Ödüllü Ereğli Belediyesi MEB kitaplarında...

17 Şubat 2018 Cumartesi 14:18

Ödüllü Ereğli Belediyesi MEB kitaplarında...

Ülke genelindeki 176 ilçe belediyesi arasından alt yapı ve çevre dalında ‘Geleceğimizi Çöpe Atmayalım Projesi’ ile Türkiye birincisi olan Kdz. Ereğli Belediyesi’nin ‘e-atık projesi’, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ders kitaplarına girdi.

MEB’in ilkokullar için hazırladığı Sosyal Bilgiler Kitabı ‘Bilim ve Teknoloji ve Toplum’ bölümünde 104.sayfasında Kdz. Ereğli Belediyesi’nin başlattığı örnek proje haberi yer alırken, haberde çevreye zarar veren elektronik ve elektrikli atıkların geri dönüşümü ve ülke ekonomisine kazandırılması anlatılıyor.
Sosyal Bilgiler 4. Sınıf kitabında, fotoğraflı bir şekilde yer alan ‘Ereğli Belediyesi’nin örnek projesi haberi sonrası öğrencilere, ‘Ereğli(Zonguldak)Belediyesi hangi ürünleri e-atık olarak toplamıştır. Bu çalışmanın çevreye ve bizlere sağladığı yararlar nelerdir? Anlatınız’ sorusu soruluyor.
Çevre konusunda çok hassas olduklarını belirten Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, e-atık projelerinin ülke genelinde MEB’in ders kitaplarına girmesinden dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, “Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha temiz bir şehir, daha temiz bir ülke ve daha temiz bir dünya bırakmak için çalışmalıyız. Bu bağlamda belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün özellikle okul çocuklarını yönelik atık pil, elektronik ve elektrikli eşya atıkları ve çevre konusundaki bilinçlendirme seminerleri sürüyor. Hatta geri dönüşüm ve atık pillerin toplanması konusunda okullar arasında rekabet bile oluştu.” dedi.
Öte yandan ilçedeki okul müdürleri ve öğretmenler de, Kdz. Ereğli Belediyesi’nin tüm okullarda sürdürdüğü e-atık, atık pil, çevre temizliği ve çevre duyarlılığı konusunda verdiği eğitim seminerlerinin son derece verimli geçtiğini ve çocukların bilinçlendirdiğini vurguladılar.

Etiketler:

MEB , kitap , okul , ereğli belediyesi , çevre ,

Yorumlar

Eğitimciler kan verdi

10 Şubat 2018 Cumartesi 17:05

Eğitimciler kan verdi

Zonguldak’ın Kilimli ilçesi Milli Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Kızılay işbirliği ile kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Kilimli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasında düzenlenen kan bağışı kampanyası eğitimciler tarafından büyük ilgi gördü. 06-07 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen kampanyada yaklaşık 100 kişi kan bağışında bulundu.
Kan bağışının önemine değinen Kilimli İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Yılmaz, insanların kan bağışına duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Yılmaz konuşmasında, “Kızılay ile işbirliği içerisinde kan bağış kampanyası düzenledik. Bizler kan bağışının öneminin farkındayız. Eğitimcilerimize de gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim. İnsanların bu konuda daha duyarlı olmalarını ve düzenli kan bağışı yapmalarını ve hayat kurtarmalarını tavsiye ederim. Kızılay yönetimine de buradan teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kilimli İlçe Milli Eğitim , Kan , Bağış , Kızılay ,

Yorumlar

Yönetmen Sefa Sürücü'den gençlere kısa film dersi...

10 Şubat 2018 Cumartesi 16:39

Yönetmen Sefa Sürücü'den gençlere kısa film dersi...

Zonguldak’ın Kilimli ilçesi Milli Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kısa film semineri düzenlendi.

Kilimli Anadolu Lisesi ve Kilimli Atatürk Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen “Hayat Kısa Çek Bir Film” projesi kapsamında seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan kısa film yönetmeni Sefa Sürücü lise öğrencilerini bilgilendirdi.
Seminerde kısa filmin tanımı, önemi, kısa film çekim süreci, kısa film türleri, kısa filmin uzun filmden farkı ve kısa film festivalleri hakkında öğrencilerle görüş alışverişinde bulunuldu. Ardından Sürücü kendi çektiği filmleri öğrencilere izletti.
İlk filmini 15 yaşında çektiğini söyleyen Yönetmen Sefa Sürücü, gençlerin enerjisini faydalı şeylere harcaması gerektiğini vurguladı. Sürücü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugün Kilimli’de lise öğrencileriyle beraberdik. Kısa filmin anlam ve önemini, hayatımızdaki yerini, uzun filme göre daha bağımsız ve özgürlükçü olduğunu konuştuk ve aynı zamanda kısa film festivalleri hakkında bilgilendirmede bulunduk. Günümüzde her şey dijital olduğu için film yapım sürecinde olanaklar oldukça kolaylaştı. Tabii bunun birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da var. Özellikle lise çağındaki gençlerin sosyal medyada popüler olmak adına bir hayli niteliksiz ve anlamsız video çekip bunları paylaşması bu olumsuzluklardan bir tanesidir. Bu durumu daha bilinçli bir hale getirmek, basit ve etkisiz videolar yerine daha derinlikli ve sanatsal videolar ortaya çıkarmak için kısa film seminerlerini etkili bir biçimde kullanmayı tasarladım. ilk filmimi henüz 15 yaşında çekerken, bu alandaki ilk ödülümü de 17 yaşında aldım. Yani burada bulunan gençlerin yaşındaydım. Onlara örnek teşkil edebileceğimi ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencilere faydalı olabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca bana olanak tanıyarak burada bulunmamı sağlayan Kilimli İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Yılmaz ve ekibine teşekkür ederim.”
Seminer Sürücü’nün öğrencilerin sorularına cevap vermesiyle sona erdi.

Etiketler:

Kilimli , Sefa Sürücü , seminer , eğitim , kısa film ,

Yorumlar

Bir okul daha tekli eğitime geçti ama...

7 Şubat 2018 Çarşamba 13:11

Ereğli Haber

Bir okul daha tekli eğitime geçti ama...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde hayırsever Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz’un adını taşıyan 24 derslikli ilkokulun yapımının tamamlanması ile bir okul daha tekli eğitime geçti. 35 bin öğrencinin bulunduğu Ereğli ilçesinde halen 6 okulda çiftli eğitim yapılıyor.

Kdz. Ereğli ilçesinde hayırsever Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çifti tarafından yapımı üstlenen 24 derslikli ilkokulda 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde faaliyete geçti. Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çiftinin daha önce yaptırdığı ortaokulda halen 710 öğrenci eğitim görürken, yapımı tamamlanarak faaliyete geçen ilkokulda ise 701 öğrenci eğitim görecek. Kdz. Ereğli ilçesinde halen Gülüç Vesile Dikmen ilk ve ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Erdemir İlkokulu, Kepez İlkokulu ve Kepez İzmirlioğlu okullarında derslik yetersizliği nedeniyle çiftli eğitim yapılıyor. Anaokulu, ilk, orta, lise ve dengi okullarda yaklaşık 100 bin öğrencinin eğitim gördüğü Zonguldak’ta 35 bin öğrenci sayısı ile Ereğli 3’te birlik oranı bünyesinde barındırıyor. Kdz. Ereğli’de eğitimde yatırımların gecikmesi nedeniyle tekli eğitime geçilemezken, öğrenci velileri ve eğitimciler yeni yatırımların bir an önce yapılmasını istedi.
Kdz. Ereğli ilçesinde 2019 yılında Gülüç Beldesi’ne 24 derslikli, Cumhuriyet Ortaokulu’na 24 derslikli, Kepez’de ki Ticaret Lisesi yanına 16, Kavaklık Mahallesi’ne 24 ve Bağlık Mahallesi’nde ki İzmirlioğlu İlkokulu yanına 16 derslikli bina yapıldığında tekli eğitime geçilmesi planlanıyor.

Yorumlar

Demirtaş'tan üniversite öğrencilerinin etkinliğine destek

22 Ocak 2018 Pazartesi 17:07

Ereğli Haber

Demirtaş'tan üniversite öğrencilerinin etkinliğine destek

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi’nden bir grup öğrenci köy okulları için topladıkları yardımların ulaştırılmasında kendilerine destek olan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’a teşekkür için ziyaret gerçekleştirdi.

BEÜ’ye bağlı Kdz. Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde ilçedeki köy okullarındaki öğrenciler kitap, kırtasiye ve giyim yardımları topladı. Yardımların ulaştırılması için Gülüç Belediyesi’nden yardım isteyen öğrenciler köy köy dolaşarak kitap, kırtasiye ve giyim gibi malzemeleri köy okullarında ki öğrencilere ulaştırdı.
Yardımların yerine ulaştırılmasının ardından Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı ziyaret eden öğrenciler kendisine teşekkür etti.
Böyle bir sosyal projeye küçükte olsa katkı sunmaktan son derece mutlu olduğunu belirten Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ta üniversite öğrencilerini duyarlılıklarından dolayı tebrik etti.

Yorumlar