Paraşütle bin 800 metre yükseklikte klarnet çaldı..

24 Temmuz 2018 Salı 11:23

 Paraşütle bin 800 metre yükseklikte klarnet çaldı..

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Sercan Daban, Muğla’nın Fethiye ilçesinde paraşütle uçarken bin 800 metre yükseklikte klarnet çaldı.

Kdz. Ereğli ilçesinde amatör olarak klarnet çalmaya başlayan ve tıbbi tanıtım temsilcisi olarak çalışan Sercan Daban, tatil için gittiği Muğla’nın Fethiye ilçesinde yerden bin 800 metre yüksekliğe paraşütle açılarak konser verdi. Türkiye’de ilk defa yamaç paraşütüyle uçarken havada klarnet çalındığını belirten Dandem, çektiği videonun sosyal medyada büyük beğeni topladığını dile getirdi. Yamaç paraşütüyle ilk kez uçtuğunu anlatan Daban, “Özel bir şirkette tıbbi tanıtım temsilcisi olarak çalışıyorum. Hobi olarak klarnet ve tiyatro ile uğraşıyorum. Bu tarz şeylerle uğraşarak, hobi amaçlı ilerletmeye çalışıyoruz. İmkan dahilinde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Küçük şehirlerde imkan biraz daha azdır ama biz yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Normalde ben klarnet ile uğraşan birisiyim, arkadaşlarla çalıp söylerdik. Sonra gittiğim bazı yerlerde güzel manzara ve ambiyans yakalarsam kendi kendime videolar çekmeye başladım. Tatil için Muğla’ya giderken aklımızda vardı ama dedik ki izin vermezler. Orada Mehmet abimiz vardı, onunla görüştük, konuştuk. Sonra fikir oturtmaya başladık ve araştırmaya başladık. Araştırdığımız kadarıyla Türkiye’de ilk olduğumuzu düşünüyorum. En azından kendimiz için güzel bir anı kalır. Çıktık ve bir anda çalıp söylemeye başladık. Baktık güzel oldu, ikinciyi çektik, üçüncüyü çektik. Fikir böyle oluştu. Yamaç paraşütünü gerçek anlamda ilk defa yaptım. O hevesle gittim ve aynı zamanda ilk defa yapacağımız bir işti. Direk havada klarnet çalacaksınız ve daha önce bunu yapan birisi yok. Bunu bilerek çıkmak ayrı bir heyecan veriyor. Havada kalmak müthiş bir heyecan” dedi. 
Havada çektiği videonun montaj olduğu yönünde yorumlar yapıldığını, bunun doğru olmadığını belirten Daban, 2-3 denemeden sonra ses kalitesini yakaladığını vurguladı. Daban, “Bu video ile ilgili çok yorum yapan var, altına bazı yorumlar geldi. 'Bu montaj, havada kalmışsınız, sizi birileri tutmuş, kamerayı başkası çekiyor, ses eklenmiş' diyenler var. Bununla ilgili benim iki üç tane görüntüm var, biz oraya çıktığımızda bir parça için çıkmadık zaten, uçuşu 35-40 dakikaya çıkardık ve üç dört tane parça ayarladık. Ama o dediğimiz açıda zaten belli bir kamera değişiminde ufak seslerde değişmeler oluyor. Videonun orijinal olduğunu oradan da anlayabilirler. Ses orijinal, sonundaki konuşmalarımdan da anlayabilirler diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
Videonun sosyal medyada çok beğenildiğini ve bunun da kendisini etkilediğini ifade eden Daban, ilerleyen zamanlarda güzel bir proje daha yapmak için planlarının olduğunu söyledi. 
Küçük ilçede yaşaması nedeniyle enstrüman çalmayı öğrenmenin zor olduğunu ancak insanın istedikten sonra öğrenemeyeceği ve başaramayacağı hiçbir iş olmadığını vurgulayan Daban, içten geldiğinde sonuca ulaşıldığını dile getirdi. 

Yorumlar

Yeni Haber Gazetesi 22 yaşında...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 17:38

Yeni Haber Gazetesi 22 yaşında...

Zonguldak`ın Ereğli ilçesinde, 22 Temmuz 1996 yılında yayın hayatına başlayan Yeni Haber Gazetesi 22. yayın yılını kutluyor.

Kdz. Ereğli`de 22 Temmuz 1996 yılında `Seç Haber` ismiyle yayın hayatına başlayan ve 1997 yılında “Yeni Haber” ismini alan gazete 22 senedir yayın hayatını sürdürüyor. Süleyman Kulaksız’ın kurucusu, Şüheda Kulaksız’ın imtiyaz sahibi, Hasan Haşıl’ın Yazı İşleri Müdürü, Fedai Kaçar’ın Haber Müdürü, Yalçın Şenol’un Sayfa Editörü, Turan Erbay ve Timuçin Özat’ın muhabir olduğu vasıflı gazete kendi ofset tesislerinde basılıyor. 
Gazetede uzun yıllardır Haber Müdürü olarak görev yapan Fedai Kaçar, Yeni Haber Gazetesi`nin doğru, ilkeli, güvenilir ve objektif habercilik anlayışı ile yayın hayatına devam ettiğiniz belirtti. 
Kaçar, kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada; “22 sene önce Ereğli`de yayın hayatına `Seç Haber` ismiyle başlayan gazetemiz, günlük gazete olarak `Yeni Haber` adıyla, yayın hayatında yaşanan sıkıntılara rağmen devam etmeye çalışmaktadır. Yeni Haber Gazetesi genç ve dinamik kökenli kadrosu ile tecrübesini her geçen gün arttırmaktadır. Yaşanan ekonomik krizlerden çoğu iş sektöründe olduğu gibi nasibini alan gazetemizin tarafsızlığı ilke edinmesi yayınlanan haberlerden de gözlemlenmektedir. Bazı olumsuzluk ve sıkıntılara rağmen günlük olarak kesintisiz ve objektif şekilde yayınımızı gazetemizin yanı sıra eregliyenihaber.com isimli haber portalımızdan sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. 
Pazar günleri hariç günlük 8 sayfa olarak yayınlanan Yeni Haber Gazetesi’nin internet adresi üzerinden de haberlerini yayınladığını dile getiren Kaçar sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yeni Haber`in bugünlere ulaşmasında katkıda bulunan, emeği geçen herkese, sevgili okuyucularımıza, eski ve yeni abonelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. 22. yayın yılına girmenin sorumluluğunu taşırken, her geçen gün traj sayısını arttırmaktadır. İlgi ve takiplerinden dolayı tüm okuyucularımıza şükranlarımızı borç biliyoruz. Bizi takip etmeye devam edin.” 
Yeni Haber Gazetesi muhabirlerinden Timuçin Özat’ta, tarafsız haberciliğin yanı sıra sadece ajans haberciliği ile yetinilmediğini, özel ve araştırma haberlerine de haftanın belirli günleri yer verildiğini kaydederek, tüm okuyucularına teşekkür etti. Özat ayrıca, gazetenin 22. yayın yılı olan 22 Temmuz'un, 32. yaş günü olduğunu sözlerine ekledi. 

Yorumlar

Turizm değerleri çalıştayları yapıldı...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 13:31

 Turizm değerleri çalıştayları yapıldı...

Zonguldak'ta turizm değerleri çalıştayları yapıldı.


Türkiye 2023 yılı hedefleri doğrultusunda dünyanın en çok turist çeken ve en fazla turizm geliri elde eden ilk beş ülkesinden biri olmayı amaçlanıyor. TR81 Batı Karadeniz Bölgesi 2014-2023 Bölge Planında bölgenin gelişme eksenlerinden bir tanesi turizmin çeşitlendirilerek geliştirilmesi olarak belirlendi. Bu doğrultuda Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ile uyumlu şekilde turizm alternatiflerini geliştirerek, doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerini koruma kullanma dengesi içinde değerlendirerek turizmden alacağı payın artırılması amaçlanıyor. 
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı bu amaç doğrultusunda TR81 Batı Karadeniz Bölgesinde (Zonguldak, Karabük ve Bartın) turizm sektörünün bütüncül bir yaklaşımla gelişmesi ve bölgenin önemli varış noktalarından birisi olması için başlattığı faaliyetlerine devam ediyor. Bu faaliyetler kapsamında kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarını içeren yerel işbirliklerinin ve girişimlerin gerçekleştirilmesi, bölgenin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak amacıyla ilgili kurum/kuruluşlar ile işbirliği alanlarının tespit edilmesi, yerel paydaşların görüş, öneri ve eleştirilerinin alınması amacıyla bir dizi odak grup toplantıları ve çalıştaylar yapılıyor. 
Bu kapsamda geçtiğimiz ay gerçekleştirilen odak grup toplantılarının ardından 17-18-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında Zonguldak, Karabük ve Bartın’da Turizm Değerleri Çalıştayları gerçekleştirildi. Çalıştaylarda turizm sektörü ile ilgili bölgedeki önemli kamu kuruluşları, özel sektör temsilcileri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan katılımcılar; bütünlük, kalite ve kapasite ve kurumsal yapıda eşgüdüm başlıkları altında kavramları sıralayarak bir sorun ağacı ortaya çıkartıldı. 
Daha sonra yenilikçi turizm senaryoları başlığıyla bölgedeki mevcut turizm faaliyetleri ve potansiyellerini bir araya getirerek yedi günlük bir turizm senaryosu ortaya koyarak mekânsal ihtiyaçları tanımlamış rota önerilerinde bulundular. Son olarak, aşamaları devam eden planlama sürecinde, yapılacak diğer çalışmalarla ilgili görüş alışverişi yapılmış dinamik paylaşımcı bir anlayışla çalıştaylara son verildi. 

Yorumlar

Perşembe'de 74. yıl dönümü etkinlikleri...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 13:18

 Perşembe'de 74. yıl dönümü etkinlikleri...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinin ‘ilçe ilan edilişinin 74.yıldönümü’ nedeniyle düzenlenen etkinliklerin sonuncusu Perşembe Beldesi’nde gerçekleşti.


Perşembe Beldesi Atatürk caddesinde oluşan kortej ellerinde Türk bayrakları ile Filiz-Rifat Güpgüpoğlu Çok programlı Lisesi’ne kadar yürüdü. Okulun bahçesinde gerçekleşen programa Gürcistan, Makedonya, Bulgaristan halk oyunları gösterileri ile Çaycuma halk eğitim merkezi halk oyunları gösterileri yer aldı. Etkinliğe katılanlar arasında; Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu (TSM) Başkanı Hamza Başören, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, Perşembe halkı ve civar köylerden çok sayıda vatandaş katıldı. 
Akşam saatlerinde başlayan program belde halkına muhteşem anlar yaşattı. Büyük küçüğün katıldığı tören sonunda PerşembeBelediye Başkanı İnam; “Gürcistan, Makedonya, Bulgaristan halk oyunları gösteri ekibi ile Çaycuma halk eğitim merkezi halk oyunları gösteri ekibine geldikleri için teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu yapan, emeği geçen herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bundan sonra her sene böyle etkinlikler gerçekleştireceğiz. Geldiğiniz için hepinizin ayağına sağlık, tekrar teşekkür ederim” dedi. 

Yorumlar

Köy yolu köstebek yuvasına döndü...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 13:06

Köy yolu köstebek yuvasına döndü...

Zonguldak Alaplı ilçesine bağlı çoğu köyün yollarının köstebek yuvasına dönmüş olması vatandaşları isyan ettiriyor.

Zonguldak Alaplı ilçesine bağlı köylerin yolları vatandaşların tepkisine neden oluyor. Her gün köy yollarını kullanmak zorunda olan vatandaşlar bu duruma isyan ediyor. Köstebek yuvasına dönen yoldaki çukurlara yaz ayında yapılan yamalar da çare olmazken, yolu kullanan vatandaşlar yetkililere sitem ettiler. 
Alaplı ilçesi bağlı bazı köy yollarının çukurlar halinde bozulması sürücülere zor anlar yaşatıyor. Asfaltlanan grup yollarının birçoğu köstebek yuvasına dönerken, çukurlara yapılan yamalar da soruna çare olmadı. Osmanlı ile Gökhasan Köy ve Çengelli yolların halinin içler acısı halde olduğunu vurgulayan Ahmet Çimen (32), "Bazı Köy yollarına asfalt döküldüğünü duyuyoruz. Ama ne yazık. Yıllardır bu yolların çukurlarına rağmen herhangi bir çalışma yapılmıyor. Bu köyden buradan Milletvekili danışmanı çıktı ve defalarca kendilerine söyledik, hala yapılmadı. Her gün onlarca araç bu yolları kullanmak zorunda ve oluşan çukurlardan köstebek yuvasına dönen yollarda seyreden araçlar gerek kaza riski taşıyor gerekse araçlar arızalanıyor. Kimse ne verdiği sözleri tutuyor, ne de gelip köylünün halini soran oluyor. Bu insanlar ne günah işlemiş de böyle bir zulüm reva görülüyor. Yetkililer görsünler bu yolların halini, herkesi vicdanlarına bırakıyoruz" şeklinde konuştu. 
Alaplı'ya bağlı Gökhasan köyünde oturan vatandaşlar ise "Alaplı OSB Yoluna giderken Aşırı yük taşıyan araçlar yollara zarar veriyor. Kamyonların aşırı yüklenmesi zayıf olan bölgelerde yolun çökmesine sebep oluyor. Bu durumun bir an önce önlenmesi, araçlara tonaj denetimi yapılması gerekiyor. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştular.

Yorumlar