1704 ünite kan bağışlandı...

13 Mart 2020 Cuma 12:24

1704 ünite kan bağışlandı...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Türk Kızılayı'nın ortaklaşa olarak bu yıl 9. düzenlediği "Kampüsün Kanında Hayat Var’ sloganıyla başlayan ve 2 gün süren kampanyada bin 704 ünite kan bağışlandı.

 Farabi Spor Salonu'nda 11-12 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenen kan bağış kampanyası sona erdi. İki gün süren kan bağış kampanyasında toplam bin 704 ünite kan bağışlandı. Bu yıl kampanyanın 9. düzenlendiğini ifade eden Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç, hedefin 2020 olduğunu aktardı. Ergenç, "Koronavirüs tedbirlerine rağmen bin 704 ünite kan bağışı oldu. İki gün boyunca kan bağışı sürdü. Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştirdik. Asıl hedefimiz 2020 idi. Ancak buna rağmen başarılı olduk. Unutmayalım kan yapılamayan tek ilaçtır. Kan bağış kampanyalarımız devam edecek. Vatandaşlarımıza çağrımız var. Herkesin kan bağışı konusunda duyarlı olmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Bülent Ecevit Üniversitesi , KAN BAĞIŞI

Yorumlar

Üniversiteliler otogara akın etti...

13 Mart 2020 Cuma 09:31

Üniversiteliler otogara akın etti...

Zonguldak Şehirlararası Otobüs Terminali en kalabalık günlerinden birini yaşadı. 3 haftalık tatili duyan üniversiteliler adeta otogara akın etti.

 Korona virüsün dünyayı etkisi altına almasının ardından Türkiye'de de tedbirler sıkılaştırıldı. Üniversite düzeyinde eğitime 3 haftalık ara verildi. Haberi alan üniversiteli gençler adeta Zonguldak Şehirlararası Otobüs Terminali'ne akın etti. Hazırlıksız yakalanan bazı işletmeciler ek seferler ile öğrencileri ailelerine ulaştırmak için adeta birbirleriyle yarıştı. 
Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Manisa, Samsun, Bursa, Sakarya, Kocaeli, İzmir, Antalya gibi illere gidebilmek için bilet yarışına giren öğrenciler, korona virüse karşı da maskeli tedbir aldı. Ortamın kalabalık olması sebebiyle çoğu öğrenci maske ile dolaşarak bilet almaya çalıştı. 
Bu gece saatlerine bilet alabilenler sevinirken ileri tarihli bileti bulunan öğrenciler ise biletlerin tarihlerini güncellemeye çalıştı. 
İşletmecilerden Ömer Özcan, "3 haftalık tatil ilan edilmesinin ardından öğrenciler otogara akın etti. Bizler de öğrencileri ailelerine kavuşturmak için ek seferler koyduk. Hazırlıklıydık, araçlarımız hazır bekliyordu. Aktarmalı seferler yerine direk seferler koyduk. Öğrencileri aileleriyle buluşturacağız. Zonguldak Otobüs Terminali tarihin en kalabalık en yoğun günlerinden birini yaşıyor" diye konuştu. 
Öğrencilerin otogardaki bilet yoğunluğunun gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Öte yandan bazı öğrenciler de hafta sonuna bilet satın alarak kaldıkları yurtların yolunu tuttu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , korono , öğrenciler bilet yarışına girdi

Yorumlar

Sarıkaya’dan pulmoner rehabilitasyon eğitimi

12 Mart 2020 Perşembe 16:09

Sarıkaya’dan pulmoner rehabilitasyon eğitimi

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Gard İl Kurulu birlikteliğinde planlanan 9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara ve öğrencilere eğitim verildi.

 Zonguldak Belediyesi Nikah Salonunda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katılan Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Selda Sarıkaya konuşmasında şöyle dedi. 
“ Pulmoner Rehabilitasyon, solunum sisteminde görülen hastalıklar nedeniyle kısa süreli veya kalıcı solunum sıkıntısı olan hastaların nefes darlığını azaltmak, fiziksel kapasitesini artırmak ve sonuç olarak genel iyilik halini geliştirmek amacıyla uygulanan kapsamlı, multidisipliner tedavi yaklaşımları bütünüdür. Yeterli tıbbi tedaviye rağmen nefes darlığı çeken, egzersiz toleransı azalmış veya günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma gözlenen kronik solunum hastalığı olan olgularda pulmoner rehabilitasyon ihtiyacı vardır. Kronik akciğer hastalıkları içinde en sık görülen hastalık olan KOAH’ta (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) pulmoner rehabilitasyonun faydalı etkileri birçok bilimsel araştırma ile ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda, hastaların hastanede yatış süresi ve sayısının, acile başvurma ihtiyacının azaldığı, depresyon ve anksiyetenin gerilediği ve yaşam sürelerinin uzadığı belirlenmiştir. Pulmoner rehabilitasyon çok yönlü bir tedavidir. Bu programın içinde hastanın bilgilendirilmesi ve eğitimi, sigara bıraktırma, beslenme önerileri ve desteği, psikososyal destek, ilaç ve oksijen tedavisinin düzenlenmesi, solunum egzersizleri, solunum yollarında biriken sekresyonların atılması ve çeşitli egzersiz uygulamaları bulunmaktadır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde kardiyopulmoner rehabilitasyon ihtiyacı olan hastalara hizmet vermek üzere ünitemiz bulunmaktadır. Mart 2018’de hasta almaya başladığımız ünitemizden hem yatan hem de ayaktan hastalar yararlanabilmektedir. Diğer bölümlerden yönlendirilen ve kliniğimize başvuran hastalar 4-8 hafta süreyle haftada 3-5 gün tedaviye alınmaktadır. Bu ünitede sadece akciğer hastalıkları değil kardiyak hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve birçok kas-iskelet sistemi hastalığı nedeniyle fizik performansı azalmış hasta tedavi edilebilmektedir. Üniteden daha fazla sayıda hastanın yararlanabilmesi için geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Mart 2020 itibariyle ünitemize hasta ve sağlıklı bireylerde egzersiz kapasitesinin değerlendirmesinin yapılabildiği KPET (Kardiyopulmoner egzersiz test) cihazı dahil edilmiştir. Bu cihazla egzersiz düzeyleri belirlenenen kişiler, 3 adet bisiklet ergometre, 1 adet kol ergometre, 1 adet koşu bandı kullanılarak egzersiz programına alınmaktadır. Pulmoner rehabilitasyon farkındalığının hem hasta hem de sağlık çalışanları yönünden artırılması çok önemlidir. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğünün pulmoner rehabilitasyon haftası nedeniyle düzenledikleri bu etkinliğin farkındalığı artırmak ve ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimizdek

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , pulmoner rehabilitasyon eğitimi

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu, “Çavdar ve Tepe’yi saygıyla anıyoruz”

12 Mart 2020 Perşembe 15:45

GMİS Yönetim Kurulu, “Çavdar ve Tepe’yi saygıyla anıyoruz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu 11 Mart 1965 tarihinde Kozlu Müessesesinde meydana gelen olaylarda yaşamını yitiren Mehmet Çavdar ve Satılmış Tepe’nin 55. ölüm yıldönümlerinde anma mesajı yayınladı.

Mesajda şu görüşlere yer verildi. 
“11 Mart 1965 tarihinde Ereğli Kömür İşletmeleri ((EKİ) (Bugünün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)) Kozlu İşletmesinde meydana gelen olaylarda güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şehit düşen Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar’ı aramızdan ayrılışlarının 55. yılında saygıyla anıyoruz. Kararlı mücadeleleri bugünde mücadelemize ışık tutuyor. 1965 yılında toplu iş sözleşmelerinde “liyakat zammı” protokolünde işverenin getirmeye çalıştığı uygulama maden işçileri arasında huzursuzluğa yol açmış, 9 Mart 1965 tarihinde önce EKİ Karadon Gelik İşletmesinde başlayan madenci eylemi hızla Üzülmez, Armutçuk ve Kozlu İşletmelerine yayılmış ve Kozlu’da maden işçileri ile emniyet güçleri arasında çıkan arbedede açılan ateş sonucu Satılmış Tepe (23) ve Mehmet Çavdar (24) yaşamını yitirmişti.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , GMİS

Yorumlar

Hava kirliliğinde yüksek seviye...

12 Mart 2020 Perşembe 15:25

Hava kirliliğinde yüksek seviye...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ilçede hava kirliliği oranlarının artması üzerine Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ye gerekli yazıları yazdıklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi Ölçümü resmi verilerine göre Kdz. Ereğli ilçesinde 5 Mart 2020 ile 11 Mart 2020 tarihleri arasında hassas seviyede olan hava kirliliği 12 Mart 2020 tarihinde sağlıksız seviyeye çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kirliği oranının 158’e çıktığını ölçerken ilçede yaşayanlar için “Herkes sağlık etkileri yaşamaya başlayabilir, hassas gruplar için ciddi sağlık etkileri söz konusu olabilir” uyarısında bulundu. Bakanlık ayrıca “Açık hava sporları için kötü bir hava, bisiklet sürmek için kötü bir hava, açık havada yürüyüş yapmak için kötü bir hava, dışarıda piknik yapmak için kötü bir hava” tespitleri yaptı.
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, kendilerine de hava kirliliğinin artmasına yönelik gelen yoğun şikâyetler üzerine inceleme başlattıklarını söyledi. Hava kirliliğinin kaynağı olarak görülen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ye yazı yazarak kirliliğin kaynağını sorduklarını, ellerinde görüntülerde olduğunu ve acil önlem almasını istediklerini belirten Çorumluoğlu, konuyu yakından takip ettiklerini ifade etti.
Hava kirliliğinin artmasına Erdemir içerisinde yer alan bir tesiste meydana gelen arızanın neden olduğu iddia edildi.

Erdemir'den açıklama

Hava kirliliğinin kaynağı olarak gösterilen ve dün yapılan açıklamalarla eleştirilen Erdemir ise Ereğli Haber’in “Erdemir’e “Hava kirliliği” tepkisi başlıklı habere yanıt verdi. Erdemir İz İletişim kanalıyla gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “12.03.2020 tarihinde web sitenizde bulunan İHA kaynaklı “Erdemir’e ‘hava kirliliği’ tepkisi” başlıklı haberiniz üzerine açıklama yapma gereği duymaktayız. Karadeniz Ereğli ilçesi sınırları içinde ve Potbaşı lokasyonunda bulunan Ulusal Hava Kalitesi izleme sistemine online olarak bağlı bulunan istasyondan alınan veriler ilçemizin hava kalitesini göstermektedir. Haberde iddia edilen olumsuz şartların, kurumumuzla bağdaştırılması doğru bir yaklaşım değildir. Söz konusu haber gerçeği yansıtmamaktadır.”

Etiketler:

Erdemir , hava , kirliliği , sağlıksız , kaymakam , Çorumluoğlu

Yorumlar