“Zonguldak’tan bize yardım gelmiyor”

23 Eylül 2020 Çarşamba 19:56

“Zonguldak’tan bize yardım gelmiyor”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Topçalı Mahallesi’ni ziyaretinde Zonguldak’tan Ereğli’ye yatırım ve yardımın gelmediğini söyledi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, mahallelerde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Göktepe ve Hamzafakılı Mahallesi’nden sonra Topçalı Mahallesi’ni ziyaret etti.
Mahalle Muhtarı Hasan Aksoy ve mahalle sakinleri Başkan Posbıyık’ı çiçeklerle karşılayarak yaptığı hizmetler için teşekkür ettiler. Muhtar Aksoy, çevre yolunun tamamlanmasıyla mahallenin büyük bir sorundan kurtulduğunu belirterek, “Tırların mahallemizin içinden geçmesi en büyük sorunumuzdu. Bu sorunu çevre yolumuzu yaparak çözdünüz. Ayrıca Veliler Mezarlığımız da yapıldı. Sizlerden Allah razı olsun. Mahalle halkım adına teşekkür ediyorum” dedi.


“Sevdamız Ereğli sevdası”
Mahalle halkının gösterdiği sıcak karşılamaya teşekkür eden Başkan Posbıyık, mahallelerin hizmetlerini bir bir gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.
Topçalı’da ilçe gündemine ilişkin de önemli mesajlar veren Başkan Posbıyık, şu açıklamayı yaptı:
“Bu sıcak karşılamanızdan çok mutlu oldum. Bütün meselemiz yaptığımız işlerden sonra bir Allah razı olsun denmesi. Ekiplerimle birlikte sevdamız Ereğli sevdası. Muhtarlarımızla, azalarımızla bölgemize hizmet etmek, arkamızda hoş bir seda bırakmak. Başka hiçbir beklentimiz yok.
Topçalı’da çok büyük sıkıntılar vardı. Vatandaşlar tırlar geçerken deprem olmuş gibi evlerinde sallanıyorlardı. En iyi bilenlerden biriyim. Büyük mücadele verdim. Bariyerler koydum, zabıtaları buraya getirdim. Ceza yazdık ama netice alamadık. Bu yüzden bir çok resmi daireyle de kötü oldum. Ona rağmen istediğimiz neticeyi alamadık. Bir kilometrelik çevre yolumuz vardı. Bunun belli bir bölümüne kadar bizden evvel istimlak edilmişti. 200 bin liralık bölümü bitirilmemişti. Süratle istimlağı bitirdik. Asfaltını da döktük ve yolu açtık. İnanın sizler kadar mutluyum. Çünkü evlerinizde artık rahat uyuyacaksınız. Bu çevre yolundan yararlanmak suretiyle mahalle halkı rahatlamış olacak. Göktepe’den Hamzafakılı’ya 2 kilometre bağlantı yolu yaptık. Bu Topçalı’ya da bağlanmak demek. Mahallelerimizde her şey bitti mi. Hayır, yapacak çok işimiz var. Ama bu koronavirüs davası inanın memleketimizi, vatandaşlarımızı çok etkiledi. Her gün açım, işsizim diye gelen insanlardan vicdanımız sızlıyor, ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Vatandaş ne kadar zor durumdaysa, belediyeler de zor durumda. Çünkü İller Bankası’ndan paylarımız az gelmeye başladı, tahakkuk yapmakta zorlanıyoruz. Emlak, çöp vergisini ödeyemiyor vatandaşımız. Eskiden ödemediğinde sular kesilirdi, şimdi pandemiden dolayı vatandaşımızın suyunu kesmiyoruz. Önce insan sağlığı diyoruz. Gelirlerimizde düşüklük olmasına rağmen inanın bölgemizde en sağlam Ereğli Belediyesi. Maaşını öder, ikramiyesini zamanında öder. Yatırımlarına hızla devam ediyor. Devamlı bir hareket halindeyiz.”

“Bürokrasiyi ortadan kaldırdık”

Göreve geldikten sonra hizmetlerin mahallelere daha hızlı ulaşması için bürokrasiyi ortadan kaldırdığını belirten Posbıyık, bu yüzden işlerin daha hızlı ilerlediğini ifade etti. Posbıyık konuşmasında “Bürokrasiyi tamamen ortadan kaldırdık. İşler çabuk yürüsün diye, muhtarlar her konuyu gelip de ‘Başkanım şuraya şu lazım, 2 metre beton dökelim mi’ gibi demelerine gerek yok, bunları kaldırdım. Direk olarak başkan yardımcılarına, müdürlerine geliyorlar. O işleri bana sorulmadan yapılır. Daha evvelki dönemde olduğu gibi, ‘O ona söyleyecek, beyaz masaya gidecek, dilekçe yazılacak, o müdüre gelecek, o başkan yardımcısına gelecek, o başkana gelecek’ 2 ay geçti aradan. Bürokrasi dediğiniz olay bu işte. Bunu kaldırdım. Ekibime güveniyorum. Parasal yönden çözülemeyecek bir şey olursa bana gelin, diğer durumda yapılması gerekenleri yapın talimatı verdim. Bu yüzden hızlı gidiyoruz” dedi.


Kdz. Ereğli’de yerel yönetimlere siyasetin sokulmamasını isteyen Posbıyık, Zonguldak’tan Ereğli’ye yardım ve yatırımların gelmediğini söyledi. Posbıyık konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Sizlerden tek bir ricam var. Ereğli bizim. Ereğli eşdeğerlerine göre ileri ama bana göre yine geri kaldı. Neden geri. Sözlerimi iyi dinleyin lütfen. Yerel yönetimlere siyaseti sokmayın. Hangi partiden olursanız olun, inandığınız partiye oy verin ama yerel yönetimlere siyaseti sokmayın. Partiden evvel lütfen Ereğli’yi sevin, Ereğli sevdalısı olun. Bu memlekete hizmet etmek için siyasetçilerin de, halkın da el ele vermesi lazım. Birlik olması lazım. Çocuklarımız burada çalışamıyorlar. Erdemir buradan işci almıyor, dışarıdan getiriyor. Bizim uşaklar İstanbul’da mahalleler kurdular. Hep sizin, bizim kabahatimiz. Bana kavgacı diyorlar. Ben yumruk atmasını bilmem, silah kullanmasını da bilmem ama ben Ereğli halkının haklarını savunuyorum. Korkmadan, çekinmeden ilgilisine karşı belli bir üslup içerisinde bu memleketin, çocukların menfaati için karşı dururum. Artık bölgemize sahip çıkalım. Zonguldak’tan bize yardım falan gelmiyor. Zonguldak, Çaycuma, Devrek bana kızıyorlar ama ben açık açık söylüyorum. Devletten gelen paraların hepsi o bölgelere gidiyor. Ereğli’de Demir Çelik Fabrikaları var diye buraya göndermiyorlar. Bu zinciri hep beraber kırmamız lazım. Onun için hepimiz birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. Göreve geldikten sonra Kaymakamımız, TSO, AK Parti İlçe Başkanı hep birlikte iyi bir hava yakaladık. Kaymakamımız Ereğli için elinden gelen mücadeleyi veriyor. Ereğli’nin geleceği için bu havayı sürdürmeliyiz. Birlik beraberlik içerisinde, Ereğli sevdasında buluşmalıyız.”

Yorumlar

Posbıyık “Mahallelerimizin eksiklerini gidereceğiz”

23 Eylül 2020 Çarşamba 17:57

Posbıyık “Mahallelerimizin eksiklerini gidereceğiz”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Hamzafakılı Mahallesi’ni ziyaret ederek yapılan hizmetleri yerinde inceledi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, mahallelerde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Göktepe Mahallesi’nden sonra Hamzafakılı Mahallesi’ni ziyaret etti.
Mahalle Muhtarı İsmail Altıay ve mahalle sakinlerinin çiçeklerle karşıladığı Başkan Posbıyık, kendisini bekleyen çocuklara da hediyeler verdi. Mahallede yapılan belediye hizmetlerini denetleyen Başkan Posbıyık, mahallelerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri yapmaya devam edeceklerini söyledi. Muhtar Altıay, çalışmalar için Başkan Posbıyık’a teşekkür ederek; “Mahallemizde istinat duvarı çalışması, kilit parke çalışmaları yapıldı. Ereğli’nin kırsal mahallelerine bu kadar hizmet geldiyse inanıyoruz ki hepsi biter. Hizmetleriniz için mahalle halkım adına sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

“Eksiklikler giderilecek”
Pandemi koşullarında yaşanan sıkıntılara rağmen mahallelere hizmet etmeye devam ettiklerini söyleyen Başkan Posbıyık, şu açıklamayı yaptı; “Hamzafakılı’da çalışmalarımıza devam ediyoruz. En önemlisi Göktepe’ye 2 kilometrelik yolla bağlanması. Yolu asfaltladık. Dolayısıyla Hamzafakılılar buradan direk denize ulaşabilecekler. Göktepe de buraya ulaşabiliyor. Bir sirkülasyon sağlıyoruz. Topçalı da bundan yararlanacak. Aynı zamanda istinat duvarı ve parke çalışmalarımız yapılıyor. Su, Kanalizasyon çalışmalarımız devam ediyor. Muhtarımız ve azaları iyi çalışıyor, sürekli bize müracaat ediyorlar, gereğini yapıyoruz. Bu yol üzerinde yangın olmuştu daha önce, basına da yansımıştı. Yol çok dar olduğu için maalesef itfaiye arabası giremedi buraya. Yan yollardan girmeye çalıştı ama o zamana kadar ev kül oldu. Muhtarımız ve ihtiyar heyeti, vatandaşlarda yardım edip yolun genişlemesi için bize yardımcı oldular. Onlar izin verdiler biz de beton duvarlarını yapıyoruz. 2 arabanın rahatlıkla buradan geçebileceği yolu yaptık. İtfaiye, sağlık arabaları rahatlıkla bu bölgeye girebilecekler. Zaman içerisinde diğer eksikliklerimize de el atacağız.”

Yorumlar

Ormanlık alanda çıkan yangın ekipleri harekete geçirdi

23 Eylül 2020 Çarşamba 17:54

Ormanlık alanda çıkan yangın ekipleri harekete geçirdi

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde yaklaşık bir dönümlük alanda yangın çıktı. Ekiplerin müdahalesiyle yangın, yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından söndürüldü.

Edinilen bilgiye göre yangın, Kozlu ilçesine bağlı Ilıksu mevkisinde yaşandı. İddiaya göre, otların kontrollü olarak yakılması sırasında rüzgarın da etkisiyle alevler ormana sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.
Kozlu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin müdahalesinin ardından soğutma çalışmaları gerçekleştirildi. Jandarma ekiplerinin yangına ilişkin tutanak tutmasının ardından ekipler bölgeden ayrıldı.
Yaklaşık bir dönümlük alan kullanılamaz hale gelirken, yangının kesin çıkış sebebi araştırılıyor.

Yorumlar

Sarıoğlu , başkan Alan'la görüştü

23 Eylül 2020 Çarşamba 17:51

Sarıoğlu , başkan Alan'la görüştü

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, halk otobüsü konusunda Zonguldak Belediye Başkanı ile görüştüklerini söyledi.

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, halk otobüslerinin kullanılmaması ve emeklilerin mağdur olması nedeniyle geçen hafta yaptığı açıklamanın ardından bugün Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ile görüştüklerini ve olumlu yanıt aldıklarını söyledi. Başkan Alan’nın kendisine Zonguldak’ın ve emeklinin menfaati için sorunun en kısa zamanda çözüleceğinin sözünü verdiğini ifade eden Sarıoğlu, “Bir hafta önce halk otobüsleri ile ilgili Zonguldak kamuoyuna açıklama yapmıştık. Bir hafta öncesinde Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye başkanlarımız ve teşkilat mensupları bizi arayarak haklı olduğumuzu konu üzerinde durduklarını en kısa sürede konuyu çözeceklerini ve çaba sarf ettiklerini söylediler. Dün Vali Yardımcımız, Kilimli kaymakamımızla görüştük. Bugün saat 10’da Belediye Başkanımız Dr. Selim Alan’la bir buçuk saat görüştük. Konumuz şu: Zonguldak’ta emeklilerin Zonguldak Halk Otobüsü sorunu hakkında yaptığımız açıklamamızdan sonra bazı basın mensupları bizi canlı yayına çıkarmak istedi. Biz gerekli açıklamayı yaptık hiçbir yere canlı yayına çıkmayacağımızı taraflarından netice beklediğimizi söyledik sağ olsun Belediye Başkanımız Dr. Selim Alan bugün bizi davet etti. Saat 10’dan 11 buçuğa kadar Zonguldak’taki emeklilerle ilgili konuyu görüştük. Belediye Başkanımız, emeklilerimiz baş tacımızdır, abimizdir. Mücadele veriyoruz. Emeklileri mağdur etmeyeceğiz dedi. Biz de kendisine inanıyoruz güveniyoruz. Bu konuyla ilgili Milletvekillerimize ve Valimize duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz. Belediye başkanımız cumhurbaşkanımızla haftada bir görüştüğünü bütün konular hakkında bilgi verdiğini söyledi. Emeklilerle ilgili konularla ilgili ise başkanım biz bunu halletmek mecburiyetindeyiz dedi. En kısa sürede ihale yapılacağını Zonguldak’taki şoförler odasının ve bazı firmaların ve bütün dolmuşçuların emekli abilerine layık olabilmek için kendisine talepte bulunduğunu en iyi bir şekilde emeklilerin hak ve menfaatleri konusunda mağdur olmaması konusunda çok duyarlı olduğunu gördük. Kendisine de teşekkür ettik. Ayrıca milletvekillerimiz, valimiz zaten konuyu halledecekler. En kısa sürede sorunu çözeceklerini emeklileri mağdur etmeyeceklerini söylediler. Hepimiz Emekli evladıyız bizim babalarımızda emekli. Emekliler bizim baş tacımızdır dediler. Dikkatle izleyeceğiz ve bekleyeceğiz” dedi.

“Emekli sorunlarını Cumhurbaşkanımızla görüşeceğiz”
Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan ile emeklinin sorunlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini ifade eden Sarıoğlu, “Cumhurbaşkanımızla mektuplaştık. Genel Başkanımız Satılmış Çalışkan’la beraber en kısa zamanda külliyede kendisiyle görüşeceğiz. Emeklilerin irtibat yasasıyla ilgili sağlıktan kesilen katkı payı ile ilgili her dini bayramda ödenen ikramiyenin asgari ücret seviyesine çıkmasıyla ilgili taleplerimizi sayın cumhurbaşkanımıza ileteceğiz. Bizi makama çağıracağına inanıyorum” dedi.

“Misafirhanemiz açılıyor”
Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği olarak Türkiye’deki bütün emekliler için Ankara’ya geldiklerinde mağdur olmamaları için hastalara zor durumda olanlar için bir misafirhane açılacağını müjdesini verne Sarıoğlu, “Genel Başkanım ve Genel Merkez Yöneticileri Türkiye’deki bütün emekliler için Ankara’ya geldiklerinde mağdur olmamaları için hastalara zor durumda olanlar için bir misafirhane açılacaktır. Türkiye çapındaki bütün emekli arkadaşlarım özellikle hasta olan arkadaşlarımız mağdur olmamaları için misafirhanelerin her oda da tuvaleti banyosu olan doğalgaz olan televizyon olan bir misafirhane alınmıştır. Başta Genel Başkanım Satılmış Çalışkan’a ve Genel Merkez Yöneticilerime çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Diş Hekimliği Fakültesi DUS başarısı devam ediyor

23 Eylül 2020 Çarşamba 17:42

Diş Hekimliği Fakültesi DUS başarısı devam ediyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (DUS) başarısı devam ediyor.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun YÖK Atlas web sitesinde yayınlanan listede BEÜ Diş Hekimliği Fakültesi, devlet ve vakıf üniversiteleri arasında yapılan Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (DUS) başarı sıralamasında 44 Üniversite arasında 11. sırada yer aldı. Sıralama 2019 DUS ortalama net sayıları temel alınarak yapıldı.
Sağlık alanında alt yapı ve eğitim olanaklarının iyileştirme çalışmalarına önem verdiklerini açıklayan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, yeni teknoloji ve güncel materyallerle öğrencilere sunduğu nitelikli eğitim-öğretim hizmeti ve bunun sonucunda ortaya çıkan Diş Hekimliği Fakültesi mezunlarının DUS sınavında gösterdikleri başarı için mezunlarımızı ve bu başarının ortaya çıkmasında emeği geçen akademik personelleri tebrik ederek, meslek yaşamlarında başarılar diledi. Çufalı, DUS puanlarının sıralandığı listede üst basamaklarda yer alan fakültemizin daha da yukarı sıralarda yer alacağına inandığını ifade etti. 

Yorumlar