Öğretmenler Günü kutlanıyor

24 Kasım 2021 Çarşamba 10:34

Öğretmenler Günü kutlanıyor

Kdz. Ereğli ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü, düzenlenen tören ve programlarla kutlanıyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında Kdz. Ereğli ilçesinde tören düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Aksoy’un yanı sıra törene, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, AK Parti İlçe Başkanı Av. Saffet Bozkurt, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, askeri erkan, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğretmenler Günü kapsamında kutlamalar, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , öğretmenler günü , tören

Yorumlar

Türkçe öğretmenliğinin geleceği...

22 Kasım 2021 Pazartesi 18:26

Türkçe öğretmenliğinin geleceği...

'Türkçe Öğretmenliği Mesleğinin Geleceği’ Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen panelde konuşuldu.

BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi tarafından Erdemir Kültür Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında, ‘Türkçe Öğretmenliği Mesleğinin Geleceği’ adlı panel düzenlendi.

BEÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Efecan Karagöl’ün moderatörlüğünü yaptığı panelde, ilk olarak Türkçe eğitimi ana bilim dallarının kuruluşu anlatıldı.

Türkçe öğretmenliğinin, akademik kariyerde; ana dili olarak Türkçe eğitimi, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, yurt dışındaki Türk çocuklarına, Türk soylulara, göçmenlere ve çocuklara Türkçe öğretimi gibi dallarda istihdam alanları olduğu katılımcılara aktarıldı.

‘Ana dili olarak Türkçe Öğretmenliği mesleğinin geleceği’ hakkında bilgiler aktaran öğretim üyesi Karagöl konuşmasına Ömer Seyfettin’in, “Bir milletin tabii hudutları dağlar ve ırmaklar değildir. İstinat ettiği milletin lisani ve dini sınırlarıdır.” Sözleri ile başladı. Karagöl şöyle devam etti:

“Bu sözde vurgulanan lisan, Türkçe’dir. Bu salonda bulunan öğrencilerimiz, Türkçe öğretmeni adaylarımız milletimizin ve devletimizin sınırlarını koruma adına, aynı zamanda Türk kültürünün yaşatılması, Türkçe’nin korunması ve yaşatılması adına hayati öneme sahiptir. Bu nedenle Türkçe öğretmenliği mesleğinin gelecekteki rolü, mesleğin yetkinlikleri tartışılmalıdır, gündemde tutulmalıdır. Şuanda popüler olan, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programı yüksek lisans programı olarak 23 üniversitede ve doktora olarak 2 üniversitede mevcuttur. Yurt dışındaki çocuklara Türkçe öğretimi bugün yüksek lisans programı olarak 5 üniversitede mevcuttur. Ana bilim dalımız teşkilatlanmıştır, kök salmıştır, öğrenciler yetiştirmektedir. Bizim açımızdan mutluluk vericidir. Öğretmen adaylarımızın işine yarayacak olan örnekler var; şuanda dünya dijital araçlarla öğretimi tartışıyor ve uyguluyor. Öğrencileriniz doğar doğmaz eline cep telefonunu alan, karşısına video izleme platformunda reklamı atlayabilen 2-3 yaşındaki çocuklar sizin öğrencileriniz olacaktır. Onların dünyasına, elindeki araçları kullanarak ancak girebilirsiniz. Öğrencilerinize öğretme sorumluluğunuz bulunuyor. Ölçme değerlendirme her zaman vardır ve günümüzde bunu dijital araçlarla uyguluyorlar”

BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bazı daire müdürleri, Türkçe öğretmen adayları ve öğrencilerin katıldığı panelde konuşmacı olan öğretim üyeleri Dr. Cihat Burak Korkmaz, Dr. Serdar Savaş ve Dr. Kürşat İlgün tecrübe ve bilgilerini katılımcılara aktardı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , türkçe öğretmenliği , beü , panel , öğretmen

Yorumlar

MEB'den duyuru; İptal edildi

19 Kasım 2021 Cuma 23:49

MEB'den duyuru; İptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, resmi ve özel okullardaki tören, müsabaka, yarışma gibi etkinliklerin tedbir amaçlı iptal edildiğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün paylaştığı bilgileri işaret etti. Yetkililer yeni virüsün hızla yayıldığını belirterek, Türkiye'deki ilgili makamlar tarafından gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alındığı, bakanlığa bağlı okulların bilgilendirildiği ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; "Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okullarda, toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, ödül töreni, spor müsabakası gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir" denildi.

Valilikler ve il milli eğitim müdürlüklerinden konuyla ilgili gerekli tedbirleri alması istendi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , virüs , tören , toplantı , milli eğitim bakanlığı

Yorumlar

Ereğli'ye yapılacak Fakülteler Kampüsü'nde son durum ne?

19 Kasım 2021 Cuma 14:52

Ereğli'ye yapılacak Fakülteler Kampüsü'nde son durum ne?

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya düzenlediği basın toplantısında Ereğli Fakülteler Kampüsü’nde gelinen son durum da soruldu. Çufalı, son olarak belediyeye ruhsat başvurusunda bulunduklarını belirtti ve yakın zamanda temel atılmasını beklediklerini dile getirdi. Çufalı, orada yeni bir fakültenin kurulması ile ilgili kararın YÖK’te olduğunu ifade ederek, yeni bir fakültenin kurulmasının kendilerini de memnun edeceğini söyledi.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, basın toplantısı düzenleyerek üniversitede yapılan çalışmalar ve elde edilen başarılar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

BEÜ Konuk Evi’nde gerçekleşen kahvaltılı toplantıya Rektör Çufalı’nın yanı sıra Rektör Yardımcıları Kemal Büyükgüzel, Veysel Haktan Özaçmak, Seyfullah Kara ve BEÜ Genel Sekreteri Hayri Bulazar katıldı. 

“BELEDİYEYE RUHSAT BAŞVURUSUNDA BULUNDUK”

Rektör Çufalı, kahvaltı sonrasında yaptığı konuşmada gazetecilerin sorusu üzerine Ereğli Fakülteler Kampüsü’nde gelinen son durum hakkında da bilgi verdi. Çufalı, son olarak belediyeye ruhsat başvurusunda bulunduklarını belirtti ve “Ruhsattan sonra gerekli işlemler yapılacak. Yakın zamanda orada temel atılmasını bekliyoruz. Bizle ilgili bir çalışma vardı, incelemeleri için projeleri gönderildi, biz tamamladık ve ruhsat başvurusunu yaptık belediyeye. Oradan gelecek duruma göre; işte kaymakamlık, belediye, eğitim vakfı ile ortaklaşa bir şeyler yapacağız.”dedi. 

“YENİ BİR FAKÜLTENİN KURULMASI BİZİ MEMNUN EDER”

Çufalı, kampüste hangi fakültelerin olacağı ile ilgili de; “şu anda kesin değil ama bizim öncelimiz şu; Denizcilik Fakültesi, Turizm Fakültesi orada olsun. Bu iki fakültede şu andaki mevcut durumda öğrenci sayılarımız düşüyor ne yazık ki, mevcut kampüste. Onları rahatlatmak istiyoruz. Bina sayısına göre diğer fakülteleri de taşıyabiliriz. Yeni fakülte talebinde de bulunulabilir. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ama bizim için öncelik orada kampüs inşaatının başlaması. Fakülte kurmak biz talep ederiz ama kabul bizimle ilgili değil. YÖK bunu kabul edecek. İkincisi hangi fakülte kurulacak ona da YÖK karar verir, yine biz talep ederiz ama hangi fakülte kurulması ile ilgili yine YÖK kadar verir. Biz bunun görüşmelerini yapıyoruz ilgili kişilerle. Mesela daha önceki dönemde Alaplı’ya bir fakülte talebi olmuş ama YÖK kabul etmemiş. Hangi fakülte olabilir konusunda bizim görüşmelerimiz hem ilçedeki ilgili kişilerle hem de YÖK’le görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni bir fakültenin kurulması bizi memnun eder.”diye konuştu. 

“SÜREÇ UZUN SÜRDÜ”

Son yıllarda yatırım bütçelerinin kısıtlandığına dile getiren Çufalı, “biz Ereğli kampüsü ile ilgili de taleplerimizi bütçeye sunuyoruz. Orada daha çok şuna bakıyorlar; başlamış bir inşaatınız var mı, ikincisi de sağlığa bu dönemde biraz daha önem veriyorlar bu konularda yani bina konusunda. Başlamış bir bina inşaatı yok, dolayısıyla o yardımı alamıyoruz. Sağlıkla ilgili de değil, o nedenle öteleniyor. Ama bu arada Ereğlimiz de biz kendi binamızı kendimiz yapacağız dediği için biz o konuda da her türlü diyaloğa açığız. Öyle başladı zaten bu. Ama orada biraz gecikmesinin nedeni askeriyenin şerhi vardı, onun kaldırılması biraz gecikti zaten. Hayırseverlerin katkısıyla yapılacak binalar, onlar da üzerine düşen görevi yapıyorlar. Ama bu süreç uzun sürdü. Tabi her şey pandemi ile ilişkilendiriliyor artık. Yoksa biz geçen yıl bekliyorduk, keşke her şey yoldunda devam etseydi geçen yıl temelini atardık.”ifadelerine yer verdi. 

“AŞAMA AŞAMA YAPILACAK"

Çufalı, kampüs binalarının şu aşamada sadece bağışçıların katkısı ile yapılacağını kaydederek, “merkezi bütçeden şu aşamada bir destek olmayacak. Ama ileriki aşamalarda biz talep etmeye devam edeceğiz. Kampüs aşama aşama yapılacak zaten. Şu anda bir aşamaya izin verildi. İkinci aşama ile ilgili askeriyenin yine o konuda yeniden yazın dendi. Birinci, hatta ikinci aşama ile ilgili bildiğim kadarıyla taahhütler oraya yeterli geliyor. Ama diğer aşamalarla ilgili henüz bir şey söylemek mümkün değil. Biz her yıl talebimize orayla ilgili devam edeceğiz merkezi bütçeye.”dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , mustafa çufalı , rektör , fakülteler , kampüs

Yorumlar
  • EREĞLİ ÜVEY EVLAT
    19 Kasım 2021 Cuma 18:06

    Söz konusu Ereğli ise yapılacak yatırımlara set konur iptal edilir

3 okul o projeye katıldı

17 Kasım 2021 Çarşamba 14:24

3 okul o projeye katıldı

Kdz. Ereğli Bahçelievler İlkokulu, Kavaklık İlkokulu ve Erdemir İlkokulu’nda oluşturulan kütüphaneler için Vali Mustafa Tutulmaz’ın da katılımıyla açılış töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi kapsamında Kdz. Ereğli’de Bahçelievler İlkokulu, Kavaklık İlkokulu ve Erdemir İlkokulu’nda kütüphane oluşturuldu. 

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, üç okuldaki kütüphanelerin açılışını gerçekleştirmek üzere Kdz. Ereğli ilçesine geldi. Vali Tutulmaz’a Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı ve ilçe protokolü de eşlik etti.

Vali Tutulmaz, açılışlarda yaptığı konuşmada; kalkınmanın, gelişmenin, refaha ulaşmanın çok okumak ve çok çalışmakla mümkün olduğuna vurgu yaparak öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye etti.

Öğrencilerle birlikte kitap okuyan Vali Tutulmaz, öğretmenlerle bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , erdemir ilkokulu , bahçelievler ilkokulu , kavaklık ilkokulu

Yorumlar