"Teknikerin maaşının yüzde 60'ını KOSGEB karşılayacak"

10 Ocak 2020 Cuma 19:29

Ereğli Haber

"Teknikerin maaşının yüzde 60'ını KOSGEB karşılayacak"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yeni kurulan Kdz. Ereğli Teknikerler Derneği Başkanı Barış Alkan ve yönetim kurulu üyeleri Ereğli Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Kdz Ereğli Teknikerler Derneği Başkan’ı Barış Alkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Yeşil, Sevinç Kaykısız ve Çağlar Yalpur ile birlikte Ereğli Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek hem Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı, hem de derneğin amaçlarını anlattı.
Amaçlarının öncelikli olarak teknikerleri bir çatı altında toplamak olduğunu anlatan Alkan, yeni kurulmuş bir dernek olmalarına rağmen kısa süre içerisinde meslektaşları açısından güzel işler yapmaya başladıklarını dile getirdi. Alkan konuşmasında şu sözlere yer verdi; “10 Ocak Gazeteciler Günü’nüzü kutlarız. İnşallah bundan sonra güzel haberlerle bizleri bilgilendirmenizi temenni ederiz. Derneğimiz resmi olarak Ağustos 2019 itibari ile kuruldu. Derneğimizde iş okulu mezunu teknikerler yapı öğretmen mezunları üye olabiliyor ve üyelerimiz mevcut. Derneğimizin kuruluş amaçlarından birincisi arkadaşlarımızı bir çatı altında toplayıp bir aile oluşturabilmek. Sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı dile getirebilmek, bunlara çözüm üretebilmek. İkincisi ise bizim meslek gurubumuzun herhangi bir oluşumu yada derneği bizden önce yoktu. Biz bu açığı kapatmak istiyoruz. İş arayan arkadaşlarımızla işverenlerde hızlı ve iyi bir şekilde buluşturup, köprü vazifesi kurmak istiyoruz. Bu yolda da çeşitli ziyaretlerimiz oldu. İlk olarak bizimle ilgili KOSGEB destekleri var. Bununla ilgili KOSGEB’le görüşmelerimizi yaptık. Bu konu da iş alımlarında bir işveren belirli standartları sağladığında bir tekniker için %60 maaş desteği alabiliyor. Bu konuyu dillendirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Ticaret Odası, MÜSİAD, Müteahhitler Derneği gibi ziyaretlerimiz oldu. Burada sorunlarımızı, yapmak istediklerimizi, amaçlarımızı anlatıyoruz. Bu ziyaretlerde ayrıca asıl amacımızın arkadaşlarımızla meslektaşlarımızla işverenleri hızlı ve iyi bir şekilde buluşturmak istediğimizi anlattık. Onlarda olumlu karşıladı, her türlü desteği vereceklerini söylediler, yanımızda olduklarını ilettiler. Bunlar bizi mutlu etti tabi. İnşallah çıktığımız yolda hedeflere sizler sayesinde güzel ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz” dedi.

Yorumlar

Başkan Keleş 2019'u değerlendirdi...

9 Ocak 2020 Perşembe 20:26

Ereğli Haber

Başkan Keleş 2019'u değerlendirdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş 2019 yılında yaptıkları çalışmalar ve 2020 hedefleri ile ilgili olarak gazetecilere bilgiler verdi.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Ereğli TSO binasında basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına toplantıyı takip eden basın mensuplarının 10 Ocak Çlışan Gazeteciler günlerini kutlayarak başlayan Keleş “Yapmış olduğunuz bu kutsi görevde önünüze engel çıkmamasını ve başarılı sonuçlara imza atmanızı temenni ediyorum. Yapmış olduğunuz çok önemli ve çok ciddi sorumluluk taşıyan mesleğiniz ve göreviniz var. Hem şehrimizin hem ülkemizin daha ileriye gidebilmesi için siz değerli basın mensubu arkadaşlarımıza ciddi anlamda ihtiyacımız var” dedi.
Keleş toplantıda ayrıca Barış Pınarı Harekatı sırasında bombalı aracın infilak etmesi sonucu şehit olan 4 askerimize Allah’tan rahmet aileleri ve Türk Milleti’ne başsağlığı diledi.

Keleş “Örneği görülmemiş birliktelik yaşıyoruz”
Göreve gelmeden önce şehri ortak akılla yöneteceklerine dair söylemlerde bulunduklarını ve görev süreleri boyunca bu hedef doğrultusunda hareket ettiklerini dile getiren Keleş, gelinen noktada Ereğli ilçesinde tüm yerel yöneticilerin şehrin menfaatleri doğrultusunda birlikte hareket etmeye başladığını söyledi. Keleş “Seçim süreçleri vardı, belediye başkanımız değişti. Şehrimize yeni kaymakamımız geldi ve siyasi partilerde il ilçe başkanları da değişti. Birlikte iş yapma zamanına doğru gelmiş bulunuyoruz ve gerçekten bugün yakalamış olduğumuz iş birliği bu güne kadar örneği görülmemiş bir birliktelik. Uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Sorunların çözümü için çalışıyoruz”
Kdz. Ereğli TSO olarak 2 bin 650 üyeye hizmet verdiklerini ve akredite bir oda olduklarının altını çizen Keleş, sosyal medya hesaplarını da aktif kullanarak üyelere her an ulaşıp bilgilendirmelerde bulunduklarını ifade etti. Kdz. Ereğli TSO Başkanı olarak TOBB bünyesinde hem dış ilişkiler hemde Ekonomik İş Birliği Teşkilatı’nda aldığı görevler ile yurt içi ve yurt dışında görevler aldığını ve ticaretin gelişmesine katkı sağladıklarını belirten Keleş, ilçede yapılmasını hedefledikleri projeleride anlattı.
Kdz. Ereğli Eğitim Kampüsü’nün avam projesinin bitmek üzere olduğunu ve önümüzdeki altı ay içerisinde temellerinin atılacağını anlatan Keleş, bu çalışmanın bu noktaya gelmesinde Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu başta olmak üzere bir çok kişinin katkısı olduğunu ifade etti. Başkan Keleş konuşmasında “Sayın Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu bugüne kadar şehre dışardan gelmiş ama bu şehiri herkesten fazla benimsemiş ve bu şehir için çalışan bir yapıya büründü. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Diğer bir konu tersanelerle ilgili. Biz gerek TOBB nezdinde, gerek bakanlıklar nezdinde tersanecilerimize yapmış olduğumuz toplantımızda ortaya çıkan sorunlar tapularını alamadıkları yönündeydi. Orada biliyorsunuz 4 tane tersanemiz var. Bunlardan 2’si tapusunu alabilecek durumda devlete karşı vermiş olduğu taaddütlerini yerine getirmiş tapu alabilecek duruma geldiler. Artık tapu kesebilecek durumda. Çarşı merkezinde ki esnafımızı yakından ilgilendiren postane inşaatı yarım kalmıştı. Bu inşaatın tamamlanması için sürekli olarak AK Parti ilçe başkanı ile görüştük, takipçisi olduk. Bu konu şuanda bitmek üzere. PTT çok güzel bir yere kavuştu. Bu tarafa gelindiği zaman diğer taraflar boşalmıyor, diğer taraflarda hizmet vermeye devam edecek. Şehirde tekrar çarşı içine hareketlilik yeniden başlamış olacak. Yerel seçim döneminde basında yine bizimde işin içerisinde buraya gelmesini uğraş verdiğimiz ağır ceza mahkemelerin buraya gelmesi ile ilgili aktif rol olduğumuzu zaten sayın kaymakamımız, başsavcımızla, Cumhurbaşkanımız başdanışmanı yapmış olduğumuz bir ziyaretimizde vardı. Bu konuyla alakalı kendilerine de buradan şükranlarımızı sunuyoruz. Bir eksikliği gidermiş olduk. Diğer bir konu daha önce bunu Temmuz- Ağustos ayında söylemiştik; Gümrükle ilgili bir yetkiler almıştık. Bunla da yetinmiyoruz; yetkilerin devamı için burada ki hacmi arttırabilmek için farklı konularda yetki almak için de girişimlerde bulunduk bakanlık izni için. Yakın zamanda almış olacağız. TOBB’un Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğu bir protokol var. Endüstri Meslek Liseleri proje okulu haline getiriyorlar. Biz Ereğli Endüstri Meslek Lisesi’nin proje kapsamında alınması için TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk ve bunu neticesinde Karadeniz Ereğli Endüstri Meslek Lisesi artık proje okuludur. Bu okulun yönetiminde ticaret ve sanayi odası olacak. Bunun gelişmesi için sanayiye ve oradan mezun olacak çocukların iş imkânı oluşması konularında birlikte çalışacağız” dedi.
Yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonlarına üyelerden gelen talepler doğrultusunda devam ettiklerini ifade eden Keleş, oda kayıt ve faaliyet belgelerini de ücretsiz olarak vermeye başladıklarını söyledi.

“Sorunları birlikte çözüyoruz”
Adres değişikliği işlemlerinde geçen yıl bin TL alınırken bu ücretinde bu yıl 250 TL’ye düşürüldüğünü belirten Keleş, oda üyelerinin işlerini kolaylaştırıcı işler yapmaya devam etiklerini ifade etti.
2019 yılının sıkıntılı geçtiğini otomotiv ve inşaat sektöründe faiz indirimleri ile bir nebze olsun rahatlama yaşandığını dile getiren Keleş, 2019 yılın da gelen müfettişlerin incelemeleri sırasında bazı inşaat firmalarının sıkıntıya düştüğünü, bu sıkıntıları da belediye ve diğer kurumlarla girişimlerde bulunarak çözüm noktasına getirdiklerini vurguladı.

“Erdemir’e daha fazla iş yapabiliriz”
Başkan Keleş toplantının sonunda Erdemir ile ilgili olarak ise şu değerlendirmelerde bulundu; “Oda üyelerimizin Erdemir’le iş yapma olanaklarını arttırmak istiyoruz. Bunun için yine olumlu giden ve sonuca varacağımız girişimlerimiz var. Öyle tahmin ediyorum ki bunlarla ilgili yakın zamanda da güzel haberleri sizlerle paylaşmış olacağız. Çünkü Ereğli’de artık dünya ölçeğinde olan Türkiye ölçeği olan birçok firmamız var ve bu firmalarımızın da yanı başımızda ki Türkiye’nin göz bebeği olan kuruluşa iş yapabileceğini düşünüyoruz. Bir taraftan da Erdemir bu özelliği varken de kendilerine de yapmış olduğumuz burada ki Ereğli geleceğini arıyorum platformu toplantısında da bahsetmiş olduğum bir konu vardı yaklaşık bir 83 kişilik Erdemir’in engelli istihdamı sağlaması gerekiyor. Öyle tahmin ediyorum ki Erdemir’de bu çağrımıza karşı duyarsız kalmayacaktır.”
Başkan Keleş TSO bünyesindeki sektör grupları ile toplantılar düzenleyerek görüş, öneri ve sorunları dinlediklerini ve şu ana kadar bu noktada iki toplantı yaptıklarını ve devamının geleceğini söyledi.

Yorumlar

Sayısal takograf uygulaması zorunluluğu süresi uzatıldı...

6 Ocak 2020 Pazartesi 17:32

Sayısal takograf uygulaması zorunluluğu süresi uzatıldı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş U-ETDS sistemine veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesine ilişkin uygulama süresinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelendiğini açıkladı.

 Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, üyelerine sayısal takograf uygulaması ile ilgili olarak bilgiler verdi. Keleş yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere adlarına C2, C3, Kİ, K3, Ll, L2, Mİ, M2, Nl, N2, Pl, P2, Rl, R2, Tl ve/veya T2 yetki belgesi düzenlenen firmaların KTY hükümleri gereğince U-ETDS sistemine veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesine ilişkin uygulama 01.01.2020 tarihinde başlatılmıştır. Ancak bahse konu firmaların U-ETDS sistemine uyum sağlamak ve faaliyette bulundukları taşıtlara ilişkin sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi için gerekli hazırlıkları ve altyapılarını henüz tamamlayamaması üzerine, mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve söz konusu altyapının tamamlanabilmesi amacıyla KTY çerçevesinde uyarma müeyyidesinin uygulanması 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenmiştir.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş , sayısal takograf ,

Yorumlar

Atalay yerin -560 metre altına indi...

1 Ocak 2020 Çarşamba 16:01

Atalay yerin -560 metre altına indi...

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında yerin-560 metre altına inerek işçilerle buluşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 yılının son saatlerini madencilerle geçirdi. Atalay, maden işçisinin önemine dikkat çekerek, "Benim için maden işçisinin daha çok önemi var. Çünkü çalışma koşulları çok zor. Evden helalleşip çıkıyor" dedi.

 Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2020'ye saatler kala TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde maden ocağına indi. Yerin -560 metre altında maden işçileriyle bir araya gelen Atalay, burada işçilerle sohbet edip yemek yedi. Atalay'a, TTK Genel Müdür Yardımcıları İsmail Güner, Ercan Gebeş, AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri, TTK Kozlu Müessese Müdürü ve müessese yöneticileri eşlik etti. Burada işçilerle madencilik kültürü ve çalışma koşullarının, iş sağlığı ve güvenliğinin önemi konusunda sohbet eden Ergün Atalay, ardından yer üstüne çıktı. 
Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, "Zonguldak'ı konuşurken kömürü konuşurken konuşanları ellerinden tutup arkadaş gel bir aşağıya gidelim, insanlar hangi şartlarda çalışıyorlar. Nasıl oluyor. 300 apartman boyunda büyük bir derinlik. Oradan da 3 kilometre gittik. Aşağıya yukarı denizin altına 500 metre girdik. Burada aşağıda (ocakta) takriben 50 yıllık en az kömür var. Yalnız burada. Bu bölgede. Bu kömüre bu ülkenin ihtiyacı var. Bizim altınımız yok. Doğalgazımız yok. Onun için bu kömürü sağlıklı nasıl çıkartırız burada ömrünü veren mühendislerimiz, teknikerlerimiz var. Bu bölgede de 5 binin üzerinde kömür için can veren kardeşlerimiz var. Biz de onların temsilcileriyiz. Ben gücüm yettiği kadar bu bölgeyi sıkıntısını, ülke gündemine taşımaya gayret sarf ediyorum. Bu akşam da onlardan bir tanesiydi. Bu akşam özellikle burada olmak istedim. Özellikle vekilimiz, müdürler, genel başkan vekillerimiz buradaydı. Onların da bu gecelerini sıkıntıya soktuk. Evvela Türk İş Türkiye'den yana, sonrasında temsil ettiği kişilerden yana olmaya devam edecek. Maden işçisi benim işçisinin daha çok önemi var. Çünkü çalışma koşulları çok zor. Çünkü evden helalleşip çıkıyor. Bu ülkede her iş kolu zor. Bu gün biz burada rahat oturalım diye güvenlik görevlilerimiz şehit oluyor. Ama üç dört işçi iş kazalarında iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. Patron, siyasetçi, sendikacı olacak. Ama herkes adaletli olmak, paylaşmak mecburiyetinde. Onun için birbirimize ihtiyacımız var. Bu bölgenin madene, madene Zonguldak'ın, ülkenin de Zonguldak'a ihtiyacı var. Yeni yılınızı kutluyorum. İnşallah 2020 ülkemiz için, çalışanlar için güzel bir yıl olur. Sıkıntılarımız var. İnşallah zamanı geldiği zaman anlatırız" şeklinde konuştu. 
Maden ocaklarına işçi alımıyla ilgili soruları da yanıtlayan Atalay, "Siyasilerimiz elinden gelen gayreti gösteriyor. 2008 yılında ben bu ocaktaydım. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan idi. 1500 + 1500 işçi alımında hep beraber vardık. Ben de bu işin ucundan tuttum. En son alınan arkadaşlarımızın yine bir ucundan tuttuk. Burada arkadaşlarımız normal kapasitenin altında çalışıyorlar. Zannediyorum 4'te 1. Bunu vekillerimiz biliyor, bakanımıza anlatıyor. Ama şu anda bir şey dersek topluma böyle bir şey varmış gibi bir beklentiye sokarız. Şu anda öyle bir şey yok. Ama ben, sayın vekillerim gündeme getirmeye devam edelim. Ben başkan olduğum müddetçe, madeni, işçiyi ülke gündemine taşımaya devam edeceğim. Benim için o" şeklinde konuştu. 
Atalay'a günün anısına çeşitli hediyeler ve Zonguldak Kömürspor atkısı takdim edildi. Atalay, "Zonguldak Kömürspor'un kıymetini bilin" dedi. Genel Başkan Ergün Atalay ardından Sakarya'ya hareket etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay , TTK

Yorumlar

Opel Aysa Otomotiv yeni yıla çalışanlarıyla mutlu girdi...

31 Aralık 2019 Salı 18:11

Ereğli Haber

Opel Aysa Otomotiv yeni yıla çalışanlarıyla mutlu girdi...

Opel Aysa Otomotiv Batı Karadeniz Bölge Bayii yeni yıla girmenin mutluluğunu çalışanları ile birlikte pasta keserek paylaştı.

 

 Opel Aysa Otomotiv Batı Karadeniz Bölge Bayii yeni yıl geleneğini bu yılda sürdürdü. Her yılbaşı günü çalışanları ile bir araya gelerek pasta kesen Opel Aysa Otomotiv’de tüm şirket yöneticileri ve çalışanları bir araya geldi. Opel Aysa Otomotiv Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Aydın yeni yıl pastasını çalışma arkadaşları ile birlikte üfleyip kesti. Çalışanların yeni yılını kutlayan Aydın, 2020 yılının başta ülkemiz olmak üzere bölgemize, Opel Aysa Otomotiv müşterilerine ve tüm çalışanlara sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.
Opel Aysa Otomotiv Genel Koordinatörü Fikret Meral’de 2019’un kendileri açsından çok başarılı bir yıl olduğunu belirterek aynı başarıyı 2020 yılında tüm çalışma arkadaşları ile birlikte daha da artırarak yakalayacaklarına inandığını söyledi. Meral, tüm çalışma arkadaşları ve ailelerinin yeni yılını kutlayarak sağlık ve mutluluklar diledi.

Etiketler:

Zonguldak , Ereğli , Bartın , Kastamonu , Karabük , Opel , Aysa , araç , alım , satım , bakım

Yorumlar