2 bin 500 kişiye 1000’er TL yardım yapılacak

30 Mart 2020 Pazartesi 17:28

2 bin 500 kişiye 1000’er TL yardım yapılacak

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Kdz. Ereğli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile 2 bin 500 ihtiyaç sahibine 1000’er TL yardım yapılacağını açıkladı.

 Hasçelik de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, çalışmalarında verdiği destekten ötürü AK Parti İlçe Başkanı Çakır’a teşekkür etti. 

Çakır ve Hasçelik, ziyarette bir süredir korona virüs salgını dolayısıyla hükümetin açıkladığı desteklemeler ve yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 

Çakır: “2 bin 500 kişi yararlanacak.”

AK Parti İlçe Başkanı Çakır, ziyarette yaptığı değerlendirmede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, hükümetin korona virüs önlemleri kapsamında açıkladığı ihtiyaç sahibi ailelere biner liralık yardımın 1-7 Nisan tarihleri arasında ödeneceğini açıkladığını hatırlattı.

Çakır konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Sayın bakanımızın açıkladığı üzere 1-7 Nisan tarihleri arasında Karadeniz Ereğli’de 2 bin 500 civarında düzenli yardım alan vatandaşlarımıza biner lira yardım yapılacak. Duyurusunu yaptık, virüs nedeniyle sıkıntı olmaması için postanede hesaplarına yatırılacak. Düzenli yardımların içine normal yardım alanlar haricinde, engelli yardımı,  yaş aylığı, 65 yaş üstü vatandaşlara bakanlar, kronik hastalık, asker aylığı, öksüz yetim aylığı alanlar düzenli yardımın içinde. Listeyi de bekliyoruz, belki virüs nedeniyle diğerlerini de alabilirler. Düzenli yardım olarak 2 bin 400 – 2 bin 500 kişilik bir listemiz var.”

 

“Düzenli yardım almayanlar da düşünüldü”

Bunun dışında düzenli yardım almadığı halde, korona virüs tedbirleri kapsamında mağduriyet yaşayanlar bulunduğunu ifade eden Çakır konuşmasına şöyle devam etti: “Bazıları Üç aydan üç aya yardım alıyorlar. Kahvesi, çay ocağı veya buna benzer işyerleri kapananlar kişi var. Bunlarla birlikte beş altı yüz civarında yardım talebi bulunan kişi var. Bunların da talepleri de bu hafta karara bağlanacak. Onlara da yardım yapılması için gereken yapılacak. Gelen tüm talepler değerlendiriliyor. Hiçbir vatandaşımızı geri çevrilmiyor, hepsi dikkate alınıyor. Düzenli yardım almayanların talepleri de bu yardım kalemiyle karşılanmasa bile, onlara da vakıf kanalıyla destek olunması için çalışmalar sürüyor. Yardımlar konusunda Ticaret Sanayi Odamız, Belediyemiz de yardımcı olacak, ileriki günlerde sayın kaymakamımızın talimatları doğrultusunda bir çalışma yürütülecek. TSO’ dan alan mükerrer olarak diğer kurumdan almasın, mümkün olan en fazla sayıda vatandaşımız desteklerden yararlansın diye bunları karşılaştıracağız. Mükerrer yardım olmaması için yardımlar aynı havuzdan gerçekleştirilecek. Belediye de sıcak yemek yardımı alan listeleri Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na bildirecek. Buna göre değerlendirme yapacağız.  Listeleri her gün güncelleyeceğiz.”

AK Parti İlçe Başkanı Çakır “Her zaman milletimizin yanındayız,  Allah’ın izniyle birlik beraberlik içinde bu işin içinden güzel bir şekilde çıkacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , fatih çakır , Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Yorumlar

Banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluştu...

30 Mart 2020 Pazartesi 16:34

Banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluştu...

Zonguldak'ta valilik ve emniyet ekiplerinin uyarılarına aldırış etmeyen vatandaşlar adeta sokaklara akın etti. Banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşları Vali Erdoğan Bektaş bizzat gelerek uyardı.

 Çin'de baş gösteren korona virüs salgınının ardından Türkiye'de de geniş çaplı tedbirler alınmaya devam ediyor. Öte yandan İl Hıfzısıhha Kurulu'nun kararları da il genelinde uygulanıyor. Sosyal mesafenin özellikle dikkat çekildiği caddede trafik ekipleri de Ulu Camii aralığını kapatarak trafiği kontrol altına aldı. Cadde üzerindeki parklar bariyerler ile kapatılarak vatandaşların park yapmamaları için tedbirler alındı. Caddede işi olan vatandaşların kontrollü şekilde alınarak kısa sürede caddeyi terk etmeleri sağlanacak. Cadde üzerindeki çoğu trafik lambasındaki kırmızı ışığın üzerine Evdekal uyarısı yazıldı. 
Ancak evde kalınması yönündeki uyarılara rağmen vatandaşlar havanın da sıcak olmasıyla birlikte sahilde vakit geçirdi. Polis ekipleri sık sık vatandaşları uyardı. Gazipaşa Caddesi başta olmak üzere Terakki Mahallesi üzerindeki banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Marketlerde alışveriş yapan vatandaşlara da sık sık sosyal mesafe uyarısında bulunuldu. 
Öte yandan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da bir kamu bankası önüne gelerek vatandaşları uyardı. Tüm dünyanın korona virüs (COVİD-19) salgınıyla uğraştığını ve uyarılar yapıldığını anlatan Vali Bektaş, evde kalınması uyarılarını yineledi. 

Yorumlar

Ereğli'de mahalle maçı yapan grubu polis engelledi...

30 Mart 2020 Pazartesi 16:26

Ereğli'de mahalle maçı yapan grubu polis engelledi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde mahalle maçı yapan bir grup, vatandaşların şikayeti üzerine polis ekipleri tarafından engellendi. Polis maç yapan gurubu uyarıp evlerine gönderdi.

 Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Elmatepe Mahallesi’nde bir gurup genç kendi aralarında maç yaptı. Korona virüs salgınının yayılmasını engellemek için alınan tedbirlere rağmen maç yapan grup mahalle sakinlerinin tepkisine rağmen dağılmayınca polis ekiplerine haber verildi. Kısa sürede maç yapılan mahalleye gelen polis ekipleri guruba uyarılarda bulundu. Polis ekiplerinin uyarısı üzerine yaklaşık 10 kişilik gurup maçı bırakıp evlerine döndü. 

Yorumlar

Engelsizler işaret diliyle çağrıda bulundu...

30 Mart 2020 Pazartesi 16:02

Engelsizler işaret diliyle çağrıda bulundu...

Devrek Engelsiz Yaşam Merkezi personeli tarafından 'Evde kal' klibi büyük ilgi topladı.

 Zonguldak’ın Devrek İlçesinde buluna Engelsiz Yaşam Bakım Merkezi ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü Bakım Personelleri tarafından işaret dili ile “Evde kal Türkiye Korona Yayılmasın Hayat Eve Sığar” adı altında çekilen klip büyük ilgi topladı. 
Korona virüsün tehlikesine dikkat çekmek için amatörce çekilen klip hakkında bilgi veren kurum personeli Ayşe Sümeyye Koç,” Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanları olarak virüse dikkat çekmek için amatörce bir klip hazırlamaya çalıştık. Yaşadığımız bu hayatı ne kadar basite alıyoruz. Oysaki depremlik, bir virüslük, bir nükleer savaşlık hayatlarımız var. Bu olay başımıza gelmeden evvel o kadar çok duyarsız olmuştuk ki her şeye bu vak'adan sonra her şeyin bir daha yeniden değerini anladık. Bizde bu zor dönemden kurtulmak için arkadaşlarımızla işaret dili ile bu klibi çektik” diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , Engelsiz Yaşam Bakım Merkezi , Evde kal Türkiye Korona Yayılmasın Hayat Eve Sığar

Yorumlar

Girişlere sıkı denetim...

30 Mart 2020 Pazartesi 15:06

Girişlere sıkı denetim...

Akçakoca Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma ekipleri, ilçesinin Zonguldak – Ereğli girişi ile, Karasu- Kocaali girişinde kontrol noktası oluşturdu. Yeni uygulamada şehir dışından gelen araçlar durdurulup araç içindekilerin ateşi ölçülüyor, yol kontrolü yapılıyor.

 Akçakoca ilçesi sapak mevkiinde Ereğli girişi ile, Karasu- Kocaali yolunun Tezderesi mevkiinde tedbirler arttırıldı. Emniyet ekipleri ile Jandarma ekipleri, şehir dışından gelen araçları durdurup araç içindekilerin ateşi ölçülüyor. Cihazlarla ateş kontrolü yapıldıktan sonra kişiler kayıt altına alınıyor. 

14 Gün kuralına uyun! 
Güvenlik güçleri, şehir dışından Akçakoca’ya giriş yapan kişilerin kimlik bilgileri, ikamet edecekleri adresler ve araçları kayıt altına alınarak 14 günlük evde kalma süresi olduğu hatırlatılıp, bu süreçte dışarıya çıkılmaması, misafir kabul edilmemesi ve kimseyle görüşülmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar