“Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek”

12 Nisan 2018 Perşembe 16:46

“Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek”

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Yeşil Ay Cemiyeti arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Prof. Dr. İlhan Varan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şube Başkanı Fatih Akça, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve protokol üyelerinin yanı sıra öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu ödül töreninde Yeşilay Cemiyeti’nin tanıtım videosu katılımcılara izletildi. Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Fatih Akça, “Bugün ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu ‘Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek’ yarışması ödül töreni vesilesiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Hepimizin bildiği üzere 98 yıllık köklü bir geçmişe sahip; bağımlılıkla mücadelede dünyada marka olma hedefine adım adım yaklaşan bir sivil toplum kuruluşudur Yeşilay. İşgal dönemlerinde bile atalarımız gelecek nesilleri korumak için hem cephede hem de cephe dışında mücadelelerini sürdürmüşlerdir. Atalarımızın bizlere mesajı aslında çok nettir. Bir ülkenin geleceğinin inşası sağlıklı nesiller olmadan asla mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise “Yeşilay odağında insanlık, hedefinde gelecek nesil olan sivil toplum kuruluşunun hedefine ulaştığını düşünüyorum. İnşallah Zonguldak’ın bulunan tüm öğrencileri öğretmenlerinin rehberliği, anne babalarının önderliğinde birer Yeşilay çocuğu olur. Cumhurbaşkanımızın vurguladığı gibi ‘İyi ki Yeşilay var’ diyorum bende. Gerçekten odağında insanlık, hedefinde nesil olan ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak kendine gelecek kuşakları dert edinen ve sağlıklı nesiller yetiştirmek adına ulusal ve uluslararası çalışmalara imza atan Yeşilay Cemiyeti’ne ve tabii ki onun himayelerinde Zonguldak’ta görev yapan şube başkanımıza ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız birçok yeniliğe imza atıyor. Benim de en önemsediğim projelerden birisi Yeşilay ile ortaklaşa imzaladığımız ve 2011 yılından itibaren devam eden öğrencilerimize ulusal ve uluslararası kriterlerde doğruluğu ve sağlıklı olmayı yol göstericiliğini yapan bu işbirliğine destek veriyoruz” şeklinde konuştu.
Yarışmada il birinciliği elde eden öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreni resim sergisi ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Yorumlar

Gülüç'te ilk kez tiyatro oyunu sahnelendi

12 Nisan 2018 Perşembe 14:42

Ereğli Haber

Gülüç'te ilk kez tiyatro oyunu sahnelendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi’nin getirdiği “Sahte Cennet” isimli tiyatro oyunu ilgiyle izlendi.

Gülüç Belediye Başkanlığı, Yeditepe Sanat Tiyatrosu’nun hazırladığı “Sahte Cennette ki Sessiz Çığlık “ isimli tiyatro oyunu Gülüç Belediyesi düğün salonunda gündüz çocuklara akşam ise yetişkinler için sahnelendi.
Gülüç’te ilk kez bir tiyatro gösterisi olması ilgiyi artırırken, oyunu Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın şehir dışında olması nedeniyle başkanlığa vekalet eden Çetin Demirci, meclis üyeleri, muhtarlar ve belde halkı izledi.
Uyuşturucu bağımlılığı ve kullanımına karşı halkın bilinçlendirilmesi hedeflenerek hazırlanan oyun, yazılmasından sahnelenmesine kadar geçen süreçte Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) ve AMATEM Doktor kadrosu ile birlikte çalışılan özel bir oyun olma özelliğini taşıdı. Gülüç Belediye Düğün Salonu’nda ücretsiz olarak gösterime sunulan “Sahte Cennette ki Sessiz Çığlık” isimli oyundan çok etkilendiklerini belirten Belediye Başkan vekili Çetin Demirci, oyunun her bölümüyle bir ders niteliğinde olduğunu belirtti.
Oyun sonunda sahneye çıkarak sanatçıları tek tek kutlayan ve başarılarının devamını dileyen Belediye Başkan vekili Demirci, “Uyuşturucu bağımlılığı ve kullanımına karşı halkımızın bilinçlendirilmesi hedeflenerek hazırlanan bu oyun hayatımızın gerçeklerini bizlere anlattı. Herkesin mutlaka izlemesi gereken bu oyun hayattan ders çıkarmamızı ve uyuşturucu ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini düşünmemize neden oldu. Katılımlarından dolayı da tüm belde halkımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Madenci Amasra’da kurban kesti

12 Nisan 2018 Perşembe 13:23

Madenci Amasra’da kurban kesti

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesinde çalışan maden işçileri yeni üretime açılan eksi 236-300 kodu 1. kartiye kalın damar ve eksi 236-300 kodu 2. kartiye tavan damarda açılan 2 üretim ayağında kazasız belasız üretim için kurban kesti.

24-08 işten çıkan işçiler ve 08-16 vardiyasında çalışan işçilerin katılımıyla yapılan törene, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Mali Sekreteri Adnan Tıska, Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve Yönetim Kurulu, GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş katıldı.
Kazasız ve belasız üretim için ve maden şehitleri için okunan duaların ardından madenciler tarafından getirilen tekbirlerle kurban kesildi.

Yorumlar

21. Uluslararası Kömür Kongresi 2. günü

12 Nisan 2018 Perşembe 12:55

21. Uluslararası Kömür Kongresi 2. günü

Türkiye 21.Uluslararası Kömür Kongresi Zonguldak'ta 2. gün bilimsel ve teknik çalışmalarının sunulduğu ve tartışıldığı oturumlar ile devam ediyor.

11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Zonguldak’ta gerçekleştirilen Türkiye 21’inci Uluslararası Kömür Kongresinin 2. Günü sabah saatlerinde başladı. Kongreye TKİ Genel Müdürü Ömer Bayraktar ve farklı illerden gelen katılımcılar katıldı.
Zonguldak Maden Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen kongre ülkenin birçok bölgesinden gelen delegeler tarafından ilgi ile takip edildi. Oturumlarda enerjide dışa bağımlılığın arttığı son dönemlerde kömür varlığının etkin ve verimli şekilde üretilmesi, kömür madenciliğindeki teknolojik gelişmeler, yasal mevzuatlar, planlama, hazırlık ve üretim aşamasında yaşanan sorunlar, öneriler tartışılıp görüşüldü.

Yorumlar

TÜİK yeni bölge müdürü görevine başladı

12 Nisan 2018 Perşembe 11:21

TÜİK yeni bölge müdürü görevine başladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürü Ercan Çelik görevine başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürü Ercan Çelik yeni görevine başladı. Memuriyet hayatına TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak başlayan ve 2006 yılından bu yana Türkiye İstatistik Kurumunda çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Ercan Çelik, Zonguldak Bölge Müdürü olarak görevine devam edecek.

Yorumlar