış Pınarı Harekatı’na” destek vererek basın açıklaması yaptı. Başkan Çiloğlu ve yönetimi yaptığı açıklamada "Barış Pınarı Harekatı’na gönülden destek verdiklerini belirterek “Türk Ordusunun, PKK ve onun uzantısı YPG/PYD terör gruplarını Suriye’nin kuzeyinden temizlemek için başlattığı harekat tüm hızıyla devam ediyor. Topraklarımızın sınır güvenliğini sağlamak ve Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde topraklarına dönmelerini gerçekleştirmek için başlatılan operasyon; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücünün ve kararlılığının, daha da önemlisi bölgesindeki gelişmelere hiçbir zaman duyarsız olamayacağının göstergesidir. Bölgede barışı inşa etmek, huzuru getirmek için etkin bir rol oynayacak kadar gücü ve hakkı olduğunu dünya kamuoyuna haykıran Türk Milleti ve Devleti bütün unsurları ile tek yürek olmuş durumdadır. Sınırlarımızda ki yerleşim yerlerini hedef alan terör örgütü sivilleri şehit etmekten de kaçınmamıştır. Resulayn’ın merkezini kontrol altına alan Türk Ordusu yüzlerce teröristi de etkisiz hale getirerek gereken cevabı vermiştir. Bütün bunlar olurken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti terör unsurlarına karşı meşru girişimini yaparken, ak koyun, kara koyun belli olmuş; durumdan rahatsız olan dünya devletleri gerçek yüzlerini göstermişlerdir. Açıklamalara binaen Pakistan’a, Bir Millet Azerbaycan'a, KKTC'ne, Katar'a, Macaristan'a ve İspanya’ya teşekkürü Türk Milletinin bir mensubu olarak borç biliriz. Moral motivasyona ihtiyacımızın olduğu bu günlerde, bütün çekişmelerin bir bıçak gibi kesilmesi Türk Milletinin milli reflekslerinin bugün bile ne denli diri olduğunun göstergesidir. Bu vesile ile devam etmekte olan Barış Pınarı Operasyonunda şehit olan askerlerimize Allah tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Temennimiz odur ki Mehmetçik görevini tamamlayıp ailelerinin yanına sağ salim dönsünler. Orta doğuya huzuru ve barışı getirmek yine Yüce Türk Milletine ve şanlı Türk Ordusuna kaldı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Siyasetimizde başka bir devletin hukukuna tecavüz yoktur. Ancak hakkımızı, hayatımızı, memleketimizi, namusumuzu, savunuyoruz ve savunacağız" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Barış , Pınarı , Harekatı , Destek

Yorumlar

“Ereğli’nin geleceği konuşulacaktı”, Erdemir savaşına döndü

12 Ekim 2019 Cumartesi 16:52

Ereğli Haber

“Ereğli’nin geleceği konuşulacaktı”, Erdemir savaşına döndü

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Kdz. Ereğli geleceğini konuşuyor” konulu toplantı düzenleyip davet ettiği AK Parti Belediye Başkan Adayı Erol Şahin’i konuşturmadı. Şahin’in Ereğli’nin sorunlarının çözülmesi için farklı öneriler sunmasına sinirlenen Posbıyık, varsa söyleyeceği Erdemir konusunda konuşmasını istedi. Şahin yapılan tavrı eleştirerek bir dahaki toplantıya katılıp katılmamayı düşündüğünü ifade etti.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Karadeniz Ereğli Geleceğini konuşuyor” başlığı altında toplantı düzenleyip bu toplantıya tüm siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri davet edildi. Toplantıya davet edilen AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin kendisine söz verilip konuşma yaptığı sırada Belediye Başkanı Halil Posbıyık beklenmedik bir tepki gösterdi. Şahin’in Ereğli’nin sorunlarının çözümüne yönelik fikirleri konuşmasına kızan Posbıyık, Şahin’den Erdemir konusunda konuşmasını istedi.

İşte toplantıda yaşanan o diyalog;
Erol Şahin söz alıp konuşmaya başlıyor; “Böyle bir ortamda fikirlerimizi sunma fırsatı sunulduğu için mutluyum. Şu anda hiçbir siyasi kişiliğim yok. Sadece kendi adıma konuşuyorum. Ereğli’nin dertleri ile yıllarca dertlenmiş bir hemşeriniz olarak konuşuyorum. Bir yeminli mali müşavir olarak burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum…”
Erol Şahin konuşmasına “Hiçbir siyasi kaygı yada beklenti, Ereğli menfaatleri üzerinde olamaz, olmamalıdır. Hiç birimiz bu kaygıyı düşünmemeliyiz. Sadece ve sadece Ereğli’nin menfaatlerini düşünmeliyiz. Ben şu anda bir Ereğlili hemşeriniz olarak burada bulunmaktayım. Öncelikle Ereğli’ye yeni fakülteler kurulması konusunda yoğunlaşmalıyız. Eski hastane binalarının olduğu yerde şerh vardı, oda kaldırıldı. Yüksek binalar haricinde yapılabilir. Belediyemiz slaytlar hazırlamış Karabük Demir Çelik fakülte binalarını nasıl koymuş tek tek. Erdemir ondan daha mı küçük arkadaşlar? 2-3 kat yapılabilir. Ama bizde bu tür binalar yok. Ben bunları bekliyorum. Bu projenin gerçekleşmesini sağlamalıyız. Öncelikle Erdemir’in, ticaret odasının, belediyemizin ve rektörlüğün ve bizler destek vererek bunların gerçekleşmesini mutlaka sağlamalıyız. Çünkü, gördük ki sadece sanayi kendi olmak bize yetmiyor. Krizler bizi sıkıntıya sokabiliyor, işsizliğimiz artabiliyor. İlçenin gelir kaynaklarını artırmalıyız. Ben sadece rektörlükle…” bu sözlerle devam ederken Halil Posbıyık sinirlenerek araya giriyor ve sözünü kesiyor. Posbıyık Erol Şahin’in konuşmasını bölerek “Efendim biz onları alacağız Şahin, onları sen merak etme. O diğerlerinin hepsini biz yapıyoruz yaaa… Deliler gibi çalışıyoruz. Ereğli iyi noktaya gidiyor bundan endişeniz olmasın. Bunları halkta biliyor. Bilmediği Erdemir’in bize yaptığı gazap. O sorundan bahsedelim yani varsa söyleyeceğiniz” şeklinde tepki gösterdi.
Posbıyık’ın bu tepkisi üzerine Şahin, konuşmasının geri kalanını yapmadan mikrofonu elinden bıraktı.

İrfan Erdem'den Şahin'e "Şikayet etmeye hakkın yok" tepkisi
Şahin’in ardından söz alan Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem’de Erol Şahin’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden tepki gösterdi. Erdem konuya ilişkin yaptığı konuşmada “Ticaret ve Sanayi Odası Ereğli Başkanı Sayın Keleş ile görüştük. Bu konuları anlattık, kendisinin de anlatmasını rica ettik. OYAK’ın o günkü Genel Müdürü Sayın Savaş Erdem Arslan Keleş’e şunu söylemiş “Beni buraya reis getirdi. Bana böyle taleplerle gelmeyin” Reis Kim? Reis-i cumhur. Kimin Reis-i Cumhuru? Türkiye Cumhuriyeti’nin reisi cumhuru. Seçim bitti. O herkesin reisi cumhuru. Ben böyle bir şey söylediğine inanmıyorum. Ama çok dikkatimi bir şey çekti. Biraz önce konuştu Sayın Erol Şahin; Kimi şikayet etti? OYAK’ı şikayet etti. Türkiye’yi kim idare ediyor? Sizin yönetime getirdiğiniz idareciler idare ediyor. Herkesin şikayet hakkı var senin hiç yok…(Salon ayağa kalkıp İrfan Erdem’i alkışlıyor) AK Parti hükümeti iktidarda, sen yönetimden şikayet ediyorsun. Olmaz.”
Şahin İrfan Erdem’in ardından söz alarak “Ben buraya siyasi kimliğimle gelmedim Erol Şahin olarak geldim. Erdmir bir Anonim şirket. Özel şirketler nasıl yönetiliyor biliriniz. Ortaklarıyla yönetilir. Devlet kurumu değil” diyerek tepki gösterdi.
Toplantının ardından Ereğli Haber’e konuşan AK Parti Belediye Başkan Adayı Erol Şahin “Toplantı Karadeniz Ereğli geleceğini konuşuyor” başlığı ile yapılacaktı ve ben böyle davet edildim. 2 sayfalık konuşmam vardı, farklı öneriler ve fikirler sunacaktım ama konuşmama izin verilmedi. Ben toplantıya siyasi kimliğimle katılmadım. Ereğlili bir vatandaş olarak görüşlerimi ifade ettim. Yapılanı doğru bulmuyorum. Bu yapılanlardan sonra bir dahaki toplantıya katılır mıyım? Şu an açıkça çok emin değilim” dedi. Şahin ayrıca Erdemir ile Ereğli Belediyesi’nin kavgasının doğru olmadığını, şehre zarar vereceğini belirterek Devleti temsilen Zonguldak Valisi ile Ereğli Kaymakamının araya girerek tarafları bir araya getirip kavgayı önlemesi gerektiğini dile getirdi.

HABERİN İÇİNDEN;
1- Yukarıda haberini yaptığımız ve toplantıda yaşananların anlatıldığı durum aslında toplantının amacını kısaca özetliyor. Halil Posbıyık toplantının adını “Karadeniz Ereğli geleceğini konuşuyor” yerine “Erdemir ile savaşa başlıyoruz” yapsa “cuk” diye otururdu.

2- Toplantı “Karadeniz Ereğli geleceğini konuşuyor” başlığından çok uzakta tamamen Erdemir’e yönelik Halil Posbıyık tarafından başlatılacak savaşın ilan edilmesinden başka bir anlam ifade etmedi.

3- Toplantıya AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır başta olmak üzere TSO Başkanı Arslan Keleş, Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan ve daha 10’larca STK temsilcisinin yanı sıra Gülüç, Ormanlı ve Kandilli Belediye Başkanları ile iktidar ve muhalefet milletvekillerinin çağırılmaması yada çağırıldılarsa da katılmayışları derin bir boşluk oluşturmuştur.

4- Toplantıda Erdemir yada OYAK yönetimi ile ilgili hem Halil Posbıyık, hem sunumu hazırlayan belediye çalışanları ve katılımcılar söylemlerinde haklı olsalar dahi bu gün ortaya konan tavır, bu işin daha başlangıçta sakat doğmasına yol açmıştır.

5- Erdemir’e karşı Halil Posbıyık ve destekçileri açık bir savaş ilan ederken, Erdemir’den ne istendiği açıkça ifade edilmediği gibi ortaya hiçbir proje de konulmamıştır. Toplantının özeti “Erdemir bize para versin”e dönmüştür.

6- Toplantıya Kdz. Ereğli Belediyesi Daire Müdürleri ile taşeron işçilerin katılımı zorunlu olması yanlış bir tutumdur. Ortaya çıkan kalabalık Ereğli’nin 31 mahallesinden gelenlerle değil taşeron işçileri ve Halil Posbıyık’a yakın CHP’lilerin katılımı ile sağlanabilmiştir.

7- Halil Posbıyık ve diğer katılımcılar geçmişte yapılan hataların hiç birini ortaya koymamış, özeleştiri yapamamış ve sadece suçlama yoluna gitmiştir. Bu da yapılan hareketin tamamen bireysel, siyasi amaç güden, Ereğli’nin menfaatlerini gözetmekten uzakta bir tablo ortaya çıkmasına yol açmıştır.

8- Toplantıyla ilgili olarak belki de en önemli yanlış zamanlama. Ülkemizin Güney sınırında Devletimiz Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Suriye’de yuvalanan terör örgütlerine karşı bir operasyon başlattığı bir dönemde bu toplantının yapılması yanlıştı. Asker, sivil vatandaş ve çocuklarımızdan şehitler verdiğimiz bir dönemde Ereğli’nin “Erdemir bize para ver” toplantısı yapması akılla izah edilebilir bir durum değildir, destek bulması da olanaksız görülmektedir.

9- Toplantıya her siyasi görüşten insanlar davet edilip söz verildiğine göre sözleri kesilmemeli, konuşmalarına saygı gösterilmeliydi. Farklı öneriler yada farklı görüşlere saygı duymayıp diktatörlük yaparsanız çıktığınız yolda ulaşmak istediğiniz hedefe varamazsınız.

10- Erdemir’e yönelik savaş başlatmak yerine diyalog kanalları kullanılsa belki daha hızlı çözümler ortaya çıkabilir. Kaldı ki Erdemir ile geçmişte yapılan kavgaların hiç birinde Ereğli kazanmamış tam tersine çok büyük zararlar görmüştür.

Yorumlar