14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi

14 Kasım 2018 Çarşamba 17:00

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi

AK Parti Zonguldak İl Kadın Kolları üyeleri tarafından, 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Valilik önünden başlayan yürüyüş Diyabetliler Derneği önünde son buldu. Yürüyüşe; AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, İl Kadın Kolları Başkanı Züleyha Yazıcı Arıman, Diyabetliler Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, STK Temsilcileri katıldı. 
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Züleyha Yazıcı Arıman yaptığı açıklamasında şunları söyledi: "Diyabet, zamanında bir iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluk yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı tip iki diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslararası diyabet federasyonu verilerine göre dünyada 425 milyon diye bitti yetişkin vardır, bu demektir ki her 11 kişiden biri diyabet hastasıdır. Diyabet açısından risk grupları birliğini hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta başta kalp krizi, bebek etmez, göz sorunları, ayak yaraları ve Ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu vesileyle diye bütün verdiği zararların neler neler olduğunu mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için bu etkinlikte gerekli birinci oluşturmasını diliyoruz." 

Yorumlar

Vali Bektaş, 69 ambarlarındaki inşaatları inceledi

14 Kasım 2018 Çarşamba 16:57

Vali Bektaş, 69 ambarlarındaki inşaatları inceledi

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 69 ambarlarındaki inşaatlarda incelemelerde bulundu.

Vali Erdoğan Bektaş, Çınartepe Mahallesi 69 Ambarları mevkiinde Kamu ve kamu kuruluşlarına ait olan ve yapımı devam eden inşaatları inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. 
Vali Bektaş’ın incelemelerinde Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsöz, AFAD Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, İl Özel İdare Genel Sekreteri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, TÜİK ve İl Milli Eğitim Müdürü de hazır bulundu. 

Yorumlar

Salonda sobayla uğraşırken üzerine kamyon uçtu

14 Kasım 2018 Çarşamba 16:16

Salonda sobayla uğraşırken üzerine kamyon uçtu

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde park halindeyken freni boşalan kamyonet bir evin duvarına çarptı. Kaza sırasında evin salonunda bulunan kadın yaralandı.

Olay, Çatalağzı beldesine bağlı Kırımsa Mahallesi Karaelmas Sokak'ta meydana geldi. 67 ED 825 plakalı kamyonet, rampada park halindeyken freninin boşalması sonucu hızla yokuş aşağı ilerlemeye başladı. Hızla ilerleyen kamyonet, sokağın altındaki İsmail Altunay'a ait evin salonunun duvarına çarparak durabildi. Kaza sırasında evde soba ile uğraşan 45 yaşındaki Nuran Altunay, duvarın altında kaldı. Uyuduğu sırada gürültüyü duyarak yataktan kalkan İsmail Altunay, eşini duvarın altında görünce şok yaşadı. Eşini duvarın altından çıkaran Altunay, özel araçla eşini komşularının yardımıyla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Nuran Altunay'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi. 
Uyuduğu sırada gürültüyü duyarak kalktığını söyleyen İsmail Altunay, "Ben odada yatıyordum. Hanım sobaya kömür atıyordu. Bana 'Çay koyayım mı diye?' sorduğu sırada bir gürültü, bir ses yaptı. Bir fırladım geldim baktım eşim duvarın altında kalmış. Sağ veya sol ayağında bir sıkıntı var galiba eşimin" dedi. 

Yorumlar

Osmanlı çileği Erdemir'e iki ödül getirdi

14 Kasım 2018 Çarşamba 16:02

Osmanlı çileği Erdemir'e iki ödül getirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren ve OYAK Maden Metalürji Grubu bünyesinde bulunan Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir), iletişim endüstrisinin en prestijli ödül programlarından biri olan Felis Ödülleri’nden iki ödülle döndü.

 MediaCat dergisi tarafından bu sene 13’üncüsü düzenlenen Felis Ödüllerinin kazananları belli oldu. Bu yıl 3 binden fazla başvuru arasından seçilen projelerin ödüllendirildiği gecede Erdemir, Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk/Finans-Ekonomi kategorilerinde ‘Tarlalar Sürülsün Gelenek Sürsün’ projesiyle tüm rakiplerini geride bırakarak iki ödülün sahibi oldu. 
OYAK Maden Metalürji Grubu bünyesinde bulunan Ereğli Demir Çelik Fabrikaları, sadece Karedeniz Ereğli’de yetişen ve özel bir çilek türü olan fakat yok olmaya yüz tutan Osmanlı çileğini korumak için Tarlalar Sürülsün Gelenek Sürsün projesini hayata geçirdi. Osmanlı çileğinin üretimini artırma, yetiştiriciliğini teşvik etme, bölgedeki biyoçeşitliliğe ve türün korunmasına katkı sağlama hedeflerine sahip proje sayesinde toprağa küsen çiftçi yeniden tarlaya döndü ve tarihi Osmanlı çileğinin üretiminde önemli bir artış sağlandı. 

Yorumlar

Okul önlerine üç boyutlu yaya geçidi

14 Kasım 2018 Çarşamba 15:00

Okul önlerine üç boyutlu yaya geçidi

Alaplı Belediyesi araç trafiğinin yoğun olduğu okul önlerine yaya geçidi yapıyor.

Alaplı Belediyesi öğrencilerin güvenliğini sağlamak amacıyla okul önlerinde yaya geçidi çalışması başlattı. 
Şehir merkezi ve genelinde ki tüm okul önlerinde ki yaya geçidi çizgilerinin en kısa zamanda tamamlanacağı belirtildi.Öğrencilerin güvenliğini amaçladıklarını vurgulayan Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Öğrencilerimizin güvenli bizim için çok önemli olduğunu belirterek, "İlçe merkezindeki okullarımızın önlerine öğrencilerimizin daha güvenli geçmeleri sağlamak amacıyla yaya geçidi yapıyoruz. Uygulama merkezdeki tüm okullarımızın önlerinde uygulanacak.” dedi.

Yorumlar