2 hamile büyükbaş hayvan telef oldu

24 Haziran 2020 Çarşamba 18:13

2 hamile büyükbaş hayvan telef oldu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde kopan elektrik telleri sonucu 2 hamile büyükbaş hayvan telef oldu.

Edinilen bilgiye göre olay, ilçeye bağlı Serdaroğlu köyü Öteyüz mahallesinde meydana geldi. Muhittin Uyar isimli vatandaş yaşanan fırtına ve kötü hava koşulları sonucu hayvanlarını ahıra getirdiği sırada elektrik telleri koparak yola düştü. Bu sırada kopan elektrik tellerine takılan hamilen olan iki büyükbaş hayvan akıma kapıldı. Hayvanlarını akıma kapıldığını gören Muhittin Uyar ise akıma kapılmaktan son anda kurtuldu. Hayvanlarının telef olduğunu gören hayvan sahibi köy muhtarını arayarak yardım istedi. Olay yerini kısa sürede kontrol altına alarak yetkililere haber veren muhtar Seyfi Sefe, " Havanın yağışlı ve rüzgarlı olması nedeniyle elektrik telleri kopmuştu. Ben durumu yetkililere arayarak bildirmiştim. Tam o esnada Muhittin beni arayarak yardım istedi. Olay yerine geldiğimde hayvanların bağırarak öldüğünü ve onları kurtarmak isterken kendisininde biraz akıma kapıldığını söyledi. Bu yol iki köyün birleşimi olan işlek bir yol. Allah'tan hayvan sahibine ya da yoldan geçen başka birine bir şey olmadı. Daha büyük kazalar olabilirdi. Elimizden gelen gayreti göstererek yetkililerin olay yerine gelmelerini bekledik" dedi. Jandarma olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak hayvan , elektrik teli ,

Yorumlar

Kuvvetli yağış hayatı olumsuz etkiledi

23 Haziran 2020 Salı 21:02

Kuvvetli yağış hayatı olumsuz etkiledi

Zonguldak'ta öğleden sonra bastıran kuvvetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Kozlu ilçe girişindeki kavşakta oluşan su baskını nedeniyle bazı araçlar arızalandı. Uzun kuyruklar oluştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Batı Karadeniz'in de dahil olduğu bölgelerde gök gürültülü şiddetli yağış uyarısının ardından Zonguldak'ta şiddetli yağış etkili oldu. Kent merkezi başta olmak üzere Zonguldak-Kozlu sahil yolu, Kozlu ilçe girişindeki kavşak adeta sular altında kaldı. İlçe girişindeki kavşakta meydana gelen su baskını nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. Bazı araçlar arızalanınca trafik tıkanma noktasına geldi. Zaman zaman gök gürültüsüyle birlikte şimşekler çaktı. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar saçak altında yağmurun geçmesini bekledi. Emniyet Müdürlüğü kavşağından ilçe girişine araç geçişine bir süreliğine izin verilmedi. Ekiplerin teyakkuza geçmesi üzerine dereler de zaman zaman kontrol edildi. Polis ekipleri uzun araçların trafiğe girişine izin vermedi. Belediye temizlik ekipleri tıkanan mazgalları açmak için çalışma başlattı.

Kuvvetli yağışla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve çatı uçması olaylarına karşı vatandaşların tedbirli olması istendi. Şiddetli yağışın gece 21.00'e kadar aralıklarla sürmesi bekleniyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , YAĞIŞ , HAVA DURUMU ,

Yorumlar

TTK ilk oldu...

23 Haziran 2020 Salı 20:55

TTK ilk oldu...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı, atık oluşumunun azaltılması ve atıkların kaynağında ayrıştırılarak ülke ekonomisine kazandırılmasını amaçlayan “Sıfır Atık Projesi” ne destek veren Türkiye Taşkömürü Kurumu, atık yönetim sistemini kurarak “Sıfır Atık Belgesi” ni bağlı tüm birimleri için almaya hak kazanan Zonguldak’taki ilk kamu kuruluşu oldu.

TTK tarafından “Sıfır Atık Projesi” kapsamında; 900 adet sıfır atık iç mekan biriktirme kutusu ve 64 adet mobil konteyner alınarak hizmet binalarına dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca, atıkların lisanslı tesislere gönderilinceye kadar biriktirileceği 8 adet atık geçici depolama alanı oluşturuldu.
Yapılan çalışmalar doğrultusunda 2019 yılından bu tarihe kadar 16 ton kağıt atık, 1 ton plastik atık, 300 kilogram cam atık, 1 ton bitkisel atık yağ, 25 ton endüstriyel atık yağ ve 3 ton atık motor yağı toplanarak 270 ağacın kesilmesi önlendi ve 444 metreküp su ile 72 kilowatt saat enerji tasarrufu sağlandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz ereğli haber , ttk , sıfır atık ,

Yorumlar

10 işçinin süresiz işten uzaklaştırıldığı iddia edildi...

23 Haziran 2020 Salı 20:53

10 işçinin süresiz işten uzaklaştırıldığı iddia edildi...

Zonguldak Alaplı'da faaliyet gösteren Dinarsu Ak-Al İplik fabrikasında çalışan sendikal örgütlenmeye giden işçilerden 10'unun işten süresiz uzaklaştırıldığı iddia edildi.

Toplam 835 kişinin çalıştığı iş yerinden 10 işçinin işten uzaklaşma süresi sonrası, birlikte çalıştığı iş yerinde işlerini kaybeden arkadaşları ile beraber Hak -İş Düzce İl Başkanı Telat Örnek'in de katılımıyla basın toplantısı düzenlediler. Akal- Dinarsu İplik Fabrikasında örgütlenmek isteyen Hak- İş Sendikasına bağlı Öz İplik İş Sendikası üye olan işçilerden 10 kişinin işten uzaklaşma konusunda fabrika yetkililerince hiçbir açıklama bulunmadığı iddia edildi.
835 işçinin çalıştığı iş yerinde sendikal örgütlenme çalışmalarını yürüten Hak-İş Düzce İl Başkanı Telat Örnek ,işverenin baskılarına aldırmadan işçilerin birlik ve dayanışma mücadelesinin devam edeceğini söyledi.Sendikal mücadelerinin nedeni ile iş haklarını kaybeden ve işverenlerin hiçbir açıklama yapmadan sadece pandemi nedeniyle süresiz izine gönderildiği konusunda işçilere söylendiği belirten Başkan Örnek, 10 işçi ile birlikte fabrika önünde eylem yapmaya düşündüklerini ve Öz İplik İş Sendikası’nın işçilerini yalnız bırakmadığı söyledi.
Bunun üzerine fabrikada çalışan işçilere sendikal örgütlemeye gidilmemesi için baskıların yapıldığını söyleyen Düzce İl Başkanı Telat Örnek,”Bizim burada Akal - Dinarsu İplik Fabrikasındaki bir örgütlenme çalışmalarımız hızlı ve seri bir şekilde devam etmektedir. İçeride bazı duyumlar ve şikayetler üzerine basın açıklama gereği duyduk. Bizim işyeri ve işveren vekillerimiz şöyle açıklamalarda bulunuyor, ”Biz Sendikal faliyetlerini engellemiyoruz, sendikal özgürlüğe hiçbir şey demiyoruz.” İşte gördüğünüz gibi on tane arkadaşım, önce 8 tanesi sonra 2 tanesi sendikadan istifa edin ücretsiz işbaşı yaptıralım, fabrikanın iş başında olalım diyorlar. Bu 10 arkadaşımız pandemi sürecince neden işe alınmadı, açıklamasını yapsınlar. Madem böyle delilleri ve ispatları var, Bu 10 arkadaşımızı işin başında olması gerekiyor.Bununla ilgili her gün basınla açıklamamızı yapacağız ve uygulayacağız. Bizim amacımız burada AKAL- Dinarsu çalışanlarımıza zarar vermek değil, sendikal örgütlenmenin ve faaliyetlerin önünü açmak. Birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi daha günler yaşamak. Burada ki süreçte içeride sendikadan istifa et , işbaşı sendika üyesi değilsen gel işbaşı yap sendikası üyesi sen burada çalışamazsın iş yerinde bulamazsın gibi bütün çalışan arkadaşlarımıza baskılar yapılıyor.
Öte yandan, Akal - Dinarsu Fabrikası yetkilileride iddiaları doğrulamadı. Akal - Dinarsu Fabrika Müdürü Bahadır Aksoy, "Pandemi nedeniyle 106 işçimiz şu an izindeler, şu an kesinlikle işten çıkarma doğru değildir. Mart ayından itibaren Haziran ayı dahil maaşlarını alacaklar. Sendikanın iddiaları gerçekleri yansıtmıyor" diye konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz ereğli haber , işçi , işten çıkarma ,

Yorumlar

Dolmuş durağında bebek bulundu

23 Haziran 2020 Salı 20:51

Dolmuş durağında bebek bulundu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde dolmuş durağına terk edilmiş halde bulunan bebek, hastanedeki tedavisinin tamamlanmasının ardından Sevgi Evi'ne yerleştirildi.

Edinilen bilgiye göre geçen hafta Perşembe günü Çaycuma ilçesine bağlı Kayıkçılar köyünde bulunan dolmuş durağına 2 günlük bebek bırakıldı. Durağa gelen bir vatandaş, terk edilmiş halde bulduğu bebeği görünce durumu 112 acil sağlık ekipleri ve jandarmaya haber verdi.
Ambulans ile Çaycuma Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bebek tedavi altına alındı. Durumunun iyi olduğu, uzun süre aç kaldığı için mama ile beslenen bebek; tedavisinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.
Bebek, tedavisinin ardından İl Müdürlüğü'ne bağlı Sevgi Evi'ne yerleştirildi. "Melek İnci Mutlu" ismi konulan bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan jandarma ekiplerinin bebeği bırakan kişi yada kişiler hakkındaki geniş çaplı soruşturması sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdz ereğli haber , bebek ,

Yorumlar