20 çiftçiye traktörleri teslim edildi

4 Eylül 2020 Cuma 20:09

20 çiftçiye traktörleri teslim edildi

Orman Genel Müdürlüğünün, Orman Köylülerinin Desteklenmesi (ORKÖY) faaliyetleri kapsamında Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Karadeniz Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan köylülere 20 adet traktörün teslimini gerçekleştirdi.

Ereğli Kaymakam Vekili ve aynı zamanda Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törende orman köylülerinin ORKÖY gibi projelerle desteklenmesinin büyük bir avantaj olduğunu söyledi. Kaymakam Yılmaz konuşmasında “Toplum olarak, şunu çok iyi bilmek lazım. Ormanlar can damarımızdır. Doğanın ana parçasıdır. Orman teşkilatı, Devletimizin en köklü kuruluşlarından biridir. Bu çok sevindirici, onur duyucu ve medeniyetimizin ne kadar öngörülü olduğunu gösteren bir öğedir. Ama her ne kadar ormanları korumak önemli ise de bunu, toplumcu bir ormancılık anlayışı ile yapmak ta önemlidir. Bunun en önemli uygulaması ORKÖY’dür. Orman köylerinin kalkındırılması, sosyal ve ekonomik olarak refahının arttırılması ve bununla birlikte ormancılık faaliyeti desteği almak, Devletin yanında olmasını sağlamaktır. Orman köylerinin her alanda desteklenmesi ve bu projelerden yararlanması, gerçekten çok büyük bir avantajdır” dedi.

“Zonguldak’ta 836 orman köyü bulunuyor”
Orman Genel Müdürlüğü ORKÖY Daire Başkanı Hüdaverdi Şen, Zonguldak’ta 836 orman köyü bulunduğunu belirterek, Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde ise ORKÖY kapsamında 142 adet köy yer aldığını vurguladı. Şen konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde, 2019 yılında 3 adet traktör, bugün dağıtımı yapacağımız 2020 yılında ise 20 adet traktör olmak üzere toplam 2 buçuk milyon lira destek sağlanmıştır. 2020 Ağustos ayına kadar, ORKÖY desteklerinin yüzde 20’si hibe niteliğinde gerçekleşmiştir. Geriye kalanlarından, belli oranda faiz uygulaması yapılıyordu. Ama son yapılan değişiklik ile 8 Ağustos’ta yapılan Resmi Gazetede ilan edilen yönetmelik değişikliği ile bundan böyle, ORKÖY’ün tüm faaliyetlerinde faiz sıfırlanmıştır.”

Orman Köylüsü’ne 10,8 milyon TL destek
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı ise, ORKÖY projeleri ile bölgede orman köylülerine önemli destekler sağladıklarını ifade etti. Beyazlı törende yaptığı konuşmada “Zonguldak İlimizde 386 adet orman köyü vardır. Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanı içerisinde bulunan 142 adet ORKÖY kapsamındaki köyün 94'ü Ereğli’de, 48 tanesi Alaplı ilçesinde bulunmaktadır. ORKÖY faaliyetlerinin Orman Genel Müdürlüğüne devredildiği 2012 yılından bugüne kadar Köylülerimize; uygulanan farklı projelerle, Süt Sığırcılığı, DIŞ Cephe Mantolama, Süt Koyunculuğu; Arıcılık, Güneş Enerjisi, Plastik Seracılık, Üretim Mekanizasyonu gibi verdiğimiz destek tutarı 10 milyon 828.bin TL'dir. Orman Genel Müdürlüğüne 2012 yılından itibaren devredilen ORKÖY faaliyetleri kapsamında, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğünce 2020 yılı dâhil olmak üzere 9 yıllık bir zaman diliminde 98 köyde 982 aileye yaklaşık 10 milyon 828 bin lira ORKÖY desteği sağlanmıştır. Bu ORKÖY desteklerinin %20'si yani yaklaşık 2 milyon 200 bin TL'si köylülerimize hibe olarak verilmiştir. Bu destekler kapsamında; 315 aileye Güneş Enerjisi, 541 aileye Dış Cephe Mantolama, 69 aileye Arıcılık,26 aileye Süt Sığırcılığı, 6 aileye Süt Koyunculuğu, 2 aileye Plastik Seracılık projeleri uygulanmıştır. Ayrıca Kooperatif Kredileri kapsamında, Aşağıdağ Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bir adet İş Makinesi alımı desteklenmiştir 2020 yılı Ağustos ayına kadar ORKÖY desteklerinin %20’si hibe niteliğindendi. 8 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile bundan böyle kredi olarak sağlanacak desteklerden faiz alınmayacaktır. 2019 ve 2020 yıllarında ORKÖY faaliyetlerimizde Üretim Mekanizasyonu Projeleri uygulamaya geçmiş olup, Ereğli Orman İşletme Müdürlüğümüz bünyesinde 2019 yılında 3 adet traktör, 2020 yılında ise 20 adet traktör olmak üzere toplam 2 milyon 500 bin TL. destek sağlanmıştır. Hedefimiz, Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün Destekleri ile önümüzdeki 5 yıl içinde girmediğimiz Orman köyü, ulaşmadığımız orman köylüsü kalmamasıdır.”
Traktör almaya hak kazanan orman köylüleri de kendilerine böyle bir desteğin verilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Tören sonunda protokol üyeleri hak sahiplerine traktörlerin anahtarlarını teslim etti.

Yorumlar

Vali Tutulmaz'dan korona virüs açıklaması

4 Eylül 2020 Cuma 16:00

Vali Tutulmaz'dan korona virüs açıklaması

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelge çerçevesinde Zonguldak’ta korona virüs tedbirleri denetimi yapıldı. Denetim sonrası açıklama yapan Vali Mustafa Tutulmaz, “Halkımızın duyarlı olması lazım. Halkımız ne kadar duyarlı olursa başarıyı anca öyle elde ederiz. Şu anda şükür ilimiz adına önemli bir problem gözükmüyor ama tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor” dedi.

Zonguldak kent merkezinde Vali Mustafa Tutulmaz'ın da katılımı ile korona virüs tedbirleri denetlendi. Kahvehane, çay ocakları, lokanta ve büfelerde yapılan denetimlere Vali Tutulmaz'ın yanı sıra Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Gönen Süslü, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner katıldı. Vali Tutulmaz vatandaşlara korona virüs salgınına karşı alınması gereken önlemleri anlatırken, sık sık maske ve sosyal mesafe konusunda uyarılar yapıldı.
Denetimlerin sıklaştığına vurgu yapan Vali Mustafa Tutulmaz, “Denetimlerimizi arttırıyoruz. Halkımızın duyarlı olması lazım. Halkımız ne kadar duyarlı olursa başarıyı anca öyle elde ederiz. Şu anda şükür ilimiz adına önemli bir problem gözükmüyor ama tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Kapıya sıkışan köpek kurtarıldı

4 Eylül 2020 Cuma 15:55

 Kapıya sıkışan köpek kurtarıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde kapıya sıkışan yaralı köpek itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Filyos beldesi Derecikören köyünde cami imamı Ümit Verdi, gece saatlerinde cami avlusunun kapısında bir köpeğin sıkıştığını gördü. Köpeği kurtarmaya çalışan imam, başarılı olamayınca Çaycuma itfaiyesini arayarak yardım istedi. Olay yerine kısa sürede gelen itfaiye ekipleri köpeği kurtarmak için seferber oldu. Başarılı bir şekilde kurtarılan köpek tedavisinin ardından bırakıldı. Köy imamı Ümit Verdi, itfaiye ekiplerine dua ve teşekkür etti.

Yorumlar

Uçuruma yuvarlanan vatandaşın imdadına AFAD yetişti

4 Eylül 2020 Cuma 12:33

Uçuruma yuvarlanan vatandaşın imdadına AFAD yetişti

Zonguldak’ta yüksekten uçuruma düşerek yaralanan vatandaşın imdadına AFAD yetişti.

Edinilen bilgiye göre olay, akşam saatlerinde Karaelmas Mahallesi Kayabaşı Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre, Mesut K. (55) isimli vatandaş, evinin orada bulunan yüksek alandan dengesinin kaybederek uçuruma yuvarlandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine bölgeye 112 sağlık ve AFAD ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler Mesut K., yerini tespit ederek bulunduğu yerden kurtardı. 112 sağlık ekipleri yaralı şahsa ilk müdahaleyi yaptı. Müdahalenin ardından yaralı şahıs ambulansla Bülent Ecevit Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan şahsın tedavisi sürüyor.

Yorumlar

7 yıl önce temeli atılan tünelde ışık görüldü

3 Eylül 2020 Perşembe 18:04

7 yıl önce temeli atılan tünelde ışık görüldü

Zonguldak’ta yapımı devam eden Mithatpaşa Tünelleri'nde iki tünelde ışık görüldü töreni yapıldı.

Törende konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “Mithatpaşa Tünelleri Batı Karadeniz’i bağlayan, doğuya kadar giden, oradan batıda İstanbul’a kadar geçen geniş sahil yolunun önemli parçalarından biridir” dedi.
Zonguldak’ta 2013 yılında temelleri atılan ve yapımı devam eden, 30 dakika süren ilçe yolunu 5 dakikaya indiren ve çift tüp olmak üzere toplam 3 bin 440 metre olan Mithatpaşa Tünelleri inşaatında sona gelindi. Zonguldak protokolü tarafından sona gelinen tünelde ışık görüldü töreni yapıldı. Programa Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Tütkmen, Hamdi Uçar ve Ahmet Çolakoğlu, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek, partililer ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Vali Tutulmaz, Mithatpaşa Tünel çalışmasının yüzde 80’inin tamamlandığını söyledi. Kalan yüzde 20’lik kısmın ise kısa sürede tamamlanarak Kilimli’ye kadar olan bölümün, ondan sonra da Filyos’a kadar, oradan da Bartın bağlantısı sağlanarak batıdan gelen yolun ilde hızlı bir şekilde ulaşıma sağlanacak hale geleceğini ifade eden Vali Tutulmaz, “Anlamlı bir günde sizlerle beraberiz. Şu anda içinde bulunduğumuz tünel ilimizin makus talihinin kırılmasında mihenk taşı olacak tünellerden birisidir. Çünkü bu bizim batı Karadeniz’i bağlayan, doğuya kadar giden, oradan batıda İstanbul’a kadar geçen geniş sahil yolunun önemli parçalarından biridir. Bilhassa Zonguldak olarak trafiğin akışını kolaylaştırması açısından hem de Kilimli ilçemiz ve daha doğuya doğru Filyos Vadisi'ne kadar geçecek bölümün önemli alanlarından birisidir. Bunun için mutluyuz. Işık görüldü demek artık bu işin yüzde 80'i bitti anlamına gelir, kalan yüzde 20 kısmı da inşallah en kısa sürede tamamlanacaktır. Bugünkü ışık görüldü töreni ile inşallah bu işin bitme aşamasına geldiğini sizlerin vasıtasıyla vatandaşlarımıza göstermiş olacağız. İnşallah bunun devamı gelecek. Filyos limanı bildiğiniz üzere ham aşaması bitmek üzere, bundan sonra üst yapısı ve endüstri ve serbest bölgenin de faaliyete geçmesiyle ilimizin Filyos’la bağı kurulduğunda bu bölgeden önemli derecede faydalanacaktır. İşsizliğin giderilmesinde, ilin yeniden canlanmasında bu yollar önemlidir. Ancak bu yollar kolay yapılmıyor. Bütün yol tünel kazma şeklinde, açıktan giden bölümlerde ise viyadükler yapılarak geçiliyor. Gerçekten bilhassa Karadeniz’de yol yapmak gerçekten zor. Ancak bunu azimle, kararlılıkla Cumhurbaşkanımızın desteğiyle, vekillerimizin ve halkımızın isteğiyle bu başarılıyor. İnşallah en kısa sürede Kilimli’ye kadar olan bölümü, ondan sonra da Filyos’a kadar, oradan da Bartın bağlantısı sağlanarak batıdan gelen yol ilimizde transit bir şekilde hızlı bir şekilde ulaşıma sağlanacak hale gelecektir. Bugünkü törende bunun önemli bir parçasıdır. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından iş makinelerinin harekete geçmesiyle tünelde ilk ışık görüldü.

Yorumlar