10 bin TL’lik yatırım 1 yılda 300 bin TL oldu

20 Nisan 2019 Cumartesi 13:24

10 bin TL’lik yatırım 1 yılda 300 bin TL oldu

Zonguldak’ta günden aldığı 10 bin TL ile iş kuran genç yatırımcı 1 yılda elde ettiği başarılarla ev hanımlarına örnek oluyor.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 33 yaşındaki Elif Kararecepoğlu'nun azmi ve başarısı parmak ısırtıyor. 1 sene önce evde kokulu taş yaparak ev ekonomisine katkı sağlayan Elif Kararecepoğlu, 10 bin TL gün parasıyla tasarım dükkanı açtı. 1 yıllık süreçte 10 bin TL’lik yatırımını 300 bin TL’ye çıkartan Elif Kararecepoğlu, başarı hikayesini İHA’ya anlattı. Hedefinin Çaycuma’yı yurt dışına taşımak olduğunu ifade eden genç iş kadını "Dükkan açma hayalim 10 yıldır zaten vardı ama ne zamana nasip olur onu bilmiyorduk. Evde kokulu taş yapmaya başlamıştım bunları sosyal medya hesaplarımda yayınlamaya başladım. Kısa sürede çevremden olumlu tepkiler aldım, siparişler almaya başladım ve dışarıya iş yapamaya başladım. Sonrasında işler büyümeye başladı Türkiye’nin çeşitli illerinden de siparişlerde gelemeye başladı. Mersin, Adana gibi uzak illere kargo göndermeye başladım. Eşimle iş yeri açmaya karar verdik fakat o kadar maddi gücümüz yoktu. 10 kişilik gruptan oluşan 10 bin TL’lik güne girdim. Aylık bin TL öderim diye düşündüm. Şansıma ilk ay gün bana çıktı ben de fırsat bu fırsat dükkan açmaya karar verdim ve küçük bir dükkan tutuk. KOSGEB’e başvuru yaptım bayan girişimci olarak. Ardından KOSGEB desteği ile makineleri aldım. 10 bin TL ile başladığımız yatırım şu an 300 bin TL’ye kadar yükseldi. Bundan sonra daha büyük makineleri bölgemize kazandıracağımıza inanıyorum" dedi.

"Hedefim Zonguldak’ı, Çaycumayı yurt dışına taşımak"
Siparişleri sosyal medya aralığıyla yaklaşık 60 ile göndermeyi başardıklarını ifade eden Elif Kararecepoğlu, hedefinin Zonguldak’ı Çaycuma’yı yurt dışına taşımak olduğunu söyledi. Yurt içi haricinde özellikle Almanya’dan çok sipariş aldıklarını ifade eden Kararecepoğlu, "Yaklaşık 60 ile gönderim yapıyoruz. Ürün yetiştirmekte zaman zaman zorlanıyoruz. Yurt dışına fazlasıyla ürün gönderiyoruz. Özellikle Almanya’dan çok müşterimiz var. Türkiye’ye geldiklerinde de bizden alışveriş yapıyorlar. Sosyal medya ve internet satış platformlarında da mağazalarımız satışlarımız mevcut. Vatandaşlarımız buradan da güvenli bir şekilde alışveriş yapılabiliyor. Bundan sonraki hedefimiz Çaycuma’yı Türkiye dahilinde yurt dışına taşımak. Bu işi kuralı bir yıl oldu ama bu zamanda 2 yıllık bir yol kat ettik. Güzel bir çalışma oldu bundan eşimin ve ailemin bana çok büyük katkıları oldu" ifadelerini kaydetti.

Yorumlar

Köy ve mahalle muhtarları bilgilendirildi

20 Nisan 2019 Cumartesi 13:16

Köy ve mahalle muhtarları bilgilendirildi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde 31 Mart 2019 günü yapılan mahalli idareler genel seçimleri sonrası seçilen ve göreve başlayan köy ve mahalle muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çaycuma Kaymakamlığınca düzenlenen bilgilendirme toplantısı Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. Toplantıya Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş, daire amirleri, STK temsilcileri, köy ve mahalle muhtarlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından başlayan toplantıda daire amirleri sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumlarının ardından konuşan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli yeni muhtarlara ve yeniden görevine devam eden köy ve mahalle muhtarlarına uyarılarda bulunarak çalışmalarında devletin daima yanlarında olacağının belirtti.

Yorumlar

Kırmızı ışıkta duramayan kamyon otomobile çarptı

19 Nisan 2019 Cuma 23:24

Kırmızı ışıkta duramayan kamyon otomobile çarptı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde kavşak ışıklarında duramayan bir kamyonunun otomobile çarpması sonucu 2 kişi yaralandı. Kaza anı güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Edinilen bilgiye göre kaza, saat 15,00 sıralarında Alaplı Üçler Petrol ışıklar kavşağında meydana geldi. Deniz Emre idaresindeki 67 DS 811 plakalı kamyon, yağmurun etkisiyle kayganlaşan zeminde duramayarak Abdul K. yönetimindeki 67 SK 219 plakalı otomobile çarptı. Otomobilde bulunan 2 kişi hafif şekilde yaralandı. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar durumu 112 Acil Yardım ekiplerine bildirildi. ihbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri tarafından ilk müdahaleleri ambulansta yapılan yaralılar, Alaplı Devlet Hastanesine kaldırıldı. Kaza nedeniyle kapanan Ereğli yönünde yol tek şeritten trafiğe açık tutuldu. Kazaya karışan araçların çekilmesi sonrası yol yeniden trafiğe açıldı. Polis kazayla ilgili inceleme başlattı. 

Yorumlar

İlk çocuk Belediye Başkanı seçildi...

19 Nisan 2019 Cuma 23:14

İlk çocuk Belediye Başkanı seçildi...

Çaycuma Belediyesinin ilk Belediye Meclisi toplantısında oluşturulan Çaycuma Çocuk Belediyesi için seçim yapıldı. 6 adayın yarıştığı seçimde 107 oyun 27’sini alan Nisanur Dinçer Çaycuma’nın ilk çocuk belediye başkanı oldu.

Çaycuma Belediye Başkan Bülent Kantarcı’nın 41 vaadinden biri olan Çaycuma Çocuk Belediyesi hayata geçti. Çaycuma Çocuk Belediyesi ilk seçim yapıldı. Oktay Olcay Yurtbay Anadolu Lisesinde yapılan seçimlerde, çocuk belediye başkanı ve 12 kişiden oluşan çocuk belediye meclisi seçildi. Barbaros Kutlutaş Ortaokulu öğrencisi Nisanur Dinçer’in ilk başkan olarak seçildiği Çocuk Belediyesi Genel Kurulu’na Çaycuma Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Pak, belediyenin  müdürleri, belediye meclis üyeleri, Çaycuma Belediyesi mücavir alanı içinde yer alan ilk ve ortaokulların okul meclisine seçilen öğrenciler katıldı. Genel Kurulda önce Divan Heyeti belirlendi. Divan Başkanlığı’na Nisanur Dinçer, üyeliklerine ise Ceren Ela Kınıcı ve Elifnur Çakıroğlu’nun seçildiği genel kurulda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları yapıldı. 
Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın ilçe dışında olması nedeniyle onun mesajını okuyan Ahmet Öztürk, Çocuk Meclisinin Başkan Kantarcı’nın en önem verdiği projelerden biri olduğunu söyleyerek Belediye Meclisi’nin yeni dönemdeki ilk işinin Çocuk Meclisi Yönetmeliğinin kabul etmek olduğunu söyledi. Öztürk, “ Başkanımız sizleri geleceğimizin teminatı olduğunuz kadar, bugün kentte birlikte yaşadığımız bireyler olarak görüyor ve kent yönetiminde söz ve karar sahibi olmanızı istiyor. Çocuk Belediyesi işlevi olan, çalışan, kent yönetiminde çocukların sözünün hayata geçmesini sağlayan bir yapıda olacak. Kısa sürede bizimle uyum içinde bir protokol hazırlayarak bugünkü genel kurulun toplanmasını sağlayan Sayın Kaymakamımıza, Milli Eğitim Müdürümüze ve ilgili şube müdürlerine Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı adına teşekkür ediyorum” dedi. 
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Çaycuma tarihinde belki de ilk defa tarihi bir gün yaşanıyor. Neden derseniz? Çaycuma Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği bundan sonra öğrencilerimiz, sizler, belediyenin çalışmalarında etkili bir rol oynayacaksınız. Çaycuma’nın güzelleşmesinde, gelişmesinde sizlerin de çocuklarımızın da büyük payı olacak. Belediye başkanımız burada yok ama biz onun ne düşündüğünü, çocuklarla ilgili ne düşündüğünü biliyoruz. Milli eğitim müdürlüğü olarak sizden Çaycuma ilçesine iyi hizmetler vereceğinizi cani gönülden istiyoruz. Buradaki amaç sizler demokrasi eğitim okul meclisine seçildiniz. Burada seçilecek başkan dahil 12 üye seçilecek. Seçilecek bu 12 üye belediyemizin çeşitli organlarını temsilen görev yapacaklar. Buradaki amaç çocuk belediye başkanımız Çaycuma’nın gelişmesinde, kentleşmesinde her türlü aktif rolü oynayacak. Çaycuma Belediyesinde çalışan bir birime emir verebilecek. Meclis toplantılarına katılacak. Aday olacak ve seçilecek öğrencilerimize ilk olması hasebi nedeniyle çok büyük önem ve görev düşüyor. Okullarımızı, Milli Eğitimi, Çaycuma Belediyesinde iyi temsil edeceklerine inanıyor başarılar diliyorum”  dedi. 

Konuşmaların ardından başkan adayları ve listeleri belirlendi. Buna göre; Barbaros Ortaokulundan Akad Karaahmetgil, Çaycuma Koleji’nden Ömer Faruk Sarı, Barbaros Ortaokulu’ndan Nisanur Dinçer, Barbaros Kutlutaş Ortaokulu’ndan Kübra Pora, Berkay Akay ve Çaycuma İmam Hatip Ortaokulu’ndan Talha Batın Beşli Çocuk Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Oy pusulaları hazırlanırken, başkana adayları kendini tanıtarak başkan oldukları takdirde yapacakları işleri anlattı. Son derece çekişmeli geçen seçimde kullanılan 107 oyun 27’sini alan Nisanur Dinçer Çaycuma Çocuk Belediye Başkanı oldu. Berkay Akay 22, Akad Karaahmetgil 18, Ömer Faruk Sarı 17, Kübra Port 6 ve Talha Batın Beşli 4 oy aldı. 12 oy boş çıkarken, 1 oy geçersiz sayıldı. 

Yorumlar

Hizmet-iş Başkanından CHP’li başkana mobing tepkisi

19 Nisan 2019 Cuma 18:58

Hizmet-iş Başkanından CHP’li başkana mobing tepkisi

HAK-İŞ’e bağlı Hizmet İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya 31 Mart seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen Kdz. Ereğli Belediyesi’nde şirket personellerinin yeri zorla değiştirilerek mobing uygulandığını söyledi.

Hizmet İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen Kdz. Ereğli Belediyesi’nde yeni yönetimin şirket çalışanlarının yerlerini baskıyla değiştirdiğini iddia etti. Kdz. Ereğli Belediyesi binası önünde basın açıklaması yapan Kaya, CHP’li Belediye Başkanından bu tutumundan vazgeçmesini istedi. Kaya gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “31 Mart yerel seçimleri sonucu CHP’ye geçen Zonguldak Ereğli Belediyesi’nde işçilere yönelik sendika değiştirme baskısı artarak devam etmektedir. Baskılar, belediye çalışanları bakımından artık tahammül edilemeyecek boyuta ulaşmış bulunmaktadır. 696 sayılı KHK ile taşerondan belediyenin şirketinde sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin, seçimlerin hemen akabinde talimatla işyerleri değiştiriliyor. “Büro personeli”, “zabıta”, “yemekhane” vb. işlerde çalışan emekçiler “çöp”e verildi. Yıllardır yaptıkları ve uzmanlaştıkları işlerden uzaklaştırılarak çöp toplamakla görevlendirilen emekçilere yönelik bu tutum, tamamen siyasi ve keyfi bir tutumdur. Bu bir mobbingdir, kıyımdır, zulümdür, adaletsizliktir. Bu, işyeri barışını dinamitlemektir. Liyakatiyle çalışan emekçileri keyfi uygulamayla mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Emekçilere yönelik baskı ve keyfi tutum Ereğli kamuoyunu da rahatsız etmektedir. Huzur ve sükûnetiyle yer edinen Ereğli ve Ereğli Belediyemizin adı, Türkiye gündemine emekçilere baskı ve zulümle gelmemeliydi. Huzurun başkentinde huzur bozulmamalıydı. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, işçi kardeşlerimize, işyerlerini değiştirmek suretiyle baskı uygulamasını anlamakta zorlanıyoruz. Başkan Posbıyık’ı işyeri barışını yeniden tesis etmeye çağırıyoruz. Sayın Posbıyık, gelin, vazgeçin. Mensubu bulunduğunuz partinin 6 Ok’undan biri halkçılıktır. Lütfen, halkçı olun. Emeğin ve emekçinin yanında olun. Onlara köle muamelesi yapmayın. Size güvenen emekçileri keyfi uygulamalarla hayal kırıklığına uğratmayın. Size oy verenleri mahcup ve pişman etmeyin. Emekçinin alın teri ve akıl teri kutsaldır. Alın teri dökene zulmetmeyin. Baskı ve zulümle abad olunmaz. Sendikamız üyesi emekçiler kimsesiz değildir. Aksi durumda, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamız, üyelerine yönelik kıyıma sessiz kalmayacak, her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyecektir.”
Polisin güvenlik önlemi aldığı basın açıklaması sonrası Başkan Kaya ve sendika üyeleri olaysız bir şekilde dağıldılar.

Yorumlar
  • ibo gemici
    21 Nisan 2019 Pazar 11:54

    zamanında kendi yaptıklarınızı ne çabuk unuttunuz. iktidarın gücünü arkanıza alarak, tehditle şantajla işçileri kendi sendikanıza kaydettiniz. şimdi işçiler, rahat bi nefes aldı, sendika değiştiriyor, özlerine dönüyor çokmu zorunuza gitti. sizler KIDEM TAZMİNATI meselesiyle ilgilenseniz, yoks umurunuzda değilmi, diğer sorunlar gibi.