Özdolap; hemşireler gününü kutladı

12 Mayıs 2020 Salı 15:21

Özdolap; hemşireler gününü kutladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban Hemşireler Günü'nü kutladı.

 Uluslararası Hemşireler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban şunları söyledi: “Florence Nightingale'in de doğum günü olduğu bilinen 12 Mayıs tarihi her yıl tüm dünyada Uluslararası Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır. 2020 yılı ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından Hemşire ve Ebe Yılı ilan edilmiştir. Tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüsü salgını Dünyada ve ülkemizde hemşirelerin sağlık profesyonelleri içindeki önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu süreçte kritik rol üstlenen hemşire ve ebelerimize minnetimiz sonsuzdur. Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin her türlü özveri ve gayretle çalışan hemşerilerimizin "Hemşireler Gününü" kutlarım. İyi ki varsınız.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , BEÜ

Yorumlar

Zonguldak'ta 128 okulda LGS sınavı yapılacak...

12 Mayıs 2020 Salı 15:14

Zonguldak'ta 128 okulda LGS sınavı yapılacak...

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül, telekonferans yöntemi ile Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcıları Mustafa Safran ve Mahmut Özer ile görüştü. Telekonferansta 81 ilde 20 Haziran'da yapılacak olan LGS sınav uygulamaları değerlendirilirken Zonguldak ili ölçeğinde yapılacaklar da değerlendirildi.

 20 Haziran tarihinde Zonguldak'ta yapılacak olan LGS sınavı süreci uygulamaları hakkında İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül, Merkez ilçe ile birlikte Zonguldak'ta 8 ilçede, 128 okulda, 624 salonda 6 bin 926 öğrenci, 77 öğrenci de tek kişilik salonlarda olmak üzere sınavın yapılacağını belirtti. Okulların salonlarında uygulanacak LGS için Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulunun önerileri ve Bakanlığın talimatları doğrultusunda Koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm dezenfektan çalışmalarının, kişisel hijyen çalışmalarının titizlikle uygulanarak sınavın yapılacağı belirtildi. 
Taşıma yoluyla eğitime erişim sağlayan taşıma kapsamında olan 8.sınıf öğrencilerini de yine taşımalı araçlarla öğrencilerin sınava girecekleri okullara taşınacağı belirtildi. Bakanlığın açıkladığı üzere sınava girecek olan her öğrencinin kendi okulunda sınava alınacağını ifade edildi. Sınav, 2019-2020 öğretim yılında 8’inci sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak, iki oturum hâlinde uygulanacak. Çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacak. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacak. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilecek. 
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Akgül, Zonguldak'ta öğrenci ve öğretmenlerinin EBA kullanım oranlarına da değinerek; aktif öğretmen kullanımında Türkiye geneli 81 il içerisinde 23.sıradan 99,66 puanla 13.sıraya yükseldiğini, aktif öğrenci kullanımında ise 12.sıradan 73,13 puanla 81 il içerisinde 5.sıraya yükseldiğini belirtti. 
Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin EBA içeriğinden daha fazla yararlanabilmeleri için canlı ders uygulamaları ile öğrencilerin eğitimlerini destekleyen tüm yönetici ve öğretmenlere teşekkür ederek, öğrencilerin daha fazla uzaktan eğitime erişebilmesi için bu artışın devam etmesi gerektiğini belirtti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , LGS

Yorumlar

Motosikletten düşen sürücü yaralandı...

12 Mayıs 2020 Salı 14:39

Motosikletten düşen sürücü yaralandı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği motosiklet devrildi. Kazada yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.

 

Kaza öğlen saatlerinde Müftü Mahallesi İbrahim Efe caddesinde meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre Dursun K. (30) idaresinde ki 67 LY 475 plakalı motosiklet sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kazada bacağından ve kollarından yaralanan Dursun K. için vatandaşlar 112 sağlık ekiplerine bilgi verdi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıya burada müdahalede bulundu. Kazada motosiklet hasar görmezken, yaralan sürücü daha sonra ambulansla ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Kdz Ereğli ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı trafik polisleri kaza hakkında rapor tutarken, motosiklet yoldan kaldırılarak yol trafiğe açıldı.

Savcılık kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , KAZA , MOTOSİKLET , YARALI , TEK TARAFLI KAZA , AMBULANS , POLİS

Yorumlar

Parklar çocuklar için dezenfekte ediliyor

12 Mayıs 2020 Salı 14:34

Parklar çocuklar için dezenfekte ediliyor

Zonguldak Alaplı İlçe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Başkan Nuri Tekin talimatı ile bir süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 20 yaş altı gençler ve çocuklara hafta içi verilecek izin dolayısıyla şehirdeki tüm parklarda dezenfekte çalışmaları başlattı.

Parklarda dezenfeksiyon çalışmaları büyük bir titizlikle devam ettiğini belirten Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin “14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarına izin verilecek. Biz de Alaplı Belediyesi olarak ilçemizde bulunan tüm çocuk parklarının önce köpüklü su ile yıkadık. Ardından hijyen ekiplerimiz büyük bir titizlikle dezenfekte çalışması yapacak” dedi. 

Yorumlar

Zonguldak ilk kez sıfır çekti

12 Mayıs 2020 Salı 14:25

Zonguldak ilk kez sıfır çekti

Zonguldak'ta yeni tip korona virüsle mücadelede ilk kez dün vaka ve vefat yaşanmadı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Erdoğan Bektaş, "Teşekkürler Zonguldak. Baştan bu yana ilk defa sıfır vefat ile sıfır yeni vakaya ulaştık, çok şükür" dedi. 
Türkiye'nin yeni tip korona virüsle mücadelesinde giriş çıkış yasağı bulunan maden kenti Zonguldak'ta ilk kez dün vaka ve vefat yaşanmadı. İlk kez 30 büyükşehir ile birlikte giriş çıkışa kapatılan Zonguldak sınırlarında halen tedbirler sürdürülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamasının ardından 23 büyükşehrin 9'unun daha giriş çıkışlarındaki kısıtlama kaldırılırken, 14 büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkış kısıtlaması sürdürülüyor. 
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, sosyal medya hesabından ilk kez 11 Mayıs günü vaka ve vefat yaşanmadığını açıkladı. Bektaş, "Teşekkürler Zonguldak. Baştan bu yana ilk defa sıfır vefat ile sıfır yeni vakaya ulaştık, çok şükür. Katkısı olan herkese, sağlık çalışanlarımıza, güvenlik kuvvetlerimize, yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sabırla devam, başaracağız, inşallah" ifadelerine yer verdi. 
11 Mayıs günü 270 korona virüs testinin yapıldığı Zonguldak'ta 35 kişi iyileşti. Sıfır vaka ve sıfır vefat sayısına ulaşıldı. 

Toplam test sayısı 9 bini geçti 
Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin de dahil olduğu laboratuvarlarda bugüne kadar toplam 9 bin 43 test yapıldı. İl geneli toplam vaka sayısı 11 Mayıs itibariyle 750 olarak açıklandı. Korona virüsle mücadelede 59 kişi yaşamını yitirirken, 10 kişinin yoğun bakım tedavisi sürüyor. Toplam 3 hasta entübe edilirken, toplam 470 kişi ise tedavi görüp iyileşti. 
Boyacılık yaparak geçimini sağlayan ve 68 gün sonra mesaiye başladığını ifade eden Erol Arat, İHA muhabirine, "Korona virüsle mücadele biraz zor geçti ama devletimizin almış olduğu sağlık önlemleri sağlığımız açısından da bu önlemi almak zorundaydık. Sadece maddi olarak çöküntü yaşadık. 68 gün sonra işime dün başladım. Cuma gününe kadar çalışacağım. Sonra 4 gün yine sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Kısıtlama sonrası yine çalışmayı düşünüyorum. Bu sıfır vaka ve vefat sayısını başarı olarak görüyorum ama sokağa çıkma kısıtlamasının ardından gelen yoğun kalabalık ve 4 günün sonrası Çarşamba ve Perşembe çok yoğun olacağını düşünüyorum. Vaka sayısının artabileceğinden endişeliyim. Vaka sayısı sıfır da olsa tedbiri elden bırakmamak gerekir" dedi. 

Yorumlar