11 Ekim Dünya Obezite İle Mücadele Günü projesi

12 Ekim 2019 Cumartesi 09:10

11 Ekim Dünya Obezite İle Mücadele Günü projesi

11 Ekim Dünya Obezite ile Mücadele Günü kapsamında BEÜ Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kozlu ilçesi Kozlu Alparslan Ortaokulu Spor Kulübü birlikteliğinde sağlıklı beslenen ve sağlıklı büyüyen çocuklar için “Ben de Varım” projesi gerçekleştirildi.

Projeye ilişkin olarak Kozlu Kaymakamlığı’nda düzenlenen toplantıya Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Üniversite Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu ve Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Sarıkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök, Şube Müdürleri, Kozlu Alparslan Ortaokulu Müdürü Yunus Kara, Spor Kulübü Öğretmeni ve Proje Yürütücüsü Hasan Yılmaz, okul öğretmenleri, veliler ve öğrenciler katıldı.
Toplantıda, projede gerçekleştirilen faaliyetler ve sonuçları, obezite ve riskli öğrencilerin sağlık sorunlarına yönelik taramalar, obezite tanı ve tedavisi, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam için egzersiz, okulda voleybol, atletizm, curling, yüzme, doğa yürüyüşü gibi etkinlikleri içeren faaliyetlerle desteklenmesi gibi konular üzerine sunumlar yapıldı ve proje kapsamında kilo vermede başarılı olan bir öğrencinin konuyla ilgili mektubu da okundu.
Programda konuşan Prof. Dr. Bayraktaroğlu, 11 Ekim Dünya Obezite İle Mücadele Günü’nün önemine değinerek, çocukluk ve adölesan dönemindeki obezitenin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. ‘Ben de Varım’ projesine destek verenlere ve tüm katılımcılara teşekkür eden Bayraktaroğlu, Obezite Merkezinin faaliyetlerinin yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya, Tıp Fakültesi ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yöneticileri ile Merkez çalışanlarına şükranlarını iletti.
Program sonunda projenin hayata geçirilmesindeki desteklerinden dolayı Kaymakam Hüseyin Vergi tarafından Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu ve Prof. Dr. Selda Sarıkaya’ya teşekkür plaketi verildi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , 11 Ekim , Obezite , Mücadele , Günü

Yorumlar

Zonguldak Belediye Başkanı’ndan Çufalı’ya ziyaret

12 Ekim 2019 Cumartesi 08:52

Zonguldak Belediye Başkanı’ndan Çufalı’ya ziyaret

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Üniversitenin güncel durumuna ilişkin bilgiler veren Rektör Mustafa Çufalı, ‘Şehir ve Üniversite Bütünleşmesi’ çerçevesinde Zonguldak’ın gelişimine nasıl katkılar sağlanacağı konusunda Başkan Alan ile fikir alışverişinde bulunarak öğrencilere ve şehre daha iyi hizmet verme noktasında işbirliği içerisinde çalışmayı, Üniversitenin bölgesine, iline ve ilçelerine katma değer sağlayacak çalışmalar yapmaya devam edeceklerini belirtti.
Üniversitenin Zonguldak için çok önemli bir değer olduğunun altını çizen Başkan Alan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu başarılı çalışmaları yakından takip ettiklerini, birlikte ortak çalışmalar yapmaktan büyük mutluluk duyacaklarını, yürütülen ve yürütülmesi planlanan projelerde her türlü destek ve çalışmaya hazır olduklarını ifade ederek Zonguldak’a sağladığı katkılardan dolayı Rektör Prof. Dr. Çufalı’ya teşekkür etti.
Görüşmenin sonunda ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Mustafa Çufalı, Başkan Alan’a nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti ve görevinde başarılar diledi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Ziyaret

Yorumlar

Otomobil böyle takla attı... İşte saniye saniye kaza anı...

11 Ekim 2019 Cuma 19:10

Ereğli Haber

Otomobil böyle takla attı... İşte saniye saniye kaza anı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde seyir halindeki otomobil park halindeki otomobilin lastiğine çarptıktan sonra ters döndü. Kazada şans eseri yaralanan olmazken 3 otomobilde maddi hasar meydana geldi.

Kaza akşam saatlerinde Müftü Mahallesi Erdemir Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre şehir merkezi istikametine giden Yüksel Akgün idaresindeki 26 EY 844 plakalı otomobil park halindeki 67 TB 320 plakalı dışa kıvrımlı olan lastiğine ardından da yine önünde park halinde duran 67 UA 367 plakalı otomobile çarptı. Sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil çarpmanın etkisi ile caddeye ters düştü. Kaza anında çevredeki vatandaşlar kısa süreli panik yaşarken, ters dönen otomobildeki sürücünün yardımına koştu. Kazadan burnu bile kanamadan kurtulan sürücü olay yerine gelen 112 sağlık görevlilerine sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek hastaneye gitmek istemedi. Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri aldıkları güvenlik önlemlerinin ardından kaza yapan otomobili çekici ile kaldırdı. Kaza nedeniyle yaklaşık yarım saat trafiğe kapalı kalan yol otomobilin kaldırılması ile yeniden trafiğe açıldı.

Yorumlar

Tıp fakültesi yolu ulaşıma kapatıldı

11 Ekim 2019 Cuma 15:53

Tıp fakültesi yolu ulaşıma kapatıldı

Zonguldak-Ereğli arası karayolunun Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mevkisinde ki yol heyelan sonrası yapılacak çalışmalar nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

Zonguldak-Ereğli karayolunun BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi mevkisinde yaşanan heyelan da yola düşen büyük kaya parçaları sürücülere tehlikeli anlar yaşatmıştı. Zonguldak Valiliğinin girişimleri sonucu Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü heyelan bölgesinde bakım çalışması başlattı. Yaklaşık 15 gün sürmesi planlanan yol bakım çalışmaları nedeniyle Zonguldak-Ereğli arasındaki ulaşım farklı bir güzergahtan sağlanacak. Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Zonguldak-Ereğli arası ulaşımın sağlanacağı yolu harita üzerinden sürücülere duyurdu. Buna göre sürücüler 15 gün süresince Tıp Fakültesi Hastanesi’nin arka tarafından geçecek yolu kullanacak.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Yol , Bakım , Çalışması , Kapalı

Yorumlar

Askerlerin yemin töreninde duygu seli

11 Ekim 2019 Cuma 14:29

Askerlerin yemin töreninde duygu seli

Zonguldak'ta 1999/3-2. Grup jandarma erleri and içme töreni gerçekleştirdi.

Törende and içen askerler adına konuşan Jandarma erler adına konuşan jandarma er Süleyman Cemre Sarı, "Karşınızda korkusuz Mehmetçik var" dedi. Törene katılan asker aileleri ise duygu dolu anlar yaşadı.
Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı tarafından 1999/3-2. grup ejandarma erler için and içme töreni gerçekleştirildi. Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törene Vali Erdoğan Bektaş'ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Gönen Süslü, protokol üyeleri ve yemin törenine katılan jandarma erlerin aileleri katıldı.
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törende jandarma erler and içti. Ardından jandarma erler adına Süleyman Cemre Sarı konuşma yaptı. Sarı, "Kutsal vatanımıza hizmet etmek, bölünmez bütünlüğümüzü korumak ve uğrunda kanımızı, canımızı vermek için kınalı ellerimizle silah tuttuk. Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan her zaman zafer ile medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk Ordusu'nun birer ferdi olduk. Bir baba şefkatiyle bizleri kucaklayan, gece gündüz demeden bizleri en iyi şekilde yetiştiren siz komutanlarım, eğitimlerimizde savaşta kan dökmeyelim diye ter döktünüz. Bizler için çok yoruldunuz ve daha da yorulacağınızı biliyoruz. Emin olunuz ki bize harcadığınız emeklerin karşılığını bizler de vatanımızı ve Cumhuriyetimizin şan ve şerefini her türlü tehlikelere karşı koruyarak ödeyeceğiz. Şimdi karşınızda korkusuz Mehmetçik var. Yılmaz Türk Askeri var. Bakın nasıl dimdik duruyoruz. Arşı koyduk başımıza, toprağı giydik ayağımıza, hak silahını aldık elimize, kim yıkabilir bizi, kim durur karşımızda. Fırat, Dicle, Kızılırmak, içimizden geliyor bağırmak. Vatan sana canım feda" ifadelerine yer verdi.
Sarı'nın konuşması ise salondaki davetliler tarafından büyük alkış aldı. Şiir ve hediye takdiminin ardından kütüğe plaket çakıldı. Törende 73 jandarma er yemin etti.

Duygu dolu anlar yaşandı

Program Çanakkale filmi ile devam etti. Çanakkale Savaşı sırasında annesinin kına yakarak askere gönderdiği Hasan'ın hikayesini konu alan filmi izleyen davetliler gözyaşlarına hakim olamadı. Duygu dolu anlar yaşanan tören jandarma marşının söylenmesinin ardından son buldu. Törenin ardından aileler evlatlarıyla hasret giderdi.

Harekata tam destek

Jandarma er yakını ile kucaklaşan Solmaz Ünal, duygu dolu anlar yaşadığını ifade etti. Ünal, "Çok güzel bir duygu yaşıyorum. Allah kimseyi evlatsız bırakmasın. Askerlerimizin ayağı taşa değmesin. Çok değişik bir duygu yaşıyorum" dedi. Bir oğlunun Kıbrıs'ta vatani görevini yaptığını diğer oğlunun askerden yeni terhis olduğunu anlatan Fatma Avcı ise yeğeninin and içme törenine katıldığını ifade etti. Avcı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili de "Allah yardımcıları olsun. Hepsi ana kuzuları. Bütün dualarımız hep Mehmetçiklerimiz için. Canla yürekle evlatlarımızın hep arkasındayız. Burnu kanamadan Allah'ın izniyle annelerine kavuşsunlar" dedi.

Jandarma er Emre Güleç'in babası İsmail Güleç de "Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. Şu anda operasyondalar. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Hepsi bizim evlatlarımız" diye konuştu. İsmail Güleç'in eşi Ayşe Güleç de "Allah bütün evlatlarımızın yardımcısı olsun. Benim de bir evladım var. Operasyonda görev yapan askerimizin de yardımcısı olsun. Ayaklarına taş değdirmesin" diye ifade etti.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Jandarma , And içme , Töreni

Yorumlar