10 binlerce kişi aynı anda mangalda hamsi pişirdi

21 Kasım 2021 Pazar 17:00

10 binlerce kişi aynı anda mangalda hamsi pişirdi

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Hamsi Festivalinde binlerce vatandaş mangalda pişen hamsileri yerken, çalan şarkılarla da doyasıya eğlendi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından 14. Hamsi Festivali düzenlendi. Sahil bandına, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın da desteği ile hazırlanan 2.2 kilometrelik mangallar yerleştirildi. Hazırlanan 3 ton mangal kömürü, 500 adet jel, 2 bin 500 adet ızgara, 10 bin helva, 10 bin şişe su, 7 bin 500 ekmek, 1,5 ton soğan, limon ve ıslak mendil halka dağıtıldı. Kemençe – tulum eşliğinde başlayan festivalde Amfi Tiyatro’da Hamsili Pilav ve En hızlı hamsi yeme yarışmaları düzenlendi. Jürinin belirlediği yarışmada Hamsili Pilav yarışmasında Ezgi Kale, En hızlı hamsi yeme yarışmasında da Mahmut Dikeç birinci olarak, protokol tarafından ödüllendirildi.

Posbıyık, "Vatandaşlarımız özlemiş"

Gazetecilere festivalle ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yeniden Hamsi Festivali yapmalarının mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Başkan Posbıyık açıklamasında, “Pandemiden dolayı ara vermiştik. Bunun ilk işaretini Cumhuriyet Konseri’nde aldık. Tek sanatçı olmasına rağmen büyük bir kalabalık olmuştu. Demek ki vatandaş büyük bir özlem içerisinde. Bu sene hazırlıklarımızı daha geniş yaptık. Yüzlerce mangal yerleştirdik. 15 ton hamsi, soğan, helva, su, ekmek hepsini tedarik ettik. Derneklerin hepsine bir gün öncesinden hamsileri dağıttık. Şu anda herkes yayılmış vaziyette."

İhtiyaç sahiplerine hamsi dağıtıldı

"Öğretmenlerimiz için de 24 Kasım Öğretmenler günü yaklaştığı için onlar onur konuğumuz. Akşam önce Resul Dindar konseri var, ardından da Coşkun Sabah sahne alacak. Hava da çok güzel. Sadece Ereğli’den değil, şehir dışından da gelen misafirlerimiz var, onları da ağırlamaya çalışıyoruz. Büyük bir yoğunluk var. Bütün belediye personeli değişik noktalarda görev alıyor. Yaptığımız havuzdan da ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız balıklarını alıp evine götürüyorlar. Halkımız için en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Esnaf ve STK temsilcilerinden teşekkür

İlçede hizmet veren sivil toplum kuruluşları, 1 gün öncesinden dağıtılan hamsileri temizleyerek kendi stantlarında önce mangalda pişirdi ardından vatandaşlara ikram edildi. STK temsilcileri ve vatandaşlar, gerçekleştirilen Hamsi Festivali’nden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Belediye Başkanı Posbıyık nezdinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Festivale Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul ve davetliler katıldı.

Öğretmenlere karanfil dağıtıldı

Protokol üyeleri festival alanına gelen öğretmenlere 24 Kasım öğretmenler günü dolayısıyla karanfil dağıttı. Gün içerisinde çalan şarkılarla vatandaşlar doyasıya eğlendi. Hamsi Festivali kapsamında anıta kurulan dev sahnede ise Resul Dindar ve Coşkun Sabah konser verecek.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , festival , hamsi , 24 kasım öğretmenler günü , halil posbıyık , mehmet yapıcı , niyazi uğur , mangal , resul dindar , coşkun sabah

Yorumlar
  • Engin yabanabat
    23 Kasım 2021 Salı 10:51

    Özledim memleketimi orada olamayı isterdim senelerce balıkçılık yaptım çok özledim seyiyorum şehrimi

Hazırlıklar tamam...

19 Kasım 2021 Cuma 17:56

Hazırlıklar tamam...

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Pazar günü yapılacak Hamsi Festivali öncesi belediye çalışanlarıyla toplantı yaparak son hazırlıkları koordine etti.

Kdz. Ereğli Belediyesi 21 Kasım Pazar günü yapılacak Hamsi Festivali öncesi son hazırlıkları tamamladı. Başkan Halil Posbıyık, festivalde görev yapacak ekiplerle toplantı yaparak, çalışmaları koordine etti.

Belediye yemekhanesinde düzenlenen toplantıda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş, hazırlıklar konusunda bilgi verdi. Görevli personelin iş bölümleri tek tek anlatıldı.

Ekibe çalışmalarında başarılar dileyen Başkan Posbıyık, “Ereğli’den ve şehir dışından gelecek misafirlerimizi, festivalimizin onur konuğu öğretmenlerimizi sevgi ve güleryüz ile karşılayacağız. Tüm hazırlıklar tamam. Birlikte güzel bir gün geçireceğiz, koronavirüse karşı doğal bir destek olan hamsimizi paylaşacağız. Akşam da Resul Dindar konser verecek” dedi.

15 ton hamsi dağıtılacak

Öğretmenler Günü nedeniyle bu yıl da öğretmenlerin onur konuğu olacağı festivalde halka ve STK’lara 15 ton hamsi dağıtılacak. Başvuruları alınan STK’lara hamsiler Cumartesi günü teslim edilecek. Pazar günü saat 13.00’ten itibaren halka dağıtılacak ve hamsilerin temizlenme işlemi ise belediye ekipleri tarafından yapılıyor. 

Festival günü, Erdemir’in de katkılarıyla 2.2 kilometre uzunluğunda mangal kurulacak ve 3 ton mangal kömürü hazırlandı. 500 adet jel, 2 bin 500 adet ızgara, 10 bin helva, 10 bin şişe suyu, 7 bin 500 ekmek, 1,5 ton soğan, limon ve ıslak mendil halka dağıtılacak. Saat 13.30 ile 18.00 arası Amfi Tiyatro’da Hamsili Pilav ve En Hızlı Hamsi Yeme yarışması düzenlenecek. Kemençe, tulum, horon, ekipleri Ereğli’de olacağı öğrenilirken; Zonguldak yöresi halk oyunları, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Rock ve Pop Müziği konserleri yapılacak. Festivalin finalinde ise 18.30’da Resul Dindar konser verecek.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , ereğli belediyesi , halil posbıyık , hamsi festivali , mangal

Yorumlar

"Doğal aşı, Hamsi-vac"

16 Kasım 2021 Salı 13:24

"Doğal aşı, Hamsi-vac"

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 21 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek Hamsi Festivali ile ilgili basın toplantısı düzenledi. 15 ton hamsi dağıtılacağını aktaran Başkan Posbıyık, bu seneki festivalin sloganının “Koronavirüse karşı doğal destek Hamsi-Vac” olarak belirlediklerini söyledi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, pandemiden dolayı iki senedir festival yapamadıklarına vurgu yaparak şunları söyledi.

“Hamsi festivali için hazırlık yapıyoruz, hemen peşinden koronavirüs sona ererse büyük festivalimizi yapacağız. Büyük festivalimiz için de çok büyük sürprizlerimiz olabilir. Tabi ki sağlıklı bir ortam olduğu ve izin verildiği takdirde çok büyük sürprizlerimiz olabilir. Özellikle Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları bin 600 civarında bize mangal hazırladı, kendilerine müteşekkirim, teşekkürlerimi sunuyorum. Hamsi Festivali’mizin bir özelliği de 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne yakın olması, öyle bir tarih seçtik. Türkiye’mizin geleceğini tayin eden saygıdeğer öğretmenlerimizin de günlerini kutlamak istiyoruz. Bunun için belediye masalarında protokolümüzle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve emekli öğretmenlerimiz yer alacak."

Okullar flamalarıyla birlikte yer alacak

"Bu seneki dağılımı çok geniş tuttuk ve bütün okullara çağrıda bulunduk. Okullar da mangal başına geçecekler, her okul kendi flamalarını asarak sivil toplum örgütleri ile beraber yerini alacaklar. Bütün mahalle muhtarlarından talep var, mahalle flamaları ile birlikte mangalların başında olacaklar. Tüm hazırlıkları yaptık. Hamsi temini için çabalarımız devam ediyoruz. Bizim ikram edeceğimiz hamsileri biz kendimiz hazırlayıp pişirme noktasına bir gün evvelden getireceğiz."

15 ton hamsi dağıtılacak

"Diğer sivil toplum örgütlerimize de bir gün evvelinden ihtiyaçları kadar hamsi verilecek. 15 ton civarında hamsi hazırlığı yapıyoruz. Aynı zamanda büyük bir havuzda ihtiyaç sahibi insanlarımıza da hamsi dağıtımı yapacağız. 2 kilometre mangal uzunluğunda düşüncesi ile harekete geçtik. 3 ton civarında mangal kömürü hazırladık, 2 bin 500 adet ızgara, 10 bin tane helva hazırladık bütün sivil toplum örgütlerine dağıtmak üzere. Yine 10 bin şişe su, 7 bin 500 ekmek, 1 buçuk ton soğan, 300 kilo limon, ıslak mendil gibi tüm hazırlıklarımızın hepsini yapmış vaziyetteyiz. Bu seneye Hamsi-vac ile giriyoruz. Biz hamsinin doğal aşı olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla sloganımız bu hamsi festivalinde; Hamsi-vac. Kdz. Ereğli hamsisi biliyorsunuz çok ünlü, taze ve yağsız olduğu mevsimde Ereğli’ye gelir. O bakımdan bu hamsileri yemek insanlara şifa veriyor, protein veriyor, güç veriyor.”

Festivalde Resul Dindar sahne alacak

Başkan Posbıyık, festival boyunca çeşitli etkinlerinde yapılacağını söyleyerek yaptığı açıklamada; “Aynı zamanda Amfi Tiyatro’da 13.30 ila 18.00 arasında hamsili pilav yarışması olacak, bu pilav yarışmasında ödüller verilecek. En hızlı Hamsi Yeme Yarışması’nda yine altın ödülleri dağıtılacak. Bir kemençe grubuyla anlaştık. Kemençe ve horon ekipleri Ereğli’ye geliyor. Zonguldak Yöresi Halk Oyunları, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Pop, Rock konserleri yapılacak. 18.30’da da Ereğlililerin çok beğendiği Resul Dindar, sahne alacak. Bütün alanlara yayılacağız herkes kendi bölgesinde oyunlarını oynamak suretiyle güzel bir gün geçirmeyi düşünüyoruz. İnşallah Allah yardım eder, havamız da güzel olur.” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , eregli belediyesi , halil posbıyık , hamsi festivali , hamsi-vac , koronavirüs , resul dindar

Yorumlar
  • Vatandaş
    21 Kasım 2021 Pazar 20:38

    Tabi canım doğal AŞI hamsivac yerseniz tabii

Ereğli’de bir ilk... Üniversite öğrencileri Gülüç'te coştu

6 Kasım 2021 Cumartesi 18:19

Ereğli’de bir ilk... Üniversite öğrencileri Gülüç'te coştu

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi tarafından beldedeki yurtlarda kalan üniversite öğrencilerine yönelik gençlik şöleni düzenlendi.

Gülüç Beldesi sahilinde yer alan sosyal tesislerde gerçekleşen şölene Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş, eşi Işıl Demirtaş, AK Parti Zonguldak İl Başkan Yardımcısı Fatih Çakır, AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, belediye meclis üyeleri, Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtların yöneticileri ile yaklaşık bin kadar üniversite öğrencisi katıldı.

Öğrencilere ekmek arası mangalda sucuk ile ayran ikramı yapılan etkinlikte öğrenciler yaklaşık 3 saat boyunca canlı müzik eşliğinde dans edip eğlendi. Etkinlik sırasında özel bir eğitim kurumu tarafından çekilişle 15 öğrenciye yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 indirim hediyesi verildi. Başkan Demirtaş etkinlikte öğrencilerle birlikte piste çıkarak oynayıp eğlenirken, üniversite öğrencilerine her türlü desteği vermeye devam edeceğini söyledi. Demirtaş konuşmasında, “Gülüç Belediyesi olarak üniversite hayatınızda ne kadar rahat ettirebilirsek ne mutlu bizlere. Belediye Başkanlığı olarak bütün sorunlarınızla yakından ilgileniyoruz. Bu ülkeyi, bu vatanı sizler kaldıracaksınız. Yarın bu ülkenin belediye başkanı, milletvekili, cumhurbaşkanı, memuru, işçisi, ev hanımı sizlerden oluşacak ve bu bayrağı sizler devralıp, sizler dalgalandıracaksınız. Ve bu uğurda bizler de sizlere ne kadar yardımcı olabiliyorsak, sizleri ne kadar huzurlu rahat bir şekilde eğitim öğretim yaptırabiliyorsak ne mutlu bizlere. Bundan sonraki etkinliklerimiz sizlerle beraber devam edecek. Bu tesisi sizler için yaptık. WİFİ ağını kuvvetlendirdik, derslerinizi burada yapabilirsiniz. Kafeteryamız sizlere hizmet etmek için açıktır. Burada her türlü imkanlardan yararlanabilirsiniz. Ben akşamları bir vatandaş olarak sizlerin yanlarına oturarak dertlerini dinliyorum. Sizler bize emanetsiniz, huzurlu bir şekilde eğitim öğretim hayatınıza devam etmenizi diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , gençlik şöleni , gülüç , gökhan demirtaş

Yorumlar

Ereğlililer Gökhan Türkmen ile coştu... İşte o anlar

30 Ekim 2021 Cumartesi 13:23

Ereğlililer Gökhan Türkmen ile coştu... İşte o anlar

Gökhan Türkmen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen konserde Kdz. Ereğli'de sahne aldı.

Pandemi nedeniyle ilçede ara verilen festival ve konserlere hasret kalan Ereğlililer, Gökhan Türkmen konseri ile yeniden eğlenceli anlar yaşadı. Ereğli halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Gökhan Türkmen, “Umutlarımızın her zaman yeşerdiği, gururla omuz omuza yürüdüğümüz çok anlamlı bir gün. Bugünleri yaşamımızı sağlayan Atatürk ve silah arkadaşlarını özlem ve minnetle anıyoruz.” dedi. Sevilen şarkılarını seslendiren Türkmen’e, konsere katılan binlerce kişi hep bir ağızdan eşlik etti.

Gökhan Türkmen’e ‘hoş geldin’ diyerek konsere gelenleri selamlama konuşması yapan Başkan Posbıyık, yapılacak ilk festivalde büyük bir sürprizi olduğunu hatırlattı. Eşi Neriman Posbıyık ile birlikte Gökhan Türkmen’e Ereğli’ye özgü hediyeler takdim etti. Konuşmaların ardından konser devam ederken, Türkmen yaklaşık 2 saat sahnede kaldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , gökhan türkmen , konser

Yorumlar