“Türkiye reformlarla dünyada ilk 10 ekonomi arasına girdi”

29 Temmuz 2019 Pazartesi 17:23

Ereğli Haber

“Türkiye reformlarla dünyada ilk 10 ekonomi arasına girdi”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş 13. Sanayi, Yatırım ve KOBİ’lerin Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin son yıllarda yaptığı reformlarla dünyada ilk 10 ekonomi arasına girdiğini söyledi.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş moderatör olarak katıldığı 13. Sanayi, Yatırım ve KOBİ’lerin Teşviki Komitesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri anlattı. Bu gün saat 11.30’da başlayan toplantıda konuşan Başkan Keleş, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı reformlarla ekonomide dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girdiğini vurguladı. Keleş konuşmasında şunları söyledi; “Burada sanayi, yatırım fırsatları ve yatırım ortamı konusundaki görüşlerimi ve Türkiye’nin deneyimlerini paylaşmak istiyorum. EİT bölgesi olarak zengin doğal kaynaklarımız ve oldukça genç bir insan gücümüz var. İş yapma ortamı, başta sanayi olmak üzere tüm yatırımlar açısından belirleyici. İş yapma ortamının cazip olması girişimciliğinde gelişerek yerleşmesine katkı sağlıyor. Klasik anlamda kitlesel üretimin batıdan doğuya doğru kaydığı bir dönemde kuşkusuz ülkelerimizin daha fazla doğrudan uluslararası yatırım çekebilmesi gerekir. Türkiye’de de yatırım ortamının iyileştirilmesi ve KOBİ’lere iş yapma kolaylığının sağlanması öncelikli gündemlerimizden. Böylelikle Türkiye’de yatırımcının ve KOBİ’lerin önünü açmayı hedefliyoruz. Bu konularda ki çalışmaların detayına girmeden önce bir miktar Türkiye’de ki KOBİ’ler hakkında bilgi vermek isterim; Mevcut durumda Türkiye’de tüm ekonominin yüzde 98,8’ini temsil eden 3,5 milyon KOBİ’miz bulunmakta. KOBİ’ler ülkemiz gayri safi milli hasılasının yüzde 62’sini, ihracatın yüzde 55’ini ve iş gücünün yüzde 73’ünü oluşturuyor. Tüm bu göstergeler sonucunda KOBİ’lere ülkemiz ekonomisinin bel kemiği olarak nitelendiriyoruz. İşte bu yüzden onları destekliyor ve politikalarımızı KOBİ’ler odağında geliştiriyoruz. Bu politikalarımızın meyvesini geçen sene aldık. 2017 yılında hükumetimizle birlikte Türkiye’de iş yapma kolaylığı alanında kapsamlı bir reform çalışmasını başlattık. Bu çalışmamızda hem yerli ve yabancı yatırımcıları hem de KOBİ’lerimizi he3defledik. Çalışmalarımızda ise Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığının bir ölçüm aracı olarak kullandık. Raporu bilmeyenler için kısa bir açıklama yapma gereği hissediyorum; Bu rapor tüm dünyada 190 ekonomiyi iş yapma kolaylığına göre sıralayan, mevzuatın KOBİ’lerin iş yapmalarına etkilerini ölçen tarafsız ve dünya bankası tarafından hazırlanan bir rapor. Geçtiğimiz sene bu çalışmalar kapsamında birçok bakanlığımızla birlikte iş birliği içerisinde çalıştık. Ve çalışmalarımız sonucunda 102 maddeyi kapsayan 2 büyük kanun meclisten geçirilerek yürürlüğe koyduk. Bu reform paketi ile şirket kuruluşundan tasfiyeye kadar birçok önemli uygulamaları hayata geçirdik. Tüm bu çabaların neticesinde bahsettiğim raporda 17 sıra birden atladık ve dünyada en çok reform yapan ilk 10 ekonomi arasına girdik. Biz ülkemiz ekonomisi yatırımcılar ve KOBİ’ler için daha iyi hale getirmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz.”
Başkan Keleş, TOBB Plaza (İstanbul) İbrahim Çağlar Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda sanayi, yatırım fırsatları ve yatırım ortamı konusunda ki görüşlerini Ülkemizin bu konuda ki önemi, iş yeri ortamının cazip olması, KOBİ’lerin Ülkemizde ki konumu ve katkısı konularında katılımcılara söz verdi.
Yaklaşık 2 saat süren toplantının sonunda, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, toplantının oldukça verimli geçtiğini ve ülkemiz de KOBİ’lerin teşvikleri ile ilgili birbirinden önemli fikir ve görüşlerin ortaya çıktığını paylaştı.

Yorumlar

Ziraat Odasından “Fındığı Erken Toplamayın “Uyarısı

29 Temmuz 2019 Pazartesi 13:13

  Ziraat Odasından “Fındığı Erken Toplamayın “Uyarısı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık taban fiyatının memnuniyet verici olduğunu belirtirken fındık üreticilerine mahsullerini erken toplamamaları uyarısında bulundu.

Kdz. Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat fındıkta verimin daha iyi olması için üreticileri mahsullerini erken toplamamaları konusunda uyardı. Pulat yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “26.07.2019 Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti genel merkezinde gerçekleştirdiği toplantıda fındık üreticimizin merakla beklediği fiyatlar açıklanmıştır. Buna göre Giresun fındığı için taban fiyat kg’da 17 lira, Levant fındık kg’da 16,5 lira olarak belirlenmiştir. Toprak Mahsulleri Ofislerinin Kurban Bayramı sonrasında alım işlemlerine başlayacağı ifade edilmektedir. İlçemizde yapılan çalışmalar neticesinde hasat tarihleri; sahil kesiminde 5 Ağustos, orta kesimde 10 Ağustos, yüksek kesimde 15 Ağustos olarak belirlenmiştir.
Ancak fındık üreticilerimizin 2019 yılı ürünlerini değerinde satabilmeleri ve emeklerinin karşılığını alabilmeleri için hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda randıman ve kalite kaybı yaşanacağından, zamanından önce fındık hasadının yapılmaması önemlidir. Toprak Mahsulleri Ofislerine fındık teslim etmek isteyen üreticilerimizin hasattan sonra fındıklarını çok iyi kurutmaları temizlemeleri ve haral çuvallara koyarak muhafaza etmeleri teslim ederken zor durumda kalmamaları için çok önem arz etmektedir. Fındık üreticilerimize bu taban fiyatların hayırlı olmasını bol bereketli kazançlı bir sezon geçirmelerini dileriz.”

Yorumlar

45 yılda tamamlanamayan yolu AK Parti yaptı

29 Temmuz 2019 Pazartesi 12:06

45 yılda tamamlanamayan yolu AK Parti yaptı

Zonguldak’ta 1974 yılında yapımı programa alınmasına rağmen bir türlü bitirilemeyen 36 kilometrelik duble yolun yapımı tamamlanarak hizmete açıldı.

Zonguldak-Ereğli karayolunun yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. 1974 yılında programa alınan yol bu süreçte görev yapan hükumetler tarafından bir türlü bitirilemedi. 2001 yılında ihalesi yapılan fakat yüklenici firmaya verilen 15 yıllık süre nedeniyle ağır aksak ilerleyen yolun yapımı 2017 yılında yolun yeniden ihaleye çıkması sonrasında 2 yılda tamamlandı. Tüneller, viyadükler ve köprülerin yer aldığı yol zorlu arazi koşullarına rağmen, AK Parti hükumeti döneminde 2 yılda bitirildi.
AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır Düzce-Ereğli yolundan sonra Ereğli-Zonguldak karayolunun yapımının tamamlanarak halkın hizmetine açılmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Çakır gazetecilere yaptığı açıklamada “1974 yılında başlayan Ereğli-Zonguldak yol çalışmaları 2002 AK Parti iktidarında öncesinde 15 yıllığına ihale edilmişti. Yaşanan gecikmelerin en büyük sebebi 15 yıllık sürenin eski ihale şartnamesine göre verilmiş olması. Bu sürenin tamamlanmasından sonra hızlı bir şekilde hükumetimizin ihaleye çıkarmasıyla yaklaşık 2-2,5 yıl gibi bir süre zarfında zorlu bir coğrafya olmasına rağmen yolu bugün tamamlamış oluyoruz. 36 kilometre olan Ereğli-Zonguldak yolu vatandaşımızın hizmetine sunuldu. Vatandaşımızın bizden önemli derecede beklediği bir yoldu. Bu hizmeti de vatandaşımızın hizmetine sunmuş olduk. Ereğli-Düzce yolu o günün şartlarında 612 trilyon liraya mal olan bir yoldu. 9 tünelli Avrupa standartlarında kaliteli bir yol oldu. AK Parti iktidarında hemen ihale edilip başlanılan ve kısa bir süre zarfında bitirilen bir yoldu. Ama dediğimiz gibi Ereğli-Zonguldak yolu bizden önce ihale edildiğinden dolayı gecikmeler yaşandı. Burayı da hemen uygun bir süre zarfında ihale edip tamamladık. Birde Ereğli-Devrek yolumuz var. Ereğli-Çaylıoğlu yolu arasında yol çalışmaları devam ediyor. Ekim- Kasım ayı gibi inşallah oranında asfaltlanarak Ereğli-Çaylıoğlu arasının vatandaşımızın hizmetine sunulması planlanıyor. Bir yandan da çevre yolu zemin etüt çalışması başlatıldı. Önümüzde ki süreçte bakanlığımızın uygun gördüğü bir zamanda ihaleye çıkarılacak ve böylelikle de bölgemizin tam anlamıyla bütün yolları bitirilip vatandaşımızın hizmetine sunulacak” dedi.
Hizmete açılan Ereğli-Zonguldak yolu daha önce yaklaşık 1 saatte kat edilirken, yolun yapımının tamamlanması ile birlikte bu süre 30 dakikaya düştü.

Yorumlar

Eren Enerji Müdürü son yolculuğuna uğurlandı

29 Temmuz 2019 Pazartesi 10:18

Eren Enerji Müdürü son yolculuğuna uğurlandı

Eren Enerji Liman Müdürü Özkan Ege, son yolculuğuna uğurlandı.

Geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Eren Enerji Liman Müdürü Özkan Ege, bugün Ankara Kocatepe Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Eşi ve oğlunun taziyeleri kabul ettiği cenaze törenine Eren Holding yönetim kurulu başkanı Ahmet Eren ve şirketin üst düzey yöneticileri de katıldı.Yaklaşık iki yüz çalışma arkadaşı da son yolculuğunda Haydar Özkan Ege’yi yalnız bırakmadı.

Yorumlar

Demir Devrek’i salladı

29 Temmuz 2019 Pazartesi 09:56

Demir Devrek’i salladı

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde “30. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali” etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserde Ünlü Sanatçı Betül Demir sevenleri ile buluştu.


Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bu yıl 30. düzenlenen “Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali kapsamında hayata geçirilen etkinlikler çerçevesinde Devrek Belediyesinin katkıları ile sahne alan Ünlü Sanatçı Betül Demir dev sahnede binlerce kişiye unutulmaz saatler yaşattı. Düzenlenen festivalde konuşan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt,” Dönemin belediye Başkanı Sadık Hamarat ile başlayan ve 30 yıldır kesintisiz devam eden festivalimizin son gecesinde sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. İnşallah gelecek yıllarda da festivallerimizin devamı gelecektir. Son gecemizi ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyduğum Betül Demir ile sonlandıralım istedik sağ olun var olun değerli hemşehrilerim verdiğiniz desteklerden dolayı” diye konuştu. Sadece bastonu değil simidi de meşhur olan Devrek'te,"5 simit yediğini ve bu simitlerin dünyada tanıtılması için gönüllü olduğunu söyleyen Betül Demir, Devrek’te kilo aldım" dedi. 
Başkan'dan Demir'e jest 
Koyu Fenerbahçe taraftarı olan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Betül Demir’in Galatasaray’a gönül verdiğini bildiğim için onun bastonunu özelikle aslan başından hazırlattım” dedi. Betül Demir ve Çetin Bozkurt sahnede birlikte “Dostum Dostum” türküsünü söyledi. 

Yorumlar