Maden kazasında ölen işçinin hikayesi yürekleri dağladı

22 Kasım 2018 Perşembe 16:37

 Maden kazasında ölen işçinin hikayesi yürekleri dağladı

Zonguldak’ta metan gazı sıkışması sonucu meydana gelen patlamada ölen maden işçisi Uğur Göktaş’ın, 9 yıl önce babası Osman Göktaş’ın da kaçak maden ocağında gazdan zehirlenerek hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Kilimli ilçesi Dağyolu Sokak mevkisinde İ.A.’ya ait ruhsatsız olarak işletilen maden ocağında metan gazı sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Patlamada ocakta mahsur kalan Uğur Göktaş, Kenan Çavuş ve Hasan Gençtürk’ün cansız bedenlerine yaklaşık 10 saat süren çalışmalar neticesinde ulaşılabildi. TTK ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarının ardından üç madencinin cenazeleri madenden çıkartılarak hastane morguna kaldırıldı. İşçilerden Uğur Göktaş'ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Atatürk Devlet Hastanesi Morgu'ndan alınarak Acılık Hz. Ali Camii'ne götürüldü.

Babasını ‘Babalar Günü’nde kendisini kurtarırken hayatını kaybetti
21 Haziran 2009 günü kaçak maden ocağında gazdan zehirlenerek hayatını kaybeden baba Osman Göktaş'ın aynı ocakta beraber çalıştığı oğlu Uğur'un hayatını kurtardığı ortaya çıktı. Kendisini ve bir arkadaşını kurtaran babası Osman Göktaş’ı kaybeden Uğur Göktaş’ın aynı şekilde kaçak maden ocağında metan gazı sıkışması sonrası meydana gelen patlamada hayatını kaybetmesi ailesini daha da üzdü.
Babaları Osman Göktaş’ı 2009 yılındaki ‘Babalar Günü’nde kaybeden çocuklarının “Baba, bugün babalar günü. Daha sana hediye alacaktık. Baba bizi bırakıp nasıl gittin?” şeklindeki sözleri hafızalara kazınmıştı.
Hem babalarını, hem de bir evlatlarını maden ocağında kaybeden aile ise cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi. Öte yandan patlamanın meydana geldiği maden ocağının sahibi İ.A., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"Annesini hastaneye beraber götürüyorduk"
Hala Fatma Çolak, madende kaybettiği yeğeni Uğur'un annesine sahip çıktığını anlatarak, “Hiç kimse bize sahip çıkmadı. Kimse bize bir yardım yapmadı. Anne tümör hastası. Yine bu yavrumla beraber anneyi hastaneye götürüyorduk. Bu yavrum da kaçak ocakta hayatını kaybetti. Ne olur bu ocaklar kapatılsın. Ağabeyim gitti, canımız yandı. Bize sahip çıkan yok. Ocakta oğlunu kurtarırken bir işçi daha varmış onu da kurtarırken kendisi vefat etti. Babası öldü. 9 yıl sonra da bu acıyı yaşadık. Bu seferde yine kaçak ocakta Uğur’u kaybettik. Yetkililer artık benim sesimi duysun. Anne hasta, evladını kaybetti, eşini kaybetti. Annenin aklı geliyor gidiyor” diye konuştu.

“O esnada bende içeride olsaydım hasar görürdüm”
Aynı maden ocağında çalışan işçilerden İsmail Top ise o gece dışarıda vinç operatörü olarak çalıştığını anlattı. Gaz patlamasını görür görmez arkadaşlarına yardıma koştuğunu anlatan İsmail Top, “Gece 03.00 sıralarında gaz patlaması oldu. İki arkadaşı çıkarttık. Ben o patlama esnasında dışarıdaydım. İki arkadaşımızı çıkarttık. Ama diğerlerine ulaşamadık. TTK’nın kuratrma ekibi geldi. Onlar da mücadele verdi. Gazdan dolayı epey geç çıkartabildiler. Çıktıklarında zaten ölmüşlerdi. Gaz patlaması ama tam olarak sebebini bilmiyorum. Ben dışarıda çalışıyordum. Vinç operatörüydüm. O esnada ben dışarıda çalışıyordum. Eğer ben de içeride olsaydım ben de hasar görürdüm. Arkadaşlarımızı kurtarmak için mücadele verirken hastaneye kaldırıldım” diye konuştu.

“Ben oradaki çalışma ortamını gördüm. Yetersiz havalandırma ve makineler yok”
Ağabey Nazif Göktaş, 9 yıl önce babası Osman Göktaş’ın aynı arazide başka bir kaçak maden ocağında kardeşi Uğur Göktaş ile birlikte çalıştığını anlattı. Ocakta çalışma sırasında yoğun gaz sebebiyle babası Osman Göktaş’ın oğlunu ve bir iş arkadaşını kurtarmaya çalışırken hayatını kaybettiğini söyleyen Nazif Göktaş, şöyle dedi:
“Babam da madende kaza geçirdi. Devletin artık kaçak ocakları kapatmasını istiyoruz. Başka ailelerin canlarının yanmamasını istiyoruz. Ben kendi gözümle oradaki ocağı gördüm. Havalandırma yetersiz, makineler yetersiz. Devletin bir an önce ocakları kapatmasını istiyoruz. Başka aileler yanmasın. Biz millet olarak bunları istiyoruz. Suçlulardan cezası olan cezasını çeksin. Kimse kaçak iş yapmasın. Ben oradaki çalışma ortamını gördüm. Yetersiz havalandırma ve makineler yok. Bunlara nasıl izin veriliyor. Devletin artık bunları araştırmasını istiyoruz. 9 yıl önce babamı madende kaybettim. Kardeşim Uğur’u kurtarmaya çalışıyordu kendisini kaybettik. 9 yıl sonra kardeşimi kaybettim. Babası o arazide başka bir ocakta Uğur da beraber çalışıyorlardı.”

Abla Emine Aydın, “Abla şu gece vardiyasından nefret ediyorum” demişti
Gözyaşlarıyla taziyeleri kabul eden Uğur Göktaş’ın ablası Emine Göktaş Aydın ise kardeşiyle patlamadan önce yaptıkları telefon görüşmesini anlattı. 3 ay önce kendisinin de kızını kaybettiğini anlatan ve kardeşi Uğur’un hem kendilerine hem de annesine baktığını anlatan abla Emine Aydın, şöyle devam etti:
“Zaten istemeyerek gitti ocağa. Bana ‘Abla şu gece vardiyasından nefret ediyorum’ dedi. Bu son vardiyaydı, vardiya gündüze dönecekti. Bana, ‘Abla bizi küçücük yere sokuyorlar’ dedi. Üç ay önce evladımı kaybettim. Kardeşim Uğur hep benim destekçimdi. Adamlarda Allah inancı mı yok. Annem hasta, kardeşim doktora götürecek izin vermiyorlardı. Yeğenimin defin işlemleri vardı sürekli arıyorlardı. Hiç kardeşimi rahat bırakmadılar. Benim yavrum şehit gitti. Allah sorsun hesabını. TTK’ya işe girmek için umut ediyordu. Torpil bulalım diyordu. Torpilsiz hiçbir şey yürümüyor. Şu ocaklara o kadar çok tolerans tanınıyor ki bıktım artık. Biz 9 yıl önce babamızı da kaybettik. Çünkü kardeşim de o ocakta çalışıyordu. Kardeşimi kandırdılar, kardeşime ‘Sen babanın yerine geç, patron yarısısın’ diyorlardı. Sonra kardeşimi köle gibi kullandılar. Kardeşim çok çekti. Ağabeyimin emekliliği yaklaştı, ocağın dibine verdiler. Ağabeyim de özel ocakta çalışıyor ona da çok çektiriyorlar. Ben de 3 ay önce evladımı kaybetmiştim. Ailecek çok çekiyoruz. Şu Zonguldak’a el atsınlar”

Koşarak gittiği babasının mezarının yanına defnedildi
İl Müftüsü Rüstem Can’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Uğur Göktaş’ın cenazesi 9 yıl önce kendisini kurtarmak için hayatını kaybettiği babası Osman Göktaş’ın mezarının yanına defnedildi. Cenaze törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Zafer Benli, AK Parti Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Vali Erdoğan Bektaş ve protokol üyeleri katıldı.

Yorumlar

Demirtaş 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı

22 Kasım 2018 Perşembe 15:01

Demirtaş 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş yayınladığı mesajla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı. Demirtaş, öğretmenlerin toplumu inşa eden mimarlar olduğunu vurgularken, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi, “Değerli öğretmenlerimiz; kutsal bir mesleği icra etmenin onurunu taşıyorsunuz. Yarınımız sizlere emanettir. Toplumu inşa eden mimarlarsınız. Mesleğinizin asıl amacı, nesillere çağın gerektirdiği bilgi donanımını kazandırıp onları içinde bulundukları çağı anlayıp yorumlayabilecek bilgi düzeyine ulaştırmaktır. Çocuklarımızın ve gençlerin bedensel, duygusal, ahlaki, dini, milli ve toplumsal yönden sağlıklı gelişim göstermelerinde anne ve babadan sonra en etkili kişi siz öğretmenlerimizsiniz. Sorgulayan, ufku açık gençler yetiştirmek hedefiniz olmalıdır. Bunların yanı sıra millet bilincini yaşatabilmek için gençlerimize, milli kültür ve değerlerimizi aktarmak başlıca görevinizdir. Toplumu kucaklayan, teknolojiyi kullanırken milletin değerleriyle uyumlu, milletin ruhuyla harmanlanmış; sevgi, şefkat ve merhametle yoğrulmuş, erdemli ve ahlaklı nesil yetiştirmek görevimizdir. Milli kültürümüzü, örf ve adetlerimizi özümseyen bir gençlik hedefimiz olmalıdır. Bu kutsal mesleği icra ederken sorumluluğunuzu yerine getireceğinize güvenimiz tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete göç etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, görevleri başında olan öğretmenlerimize başarılı ve sağlıklı günler dilerken, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.’’ 

Yorumlar

AK Parti teşkilatı Demirtaş’ı ziyaret etti

22 Kasım 2018 Perşembe 14:48

AK Parti teşkilatı Demirtaş’ı ziyaret etti

AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

Yaklaşık bir saat süren ziyarette fikir alışverişi yapıldı. AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, Gülüç’te yapılan başarılı çalışmaları takdirle takip ettiklerini belirtirken, yeni dönemde beraber aynı çatı altında çalışacaklarından dolayı memnun olduklarını söyledi. Başkan Demirtaş ise AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz ve yönetimi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş bundan sonra birlikte Gülüç’te daha büyük projelere imza atacaklarını vurguladı. 

Yorumlar

Görme engelli halterci Türkiye ikincisi oldu

22 Kasım 2018 Perşembe 12:18

Görme engelli halterci Türkiye ikincisi oldu

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde doğuştan görme engelli sporcu Medeni Mandacı, arkadaşlarını tavsiyesi üzerine başladığı halter sporuna 3 ayda hazırlanarak katıldığı Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası'ndan gümüş madalya kazanarak döndü.

Alaplı'da yaşayan görme engelli Medeni Mandacı, spor yapmak için Alaplı Aktif fitness Center isimli spor salonuna yazıldı. Bir süre burada spora yapan Mandacı, daha sonra arkadaşlarının yönlendirmesi ve Alaplı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü'nde görevli Antrenör Gökhan Cengiz'in tavsiyesi ile haltere başladı. Alaplı Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olan Mandacı, 3 aylık bir çalışmanın ardından 50 kiloda katıldığı Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası'nda 110 kilo kaldırarak Türkiye ikincisi olarak ilk madalyasını kazandı. 

Mandacı Mandacı: "Dünyada Türkiye'yi temsil etmek istiyorum" 
Sporu çok sevdiğini belirten Medeni Mandacı Mandacı, tavuk karası nedeniyle yüzde 90 oranında görme kaybı olduğunu ve bu nedenle zorluklar yaşadığını belirtti. Halter başlamadan önce kilo almak için spor salonuna yazıldığını dile getiren Mandacı, "Spor hayatıma 5 Eylül'de başladım. Halter branşında Gökhan hocamın sayesinde başladım. Başarılı olacağıma inanıyordum, dereceye gireceğime inanıyordum. Hatta dereceye girdim. Türkiye ikinciliğim var. Dünyada Türkiye'yi temsil etmek istiyorum. Arkadaşlarım ve hocamın sayesinde bunu inşallah başaracağım" dedi. 
Alaplı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünde görevli Antrenör Gökhan Cengiz ise, "Medeni arkadaşımla tanıştık. Biz de görme engelliler halter branşında uygun gördük. Kısa sürede çok çalışarak ilimize madalya kazandırdı. Bundan sonra daha başarılı olacağına inanıyoruz. Çok çalışkan bir arkadaşımız. Şampiyonluklar yolunda inşallah ilerleyeceğiz" diye konuştu. 
Alaplı Anadolu Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı İsmail Korkut da, Medeni Mandacı ile gurur duyduklarını belirterek, "Kulübümüz bünyesindeki branşlardan biri olan halter branşında 2018 yılında Gaziantep'te düzenlenen turnuvaya iki sporcu olarak katıldık. Medeni Mandacı 110 kilogram kaldırarak kendi kategorisinde gümüş madalya kazandı. Bu kardeşimizin kazanmış olduğu madalyanın bizim için anlam ve önemi Zonguldak'a görme engelliler bireysel branşlarda kazanılmış ilk madalya olmasıdır. Sporcumuzun başarılarının devamını diliyoruz ve kendisini tebrik ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Çaycuma Marşı’na klip çekiliyor

22 Kasım 2018 Perşembe 12:01

Çaycuma Marşı’na klip çekiliyor

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Grup Maske’nin kurucusu Şenan Kerçin tarafından bestelenen Çaycuma Marşı’nın klip çekimleri başladı.

Güftesini, Çaycuma’da, 1982-1985 yılları arasında kaymakamlık ve belediye başkanlığı yapan Gökhan Veli Kişioğlu’nun yazdığı, Çaycumalı İşadamı, Müzisyen Şenan Kerçin’in bestelediği ve Grup Maske tarafından seslendirilen Çaycuma Marşı’nın klibinin çekilmesine başladı. İlçede ilk dinlendiği andan itibaren büyük ilgi gören marşın klibinin hazırlanması işini Grup Maske’nin kurucusu da olan Şenan Kerçin üstlendi. İstanbul’da stüdyo çekimleri tamamlanan klip için Grup Maske üyelerinden Kameraman Burak Yeğen ve Savaş Seray Çaycuma’ya geldi. Çaycuma’nın çeşitli yerlerinde çekimler yapan ekibin belediyenin görsel arşivinden de yararlanarak hazırlayacağı klibin önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor. 

Yorumlar