2 gündür kayıp kız kayalıklarda yaralı bulundu

9 Mayıs 2018 Çarşamba 19:17

2 gündür kayıp kız kayalıklarda yaralı bulundu

Zonguldak'ta 2 gün önce hakkında kayıp ihbarı verilen 17 yaşındaki Selinay Dilara G., kayıklarda yaralı halde bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde sabah saatlerinde okula gitmek için evden çıkan ve 2 gündür aranan 17 yaşındaki Selinay Dilara G., Değirmenağzı mevkiinde bulunan kayalıklarda yaralı halde bulundu. Çevredeki amatör balıkçıların durumu fark etmesi üzerine polis ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen AFAD, 112 ve polis ekipleri yaralı halde bulunan genç kızı bulunduğu yerden botla aldı. Ekipler tarafından bota bindirilen genç kız Kozlu Limanı'na getirilerek ambulansa bindirildi. İlk tedavisi yapılan genç kız ambulansa Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine kaldırıldı.
Hastaneye akın eden genç kızın yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Tedavi altına alınan genç kızın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yorumlar

Öğretmen adayları 4113 yaşındaki porsuk ağacını tanıttı

9 Mayıs 2018 Çarşamba 19:01

Öğretmen adayları 4113 yaşındaki porsuk ağacını tanıttı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3.sınıf öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında Zonguldak’ın değerlerini tanıtmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. 11 öğretmen adayı proje kapsamında Gümeli Beldesi’ne gezi düzenleyerek 4113 yaşındaki dünyanın en yaşlı ağaçları arasında yer alan Porsuk ağacını tanıttı.

Ereğli eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında “Zonguldak’ın Değerlerini Tanıyalım” başlığı altında gruplara ayrılan öğrenciler Zonguldak için önem taşıyan yerlere gezi düzenledi. Bu kapsamda EEF. Sınıfı Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Proje Koordinatörü Yağmur Küçcük tarafından Fahri Doğan, Kevser Yavaş, İrem Deniz Yılmaz, Selim Oruç, Umutcan Yazar, Kadir Özdemir, Samet Uygun, Remzi Karataş, Nuri Gökçay, Serpil Bahçe ile birlikte Gümeli Beldesi’nd eki dünyanın 4113 yaşındaki dünyanın en yaşlı ağaçlarından olan porsuk ağacına gezi düenledi. Geziye projede yer alan 11 öğrencinin yanı sıra 40 öğrenci katıldı.
“Porsuk Ağacının Gölgesinde Genç Nesil” adı verilen proje kapsamında porsuk ağacı hakkında geziye katılan öğrencilere bilgi veren Yağmur Küçcük “Zonguldak ili Alaplı ilçesi Gümeli ormanlarında bulunan 2550 da saha 11.02 2008 de taşıdığı kaynak değerleri sebebi ile Gümeli Tabrat Anıtı olarak ilan edilmiştir. Alanın en önemli özelliği 1987 ve 1164 yaşlarındaki porsuk ağaçlarının içerisinde bulunduğu Yaşlı Porsuk meşceresidir. Alada çok sayıda yaşları ortalama 300 ile 500 arasında değişen porsuk ağaçları bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan bilimsel incelemeler neticesinde sahanın yakınında bulunan bir porsuk ağacının yaşının 4112 olduğu tespit edilmiştir. 4112 yaşındaki bu porsuk ağacının Dünya’da bilinen ve tespit edilen en yaşlı 5 ağaçtan birisi olduğu, Dünya’nı en yaşlı porsuk ağacı olduğu ve Türkiye’nin en yaşlı ağacı olduğu belirlenmiştir.”
“Porsuk Ağacının Gölgesinde” adlı projeyi Zonguldak’ın kültürel mirası olan 4112 yaşındaki Porsuk ağacını gençlere tanıtmak ve turizm faaliyetini artırabilmek için gezi tanıtmak ve turizm faaliyetini artırabilmek ve bunu Türkiye’ye duyurabilmeyi amaçladıklarını dile getiren Küçcük, ayrıca gezide öğrencilere mangal partisi düzenlediklerini anlattı. Öğrenciler gezi sırasında porsuk ağacını bulan Cemal Tosun ile de röportaj yaptı. Tosun öğrencilere verdiği röportajda şunları anlattı “Ben bu ağacı bulduğumda 8 yıl boyunca ilgili kurumlara bildirebilmek ve yaşını öğrenebilmek için uğraştım. En sonunda Alaplı İlçesinden giden bir Kaymakam sayesinde 4112 yıllık olduğunu öğrenebildik. 2017 yılında ortalama 980 kişi bu ağacı ziyarete geldi. Bu gelen kişi sayısı sadece bizim bildiğimiz, gelipte görmediğimiz kişilerin sayısını tespit edemedik. Ama bu yıl 2018’de bu rakamın bir kat daha artacağının ümidindeyim ve devlet kurumlarının en kısa zamanda bu ağaçları koruma altına almalarını temelli ediyorum.”
Öğretmen adayları porsuk ağacını tanıtmak amacıyla düzenledikleri gezi için kendilerine her türlü desteği sağlayan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’a teşekkür etti.

Yorumlar

CHP'de o isim aday adayı oldu

9 Mayıs 2018 Çarşamba 18:44

CHP'de o isim aday adayı oldu

CHP Zonguldak Milletvekili Aday Adaylığı için Eczacı Kemal Haberal'da başvuru yaptı.

CHP'nin Zonguldak önceki milletvekillerinden Mehmet Haberal'ın oğlu olan Eczacı Kemal Haberal, 24 Haziran’da yapılacak olan erken seçimlerde Zonguldak Milletvekilliği için Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı oldu. Haberal’ın aday adayı olması özellikle Ereğli ve Alaplı bölgesinde sevinçle karşılanırken, CHP’nin Zonguldak’taki oylarını arttırması bekleniyor.

Bilindiği üzere Kemal Haberal, babası Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Zonguldak Milletvekili aday adayı olduğu dönemde Zonguldak'ı karış karış gezerek halkla kurduğu güzel diyalog sayesinde elde edilen başarıda önemli pay sahibi olmuştu.


Diğer yandan Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapan isimler şu şekilde; Adil Ateş, Ali İhsan Köktürk, Ali Osman Odabaş, Canip Sevinç, Çiğdem Şekerci, Deniz Dilaver, Deniz Yavuzyılmaz, Erol Sarıal, Gülhan Çetin, Halil Furat, Halil Posbıyık, Harun Akın, İlayda Alagöz, Kamuran Ayyıldız, Kemal Haberal, Kenan Köktürk, Mehmet Ecevit, Merve Kır, Rahmi Yaman, Rüşen Çimen, Sinan Durdu, Şerafettin Turpcu, Turgut Aydın, Turhal Oral, Umut Başoğlu, Yaşar Balcı, Zafer Sağlam, Zeynep Yüksel Ünal.

Etiketler:

Kemal Haberal , milletvekili aday adayı , CHP , Zonguldak , Kdz. Ereğli ,

Yorumlar

Dedektif öğrenciler, servis şoförlerinin hatalarını not aldı

9 Mayıs 2018 Çarşamba 18:34

Dedektif öğrenciler, servis şoförlerinin hatalarını not aldı

Zonguldak'ta Trafik Güvenliği haftası kapsamında dedektif öğrenciler servis araçlarının hatalarını not aldı. Emniyet Müdürü Metin Turanlı ise "Çocuklarımız iz peşinde, gözümüz üstünüzde" diye paylaştı.

Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında Zonguldak'ta çeşitli programlar düzenlendi. Ortaokul öğrencileri de kent merkezinde trafik ekipleri ile birlikte denetim yaptı. Bazı dedektif öğrenciler ise servis sürücülerinin hatalarını not aldı. Dedektif öğrenciler, "Yol boyunca telefonla konuştu", "Araçta sigara içti", "Telefonla mesajlaştı", "Emniyet kemerini hiçbir zaman takmıyor" notlarıyla servis araçlarının plakalarını Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ile paylaştı.
Turanlı da notları sosyal medya hesabından paylaşarak, "Henüz dedektiflerimiz için özel denetim formlarımızı yetiştiremedik. Olsun çocuklar bizim dilimizden yazıyorlar; 'Türkçe' Osman abi kamera var mı araçlarda; bir bakalım mı? Özellikle servis şoförleri durumumuz iyi değil. Çocuklarımız iz peşinde; gözümüz üstünüzde" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

"Sosyal medyadan ulaşan vatandaşa anında dönüş yapıyoruz”

9 Mayıs 2018 Çarşamba 18:29

"Sosyal medyadan ulaşan vatandaşa anında dönüş yapıyoruz”

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, “Özellikle sosyal medyadan sorunlarını bize ileten vatandaşlarımıza anında geri dönüş yaparak sorunları çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Başkan Tekin,Yeni Doğuş sitesinde, tel örgü, zemin düzenleme çalışmalarını gezerek yetkililerden bilgi aldılar. Site çevre alanındaki yürüyüş ve araç yolu yapım ve bakım onarım çalışmalarını kontrol etti. Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ile birkaç noktada çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Tekin,"Seçildiğimiz günden bu yana Alaplı Belediyesi olarak kapasitemizin de üstünde bir çalışmaya imza attık. Eğitimde, altyapıda, çevre ve sosyal anlamında biz belediye olarak geri durmuyoruz. Tüm kurumlarımız ile entegre bir şekilde Alaplı için çalışıyoruz" diye konuştu.
Sosyal medyayı yakından takip ettiğini ve kendisine ulaşan vatandaşlara anında geri dönüş yapıldığını belirten Tekin, “Milletimizin derdine çözüm bulmak için her mecrayı etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Özellikle sosyal medyadan sorunlarını bize ileten vatandaşlarımıza anında geri dönüş yaparak sorunları çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu tür kanallardan bana mesaj yazarak ulaşan vatandaşlarımızın taleplerini oradaki ekibimize yönlendirerek en kısa zamanda çözümünü sağlıyoruz. Bizim tüm derdimiz etkili ve hızlı hizmet anlayışı. Sosyal medyada bu konuda vatandaşların bize doğrudan ulaşmasını sağlıyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar