Uysal özel çocuklar için panel düzenledi

25 Nisan 2018 Çarşamba 19:09

 Uysal özel çocuklar için panel düzenledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesi tarafından ‘Özel Gereksinimli Bireylerde Beslenme Bozuklukları ve Çözüm Önerileri’ konulu panel düzenledi.

 

Kalabalık bir izleyici kitlesinin takip ettiği panelde konuşan Sakarya Üniversitesi’nden Doç.Dr. Bekir Fatih Meral, otizm konusunda erken tanının önemine değinirken, çocuklardaki beslenme alışkanlıklarının sağlıklı olmasına dikkat çekti.

Meral özel çocukların gelişiminde ve tedavisinde tıbbın çaresiz kaldığının altını çizerken, bu konuda özel rehabilitasyon merkezlerinin ve özel eğitimin bu boşluğu kısmen de olsa kapattığını vurguladı.

Özel çocukları olan ailelerin sorularını da yanıtlayan Meral “Otizmli çocuklar diğer çocukların yediği gibi sağlıklı ve dengeli beslenmeli. Bu konuda ailelere çok iş düşüyor. Otizmli çocukları, diğer çocuklardan ayırmamaya dikkat etmeliyiz. Özel çocukların gittiği okullarda sınıflara velilerde girebilmeli. Çünkü bizim özel eğitim okulları sanki laboratuar gibi. Özellikle bu eğitimi veren öğretmenlerde öğrencilerin evlerini ziyaret ederek çocukların davranış biçimlerini gözlemlemeli. Aileler de günümüzdeki işlenmiş gıdaları çocuklarının daha fazla tüketmemesine dikkat etmeli.” dedi.

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, özel çocukların ailelerine çağrıda bulunarak, “Bugün ilçemizin alt yapısında, güvenliğinde, ihtiyaç duyulan projelerini nasıl bitirdiysek, özel ailelerin istedikleri sosyal donatıları yapmaya hazırız. Bu konuda üniversitelerimiz, bilim adamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve özel çocukları olan ailelerimiz ve milli eğitim işbirliği içinde bize sunulan projeler üstünde gelin beraber çalışalım. Dün olduğu gibi bugünde yarında özel ailelere destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Yorumlar

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde TRSM’nin 1. Yılı kutlandı

25 Nisan 2018 Çarşamba 18:27

Elif Altıner Büşra Kalay

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde TRSM’nin 1. Yılı kutlandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Devlet Hastanesi’nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (trsm) 1. açılış yıl dönümü kutlandı.

Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi’nde TRSM’nin 1. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle saat 13.30’da merkezden faydalanan danışmanlara yönelik kutlama etkinliği yapıldı.
Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Vildan Türkeli burada yaptığı açılış konuşmasında merkezin herkese hayırlı olmasını diledi. Psikiyatri Uzmanı Dr. Hatice Ayça Kaloğlu ise merkeze kayıtlı 140 danışan bulunduğunu belirterek, kendilerine ilaç tedavisinin yanı sıra çeşitli terapilerle tedavi uyguladıklarını anlattı. Dr. Kalaoğlu konuşmasında “Biz Devlet Hastanesi bünyesinde TSRM’de 1 senedir hizmet veriyoruz. Bugün ki etkinliğimizde TSRM’nin kuruluşunun 1. Yıldönümünü kutlamaya amaçlı danışanlarımızla beraber. Şu anda 140 tane kayıtlı danışanlarımız var, hastalarımızın ilaç tedavilerini aynı zamanda uğraşı terapileriyle ve aile ve grup tedavilerine de yükleniyoruz, hastalarımızla bu şekilde daha yakından hizmet veriyoruz” dedi.
Törende 1. yıla özel pasta kesilirken, Lal Sanat ve Kültür Merkezi’nden gelen müzisyenler söyledikleri türkü ve şarkılarla hastane personelleri ve danışanlarını eğlendirdi.
Etkinlik eğlencenin ardından sona erdi.

Yorumlar

YDO personelleri Antalya’da buluştu

25 Nisan 2018 Çarşamba 17:56

YDO personelleri Antalya’da buluştu

Yeni İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejilerinin hazırlanması kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde Antalya’da Yatırım Destek Ofisleri Eğitim ve Tecrübe Paylaşım toplantısı yapıldı.

Kalkınma Bakanlığından Uzman Ahmet Tamer ve Ankara Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Oflaz sunum yaparken toplantıya Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreter Vekili Elif Acar ve çeşitli illerden YDO Uzmanları katıldı.
2 gün sürecek olan toplantının ilk gününde yeni stratejinin özellikleri başlığı altında stratejilerin odaklanacağı hedef sektör bilgileri, yatırım destek ve tanıtım bilgileri, eylem planları ile yatırım destek ofisleri çalışma grupları konuları ele alındı.

Yorumlar

Turpçu, ‘Ölçekli Dünyalar 5. Model Yarışması'na katıldı

25 Nisan 2018 Çarşamba 17:54

Turpçu, ‘Ölçekli Dünyalar 5. Model Yarışması'na katıldı

İstanbul Modelcilik Kulübünün ‘Ölçekli Dünyalar 5. Model Yarışmasının ilki düzenlendi. ‘El Yapımı Maket’ kategorisinde yarışan Bülent Turpçu Zonguldak'a derece alarak döndü.

21-22 Nisan tarihlerinde İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde yapılan yarışmaya her yıl Dünya'nın her yerinden modelciler katılıyor.
Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinden yarışmaya katılan 42 yaşındaki Bülent Turpçu, "El Yapımı Maket’ kategorisinde ikincilik ve üçüncülük ödülüne layık görüldü. Asıl mesleği Ziraat Mühendisliği olan ve Zonguldak ilinden yarışmaya katılan ‘El Yapımı Model’ kategorisinde ikincilik ve üçüncülüğü hak kazanan Bülent Turpçu; "4 yıldır maket yapım işi ile uğraşıyorum. Yarışmaya katılım oldukça yüksekti. 400’ün üzerinde maket vardı. Yarışma çeşitli kategorilerde gerçekleştirildi. Ben ‘El Yapımı Maket’ kategorisinde ikincilik ve üçüncülük ödülü aldım. Bundan sonra her yıl bu yarışmaya katılmaya düşünüyorum. Madalya ve ödüllerimi alarak memleketime döndüm' dedi.

Yorumlar

Devlet Hastanesi’nden kan bağışı kampanyası

25 Nisan 2018 Çarşamba 17:11

Devlet Hastanesi’nden kan bağışı kampanyası

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Devlet Hastanesi kan bağışı kampanyası düzenledi.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi yönetimi tarafından yaz aylarında yaşanan kan sıkıntısı nedeniyle hastane binasında kan bağışı kampanyası düzenlendi. Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Müdürü İbrahim Duvarcı tarafından organize edilen kan bağışı kampanyasında 70 ünite kan toplandı.
Hastane yönetimi yaz aylarında kan sıkıntısına çözüm olarak düzenledikleri kan bağışı kampanyasına destek veren hastane çalışanlarına, hasta ve hasta yakınlarına teşekkür etti.

Yorumlar