‘Tarihi çarşılarımız gün yüzüne çıkıyor’ projesi imzalandı

15 Eylül 2018 Cumartesi 17:49

‘Tarihi çarşılarımız gün yüzüne çıkıyor’ projesi imzalandı

Safranbolu Belediyesi tarafından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sunulan proje faaliyete geçiyor.

2018 yılı ‘Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ kapsamında BAKKA’ya sunulan ve desteklen ‘Tarihi Çarsılarımız Gün Yüzüne Çıkıyor’ isimli projenin sözleşmesi Zonguldak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansında Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar tarafından imzalandı. İmzaların atılmasının ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmez, UNESCO miras kenti olan Safranbolu’nun korumacılıktaki başarısı ile adından sıkça söz ettirdiğini belirterek, “Bizlerde bu önemli mirası koruma ve gelecek nesillere aldığımız gibi ulaştırmak adına çeşitli projeler gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmalara en yakın örneğin Akçasu projesi. Akçasu Mahallemizde gerçekleştirdiğimiz proje ile burayı yeniden köprüleri, yürüyüş parkuru ve dinlenme alanları ile bir cazibe merkezi haline getirdik. Yine BAKKA tararından desteklenecek olan önemli bir proje ile ilçemizin en çok ziyaretçi alan Tarihi Çarşı bölümünde bir çalışma yapacağız. Bu kapsamda, Tarihi Çarşıda bulunan Saraçlar Sokak, Kunduracılar Sokak ve Semerciler Sokakta, sokak sağlıklaştırması kapsamında 67 adet dükkanın ön cephe restorasyonunu başlatacağız. İnşallah projeyi kısa sürede tamamlayıp, halkımızın ve kentimizi ziyaret edenlerin hizmetine sunacağız. Hayırlı olsun” dedi.

Yorumlar

Mesleki Eğitim Merkezi’nde çeyiz çıkarma töreni yapıldı

15 Eylül 2018 Cumartesi 17:43

Mesleki Eğitim Merkezi’nde çeyiz çıkarma töreni yapıldı

Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi Robotik Kodlama temalı TÜBİTAK 4007 projesi “Hayallerimi Sınırlama” Robotik Kodlama Malzemeleri hibe töreni yapıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doc. Dr. Oğuz Koçar, “Gelecek Makine, Elektronik ve Bilişim disiplinlerini içeren Robotik Teknolojiden geçiyor. Çocuklarımızı bu çalışmalara yöneltirsek geleceğin mühendisleri daha başarılı olacaktır. Bu projeye ve benzer projelere desteğimiz devam edecek” dedi.
İl MEM Şube Müdürü İsmail Öztürk ise “Bu proje Zonguldak için çok önemli bir proje. Özellikle bilgi, beceri ve malzemelerin diğer okullarla paylaşılmış olmasından dolayı Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezini kutluyorum. Öğrenci eğitimlerinin yapılacağı Kız Meslek Lisesi Uygulamalı Anaokulu, Mithatpaşa İlkokulu, İbrahim Fikri Anıl Ortaokulu, Zonguldak Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Karaelmas Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi ile Özel Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenlerine başarılar diliyorum” diye ifade etti.
Proje yürütücüsü Tolunay Demirci de “TÜBİTAK 4007 desteği alan “Hayallerimi Sınırlama” isimli projemizin ilk ayağı olan Eğiticilerin Eğitimi Etkinliğini Bülent Ecevit Üniversitesi hocaları Doç. Dr. Hamdi Alper Özyiğit, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Koçar, Dr. Çağlar Uyulan ve mühendislik öğrencilerinin destekleri ile 03-14 Eylül 2018 tarihleri arasında Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezinde gerçekleştirdik. Bu etkinlikte proje personelimiz ve rehberlerimiz Robotik Kodlama Eğitimlerinde kullanacağımız tüm malzemeleri tanıdılar, kendi kullanacakları malzemelerin kullanımlarını öğrendiler, anaokulundan üniversite ye kadar olan sürecin ortak eğitim planını hazırladılar. Projede yer almayan öğretmen arkadaşlar ve halkımızda çalışmalara gönüllü olarak katılım sağladılar. Aldığımız geri dönüşlerde gördük ki bu alanda Zonguldak ilinde bu konuda önemli bir eksiklik var ve biz bu eksiğin tamamlanması için çok önemli adımlar atıyoruz. Artık projenin ikinci ayağına yani okullarımızda yapılacak eğitimlere geçiyoruz. Öğretmenlerimiz bu gün çeyizlerini alıp okullarında öğrencilerin hayallerine ışık olacaklar. Biz teknik okuluz. Bizim çeyizimiz tabi ki teknik olur. Zonguldak için, Türkiye için, çocuklarımızın geleceği için, “Haydi Geleceği Birlikte Kodlayalım” dedi.

Yorumlar

Dirican ailesinin acı günü…

15 Eylül 2018 Cumartesi 12:13

Dirican ailesinin acı günü…

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Dirican’ın babası, Çaylıoğlu Eski Emekli Sağlık Memurlarından Arslan Dirican hayatını kaybetti.

Çaylıoğlu eski emekli sağlık memuru Arslan Dirican’ın cenazesi bugün öğle namazına müteakip Çaylıoğlu aile mezarlığında toprağa verilecek. Kdz. Ereğli Haber ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına sabır dileriz.

Yorumlar
  • MİSAFİR
    15 Eylül 2018 Cumartesi 18:05

    ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN HERKESE FAYDALI OLMUŞTUR

  • HÜSEYIN SAHIN
    15 Eylül 2018 Cumartesi 13:57

    RABBIM GANI GANI RAHMET ETSIN MEKANI CENNET OLSUN INSALLAH- KEDERLI AILESINE BASSAGLIGI VE SABIRLAR DILERIM-

Dünya Sepsis Günü dolayısıyla eğitim gerçekleştirildi

15 Eylül 2018 Cumartesi 09:52

 Dünya Sepsis Günü dolayısıyla eğitim gerçekleştirildi

Dünya Sepsis Günü nedeniyle Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ile Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) arasında düzenlenen protokol kapsamında Atatürk Devlet Hastanesi Konferans Salonunda Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Hilal Ayoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Özcan Pişkin tarafından sağlık çalışanlarına yönelik, “Sepsis Farkındalık, Tanı Tedavi” konulu eğitim gerçekleştirildi.

Atatürk Devlet Hastanesi Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Dr. Bilal Cin, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hasan Tosun, Başhekim Yardımcısı Dr. Gürkan Kertiş, doktorlar ve her kademede görev yapan sağlık personelleri katıldı.
Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Ayoğlu, sepsisin vücudun enfeksiyona karşı geliştirmiş olduğu kontrolsüz ve abartılı yanıt sonucunda kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan, bağışıklık sisteminin çökmesine yol açabilen, erken tanı konulup tedavi edilmezse ölümcül seyredebilen klinik bir tablo olduğunu belirtti.
Öğretim Üyesi Dr. Özcan Pişkin ise sepsis tanısında hızlı davranılması gerektiğini, hastalara ilk bir saat içerisinde acil resusitatif sıvı tedavisi uygulanmasını, acilen tanı için kültür alınmasını takiben mikroorganizmalarla savaşa geçilmesi gerektiğini, dolaşımın düzeltilmesi için destek tedavilerinin uygulanmasının sepsis tedavisinde şart olduğunu vurguladı.
Öte yandan Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Ayoğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Özcan pişkin Zonguldak genelinde önümüzdeki haftalarda da bu eğitimler tüm hastanelerde gerçekleştireceklerini belirterek İl Sağlık Müdürlüğüne de desteklerinden dolayı teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Yorumlar

Bir köpek daha vurularak öldürüldü...

14 Eylül 2018 Cuma 11:10

Bir köpek daha vurularak öldürüldü...

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bir sokak köpeği kimliği belirsiz kişiler tarafından silahla vurularak öldürüldü.

İddiaya göre Çaycuma Çayköy sınırında bulunan Filyos su deposunun yakınında bir sokak köpeği henüz kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından silah ile vurarak öldürdü. Olay hayvanseverler tarafından jandarma ekiplerine bildirildi. Ölen köpeğin kulağında küpe olmaması dolayısı ile müdahale edilemedi.

Yorumlar