Martıların simit kapma yarışı

24 Aralık 2018 Pazartesi 11:11

 Martıların simit kapma yarışı

Zonguldak'ta vatandaşlar havanın soğuk olması nedeniyle aç kalan martıları simit atarak besledi.

Kent merkezinde birkaç gündür devam eden sağanak yağışların yerini güneşli havaya bırakmasının ardından vatandaşlar kendilerini sahil kenarına attı. Özellikle sahil kenarında bankta oturan vatandaşlar, havanın soğuk olması nedeniyle aç kalan martıları simit atarak besledi. Vatandaşların martılara simit atmasıyla birlikte onlarca martı gökyüzünde simit yakalamak için sıraya girdi.

Yorumlar

83 yıllık fabrika bacası tarihe ışık tutuyor

24 Aralık 2018 Pazartesi 11:10

83 yıllık fabrika bacası tarihe ışık tutuyor

Zonguldak’ta 1988 yılında ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle yıkılan Üzülmez Kok Fabrikasının hala duran 63 metre uzunluğundaki bacası tarihe ışık tutuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu 15 fabrikadan biri olarak bilinen Zonguldak Antrasit Fabrikası, 10 Aralık 1935'de hizmete girdi. Zonguldak’tan çıkan kömür cevherini işlemek için kurulan fabrika, Cumhuriyet’in birinci Beş Yıllık Sanayi Programı'nın bir parçasını oluşturdu. Baştarla Mahallesi’nde dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından açılışı yapılan antrasit fabrikası, benzin ve tolüen karışımı bir akaryakıt olan benzolün yanı sıra yağ çeşitleri, naftalin, briket kömürü ile 32 çeşit ürün üreterek kömür sanayisine hizmet verdi. Teknolojik yatırımlar yapılmadığı ve ekonomik ömrünü tamamlandığı gerekçesiyle kapatılan fabrika, 1988 yılında yıkıldı.

Pisa Kulesi’ni andırıyor
Fabrikanın 63 metre uzunluğundaki bacası ise yıkımı gerçekleştiren müteahhit firmanın girişimiyle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca sanayi mirası olarak koruma altına alındı. Çubuk demirlerin etrafına tuğla örülerek yapılan bacanın üst kısmı zamanla eğildi. Havadan görüntülenen baca, İtalya’da bulunan Pisa Kulesi’ni andırıyor.

Yorumlar

Kdz. Ereğli’de 2 kazada 2 kişi yaralandı

22 Aralık 2018 Cumartesi 18:00

 Kdz. Ereğli’de 2 kazada 2 kişi yaralandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde meydana gelen 2 ayrı trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

Kdz. Ereğli ilçesinde ilk kaza Ereğli-Alaplı arası karayolunun Göktepe Mahallesi Huzurevi mevkisinde yaşandı.

Edinilen bilgiye göre Eyüp M. idaresindeki 78 BP 099 plakalı kamyon, duramayarak kırmızı ışıkta bekleyen Ersin S. idaresindeki 81 EP 875 plakalı kamyona çarptı. Kazada 78 BP 099 plakalı kamyonun sürücüsü yaralı olarak kendi imkanları ile dışarı çıktı. Kaza nedeniyle Ereğli-Alaplı karayolunun bir bölümü tek şeritten ilerleyebildi. Kaza yapan kamyon çekiciyle kaldırılırken, yol yeniden trafiğe açıldı.
İkinci kaza ise Uzun Mehmet Mahallesi Doktorlar Sitesi mevkisinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Birol B. idaresindeki kamyonet, freni tutmayınca yokuş aşağı sürüklenmeye başladı. Kamyonette bulunan Hüseyin K. hareket halindeyken araçtan atlayarak yara almadan kurtulurken, içinde sürücünün bulunduğu kamyonet kontrollü bir şekilde istinat duvarına çarparak şarampole yuvarlandı. Sürücü hurdaya dönen kamyonetten Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından çıkartılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan yaralı sürücü daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Sürücünün hayati tehlikesi devam ederken, savcılık her iki kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

Yorumlar

Yardım Sevenler Derneği tarafından dayanışma kahvaltısı

22 Aralık 2018 Cumartesi 16:09

Yardım Sevenler Derneği tarafından dayanışma kahvaltısı

Devrek Yardım Sevenler Derneği tarafından düzenlenen kaynaşma ve dayanışma kahvaltısı davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde faaliyette bulunan Türkiye Yardım Sevenler Derneği Devrek Şubesi tarafından düzenlenen kaynaşma ve dayanışma kahvaltısı Devrekli vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.
Organize edilen kahvaltı programı ile ilgili bilgi veren Devrek Yardım Sevenler Derneği Başkanı Hülya Karadayı, ” Bugün derneğimiz tarafından düzenlenen kahvaltı programı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Davetlilerimizin destekleri ile hayata geçirdiğimiz bu etkinlik Devrekli olup ta Devrek dışında eğittim gören 27 tane ihtiyaç sahibi üniversite öğrencimize burs vermekteyiz ve ayrıca da yardıma muhtaç ailelere destek gayesiyle düzenlemiş olduğumuz bir organizasyondur. Düzenlediğimiz geziler ve organize ettiğimiz yemek ve kahvaltılarda bizleri yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen hemşehrilerimize yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu

Yorumlar

400 öğrenciden askerlere tebrik kartı

22 Aralık 2018 Cumartesi 16:07

 400 öğrenciden askerlere tebrik kartı

Zonguldak Rüzgarlımeşe ilköğretim okulu öğrencileri unutulmaya yüz tutmuş tebrik kartını yeniden canlandırmak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanında bulunan askeri birliklerine tebrik kartı yazıp PTT'nin okul önüne getirdiği mobil araca vererek postaladılar.

4.Sınıf öğretmeni Ayla Çavuş Köktürk önderliğinde yapılan etkinlikte yaklaşık 400 öğrenci Türkiye'nin dört bir yanında bulunan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında görev yapan askeri birliklerine tebrik kartı gönderdiler. Düzenlenen etkinlik hakkında bilgi veren Okul Müdürü Ferit Karadayı, şunları söyledi: "Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz askerlerimize tebrik kartı etkinliğini PTT Başmüdürlüğümüzün mobil aracı ile okul önünde gerçekleştirdik. Öğrenciler yazdıkları tebrik kartlarını mobil araçtaki görevlilere teslim ederek posta nasıl gönderilir onu öğrendiler ayrıca öğrencilerin unutulmak üzere olan tebrik kartını tanımaları anlamında ve en önemlisi de Askerlerimize moral vermek amacıyla bu etkinliği planladık. PTT Başmüdürlüğü ekibine, Mobil Araç ekibine ve bu etkinliğe destek veren öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederim."

Yorumlar