1’inci Kitap Fuarı açıldı

2 Ekim 2018 Salı 12:41

1’inci Kitap Fuarı açıldı

Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) işbirliğiyle düzenlenen Zonguldak 1'inci Kitap Fuarı, açıldı. 1-7 Ekim tarihleri arasında açık olacak olan fuara yaklaşık 70 yayınevi katıldı.

BEÜ Spor Salonu'nda gerçekleşen Zonguldak'ın ilk kitap fuarının açılışına, Vali Ahmet Çınar, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kitapseverler katıldı.
Açılışta konuşan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, “Zonguldak Valiliğimizin düzenlediği, bizimde ev sahipliği yaptığımız kitap fuarına hoş geldiniz. Kitap deyince, hemen hemen her kültürde, millette olduğu gibi bizim kültürümüzde de kitap üzerine deyimler, atasözleri mevcut. Kitap bizim her şeyimiz. İçinde bulunduğumuz çağda kitapların hem niteliği değişiyor, hem niceliği değişiyor. E-Kitap’lardan başlayarak artık kitabın formatı değişmeye başladı. Buna bağlı olarak da ve bunu zorlayan olarak da okuyucu kitlemiz özellikle genç okuyucularımız kitap konusunda bizden çok farklı düşünüyorlar. Ama özet olarak söylemek gerekirse kitap format değişmesine rağmen insan tarihi boyunca hiç değişmeyecek, ihtiyacı azalmayacak. Bize doğru yolu gösteren araçtır. Dinimizin de ilk emri ‘oku!’ diyerek başlar. Oku kelimesi herhangi bir şeyi okumak değil de, zaten ayetlerin devamında var. Nasıl okumak gerektiği üzerine de açıklamalar var. Kitabın değerini anlatmaya lüzum yok. Bizim birçok özdeyişlerimiz var. Hepimiz kitabın ortasında konuşmamız ve doğruyu konuşmamız gerekir” şeklinde konuştu” şeklinde konuştu.
Ardından konuşan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ise Zonguldak’ta ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek "Birincisi olan bir fuar başlattık. Bu başlangıç çok önemli. Başlarsanız devamı geliyor, gelişiyor. Törenler hayatı etkin kılma teknikleri olarak bilinir. Fuarlar da törenlerin bir parçası, vitrine çıkma bir şeyin önemini herkese algılarına etki edecek seviyede bir çalışma yapmak demektir. Kitap okumanın değerini bilmeyen yok. Kitapsız olmaz. Bu nettir. İnsanlar, medeniyetler kitap üzerinde gelişimlerini yaparlar. Bütün medeniyetlere geçmişten geleceğe aktarımlar büyük oranda kitap üzerinden olur. Bunun farkında olarak bizim fuar vesilesiyle kitap fuarını duyurmamız, kitaba önem verildiğimizi bu şehre ilan edersek, bu gayretimizin sebebi ve amacı her şeyiyle anlaşılmış olur. İnşallah bundan sonra da devamı gelir" dedi.
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol, yayın evlerinin stantlarını gezerek kitapları inceledi. Fuara gelen ortaokul ve lise öğrencileri de kitaplara yoğun ilgi gösterdi.

Yorumlar

Zabıta ekipleri pazarı denetledi

1 Ekim 2018 Pazartesi 17:19

Zabıta ekipleri pazarı denetledi

Devrek'te Belediyesi zabıta ekipleri pazar esnafını denetledi.

Zonguldak'ın Devrek Belediyesi Zabıta ekipleri pazar esnafını denetleyerek eksikleri olan esnaflara uyarılarda bulundu. Denetimle ilgili açıklamada bulunan Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci,” Vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli ürünlere ulaşabilmesi, daha rahat ve güvenilir bir ortamda alışverişlerini yapabilmeleri için ilçe pazarında yapılan denetimlerin kesintisiz olarak devam edecek. Düzenli olarak ilçe pazarında denetimlerde bulunan zabıta ekiplerimiz bu hafta etiket, ürün ve tezgah düzeni gibi konularda kontrollerini yaptı. Denetimlerde pazarın ve tezgahların düzeni, sebze ve meyvelerin uygun şartlarda satılıp satılmadığı denetledi. Tezgahlardaki etiketleri dikkatle inceleyen zabıta ekiplerimiz eksik bulunan hususlar konusunda pazarcı esnafını bilgilendirerek uyarılarda bulundu.Denetimlerimiz aralıksız devam edecektir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yeni kaymakamı Polat görevine başladı

1 Ekim 2018 Pazartesi 17:13

Yeni kaymakamı Polat görevine başladı

Devrek’in yeni Kaymakamı Tolga Polat yeni görevine başladı.

Zonguldak'ın Devrek ilçesine kaymakam olarak atanan Tolga Polat görevine başladı. İçişleri Bakanlığı 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile Bitlis Vali Yardımcılığı görevini yapan Tolga Polat, Zonguldak Devrek Kaymakamlığına atanarak ilçede yeni görevine başladı. Polat Devrek'te yeni görevine başlamasından dolayı yaptığı açıklamada şunları söyledi,” Bilgi ve tecrübelerimizi mesai arkadaşlarımızla birlikte el ele vererek Devrek için hayata geçirmeye devam edeceğiz. Devrek'te göreve başlamaktan dolayı duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. İnşallah arkadaşlarımla ve Devrek halkıyla birlikte güzel çalışmalara imzalar atacağız” diye konuştu.
Tolga Polat Kimdir?
1975 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana İlinde tamamladıktan sonra 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazanarak 1996 yılında mezun oldu. 1997 yılında Ankara Polatlı’da ki Topçu ve Füze Okulunda askerlik görevini yaptı. 1998 yılında Maliye Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak, Adana Defterdarlığında Milli Emlak Müdürlüğünde memuriyet hayatına başladı. 2000 yılında İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak Mersin Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Adana-Yumurtalık ve Hatay-Altınözü İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerini yürüttü. 2003 yılındaki Kaymakamlık Kursunu başarı ile tamamlayarak, kurs sonrasında sırasıyla Adana-Aladağ, Kars-Susuz, Niğde-Çamardı Kaymakamlıkları, Bingöl ve Erzincan Vali Yardımcılığı ile Hatay-Yayladağı Kaymakamlığı, Aksaray ve Bitlis Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Tolga Polat evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar

Hukukçular Başkan Uysal'ı ziyaret etti

1 Ekim 2018 Pazartesi 15:19

Hukukçular Başkan Uysal'ı ziyaret etti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Hukukçular Derneği’nin yeni yönetimi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı ziyaret etti.

Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği’nin yeni yönetimi protokol ziyaretleri yaparak kendilerini tanıtıyor. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Hukukçular Derneği’nin yeni yönetimini tebrik ederek, görevlerinde başarılar diledi. Uysal açıklamasında “Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği yönetimi; Av. Eren Demircan, Av. Ayşe Gözde Nur Özkanca, Av.Tuba Sirkeci, Av.Nilay Merve Arıcan ve Av. Nusret Burztüak Örk'e nazik ziyaretleri için teşekkür ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum.”

Yorumlar

Yolcu uçağı pistten çıktı

1 Ekim 2018 Pazartesi 15:05

Yolcu uçağı pistten çıktı

Zonguldak Havalimanı'ndan aldığı yolcularla Almanya'ya gitmek üzere aprondan çıkış yapan Germania Hava Yolları'na ait uçağın sağ tekeri pistten çıktı.

Edinilen bilgiye göre, saat 11.20'de Zonguldak Havalimanına iniş yapan ST 2967 Airbus 319 yolcu uçağı aynı gün saat 12:30 sıralarında 5 mürettebat ve 139 yolcusu ile birlikte Almanya Düseldorf Hava Limanina gitmek üzere aprondan piste çıkış yaptığı esnada zeminin kaygan olması nedeni ile sağ arka tekerinin toprak zemine saplandı. Toprağa saplanan uçak hareket edemeyince uçuş iptal edilerek uçakta bulunan 139 yolcu uçaktan tahliye edildi. Yolcular havayolu şirketinin kararına göre ya yeni bir uçakla ya da İstanbul'dan gönderilecek.

Yorumlar