150 yıllık hayal gerçek oluyor, yüzde 80'i bitti

7 Haziran 2019 Cuma 18:15

150 yıllık hayal gerçek oluyor, yüzde 80'i bitti

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçirilmesi planlanan Filyos Projesi kapsamındaki 25 milyon ton kapasiteli Filyos Liman Projesi’nde sona yaklaşılıyor. Karadeniz’in en nitelikli limanı olacak olan Filyos Limanı ile kuzey-güney aksı birbirine bağlanmış olacak.

Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından “Anadolu’da Genel Üretim Raporu” doğrultusunda planlanan Filyos Projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 23 bin dekarlık ve Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın önünde bulunan 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı, kuzey-güney aksını da birbirine bağlamış olacak. Alt yapı liman inşaatının yüzde 80’e geldiği bölgede 2020 yılında liman inşaatının tamamlanması bekleniyor.
Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün ortasında bulunan bölgenin üç iline önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Türk Hava Yolları ve Atlas Global’in Zonguldak Havalimanı’na seferler başlatmasıyla birlikte hareketlenen bölge, demiryolu, karayolu ve denizyoluyla da desteklenecek. Bu bağlamda karayolu ve demiryolu çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından sürdürülüyor.
Karadeniz’in en niteliklisi ve en donanımlısı olması planlanan 25 milyon ton kapasiteli limanın Türkiye’nin üçüncü büyük limanı olması bekleniyor.
Ankara’nın denize açılan kapısı olacak olan Filyos Projesi, diğer ticaret ağlarının da Karadeniz’le birleşmesiyle çağdaş limancılık hizmetine olanak sağlayacak. Bölgeye ve ülkeye stratejik ve ekonomik katkı sağlanması beklenen projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar

Yunuslar sahile vurdu

7 Haziran 2019 Cuma 13:57

Yunuslar sahile vurdu

Zonguldak Alaplı İlçesinde, sahile 1 metre uzunluğunda 2 ölü yunus bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Deniz açıklarından sahile akıntıyla sürüklenen 1 metre uzunluğunda 2 ölü yunus bulundu. Yunusların, açıkta öldükten sonra akıntıyla sahile geldiği belirten vatandaşlar son aylarda yaşanan benzer vakalara anlam veremediklerini söyledi. Yunuslar belediye yetkilileri tarafından inceleme yapıldıktan sonra olay yerinden kaldırıldı.

Yorumlar

AFAD ve 112 ekipleri kazazedeyi kilometrelerce taşıdı

7 Haziran 2019 Cuma 13:51

AFAD ve 112 ekipleri kazazedeyi kilometrelerce taşıdı

Zonguldak'ta gezmeye gittiği Harmankaya Şelaleleri’nde ayağı kırılan kadın AFAD ve 112 ekipleri sedyeyle 2 kilometre taşıdıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak merkeze bağlı Elvanpazarcık beldesinde bulunan Harmankaya Şelalelerine ailesi ile birlikte gezmeye giden Berna Baltacı'nın(35) ayağı kırıldı. Olayın ardından bölgeye giden AFAD ekipleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri ayağı kırılan kadına müdahale eden ekipler kırılan ayağı şişme atel ile sabitledi. Kazazedeyi sedyeye alan ekipler yaklaşık 2 kilometre taşıdıktan sonra ambulansa ulaştırdılar. Berna Baltacı, ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yorumlar

Alaplı'ya 25 yaşında Kaymakam...

6 Haziran 2019 Perşembe 16:08

Ereğli Haber

Alaplı'ya 25 yaşında Kaymakam...

Alaplı İlçesi yeni Kaymakamı belli oldu. Alaplı Kaymakamlığına Antalya Alanya’da ikamet eden 1994 doğumlu kaymakam vekili olarak Emirhan Arıkan görevlendirildiği öğrenildi.

Kaymakam Saim Eskioğlu’nun emekliye ayrılmasından sonra boşalan Alaplı Kaymakamlığı koltuğuna 1994 doğumlu Alanya doğumlu olan Arıkan, Alaplı'da görev yapan en genç kaymakam vekili olarak görev yapacak. Ayrıca kaymakamlık vekili görevini de vekaleten olarak ilk kez Alaplı'da gerçekleştirecek.
Kaymakam Emirhan Arıkan Haziran ayın ortalarında Alaplı’ya geleceği öğrenildi. Kaymakam vekili Emirhan, Alaplı İlçesinde kaymakam ataması yapılana kadar kaymakamlık görevini üstlenecek.

Yorumlar
  • Bülent yıldırım
    8 Haziran 2019 Cumartesi 13:09

    Allah utandırmasın

Gülüç bunu hep yapıyor...

3 Haziran 2019 Pazartesi 15:43

Gülüç bunu hep yapıyor...

Gülüç'te binlerce vatandaş arefe günü mezarlıklara koştu, Gülüç Belediyesi'de mezarlıklarda arefe günü nedeniyle Kur’an-ı Kerim okuttu.

Gülüç Beledisi tarafından Ramazan Bayramı öncesi mezarlıklarda beldedeki camilerde görevli imam hatipler tarafından Kur'an-ı Kerim okundu, dua yapıldı. Mezarlıkların yenilenen yüzünü ilk defa gören Gülüç’lü vatandaşlar Başkan Demirtaş ve ekibine teşekkür etti. Mezarlıkların çok daha düzenli ve bakımlı hale getirilmesinden dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını anlatan vatandaşlar “Allah başkanımızı başlımızdan eksik etmesin. Allah razı olsun” dedi.
Programa katılan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve eşi Işıl Demirtaş aile büyüklerinin mezarlarını ziyaret edip dua yaptı. Gülüç Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda konuşan Başkan Demirtaş, Gülüç’ü her geçen gün daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için canla başla çalıştıklarını söyledi. Başkan Demirtaş konuşmasında “Göreve geldiğimiz günden bu yana gece gündüz demeden çalışıyoruz. Geçtiğimiz dönem söz verdiğimiz projelerin tamamını hayata geçirdik. Yeni dönemde Gülüç’ün ihtiyaçları doğrultusunda daha güzel projelere imza atacağız. Biz bu göreve efendi olmaya değil, sizlere hizmetkâr olmaya geldik. Çalışmalarımız bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada artarak devam edecek” dedi.
Başkan Demirtaş konuşmasında tüm Gülüç halkı ve İslam Alemi’nin Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, vatandaşlarla tek tek tokalaştı.

Yorumlar