"Yetişkinlerin ve Gençlerin Kendini Anlama Sanatı”

24 Şubat 2019 Pazar 15:34

"Yetişkinlerin ve Gençlerin Kendini Anlama Sanatı”

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Çaycuma Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği tarafından “Yetişkinlerin ve Gençlerin Kendini Anlama Sanatı” konulu Doç.Dr. Ömer Miraç Yaman’ın konuk olduğu Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Toplantı Salonunda konferans düzenlendi.

Din Görevlileri Yardımlaşma Dernek Başkanı Ali Kurttekin ve İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş’in selamlama konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman ilk oturumda yetişkinlere, ülkemizdeki gençlik grupları, gençlik dönemi sorunları ve gençleri bekleyen tehlikeler hakkında kendi yaptığı çalışmalardan da alıntılar yaparak bilgi verdi. Doç. Dr. Yaman konuşmasına, "Kıyamet günü Yüce Allah sadece annelere değil babalara da 'Evlatlarınız nicedir' diye soracak?" diyerek başladı. Evlatların Allah'ın emanetleri olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yaman, "Anne-babalık dublörlük kabul etmez. Ama biz çocukları o kurstan bu kursa koşturuyoruz. Organizatör anne baba olduk. Halbuki evlat bir nimettir. Ama makine değildir. Ona şu olsun bu olsun diyemezsiniz. Rabbim yaratmış ve size emanet etmiş. Hikayesini de o yazmış. Anne babalık devredilemez bir görevdir" dedi. Yaman; “İnsanlık ve insanlar olarak büyük bir değişim ve dönüşümden geçiyoruz. Bu dönüşümden ister istemez çocuk, yaşlı, genç herkes etkileniyor ve bir şekilde hayat tarzımız, ilişkilerimiz değişiyor. Bu noktada en fazla kırılgan olanlar, değişimin en merkezinde bulunan gençlerdir. Dolayısıyla gençlerin değişime ayak uydurması konusunda fazladan bir hassasiyet göstermemizde fayda var. Bu hassasiyeti gösterme konusunda anne ve babaların biraz daha sorumluluk almaları, gençlerin yeteneklerini keşfetmeleri, ilgilerini değerlendirmeleri noktalarında cesaretlendirmeleri, onlara ortam hazırlamaları ve destek vermeleri çok önemlidir. Bir diğer çok önemli mesele ise yetişkinlerin gençlerle alakalı yapması gerekenlerdir. Onlara sağlıklı sosyal ortam oluşturmaları, ilişkilerini sağlıklı hale getirmeleri hem yakın çevreleri ile ilişkilerinde hem de gençlerin kendileri ile ilişkilerinde doğru ve sağlıklı bir zemine oturmaları konusunda biraz daha anlayışlı biraz daha sabırlı ve biraz daha destek verici bir şekilde gayret etmelerinde fayda var diye düşünüyorum. Ebeveynler olarak bizlere düşen en önemli görev, özellikle çocuklarımızın gençlik döneminde onlarla en yüksek seviyede iletişim kurarak süreci kontrollü bir şekilde yönetmeliyiz. Bundan dolayı bizim bu coğrafyanın kalbini, gönlünü, ruhunu farklı sebeplerden bir şekilde yitirmiş ve yitirme noktasına gelmiş gençlerine dair soframızda bir tabak; masamızda bir çatal, kaşık, bardak; gönlümüzde onlara duyacağımız bir muhabbet; yüzümüzde onlara verebileceğimiz bir tebessüm; cebimizde onlara ikram edeceğimiz bir paramız yoksa eğer, zaten savaşı kaybetmiş durumdayız." diyerek sözlerini tamamladı.

İkinci oturumda ise gençlere seslenen Sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, Gençliği daha doğru ve daha iyi nasıl anlayabiliriz sorusuna günümüz gençliğinden ve Hz. Peygamber dönemindeki gençlerden örnekler vererek açıkladı.

Konferans İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş'in Sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman'a hediye takdiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

AFAD ekipleri öğrencilere eğitim verdi

22 Şubat 2019 Cuma 19:40

AFAD ekipleri öğrencilere eğitim verdi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde AFAD ekiplerinin, afete hazır Türkiye kapsamında eğitimleri Çaycuma Barbaros Kutlutaş Orta okulunda verildi.

Öğrencilere okulda bilgilendirmede bulunan AFAD eğitmenlerinden Şube Müdürü vekili Murat Kanlı, A.K.T Ercan Yüzlü ve A.K.T İbrahim Kırnapçı deprem, yangın ve temel arama kurtarma, doğal afetler konusunda, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında öğrencileri bilgilendirme eğitiminde bulundular.
Barbaros Kutlutaş Orta Okulu Müdürü Harun Toksoy, AFAD ekiplerine teşekkür ederken eğitimlerin gerekli olduğunu ve eğitimlerin sıklıkla yapılması gerektiğinin önemin vurgulayarak "Böyle tatbikatlar ile ülkemizde yani Türkiye'de deprem gerçeği konusunda geleceğimiz olan çocuklarımızı bilinçlerini daima canlı tutmamız gerekir" dedi.

Yorumlar

O okul Avrupa Okulu tabelası aldı...

7 Şubat 2019 Perşembe 17:59

O okul Avrupa Okulu tabelası aldı...

Çomranlı İlkokulu´na, eTwinning Uluslararası Destek Servisi tarafından “eTwinning School (Avrupa Okulu) tabelası ve teşekkür belgesi" verildi.

Tabela ve teşekkür belgesi Kaymakam Serkan Keçeli tarafından Okul Müdürü Serkan Kadı´ya takdim edildi. Bu tabela ve teşekkür belgesi ilçede ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Okul Müdürü Hakan Kadı başkanlığında yürütülen proje kapsamında bu tabela ile Çomranlı İlkokulu Avrupa’da ki kaliteli okullar ağının bir parçası olarak tanınacak.
Ödüllendirilen okula yönelik birçok faydalar barındıran bu projede; okulların diğer okul yönetimleriyle iletişime geçmesini ve okulların görünürlüklerinin artmasını sağlayacak. Seçilen okullar, kendi ülkelerindeki ve yurtdışındaki diğer okullarla karşılaştırıldığında kendi okullarının durumunu görebilecek ve aynı zamanda diğer okulların da eTwinning projesi yapmasını teşvik edecek.
eTwinning okulu olarak seçilen okula plaket, bayrak, sertifika, web sitesi için dijital rozet, bültende yer alma gibi ödüllerin verildi. Bu girişimde eTwinning okulu olarak seçilen okullar, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uluslararası toplantılara davet edilmesi planlanıyor.

Yorumlar

Eğitime Destek Platformu Milli Eğitim ile görüşmelere başlad

2 Şubat 2019 Cumartesi 13:13

Eğitime Destek Platformu Milli Eğitim ile görüşmelere başlad

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinde Ensar Vakfı Çaycuma Şube Başkanı Adem İnam, Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş'ı makamında ziyaret etti.

Çaycuma İlçesi Ensar Vakfı Çaycuma Şube Başkanı ve aynı zamanda Eğitime Destek Platformu Çaycuma İlçe temsilcisi olarak da görevlendirilen Adem İnam İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret hakkında konuşan Ensar Vakfı Çaycuma Şube Başkanı Adem İnam şunları kaydetti:“Bildiğiniz gibi bir süredir Ensar Vakfı Çaycuma şube başkanlığı görevini yürütmekteyim. Geçtiğimiz hafta da sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kurulmuş olan ve eğitim , öğretim faaliyetlerinin daha sağlıklı yürütülmesi için , ihtiyaç duyulan koordinasyonun sağlanması amacını taşıyan “Eğitime Destek Platformunun” Çaycuma ilçe temsilcisi olarak görevlendirilmiş bulunmaktayım. Bundan sonra tüm Türkiye'de olduğu gibi Çaycuma ilçemizde de bizler belli periyotlarla bir araya gelerek eğitimin daha iyi olması için çalışmalar yürüteceğiz. Ben işte bu doğrultuda bugün İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Baş'ı ziyaret ederek, Eğitime Destek Platformu çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunduk" şeklinde konuştu.

Yorumlar

BEÜ çocuk üniversitesi başladı

30 Ocak 2019 Çarşamba 19:14

 BEÜ çocuk üniversitesi başladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Çocuk Üniversitesi 2019 Kış Dönemi Programı başladı.

Bu yıl 8. döneminde olan Çocuk Üniversitesi’nin Farabi Kampüsü Kış Dönemi Programının sabah modülleri: “Atomun Merkezine Seyahat”, “Bilgisayar Programlıyorum”, “Kimya Dedektifleri”, “Hepimizin Ortak Evi”, “Doğa, Moleküler Biyoloji ve Genetik”, “Sağlıklı Dişler Mutlu Gülüşler”; öğleden sonraki modülleri ise “Anadolu Hepimizin” ,“Arkeoloji”, “Film Atölyesi” “Kısa Film”, “Sinema”, “Matematik Ormanı”, “Sanat Atölyesi”, “Heykel”,“Sunucu Oluyorum” seçeneklerinden; Ereğli Doruk kampüsünde ise sabah programını, “Bilgisayar Programlıyorum”, “Çoklu Zekâ Atölyesi”,“Empati Kuruyorum”; öğleden sonra programını ise “Farkımın Farkındayım”, “Grafik Tasarım”, “Heykel Atölyem” modüllerinden oluşuyor.
Minik üniversiteliler sabah ve öğle sonrası modüllerinden birer tane seçebilmiş olup, 5 gün boyunca devam edecek olan programda, miniklere eğitim süresince Üniversitemizin çeşitli disiplinlerinde öğrenim gören öğrenciler tarafından eşlik edilecek.

Yorumlar