Yol göçtü, devasa toprak parçaları heyelan oluşturdu

14 Aralık 2018 Cuma 19:04

 Yol göçtü, devasa toprak parçaları heyelan oluşturdu

Zonguldak'ta etkili olan yağışların ardından Rat Mahallesi'nde yolda dün akşam meydana gelen toprak kaymasının boyutu gündüz ortaya çıktı. 50 metrelik bölgede oluşan devasa heyelan nedeniyle ekipler bölgedeki incelemelerinin ardından çalışma başlatacak.

Bağlık Mahallesi Florya Sokak üzerinde dün akşam saat 18.00 sıralarında yağmurla birlikte toprağın yumuşaması sonucu, mahalle arasındaki yolun altındaki yamaçta heyelan oluştu. Heyelan nedeniyle yolun bir kısmı çökerek yaklaşık 50 metre aşağıdaki Nizami Altuntepe'nin evinin istinat duvarına kadar yanaştı. Mahallelinin haber vermesiyle AFAD ekipleri çöken yolda incelemelerde bulunduktan sonra bölgeden ayrıldı. Olayın büyüklüğü ise sabah ortaya çıktı.
Belediye ekipleri sabah saatlerinde bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Devasa heyelan nedeniyle yolu kullanan bazı mahalle sakinleri şaşkınlıklarını gizleyemedi. Gece yaşanan olayı duymadıklarını, komşularının haber vermesiyle öğrendiklerini belirten Hatice Altuntepe, "Buraya gelene kadar hiç duymadım. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamadık. Komşu çağırdı. Kapıya kadar gelmiş. Evin göçtüğünü söyledi. Gördüğümüzde şok olduk. Daha sonra ekipler geldi. Evde kalmayın demişler ama biz yine de kaldık. Olan oldu. En fazla komşuya geçeriz dedik" diye konuştu.

Yorumlar

Balıkçılar uyardı...

14 Aralık 2018 Cuma 19:00

Balıkçılar uyardı...

Karadenizli balıkçılar, olumsuz geçen hava şartları ve hamsinin Gürcistan bölgesine gitmesinden dolayı fiyatların yükselişe geçebileceğini dile getirdi.

1 Eylül’de başlayan avlanma sezonunun ardından denizlere açılan balıkçıların yüzü palamutla güldü. Sezon başlarında 5 TL’ye satılan ve günden güne fiyatları değişkenlik gösteren palamut balığı hem balıkçıları hem de vatandaşları sevindirdi. Bir süre tezgahlarda satılan Marmara hamsisinin yerini alan ve Zonguldak taraflarında avlanmaya başlanan Karadeniz hamsisi de tezgahlarda bollaştı. Şu an 10 TL gibi bir fiyata satılan hamsinin, olumsuz hava şartları ve hamsi sürüsünün Gürcistan tarafına kaçmasından dolayı ilerleyen günlerde fiyatlanması bekleniyor. Balıkçılar, bugün ortalama 10 TL’den satılan hamsinin, ilerleyen günlerde 2 katına dahi satılabileceğini aktarıyor.
Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, bu sezon o kadar fazla hamsi beklemediklerini önceden de söylediklerini belirtti. Hamsinin, Batı Karadeniz Bölgesi'nden tezgahlara ulaştığını aktaran Arslan, “Zonguldak, Ereğli ve Sinop o civarlardan tezgahlara geliyor. Buralarda hemen hemen bir aydır avcılık yapılıyor. Tabii dönem dönem çok yoğun olduğu zamanlar oluyor. Hava şartlarıyla alakalı çok sert rüzgarlı havalar olduğu zaman tekneler birkaç gün denize çıkamıyor. Tabii bu hemen de fiyatları etkiliyor. Bugün 10 liraysa hamsi, yarın bu şartlar oluştuğu zaman 20 liranın üzerine çıkıyor” dedi.

"Önümüzdeki ay hamsi bol olmayabilir, 3 ay Gürcistan hamsisi tüketilebilir"
Başkan Arslan, gelecek ay hamsinin azalma ihtimalinin de olduğuna dikkat çekerek, "Bu hamsi sürekli olmayacak gibi. Şu anda zaten Doğu Karadeniz'e doğru hareket etmiş, balık sürüleri, tekneler peşinde. Şu anda tekneler Samsun'u da geçti, bu tarafa Doğu Karadeniz'e doğru hareket ediyor. Büyük ihtimalle bu hareketlilik devam edecek ve Doğu Karadeniz'den hamsi Gürcistan sularına veya karşı kıyılara geçerek yine artık Ocak, Şubat, Mart aylarını Gürcistan’dan gelen hamsiyle geçireceğiz” şeklinde konuştu.
Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, fiyatı artmadan vatandaşların bol bol hamsi yemeleri gerektiğine de işaret ederek, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Buradan tüketicilere söyleyebilirim, özellikle şu anda hamsi 10 lira gibi bir fiyata satılıyor. Bol bol tüketsinler. Çünkü önümüzdeki aylar bu hamsi 20 liraya da çıkar, belki daha da üzerine çıkar. Böyle de bol hamsi göremeyiz. Şu an bolken vatandaş bunu tüketsin.”

“Küçük balıkçılar açılamıyor”
Ordu Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Birol Koçak ise küçük balıkçı teknelerinin hava şartlarından dolayı denize açılamadığını belirterek, "Havalar düzeldikten sonra tekrar mezgite başlayacaklar. Palamut bittikten sonra mezgite başlandı. Bol bir şekilde mezgit balığı beklenilmiyor. Şu an Batı Karadeniz'deki bir hamsi avcılığı var. O da havalardan dolayı 3-5 gün ara vermişti. Şu an onlarda başladılar. Bu sabahtan itibaren bolluğunu göstertti. Tezgahlara da bol bir şekilde düştü. Fiyatlar 10 liraya kadar düştü. Ama bunun 10 liraya düşmesi yarın 15 lira olmayacak diye bir kanun yok. Yarın da daha az çıkıp 15 lira olur, tezgahta günlük fiyat değişir. Mezgit balığında zaten fiyat hemen hemen standart. 20 liradan aşağı düşmüyor. Hamsiyi sevenler şu an fırsat gibi düşünsünler. Şu an daha bol tüketebilirler ama bakmışınız hafta sonu ızgara yaparım diye hesap edenler 20 lirayla karşılaşabilirler. Çünkü deniz bu. Bugün olur yarın olmaz. Şu an zaten hamsinin göç dönemi" şeklinde konuştu.

Yorumlar
  • Selçuk
    14 Aralık 2018 Cuma 20:08

    Ben ereğlide oturuyorum daha 5 liraya hamsi alamadım hatta bugün 15 tl idi

Matematik öğretmeninin kahreden ölümü

14 Aralık 2018 Cuma 18:58

 Matematik öğretmeninin kahreden ölümü

Zonguldak'ta özel bir lisede matematik öğretmeni olarak görev yapan Erdal Karadeniz, dersten çıktıktan sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Olay, saat 11.30 sıralarında Terakki Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerindeki bir özel lisede meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, lisede matematik öğretmenliği yapan Erdal Karadeniz (43), dersten çıktıktan sonra koluna ağrı girdiğini söyledikten sonra yere yığıldı. Öğretmenlerin ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri Erdal Karadeniz'in kalbinin durduğunu fark etti. Kalp masajıyla hayata döndürülen Karadeniz, olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Karadeniz, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı.
Erdal Karadeniz'in kesin ölüm sebebi yapılacak otopsinin ardından belli olacağı öğrenilirken, Erdal öğretmenin ölümü, öğrencilerini ve meslektaşlarını yasa boğdu. Karadeniz'in evli ve bir çocuk babası olduğu öğrenildi.

Yorumlar

Başkan Uysal Elpek Bezi sergisine katıldı

14 Aralık 2018 Cuma 18:55

Başkan Uysal Elpek Bezi sergisine katıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğretmeninin düzenlediği ‘Geçmişten Günümüze Kadar Elpek Bezi’ konulu sergiye Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da katıldı.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi El Sanatları Teknolojisi bölüm öğretmeni Nurcan Yavuzdeğer’in düzenlediği ‘Geçmişten Günümüze Kadar Elpek Bezi’ konulu sergiye Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal katıldı. Abdi İpekçi Sergi Salonu’nda ‘Geçmişten Günümüze Kadar Elpek Bezi’ konulu sergiye katılan Başkan Uysal, elpeği ilmik ilmik dokuyan öğretmen ve öğrencilere teşekkür ettiğini belirtti. Uysal konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sergiyi açarak bizlere elpeğin güzelliklerini gösteren Nurcan Yavuzdeğer hocama, elpeği ilmik ilmik dokuyan ve sevgiyle işleyen öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Yorumlar

Vali Bektaş’tan heyelan açıklaması

14 Aralık 2018 Cuma 18:53

 Vali Bektaş’tan heyelan açıklaması

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, meydana gelen heyelanlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, “İşe başlarken ihmal ettiğimiz yapısal sorunlar bize daha sonra fatura olarak geri dönüyor. Zamanında bu yapılaşmalar yapılırken gerekli plan ve etütlerin yanı sıra kuralına uygun çalışmalar yapılmayınca tabiat şartları bir süre sonra, geçerli, etkili oluyor. Ardından binalar yıkılmaya başlıyor. Rize ile kıyaslarsak, buruda çok fazla yağmur yağmadı. Ama bu kadar yağmur bile heyelana sebep oldu. Olaya köklü bir müdahale gerekiyor. Yapısal açıdan elden geçirilmesi gerekiyor. Temel sorunlar, su yönetimi sorunları, zemin etütlerinin incelenmesi gerekiyor. Sorunların oturup baştan düşünülmesi gerekiyor. Biz günlük olan gelişmeleri izliyoruz. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden sorunları çözmeye çalışıyoruz. Daha kalıcı işleri de ilgili kuruluşlardan bekliyoruz” dedi.

Yorumlar