“Spor Psikolojisinden Sporda Psikoterapiye” konferansı

20 Aralık 2018 Perşembe 13:49

“Spor Psikolojisinden Sporda Psikoterapiye” konferansı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından “Spor Psikolojisinden Sporda Psikoterapiye” isimli konferans gerçekleşti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu, Galatasaray Spor Kulübü Psikolojik Performans Danışmanı Mustafa Aydın’ın “Spor Psikolojisinden Sporda Psikoterapiye” isimli konferansı 18 Aralık Salı günü Ereğli Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 
Ereğli halkının ve öğrencilerin yoğun ilgi ve katılım gösterdiği konferansa, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Timur Koparan, PDR Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Okan Bilgin, öğretim üyeleri ve öğretmenler katıldı. 
Psikolojik Performans Danışmanı Aydın, spor psikoloğunun çalışma alanları, motivasyon, motor öğrenme, psikoterapi, sporcu ruh sağlığı konularında bilgi, deneyim ve gözlemlerini paylaştı. Futbolculara küçük yaşlardan itibaren ne tür eğitimler verildiğini fotoğraf ve videolarla anlattı. Öğretmen adayları ve Kdz. Ereğli halkıyla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Aydın, konferansın ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. 
Doç. Dr. Timur Koparan, etkinliğe katıldığı ve öğretmen adaylarının gelişimine destek verdiği için Psikolog Mustafa Aydın’a teşekkür ederek plaket ve çiçek takdim etti. 

Yorumlar

Akciğer Kanserine kapsamlı yaklaşım paneli düzenlendi

20 Aralık 2018 Perşembe 11:23

Akciğer Kanserine kapsamlı yaklaşım paneli düzenlendi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, akciğer kanseri farkındalık ayı nedeniyle “Akciğer Kanserine Kapsamlı Yaklaşım” konulu toplantı düzenlendi.

BEÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Tor’un konuşmacı olduğu toplantıda, tüm toplumlarda en ölümcül kanser olan akciğer kanserinin önlenmesi ve sigara kullanımının azaltılması konusunda bilinç, duyarlılık ve farkındalık oluşturulması hedeflendi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda akciğer kanserinin risk faktörleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda katılımcılara bilgiler verildi. Toplantıda akciğer kanserinin rakamsal verileri değerlendirilerek hastalığın ekonomik yüküne vurgu yapıldı. Bu hastalıktan korunmanın en kolay yönteminin sigaranın bırakılması ve dumansız hava sahalarının desteklenmesi olduğu belirtildi. 

Yorumlar

Hadi Ereğli minik Öykü’ye sende destek ol!

19 Aralık 2018 Çarşamba 18:57

Hadi Ereğli minik Öykü’ye sende destek ol!

Lösemi hastası 3,5 yaşındaki Öykü Arin’e uygun kök hücre bulmak için tüm Türkiye’de kan bağış kampanyası düzenleniyor. Kdz. Ereğli’de bu çağrıya kayıtsız kalmayarak 22 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 13.30- 16.00 saatleri arasında Ereylin AVM önünde kan bağışı yapacak.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’ya uygun kök hücre bulmak için Ereylin AVM önünde kan bağışı kampanyası düzenleniyor. 22 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 13.30- 16.00 saatleri arasında Ereylin AVM önünde düzenlenecek olan kan bağışı kampanyasına Ereğli halkının duyarlılık göstermesi bekleniyor.
Minik Öykü Arin yakın zamanda kemoterapi tedavisi görmeye başladı. Ancak JMML’nin PTPN11 genetik tipinde olan bu hastalık ilik nakli olmadan iyileştirilemiyor. Bunun için uygun donör (bağışçı) bulunması gerekiyor. Teşhis konulduktan sonra Türkiye ve dünyanın birçok yerinde Öykü Arin ve tüm lösemili çocuklar için kök hücre bağışı için donör kampanyası başlatıldı. Türkiye ve yurtdışındaki kök hücre veri tabanlarında (yedi milyon donör arasında) yapılan ilk taramada uygun ilik henüz bulunamadı. Yeni donörlerin bağışlarının sisteme içertilmesi ise iki ila üç ay sürecek.
Öykü Arin’in annesi Eylem Arin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kök hücre örneklerine bakılan on milyon kişiden birinin bile iliği uymayabilir ama on milyon artı birinci kişi, yüz milyon artı birinci kişi dahi uygun donör olabilir. O artı birinci kişi siz olabilirsiniz ve gerçekten birinin hayatını değiştirebilirsiniz, kurtarabilirsiniz. Umut olabilirsiniz. Sadece o çocuğa değil herkese, hepimize umut olabilirsiniz. Biliyoruz ki sosyal medya ve medyada insanlar bu durumu görünce ‘Ah canım’ diyorlar veya paylaşıyorlar. Ama sonra hayatlarına eskisi gibi devam ediyorlar veya gördüğünde üzülüyor ama 5 saniye sonra unutuyor. Çünkü insanlar böyle bir alışkanlık geliştirmeye başladı. Siz üzüldüğünüzde veya sosyal medyada görüp beğendiğinizde bir sorunu çözmüş olmuyorsunuz. Yerinizden kalkmanız, harekete geçmeniz, hatta başkalarını harekete geçirmeniz, en yakın kök hücre verilecek noktaya giderek donör olmanız gerekiyor.”

Yorumlar

BEÜ’de İletişim Ustalığı Zirvesi

19 Aralık 2018 Çarşamba 16:52

BEÜ’de İletişim Ustalığı Zirvesi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Deneyimsel Tasarım Öğretisi Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen İletişim Ustalığı Zirvesi Merkez Farabi Yerleşkesi Tahir Karauğuz Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Üniversite öğrencileri, idari ve akademik personeline yönelik ücretsiz olarak düzenlenen İletişim Ustalığı seminer programı iki gün sürdü. İletişim Ustalığı Zirvesi'nin ilk gününde “Deneyimsel Tasarım Öğretisi”nin ne olduğu, müfredatının nasıl oluştuğu ve amacı hakkında bilgiler verildi. Kaliteli bir iletişimin nasıl kurulduğu, iletişimi hangi yollarla yaptığımızla ilgili açıklamalar yapıldı. 
“Kendimizi ve başkalarını nasıl daha iyi tanıyabiliriz” sorusunun cevabı olarak “Temsil Sistemleri” ve “Meta Programlar" anlatıldı. İlk günün son konusu olarak da ilişkilerin anayasası olan “Gizli Zıtlıklar Yasasıyla” biz ve dış dünya arasındaki ilişkinin nasıl olduğu ve mutlu ilişkilerin nasıl kurulabileceğiyle ilgili bilgiler paylaşıldı. 
İkinci gün oturumunda ise “Genel İletişim Stratejileri” ile grup içinde veya ikili görüşmelerde, doğru iletişim kurabilmenin yöntemleri, davranış değiştirme stratejileri anlatıldı. Ardından “Bedel” konusu ile iletişimde ve ilişkilerde bedelin öneminden bahsedildikten sonra mutluluk ve dış dünyadan beklenti arasındaki ilişkiden, mutluluğun aslında insanın beklenti yönetimi ile ilgili olduğundan bahsedildi. 
İletişimde bulunan “Ben”, “Sen” ve “O” boyutları hakkında bilgiler verildi. Son olarak ise “Sahne Sunum Becerileri” anlatılarak sunum öncesi, sunum sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği anlatıldı. 
Üniversite öğrencileri, akademik ve idari personel tarafından ilgi gören seminerin sonunda, İletişimde ustalaşmanın aslında yaşamda ustalaşmak olduğu vurgulanarak, insanın iletişim kalitesinin artmasıyla yaşam kalitesinin de artacağı tespitinde bulunuldu. 

Yorumlar

Hac başvurusunda artış

19 Aralık 2018 Çarşamba 16:42

Hac başvurusunda artış

Alaplı ilçesinde hac kayıtlarının sona erdiği bildirildi.

Alaplı İlçe Müftüsü Aydın Bostancı, gazetecilere yaptığı açıklamada bu yıl geçen yıla oranla hac için kayıt yaptıranların sayısında artış olduğunu söyledi. İlçede bu yıl 1389 kişinin hacca gitmek için kayıt yaptırdığını ifade eden Bostancı, şöyle konuştu: 
"Bu sene 86 yeni kayıt ve 1303 kayıt yenileme olmak üzere toplam 1389 kişi başvuruda bulunmuştu. İlçemizde hac ön kayıt ve kayıt yenileme müracaatları tamamlandı. Bu yıl müftülüğümüze 86 yeni kayıt ve 1303 kayıt yenileme olmak üzere toplam bin 389 kişi başvuruda bulundu. Geçen yıla baktığımızda hacca kayıt yaptıranların sayısında artış olduğunu görmekteyiz. İnşallah bu yıl Alaplı'dan hacca gitmek isteyen tüm kardeşlerimizin isimlerinin kurada çıkması dua ve temennimizdir. Allah tüm kardeşlerimize nasip etsin." 

Yorumlar