"Proje ihalesi yapıldı, sorun yok"

21 Mart 2017 Salı 18:06

Ereğli Haber

"Proje ihalesi yapıldı, sorun yok"

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Kdz. Ereğli TSO'ye gelerek Zonguldak merkez ve ilçelerindeki TSO Başkanları ile Zonguldak Teknopark’ın kuruluşunu görüştü. Rektör Özer göreve geldiğinde bin 700'lerde olan Ereğli'deki öğrencisi sayısının 4 bin seviyesine yaklaştığını belirterek, Ereğli Eğitim Kampüsü için yıkım işinin bittiğini, proje ihalesininde yapıldığını söyledi.

Kdz. Ereğli TSO Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Başkanvekili Sertan Yalçın, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Çivici, Sibel Demirçin, Hasan Yavuz ve Abdurrahman Çınar, Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık ve Devrek TSO Başkanı Ertan Civak katıldı.
Tetiker:” Zonguldak’a teşvik verilmemesi sahipsizlikten”
Toplantının açılışında konuşan Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Zonguldak’ın 5 bin maden şehidi vermesine rağmen deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerin yanı sıra terör yaşanan bölgelerdeki teşviklerin verilmemesini eleştirdi. Zonguldak’a teşvik verilmemesinin sebebinin sahipsizlik olduğunu vurgulayan Tetiker konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Zonguldak’ta Teknopark kurulması projesi yaklaşık 1,5 ay kadar önce gündeme geldi. İlk toplantımızı 15 gün önce Zonguldak TSO’da Başkanımız Metin Demir’in daveti ile yaptık. Zonguldak ve ilçelerinin bu Teknopark’a ihtiyacı var. Teşvik alan bölgelere baktığımızda deprem olmuş, terör yaşanmış yada doğal afet olmuş. Zonguldak’ta da yıllardır binlerce şehit vermişiz. Zonguldak’ta 5 bin maden şehidimiz var. Bundan daha büyük felaket olur mu? Biz felaketlere açığız demeyiz, Allah beterinden korusun. Her yerde teşvik kat kat artarken bizim Zonguldak’a gelindiğinde bu kadar4 sıkıntılı bir bölge. Nedir arkadaş? Bana göre sahipsizlik. Bu güne mahsus değil. Zonguldak her seferinde sahipsiz bırakılmış. Birde bizim Zonguldak halkımız yumuşak başlı, kabullenmiş olması. Zonguldak’ın yer altında ekmek arama mücadelesini yer üstüne çıkarmak için hep birlikte çalışıyoruz. Rektör hocamızın takdir ettiğim en güzel yönü de bu. Göreve geldiğimizde bin 700 olan öğrenci sayısının artırılması için kendileri yardımcı oldular ve bu gün 3 bin 700’lere çıktı. Buda şunu gösteriyor üniversite ticaret odaları ile birlikte olduğunda bir çok şeyi başarabildiği görüldü. 2006’da özelleştirilmiş bir Erdemir’den sonra Ereğli’de ekonomik bir çöküntü var. Bu ekonomik çöküntü Alaplı’ya da aynı oranda yansıyor. Çünkü Ereğli ve Alaplı ekonomik yönden hiçbir zaman ayrı düşünülemez. Öğrenci sayısının artmasını ekonomik çöküşün bir telafisi olarak görüyoruz. Bizim tüm mücadelemiz bunun için.”
Prof. Dr. Özer: “Teknopark Bölgemizdeki Endüstri’yi geliştirecek”
Teknopark’ın Üzülmez’de daha önce TTK’dan alınan bir binada faaliyet göstereceğini aktaran BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, bölgedeki endüstrinin gelişmesi için çok büyük katkılar sağlanacağını dile getirdi. Prof. Dr. Özer konuşmasında “Tüm TSO Başkanlarımıza üniversitemize yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu günkü konumuz Zonguldak merkezine kuracağımız Zonguldak Teknopark. Bu gün burada Zonguldak Teknopark’ın kurulması ile ilgili kararı alacağız. Öğleden sonra Valimizle görüşüp, başvurumuzu ya bu hafta sonu yada önümüzdeki hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığımıza yapacağız. Bakanımızla görüşüp kuruluş aşamasını çok kısa sürede nihayete ermesini sağlayacağız. Benim tahminim bir ay içerisinde bunu neticelendiririz. Kurulduktan sonra Ereğli’de şube açmamız için ayrıca aynı prosedürleri yapmamız gerekmeyecek. Ereğli’de kuracağımız şube Zonguldak Teknopark ile aynı avantajlara sahip olacak. Bizim üniversite olarak gelmiş olduğumuz noktada tek eksikliğimiz Teknoparktı. Teknoparkı kurduktan sonra hem üniversitemizdeki akademisyenlerin endüstri ilişkileri güçlendirilmesi, hem kendileri müteşebbis olarak sahaya çıkmalarını sağlamak, Zonguldak ve ilçelerindeki endüstri AR-GE yatırımları ve teşviklerini sağlamak için çok önemli bir girişim. Hem üniversitemiz hem de bölgemizdeki müteşebbisler için önemli bir girişim. Bizim için en önemlisi Bülent Ecevit Üniversitesi sanayi ile çok daha fazla içli dışlı olmak durumunda kalacak. Ben sıkıntılardan daha ziyade mevcut sıkıntılara rağmen neleri yapabiliriz onun için çaba sarf ediyorum. Burada da benim en önemli paydaşlarım TSO Başkanlarımızdır. Bizim için bir diğer önemi de üniversitemizin bizim göremediğimiz eksikleri ve geliştirebileceğimiz yönleri. Şehrimizin ve üniversitemizin kalkınmasının önündeki engelleri kaldırmak için el birliği ile çalışıyoruz. Teknopark ticari bir işletme olarak düşünün, ayrı bir yönetim kurulu var.”
“Ereğli Eğitim Kampüsü proje ihalesi yapıldı”
Kdz. Ereğli Eğitim Kampüsü’nün yıkım işinin bittiğini ve proje ihalesinin de yapıldığı bilgisine veren Prof. Dr. Özer, çalışmalarının planlandığı şekilde devam ettiğini aktardı. Prof. Dr. Özer üniversitenin Ereğli’de ki çalışmaları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi; “Ereğli ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Ereğli kampüsü ile ilgili yıkım çalışması gerçekleştirildi. Proje ihalesi de gerçekleştirildi. Üniversitenin planladığı şekilde süreç yürüyor. Öğrenci sayısı Ereğli’de istenilen düzeyde olmasa bile rasyonel bir şekilde artışlar devam ediyor. Elbette beklentiler 10 binler şeklinde ifade ediliyor. Bizim için başladığımız noktadan nereye geldiğimiz önemli. Bin 600’lerden 4 binli rakamlara geldik. Bunu 4 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Şu anda fiziki olarak mekanlarımızın en küçük noktasını dahi kullanır durumdayız. Göreve geldiğimiz Ereğli’de sadece Eğitim Fakültesi ve Denizcilik Yüksekokulu vardı. Şu anda Eğitim Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu var. Gerçekten bir üniversite gibi 3 tane fakültesi, meslek yüksekokulu ile kampüse dönüştü Ereğli. İnşallah sayın başkanımız ve diğer kurumların destekleri ile önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir şekilde artışını sağlayacaktır. Ereğlililerde umutları ve güvenleri ile üniversiteye yaklaşsınlar. Gelişimiz ve fiziki mekanlarla ilgili de hiçbir sıkıntı yok”.
Rektör Özesr ayrıca TSO Başkanı Yaşar Tetiker’in Turizm Fakültesi’nin 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için öğrenci kaydı alacağını söylemesini “Aynen” diyerek tasdik etti.
Yapılan konuşmaların ardından BEÜ Öğretim Üyesi Ferdi Kesikoğlu Teknopark’ın Zonguldak’ta ki müteşebbislere, akademisyenlere, bölgenin ve ülkenin gelişimine ne tür katkı sağlayacağını sinevizyon sunumu eşliğinde anlattı. Teknopark’ın kuruluş ortaklığında BEÜ, Zonguldak İl Özel İdaresi ve 5 tane TSO yönetimi yer alacak.

Yorumlar

Ocakbaşı törenle hizmete açıldı

18 Mart 2017 Cumartesi 17:12

Ereğli Haber

Ocakbaşı törenle hizmete açıldı

Kdz. Ereğli ilçesinde 7 yıl önce hizmete açılan “Çorbacı” işletmesini bölgenin önemli markalarından biri haline getiren işadamı Kürşat Yağız ve ailesi bu gün Ocakbaşı isimli yeni bir işletmeyi daha Ereğli ve bölge halkının hizmetine açtı. İşadamı Kürşat Yağız açılışta yaptığı konuşmasında Çorbacı gibi Ocakbaşı’nın da bölgenin önemli markalarından biri haline geleceğini söyledi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde 7 yıl önce hizmete açılan “Çorbacı” işletmesini bölgenin önemli markalarından biri haline getiren işadamı Kürşat Yağız ve ailesi bu gün Ocakbaşı isimli yeni bir işletmeyi daha Ereğli ve bölge halkının hizmetine açtı.

Etin en lzzetlisi Ocakbaşı'nda...
Çorbacı ve Ocakbaşı Retoran’ın sahibi İşadamı Kürşat Yağız, konuşmasına 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılını kutlayarak başladı. Yağız Çanakkale’de ve ülkenin bölünmez bütünlüğü için verilen mücadele sırasında şehit olanlara Allah’tan rahmet dilerken, gazileri ise şükran ve minnet duyduklarını söyledi. Yağız konuşmasında “Gönlü bizlerle olup ama aramızda olamayan tüm dostlarımıza, abilerimize buradan selam olsun. Bundan 7 yıl önce Ereğli’de Çorbacı işletmemizi kısa sürede bölgede önemli bir marka haline getirdik. Şimdi de Ereğli’ye etin en lezzetli halini bulabileceğiniz, tatlı bir künefe yiyip tatlı sohbetler edebileceğiniz yeni bir işletme açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Gururluyum çünkü: ülkemizde başlatılan istihdam seferberliğine bizde Ocakbaşı olarak katkıda bulunuyoruz. Bu süreçte beni yalnız bırakmayan babam Yılmaz Yağız, kardeşlerim Abdullah ve Şahin Yağız’a da sizlerin huzurunuzda teşekkür ediyorum ve onları yanıma davet ediyorum. Açılışımıza katılımlarınızdan dolayı tüm dostlarımıza teşekkür ediyor, Ereğli’mize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yağız konuşmasının ardından babası Yılmaz, kardeşleri Abdullah ve Şahin Yağız'ı küğrsüye davet ederek kendilerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Uysal "Ocakbaşı Ereğli'mize güzel lezzetler kazandıracak"
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da Yağız ailesini tebrik ederek yeni bir iş yeri ile istihdama katkı sağladıkları için kendilerine teşekkür etti. Uysal konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bu gün Türk tarihimiz için çok önemli ve anlamlı bir gün. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yılını kutlamaktayız. Böylesine anlamlı bir günde de yine böylesine güzide bir iş yerinin açılmasından ben mutluluk duyuyorum. Kürşat Yağız arkadaşımızı ve ailesini tebrik ediyor, bol ve hayırlı kazançlar diliyorum. Zaten bizim esnafımızı hep hayırlı kazanç peşindedir. Ne zaman görüp ‘İşler nasıl?’ diye sorsam ‘Hamd olsun’ derler. Ocakbaşı işletmemizin de Ereğli’mize güzel lezzetler kazandırıp, istihdam sağlayacağını görüyorum. Kendilerine bol ve bereketli kazançlar diliyorum.”

Çaturoğlu "Ereğli'nin böyle kaliteli mekanlara ihtiyacı var"
Konuşmasına Çanakkale Zaferi’ni kutlayarak başlayan AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy’a ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi. Konuşmasında Avrupa’da son zamanlarda Türkiye’ye karşı takındığı olumsuz tavırlara değinen Çaturoğlu “Merhum Mehmet Akif Ersoy bu gün bile geçerli olan İstiklal Marşı’nda geçen “Ulusum korkma, nasıl böyle bir imanı boğar. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” mısraları gibi Hollanda ve Avrupa’nın tavrını görüyoruz. Avrupa’yı kast ederek medeniyet dediği tek dişi kalmış canavar, şimdi artık o dişte dökülmüş. Biz e uzun yıllardan beri ‘Demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve kadın hakları’ ayar vermeye çalışmalarının ne manaya geldiğini hep beraber gördük. Türkiye’yi OHAL var diye eleştirenler bir kadın bakanımızın Türk toprağı olan konsolosluğumuza 30 metre kala durdurup OHAL ilan ettiler. Biz yılmadan çalışmalarımıza ve mücadelemize devam edeceğiz. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye’nin artık geri dönüşü de mümkün değildir. Bu gün burada Çorbacı markası ile kendisini ispat etmiş, orada hizmetin kalitesi ile lezzetleri insanlarımıza alıştırmış bir kardeşimiz bu gün burada Ocakbaşı Restoranı açıyor. Ben genç kardeşimize ve ailesine bu iş yerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ereğli halkımıza böyle güzel bir yer kazandırdıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Hayırlı ve bol kazançlar getirmesini diliyorum. Ereğlimizin böyle kaliteli mekanlara ihtiyacı var. Tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Dualarla hizmete açtılar...
Yapılan konuşmaların ardından Orhangazi Camii İmam Hatip’i Mahmut Köse tarafından dua yaptırıldı. Ocakbaşı Restaurant AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve İşadamı Kürşat Yağız tarafından kesilen kurdele ile hizmete açıldı.
Açılış sonrası Ocakbaşı Restaurant tarafından davetlilere kebap, et ve künefe ikram edildi.

Siyasiler, bürokratlar, STK temsilcileri, işadamları açılışta buluştu...
Açılışa Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker, Zonguldak İl Milli Eiğitim Müdür Yardımcısı Hasan Sarıhan, Kdz. Ereğli Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Esra Alpago ve Ayhan Atay, İtfaiye ve Kültür Müdürü Muhammet Ali Ateş, Anadolu Hastanesi Müdürü Şahin Elçi, Echomar Hastanesi Müdürü Kaya Karatepe, Kdz. Ereğli Belediyesi Eski Başkanı Halil Posbıyık, MHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Mevlüt Özdemir, Kdz. Ereğli Şoförler, Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, Kızılay Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yusuf Oktay, Erdemir İlkokulu Müdürü Yaşar Ciğer, Hatice Erdem Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Arslan, Kavaklık Mahallesi Muhtarı Nazif Kaplan, Sarıkorkmaz Mahallesi Muhtarı Ali Kocatürk, Kdz. Ereğli Belediyesi Meclis Üyeleri Turgay Aydın, Fevzi Ekşi, Hasan Pınarcık, Yusuf Kalay, Ereğlili Hayırsever Zuhal Yılmaz, Keleşsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Tanyıldız Şirketler Grubu Başkanvekili ve AK Parti Kdz. Ereğli Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Tanyıldız, Sevinç Ticaret Genel Müdürü Oğuzhan Sevinç, Özerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yazıcı, OK-ED Emlak Sahibi İsmail Hakkı Demirçin, OK-ET Emlak Sahibi Yakup Yıldırım, Madeni İşler Odası Başkanvekili Rahman Demirtürk, İşadamı Asım Tazegül, MHP Gülüç Belediye Başkan Adayı Tarık Semiz, Kdz. Ereğli Belediyesi Eski Meclis Üyeleri Ramazan Toprak, Gürsoy Arslangörür ve Yusuf Kalay'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar

Mobilya sektörü masaya yatırıldı

9 Mart 2017 Perşembe 21:54

Ereğli Haber

Mobilya sektörü masaya yatırıldı

MÜSİAD Kdz. Ereğli Şubesi tarafından Mobilya İmalat Sektörünün Analizi konulu bir panel düzenledi.

Ereğli Haber- Gülüç Büyük Anadolu Ereğli Otel’de düzenlenen programa, Kdz. Ereğli ilçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, MÜSİAD Şube Başkanı İbrahim Sezer ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zuhal Efe, Kdz. Ereğli Meslek Lisesi Mobilya Bölümü Şefi Hasan Bingöl ve öğretmenler, Kdz. Ereğli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Ceylan, Kdz. Ereğli Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sedat Ünlü, Marangozlar Odası Başkanı Metin Yüksel, sektörde faaliyette bulunan mobilya imalatçıları ve basın mensuplarından oluşan yaklaşık 100 kişi katıldı.
MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer, panelin açılışında ki konuşmasında sektörde yaşanan sorunların çözümüne yönelik tartışılacak konuların sektöre olumlu yansımalarının olmasını beklediklerini söyledi.
Akçakoca’da ticari faaliyetlerine devam eden Sevinç Ticaret Ltd. Şti. Genel Müdürü Oğuzhan Sevinç, Kdz. Ereğli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Ceylan ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sedat Ünlü panelist olarak katıldılar.

Sevinç, “Personel sürekliliği, motivasyon ve çalışma şartlarına bağlı”
Akçakoca’da faaliyet gösteren Sevinç Ticaret Genel Müdürü Oğuzhan Sevinç, panel kapsamında sektör hakkındaki tecrübe paylaşımlarını aktardı. Sevinç konuşmasında sektörde personel sürekliliğini sağlamanın ancak çalışan motivasyonun yüksek tutulması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesiyle sağlanacağını ifade etti. İşletmelerin bölge dışına açılabilmelerinin yolları arasında ise fuarlara katılmak, web sitesi kurmak ve birden fazla ürünle değil özellikli ürünle pazara açılmayı denemelerinin faydalı olacağını hatırlatan Sevinç, ayrıca imalatçı firmaların ürettiği ürünlerini satış mağazalarında sergilemesinin büyümelerine yüzde 40 oranında katkı yapabileceğini belirtti.

Mobilya sektöründe 400 personel ihtiyacı var
Panel esnasında nitelikli ve niteliksiz personel istihdamı ihtiyacı hususunda firmalarla yapılan talep araştırması sonucunda şuanda Kdz. Ereğli bölgesindeki mobilya imalatçılarında nitelikli personel ihtiyacının yaklaşık 400 kişi, niteliksiz (yetiştirilmek üzere) personel ihtiyacının da 300 kişi civarında olduğu tespit edildi.
Bu ihtiyacın giderilmesine yönelik Kdz. Ereğli Meslek Lisesi Mobilya Bölümü’nün cazibesinin artırılması için; bilgilendirme toplantıları yapılması, öğrencilerin mesleğe ilgisini artırabilmek için ise ödüllü yarışmalar düzenlenmesi, okul idaresinin alan seçimi yapılırken mobilya bölümüne daha fazla kontenjan ayırması gibi konular hakkında paylaşımlarda bulunuldu.

 

Yorumlar

İş dünyasına AR-GE anlatıldı

9 Mart 2017 Perşembe 18:57

Ereğli Haber

İş dünyasına AR-GE anlatıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “AR-GE” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kdz. Ereğli TSO Konferans Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıya konuşmacı olarak Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar katıldı.
Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilmesi için bilim, sanayi ve teknolojiye önem verdiğini anlatan Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar, katılımcılara AR-GE’ nin önemini anlattı. Acar konuşmasında şu bilgileri verdi: “Bir ülkenin küresel rekabete uygun üretim yapabilmesi için, sanayisinin ve ekonomisinin temelini bilgi üretimine dayandırması, üretilen bilgiyi teknoloji ve ticari ürünlere dönüştürmesi, bu teknolojilerin kullanılması, yayılması süreçlerini de doğru kurgulaması ve işletmesi gerekmektedir. Bu gereklilik Ar-Ge ve yenilikçilik ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Bu çerçevede, bakanlığımız öncülüğünde 81 ilde Bilim Merkezleri’nin kurulmasına karar verilmiş olup, Türkiye’nin ilk bilişim vadisinin temeli de Kocaeli Gebze’de 26 Mayıs 2015 tarihinde atılmıştır. Ayrıca Kamu-Üniversite ve Sanayicinin birlikte çalışmasını sağlamak üzere 81 ilimizde ilin en yüksek amiri başkanlığında Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulları oluşturulmuştur. Bu amaçla, ilimizde faaliyet göstermek üzere, vali yardımcımız başkanlığında kurulan Zonguldak KUSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu, 20 Nisan 2016 tarihinde ilk toplantısını yapmıştır. Oluşturulan grup 8 sanayi kuruluşunu ziyaret etmiş, sanayicimize Ar-Ge ve Yenilikçilik çalışmaları hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiş, firma yetkililerince anket formları doldurulmuştur. Sanayimizin yapısını rekabet edebilir duruma getirmek ve orta ve düşük teknolojili ürünlerin üretiminden yüksek teknolojili ürünler üretimine geçişte, KÜSİ kurullarının faaliyetleri önemli bir rol oynayacaktır.”
Tetiker: “Avrupa’ya ürün satabiliyorsak sebebi AR-GE’dir”
Türkiye’nin girdiği pazarlarda kalıcı olmasının en büyük nedeninin AR-Ge çalışmaları olduğunu belirten Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, ülkemizin her 10 yılda bir yapılan ihtilaller ve krizler görmesine rağmen çok iyi noktalara gelindiğini vurguladı. Tekir konuşmasında şu sözlere yer verdi: “En önemli hedeflerden biri pazarlarda tutunabilmek. Bunun için en önemli şey kalite. Kaliteyi Ar-Ge, çalışmaları, tasarım merkezleri ve sermayenizden ayıracağınız payla bu konulara ağırlık vererek, karı, pazarları yakalayacaksınız. Dünya neyle küçülmüş, haberleşme ile havaalanları ile küçülmüş. Her ülkeye uçak var. Buradan yoksa Frankfurt’tan Paris’ten gidebiliyorsunuz. Mal satmak neyle olur? Bu çalışmalar Ar-Ge merkezi ve bu safhada yapılan çalışmalarla olur. Bir toplu iğne bulamayan bir ülkeden, motor, diferansiyel döken bir ülke haline gelindi. Altı ayda, senede bir kriz görmüş, on senede bir ihtilaller görmüş bir ülkede bunları başarmış, Almanya’ya, İngiltere’ye sanayi ürünü satar hale gelmişsek, bunun nedeni Ar-Ge çalışmaları ve araştırma faaliyetleridir.”
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk tarafından AR-GE ve Tasarım Merkezlerine Sağlanan Destekler ve Başvuru Merkezleri hakkında bilgilerin verildiği toplantıda Yeminli Mali Müşavir Necmi Ulus ise AR-GE ve Tasarım Merkezi Olmanın Mali Avantajları Üzerine Örnek Uygulamaları anlattı.
Toplantıya Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Teiker, TSO Yöneticileri ve işadamları katıldı.

Yorumlar

Tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu

3 Mart 2017 Cuma 19:47

Ereğli Haber

Tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu

Enerji Bakanlığı’nın enerji tasarrufu sağlamayı hedeflediği Enerji Kimlik Belgesi zorunluğu belgelerinin tüm binalar için 2 Mayıs 2017 tarihine kadar alınması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda satış, satın alma ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Kdz. Ereğli ve bölgesinde Enerji Bakanlığı’nın onayı ile Enerji Kimlik Belgesi’ni ise sadece Makine Mühendisi Mehmet Çivici verebilecek.

Ereğli Haber- Türkiye genelinde tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi alınmasını öngören yasal süreçte sona yaklaşılıyor. Enerji Bakanlığı tarafından ülke genelinde enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen yeni düzenlemeye göre tüm binalarda eski yada yeni ayırt etmeksizin Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Binalarında Enerji Kimlik Belgesi olmayanlar hiçbir şekilde satış, satın alma yada kiralama işlemi yapamayacak. Binalara bu belgeler ise Enerji Bakanlığı tarafından resmi onayı bulunan Enerji Kimlik Belgesi uzmanları tarafından verilecek.
Kdz. Ereğli ilçesinde binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmeye başlandı. Edinilen bilgiye göre Ereğli ve bölgesindeki binalara Enerji Kimlik Belgesi Enerji Bakanlığı’nın resmi onayı ile Makine Mühendisi Mehmet Çivici tarafından verilebilecek.
Konuya ilişkin olarak merak edilen sorulara yanıt veren Enerji Kimlikle Belgesi Uzmanı Mehmet Çivici, detaylı açıklamalarda b ulundu.

Ereğli Haber- Neden EKB? Binalarda EKB nedir? EKB ne işe yarar?

Mehmet Çivici- EKB Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

Ereğli Haber- Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nasıl alınır?

Mehmet Çivici- Enerji Kimlik Belgesi (EKB), yetkili firma ve kişiler tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır. İdare Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Belgenin üzerindeki apartmana ait EKB numarası bakanlık tarafından verilmektedir. Belgeniz resmi bir belge niteliğindedir. EKB yaptırırken EKB uzman belgesi ve yeterliliğini sormayı unutmayın. Belgeniz gerçeği yansıtmayabilir. EKB almak için bize telefonla ulaşabilir veya adresimize gelerek ulaşabilirsiniz.

Ereğli Haber- Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Ne zaman yürürlüğe girdi?

Mehmet Çivici- Yasa Kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra yapılan yeni binalara zorunlu kılındı.

Ereğli Haber- Eski bir binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almak için son tarih nedir?

Mehmet Çivici- Mevcut binalarda EKB için son tarih 2017’dir. Ancak alım-satım, kiralama gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için belgeyi almanız şarttır.

Ereğli Haber- Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu mu?

Mehmet Çivici- 5 Aralık 2008 Tarihli 27050 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile yeni veya mevcut binaların Enerji kimlik belgesi alması zorunlu kılınmıştır. 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (Mevcut/Eski bina) için enerji kimlik belgesi 02.05.2017 tarihine kadar almak zorunludur. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış tüm binalar (Yeni bina) için yapı kullanım izni (iskan) belgesi almak için EKB Belgesi almak zorunludur. Mevcut binanıza en geç 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız. Eğer binayı kiralayacaksanız veya satacaksanız Enerji Kimlik Belgesi olmadan bu işlemleri yapamazsınız.

Yorumlar