14 kök kenevir bitkisi ele geçirildi

6 Haziran 2020 Cumartesi 09:57

14 kök kenevir bitkisi ele geçirildi

Zonguldak'ta jandarma ekipleri bir ikamete düzenledikleri baskında 14 kök kenevir bitkisi ele geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı KOM ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ile Merkez İlçe Jandarma Komutanlığınca düzenlenen istihbari faaliyetler sonucunda Merkez ilçe Çağlı köyünde ikamet eden H.T. (86) isimli kadının bahçesinde 14 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Bahçede ele geçirilen kenevir bitkilerinin H.T.’nin damadı A.O.'nın (56) izinsiz olarak yetiştirdiği öğrenildi. Cumhuriyet Savcısının talimatı ile gerekli adli işlemlere başlanıldı.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Jandarma , Kenefir , 156 , Polis

Yorumlar

Ay tutulması kartpostallık görüntüler oluşturdu

6 Haziran 2020 Cumartesi 09:54

Ay tutulması kartpostallık görüntüler oluşturdu

Zonguldak'ta görülen ay tutulması için foto safari yapan özel ekip, fotoğrafları ile hayran bıraktı.

Gökyüzü ile yakından ilgilenenlerin merakla beklediği "Çilek Ay Tutulması" saat 20.45 itibariyle gerçekleşmeye başladı. Ay tutulması ülke genelinde olduğu gibi Zonguldak'ta da gözlemlendi. Çekilen görüntülerde Ay'ın turuncu ve sarımsı tutulma anı kartpostallık manzara oluşturdu. Ay Tutulması’na tanıklık etmek isteyen amatör ve profesyonel fotoğrafçılar da foto safari yaptı.
Zonguldak Emniyet Müdürlüğü de 6 kişilik özel tim ile ayı görüntüledi. Türk astronomi fotoğrafçısı Betül Türksoy'dan esinlenilerek yapılan foto safari çalışmasında ayın turuncu ve sarımsı anları görüntülendi. İzleyenleri kendine hayran bırakan ay; fotoğraflar ile de dikkatleri üzerine çekti.
'Drone' da kullanılan çalışmada 18.00 ila 24.00 saatleri arasında üretilen fotoğraf ve videolar kısa sürede beğeni aldı.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Ay , Tutulması , Gökyüzü

Yorumlar

Testi pozitif çıkan madencinin Mahallesi karantinaya alındı

6 Haziran 2020 Cumartesi 02:29

Testi pozitif çıkan madencinin Mahallesi karantinaya alındı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Korona Virüs testi pozitif çıkan maden işçisinin yaşadığı Akköy Köyü'ne bağlı İbrahimce Mahallesi karantinaya alındı.

Edinilen bilgiye göre Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında çalışan S. K.'nın yapılan ölçümünde vücut ısısı yüksek çıkınca hastaneye kaldırıldı. Korona Virüs testi yapılan ve pozitif çıkan maden işçisi evinde tedavi görürken maden ocağında birlikte çalıştığı 45 maden işçisi evlerine gönderilerek karantinaya alındı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı filyasyon ekibi yaptığı çalışma sonrasında maden işçisinin yaşadığı Akköy'e bağlı İbrahimce Mahallesi'nin karantinaya alınmasına karar verdi. Korona Virüs testi pozitif çıkan maden işçisinin aynı evde yaşadığı ve hastalık belirtisi gösteren 3 yakını da hastaneye yatılarak test uygulandı. 3 kişinin test sonuçlarının yarın çıkması beklenirken jandarma ekipleri akşam saatlerinde köye gelerek İbrahimce Mahallesi'ni karantinaya alıp bölgeye giriş ve çıkışları yasakladı. Filyasyon ekibinin çalışmalarına devam ettiği Kdz. Ereğli ilçesinde son yaşanan vaka nedeniyle 45 maden işçisi ve 60 hane karantinaya alındı.

Etiketler:

Zonguldak , KdzEreğli , TTK , Maden , Korona , Covid-19 , Karantina

Yorumlar

MÜSİAD Başkanı Çınar, Tezel için mesaj yayınladı

5 Haziran 2020 Cuma 20:24

MÜSİAD Başkanı Çınar, Tezel için mesaj yayınladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, vefat eden Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel için başsağlığı mesajı yayınladı.

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, Kdz. Ereğli için önemli hizmetleri bulunan ilçenin en köklü esnaflarından Hikmet Tezel’in vefatının hem esnafları hemde kendilerini üzdüğünü dile getirdi. Başkan Çınar taziye mesajında şu sözlere yer verdi; “Karadeniz Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanımız, bölgemizin sevilen, değer verilen esnaflarından olan kıymetli ağabeyimiz Hikmet Tezel beyefendinin vefat etmiş olduğunun haberini teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Şahsım, Yönetim Kurulu ve dernek üyelerimiz adına merhum Hikmet beye Yüce Allah’tan gani gani rahmet dilerken, başta aile mensupları olmak üzere, rahmetlinin sevenlerine de başsağlığı dileklerimizi sunarım.”

Yorumlar

Belediye Ata Tohumu üretiyor

5 Haziran 2020 Cuma 18:45

Belediye Ata Tohumu üretiyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi 12 çeşit ürünün ata tohumunu üretmek için çalışma başlattı.

Başkan Posbıyık yaklaşık 1,5 yıl içerisinde çalışmaları tamamlayıp gıda bankası kuracaklarını ve ürettikleri GDO’suz tohumları üreticilere dağıtacaklarını söyledi.
Kdz. Ereğli Belediyesi, Delihakkı’da bulunan arsalarını tarımsal üretime açarak yerli tohum projesini başlattı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 12 çeşit ata tohumunu üreterek halka dağıtacaklarını açıkladı. Projenin ilerleyen aşamalarında bir Tohum Bankası kurulması hedefleniyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve belediye meclis üyeleriyle birlikte ata tohumu üretim alanında incelemelerde bulundu, yerli tohum üretim projesinin detaylarını açıkladı.
“2020 Ereğli’nin tarımda dönüşümünün başlangıcı olacak”
Başkan Posbıyık, Ereğli’nin tarımda yeni bir dönüşüm yaşayacağını belirterek ata tohumlarını koruyup, çoğaltıp gelecek kuşaklara aktarmak ve tarımı desteklemek için başlattıkları projenin Ereğli halkına hayırlı olmasını diledi. Posbıyık, proje ile insan sağlığının esas alındığını ifade etti ve “Yerli tohuma sahip çıkıyoruz. Doğaya saygılı üretimi teşvik ediyoruz” dedi.
Posbıyık şunları söyledi: “2020 yılı itibariyle yerel tohum projemizi başlattık. Bu amaca uygun olarak Aydın, İzmir, Seferihisar’a teknik ekipler gönderdik. Atilla Bulak, Sezgin Okumuş, Muhammet Ali Ateş ve Ziraat Mühendisimiz Sertaç Yılmaz oradaki uygulamayı yerinde incelediler. Oradan yerel tohumlar getirdiler. Kendi bölgemizden, köylerimizden yerel tohumları, ata tohumlarımızı topladık. Efsane gibi konuşulan 2-3 bin yıllık tohumları bulduk. Burada sera kurduk. Bu tarım alanında, genetiği ile oynanmamış, kimyasal maddelere maruz kalmamış, kuşaktan kuşağa aktarılabilen atalarımızın kullandığı doğal tohumu yetiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız başlangıçta tohumları üreterek, yerelde bütün halkımıza, köylerimize dağıtmak. Sadece köylere dağıtmakla kalmayacağız, şehirde yaşayan insanlar da bahçelerinde, balkonlarında hobi olarak bu tohumları yetiştirip çoğaltabilecekler. Artık hibrit tohumlardan, gdo’lu tohumlardan, ithal tohumlardan mutlak suretle kurtulmamız lazım. Çünkü bunlarda lezzet, tat yok. Hatta zararlı da diyebilirim. Ereğli olarak tarımda, tohumda yeni bir başlangıcı, devrimi yaşıyoruz. Çok ciddi bir çalışmanın içerisine girdik. Bu gördüğünüz ekili alan birkaç yıl içinde 3-4 katına çıkacak. Kapalı seraları da büyüteceğiz. Bugün itibarıyla domates, biber, hıyar, kabak, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, bamya, lahana, pırasa ve mısır tohumlarını üretmeye başladık. Ayrıca yan tarafta bir de çilek tarlamız var. Bu çilek tarlasında Osmanlı Çileği fidelerini yetiştirmek suretiyle bunları halkımıza dağıtmak istiyoruz. Yerli tohumların şu anda denemesini yapıyoruz. Ziraat Mühendislerimiz üretimi titizlikle takip ediyorlar. Aradan bir ya da 1,5 yıl geçmesi lazım ki istediğimiz ata tohumunu üretebilelim. 2 yıl içerisinde Tohum Bankası’nı kurmuş olacağız ve tüm halkımıza, köylerimize tohumları, fideleri dağıtmış olacağız. Sadece köylerimize değil, şehirde bahçesi olana, balkonda saksısı bulunanlara da vereceğiz ve tohumların daha da yaygınlaşmasını sağlayacağız.”
Proje çalışmasını yürüten Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş da proje hakkında bilgi verdi. Okumuş, üretimin günlük olarak ziraat mühendisleri tarafından kontrol edildiğini belirterek ata tohumlarının gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için titizlikle çalışıldığını belirtti.

Yorumlar