"Siyasi kaygıları bırakalım... Herkesten katkı bekliyorum"

12 Aralık 2017 Salı 15:05

Ereğli Haber

"Siyasi kaygıları bırakalım... Herkesten katkı bekliyorum"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde artan ve gelecekte yaşanabilecek trafik sorununa karşı harekete geçen Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte 6 ayda hazırlanan “Kent İçi Sirkülasyonu İyileştirme Etüdü Toplu Taşıma Hatları Rehabilitasyonu” çalışmasını Belediye meclisinde kamuoyunun gündemine açtı. Başkan Uysal, “Siyasi kaygıları bir kenara bırakıp, herkesten bu çalışmamıza katkı vermesini bekliyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisinin Aralık ayı son oturumu AKM Nikah Salonunda Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında gerçekleşti. Gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı meclis sonrası Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ilçedeki trafik sorununa ilişkin başlattıkları çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ulaştırma Araçları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Haziran ayında yapılan protokol gereği 6 ayda hazırlanan “Kent İçi Sirkülasyonu İyileştirme Etüdü Toplu Taşıma Hatları Rehabilitasyonu” raporu Belediye Ulaştırma Müdürü Levent Kalyoncu tarafından meclis üyelerine sunuldu.
23 noktada Cuma günü akşamları saat 5-7 arasında yapılan trafik sayımı ile 24 hattan 53 bin kişinin toplu taşımadan yararlandığı tespit edilerek hazırlanan raporun 6 aşamadan oluştuğu ve ilk 4 aşamasının tamamlandığı açıklandı. Alternatif yollar ile diğer çözüm önerilerinin de yer aldığı rapora katkı vermek isteyen belediye meclis üyelerinin de desteği istendi.

Başkan Uysal: “Ereğli hepimizin, birlikte çözelim”
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, trafik sorununa ilişkin bilimsel açıdan İTÜ ile birlikte hazırladıkları çalışmanın nihai bir karar olmadığını ve herkesten katkı beklediklerini söyledi. Kdz. Ereğli’nin bugünden yarınlarını da düşünmek zorunda olduklarını ve trafik sorununu da çözmek istediklerini anlatan Başkan Uysal şöyle konuştu; “Bu şehir hepimizin, benim takdirim bu diyerek yola çıkmıyoruz. Eğer bizler bu şehrin geleceği parlak diyorsak, bu şehir ileride çok güzel bir ilçe olacak diyorsak, bu şehre turistler gelsin diyorsak, caddeleri, sokakları, trafiği rahatlatmamız lazım. Bir turist giderken 2 şeyi sorguluyor. Birincisi güvenlik, ikincisi trafik sorunu. Biz bu trafiği çözmek için karar vermemiz lazım. Bir çalışma yapıldı. Bunun üzerine koymamız gerekiyor. Arkadaşlarımız gönüllülük esasına göre katkı vermeli. Hep beraber sahiplenerek Ereğli’nin trafiğini çözelim.

“Karmaşaya dönsün, siyasi rant elde edeyim diyenleri kabul etmiyorum”
Bu hepimizin sorumluluğu. Eğer, ‘ben sorumlu değilim, bırak karmaşaya dönsün, bende bundan siyasi rant elde edeyim’ diyenleri kabul etmiyorum. Biz bu çalışmalarımızı anlatacağız, bir çalışmadır ama nihai karar değildir. Bütün 31 meclis üyemizi veya konuyla alakalı bilen, tecrübeli, belki belediye meclis üyesi olmayan ancak Kdz. Ereğli’mizde yaşayan ve bu işi dert eden arkadaşlarımız var, onları da çağıralım, komisyon kuralım, beraber karar alıp beraber sahiplenirsek trafiği çözeriz. Bizim asıl işimiz zaten sorunları çözmek. Ben onun için diyorum, eleştirileri yapalım, uygulanabilirlik başka, teori başka. Teoride karşında bina yok, insan yok, hastane veyahut postanenin nerde olduğu yok, zaten diyorum ki imar planları yüzünden şehirler karışık. İnsan hakkı üzerinden düşünürsek, yaşam hakkı üzerinden düşünürsek şehrin çok daha güzel olacağına ben inanıyorum. Burada ben 31 meclis üyesini de göreve davet ediyorum, hepimiz sahiplenelim, bu konuyla ilgili bilgi, beceri, katkı sağlayacak tüm Ereğli, 116 bin nüfus katkı verecekse bu trafik sorununu çözelim. Amacımız bu.”
STK ve ilgili taraflarla da paylaşılacak olan çalışma hakkında belediye Meclisinde grubu olan AK Parti ve CHP, ortak bir komisyon kurma kararı verdi.

Yorumlar

Unutulmaz bir yılbaşı eğlencesi Karpalas’ta sizi bekliyor…

11 Aralık 2017 Pazartesi 18:17

Ereğli Haber

Unutulmaz bir yılbaşı eğlencesi Karpalas’ta sizi bekliyor…

Bolu’nun gözde mekânlarından Karpalas Cıty Hotel&Spa 2018 yılbaşı eğlencesi için muhteşem bir organizasyon hazırladı.

Ereğli Haber- Kısa süre önce hizmete girmesine rağmen Batı Karadeniz bölgesinin gözde mekanlarından biri haline gelen Karpalas Cıty Hotel&Spa 2018 yılbaşı için muhteşem bir eğlence organizasyonu gerçkelştirecek.
Gecede çocuklar için palyaço gösterisi ve uyku odaları hazırlandı.
Oryantal Eda’nın dans gösterisi yapacağı gecede Orkestra AQUA sahne alacak.

 

Unutulmaz bir yılbaşı eğlencesi Karpalas CITY Hotel&Spa'da sizi bekliyor…

Yorumlar

Domuz avında vurulmuştu...

11 Aralık 2017 Pazartesi 17:49

Domuz avında vurulmuştu...

Bartın'da, domuz avı sırasında çalıların hareket ettiğini gören arkadaşı tarafından ateş edilmesi sonucu hayatını kaybeden maden işçisi son yolculuğuna uğurlandı.

Edinilen bilgiye göre, olay, Bartın'a bağlı Karayakup köyünde ormanlık alanda meydana geldi. İddialara göre, sabah saatlerinde domuz avına çıkan 5 avcıdan İbrahim Demirtaş, ormanlık alanda çalıların hareket ettiğini görünce bir el ateş etti. Bu sırada birlikte domuz avladığı maden işçisi arkadaşı Adnan Akçaalan'ı kanlar içinde bulan Demirtaş, durumu diğer arkadaşlarına haber verdi. Olay yerine gelen ekipler Akçaalan'ın öldüğünü belirledi. İbrahim Demirtaş ise arkadaşının cansız bedeninin başında gözyaşı döktü. Akçaalan'ın cenazesi Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. İbrahim Demirtaş ise jandarma ekiplerince gözaltına alındı.
Cenazesi Bartın Devlet Hastanesi morgundan alınan Adnan Akçaalan, Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe beldesi Ahatlı köyüne getirildi. Ahatlı köyünde ikindi namazı sonrası düzenlenen cenaze törenine Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş, Merkez Servisleri Şube Başkanı Birol Kundakçıoğlu, GMİS Karadon Şube Sekreteri Akın Demirsoy, Şube Mali Sekreteri Cemalettin Akyol, maden işçileri, sevenleri, dost ve akrabaları katıldı.
TTK Karadon Müessesesi Bölge Nakliyat Servisinde çalıştığı öğrenilen 20 yıllık maden işçisi 45 yaşındaki Adnan Akçaalan'ın evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.

Etiketler:

domuz avı , zonguldak , bartın , maden işçisi ,

Yorumlar

Son kez toplandılar

11 Aralık 2017 Pazartesi 17:18

Son kez toplandılar

Alaplı Belediye Meclisinin, 2017 yılının son toplantısı olan Aralık ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin'in başkanlığında yapılan ve Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan gelen rapor okunmak suretiyle tek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, Alaplı Belediyesi'nin 2018 yılı gelir tarifesi oybirliğiyle kabul edildi.

Etiketler:

Alaplı Belediyesi , Nuri Tekin ,

Yorumlar

"Trafik sorununa neşter vuruyoruz"

11 Aralık 2017 Pazartesi 17:12

"Trafik sorununa neşter vuruyoruz"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde trafikte araç yoğunluğunun giderek artmasıyla birlikte bu yoğunluğunun azaltılması için Kdz. Ereğli Belediyesi Ulaştırma Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Araçları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile yapılan protokol gereği yapılan 6 aylık çalışma, önce Belediye Meclisi’ne sonra da odalara ve STK’lara sunulacağı belirtildi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal, şehrin ihtiyacına göre İTÜ’nün teknik elemanlarınca 23 ayrı noktada 6 aylık bir çalışma yapıldığını söyledi. Başkan Uysal, “İlçemizde giderek artan trafik sorununa neşter vuracak bir uygulama başlattık. Bunun için İTÜ’nün 23 ayrı noktada, haftanın yoğun olduğu günler ve saatler göz önünde bulundurularak yapılan trafik sayımı neticesinde oluşturulan simülasyonlarına göre eksiklikler bir bir tespit edildi. İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının şehrin bazı noktalarına taşınması ve taşınacak olması yakında temelini atacağımız Kent Meydanı ve Yer altı Otopark Projesi, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsü’nün yapılacak olması, Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin ve İlçe Hükümet Konağı’nın taşınacak olması, Belediye Hizmet Binası’nın yerinin değişmesi, İlçe Vergi Dairesi ve Adalet Sarayı’nın taşınması da göz önünde bulundurularak trafik sirkülâsyonuna çözüm önerisi getirildi. Bu önerilere göre toplu taşıma sistemlerinin rotasyonları da revize edilecek, bazı caddeler ise tek yön olacak ve ihtiyaçlara göre belediyemizin çalışması başlayacak. Tabi ki biz bu çalışmalarımızı meclisimizle, ilgili odalar ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla paylaşıp, görüş ve önerilerini de dinleyeceğiz. Bu çözüme katkıda bulunmak isteyen vatandaşlarımızda, belediyemizin internet sitesinde mail atarak zaten fikirlerini belirtiyor. Hepinizin de bildiği gibi ilçemizin başta Ömer Halis Demir Bulvarı olmak üzere, Hatip Sokak, Murtaza Mahallesi, Orta Camii ve Unpazarı mevkilerinde yaptığımız cadde düzenleme ve aydınlatma çalışmalarından dolayı trafik konusunda olumlu tepkiler almıştık. O yüzden bu çalışma, bilgilendirme amacıyla kamuoyuyla da paylaşılacak. Bizler her zaman şehrimizin için en iyisini en güzelini istiyoruz.” dedi.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , trafik ,

Yorumlar