"Maden emekçilerine vefa borcumuz asla ödenemez"

3 Aralık 2019 Salı 12:33

"Maden emekçilerine vefa borcumuz asla ödenemez"

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 Madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, maden emekçilerine vefa borcunun asla ödenemez olduğunu söyledi. Çorumluoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en eski ve en zor mesleklerinden biri Madenciliktir. Yeraltı kaynaklarımızı çıkarmak için yerin binlerce metre altında, alın teri döken maden emekçilerine vefa borcu asla ödenemez.
Madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirler alınarak, desteklenmesi keşfedilen her kaynak ve üretime geçirilen her madenin ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacağını unutmadan, çevre ve insan sağlığına duyarlı bir üretim anlayışı ile maden zenginliklerimizin ekonomiye kazandırılması temennisindeyiz.
Tüm madencilerimize, her türlü kaza ve olumsuzluktan uzak, iş güvenliği ve sağlığı içerisinde bir çalışma ortamı ile aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam diliyor, mesleğini yaparken hayatını kaybeden maden şehitlerimizi de rahmetle anıyorum.”

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kaymakam , 4 Aralık Madenciler Günü , kutlama mesajı

Yorumlar

OYAK Ereğli'yi dinledi...

2 Aralık 2019 Pazartesi 21:20

OYAK Ereğli'yi dinledi...

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Ereğli ilçesinde Zonguldak Milletvekilleri, siyasi parti ilçe başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya gelerek taleplerini dinledi. OYAK Genel Müdürü Erdem Ereğli’ye önem verdiklerini belirterek “Birlikte başarmayı başarmalıyız” dedi.

Zonguldak Milletvekilleri, Ereğli’deki sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in himayelerinde OYAK ve Erdemir yöneticileriyle bir araya geldi.
Erdemir Göztepe tesislerinde 2 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantıya Zonguldak ili 27. Dönem Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Deniz Yavuzyılmaz, Hamdi Uçar, Polat Türkmen, Ünal Demirtaş ve danışmanları, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem toplantıyı OYAK’ı ve Erdemir’i daha iyi anlatmak, Kdz. Ereğli Geleceğine Sahip Çıkıyor Platformu ve sivil toplum örgütleriyle Grubun faaliyetlerini paylaşmak, birlik ve beraberlik içinde talepleri dinleyebilmek amacıyla düzenlendiklerini belirtti. OYAK Genel Müdürü Erdem, yurt savunmasındaki askerimizin emekleriyle kurulan OYAK’ın, bulunduğu her coğrafyada Ülkemize katkıda bulunduğunu, üretim, istihdam, ihracat konularında destek vermeye çalıştığını, aziz vatanımızı çocuklarımıza ve torunlarımıza en iyi şekilde bırakabilmek için çalıştığını ifade etti.
Toplantıda Ereğli platformu adına konuşan Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem Erdemir’in Türkiye’nin güzide kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, toplantının düzenlenmesiyle sorunların çözümüne yönelik bir adım atıldığını ve beyaz bir sayfa açıldığını söyledi. Erdem geçmişten gelen alışkanlıkların da etkisiyle Ereğli’de yaşayan herkesin Erdemir’den talepleri olduğunu, ancak koşulların zaman içinde değiştiğini ifade etti. Erdemir’in borsaya kote bir kuruluş olduğunu vurgulayan Erdem, platformun mantık çerçevesinde günün koşullarını da dikkate alarak ve süzgeçten geçirerek Ereğli’nin sorunlarını dile getireceğini belirti. Erdem çelikhane cüruf stok sahasının taşınması, çevre konusuna gösterilen duyarlılığın artırılmasını beklediklerini söyledi. Platformun kurulması planlanan hidroelektrik santrale karşı olmadığını ancak Ereğli’ye verilen %29’luk kullanım hakkı oranının korunmasını talep ettiklerini ifade eden ERDEM, ayrıca Erdemir’in Anayasa Mahkemesi’nde kazandığı dava sonucunda geriye dönük ödeme talep etmemesi, ya da ödemenin uzun vadeye yayılmasının Ereğli halkı için önemli bir memnuniyet kaynağı olacağını ifade etti. Erdemir’in sosyal tesislerinin kullanımına yönelik taleplerini de ileten ERDEM, liman işletmeciliği ve Ereğli’de gemi acentelerinin ve tersanelerin canlandırılması, Ereğli’den acentelerle çalışılması ve limana daha çok stajyer alınması konularında taleplerini iletti.
Toplantıda konuşan Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş ise, yerel tedarik oranlarının artırılması, karayolu sevkiyatının Gülüç kapı bölgesine alınması, yeni iş olanakları yaratılması için ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi yönündeki talepleri dile getirdi. Ayrıca sanayiye ara eleman yetiştiren Endüstri Meslek Lisesi’nin desteklenmesi, başarılı öğrencilerine staj ve istihdam olanağı sağlanmasını istedi.

Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü KILIÇ da söz alarak, Ereğli’de yer alan mahallelere muhtarlıklar kanalı ile yapılan yardımların, köylere de yapılması yönünde taleplerini dile getirdi.
“Curuf değerli bir yan ürün. HES Ereğli’nin içme suyunu etkilemeyecek.”
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan ve ilgili OYAK ve Erdemir yöneticileri dile getirilen soru ve taleplere yanıt verdi.
HES konusuna ilişkin olarak, konunun uzmanı yetkililerce, HES’in çevresel bir etkisi olmayacağı, barajın belediyeye verilecek su oranında herhangi bir değişiklik yaratmayacağı belirtildi ve HES’in endüstri suyu üzerine kurulduğu ifade edildi. Erdemir’in belediyenin ödemesi gereken yaklaşık 10 milyon dolar tutarındaki katkı payından da yapılan protokolle vazgeçtiği hatırlatıldı.
Gemi acentelerine ilişkin olarak Ereğli’den kullanılan gemi acentelerinin sayısının artırılacağını da ileten Süleyman Savaş Erdem, bu sorunun 2020 yılı başında çözüleceğini aktardı.
OYAK Maden Metalürji Grubu Başkanı Toker Özcan, Erdemir’in 4,6 milyar TL çevre yatırımı yaptığını, filtreler konusunda çok hassas olduğunu, toplam elektriğin %10’unun bu filtrelerin çalıştırılması için tüketildiğini belirtti. Çelikhane cürufunun ekonomik olarak kıymetli bir malzeme olduğunu, yurt dışında bu malzemenin içindeki çelik ayrıştırıldıktan sonra verimsiz toprakların ıslahında bile kullanıldığını aktardı. Çelikhane cürufunun Ereğli, Alaplı Belediyesi gibi çevredeki kamu kuruluşlarına ücretsiz olarak verildiği belirtti. Toker Özcan, Erdemir’in çevre açısından gelişmiş ülkelerdeki çelik şirketleriyle kıyaslandığında da ileride olduğunu ifade etti.
OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş önceliğin Ereğli’de yeni iş alanlarının yaratılmasına yönelik çalışmalar olması gerektiği hususunda anlayış birliği içerisinde olduklarını ve buna yönelik ortak çalışma yapılması kararı aldıklarını belirttiler.
Tüm bu görüşmelerin sonunda söz alan Zonguldak Milletvekilleri; Kdz. Ereğli’nin kalkınması ve sorunlarının çözümüne yönelik öneriler üzerine görüşlerini ifade ederek, sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğini, yapılan toplantı ve ardından yapılacak çalışmaların bölgeye katkı sağlayacağına inandıklarını belirttiler. Toplantıya katılan diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri de toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
“Amacımız çocuklarımızın geleceğini planlamak”
Toplantı sonrasında katılımcılara teşekkür eden Süleyman Savaş Erdem, tüm dünyada çelik endüstrisinin dönüşüm sancılarını yaşadığını, bunun Ereğli’ye özel bir durum olmadığını hatırlattı. OYAK’ın yeni fikirlere her zaman açık olduğunu ve amaçlarının çocuklarımızın geleceğini planlayabilmek, onların sorunlarına çözüm üretebilmek olduğunu dile getirdi. Erdemir ve Ereğli’nin ayrı taraflar olmadığını belirten Erdem, üretilen katma değerden herkesin yararlandığını vurguladı. OYAK Yönetimi olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını belirten Erdem, her zaman erişilebilir olduklarını vurgulayarak kurumlarla ilişkilerini yasaların öngördüğü çerçevede değer üretecek bir şekilde uyum içinde yönetmeye devam edeceklerini ifade etti. Erdem, “Birlikte Başarmayı Başarmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Erdemir , OYAK ,

Yorumlar
  • ibo gemici
    5 Aralık 2019 Perşembe 13:48

    OYAK .Ereğli ,yi dinlemek istiyorsa, halkın arasına girsin, bi anket yaptırsın. oradaki adamların çoğunu ereğli, tanıyor. onlardan ereğliye fayda gelmez. bi ramazan kolisine ereğliyi satar onlar.

Zabıtadan hijyen denetimi...

2 Aralık 2019 Pazartesi 16:59

Zabıtadan hijyen denetimi...

Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri okul kantinlerinde temizlik hijyen ve gıdaların son kullanma tarihleri ile ilgili denetim yaptı.

 Belediye basın bürosundan yapılan açıklamada; "Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10.03.2016 tarihli genelgesinde belirtilen Eğitim Kurumları’nda satışı yasaklanmış olan cips, çikolata türleri, aromalı tatlandırıcı içeren ve gazlı meşrubat, şekerleme türleri vb. ürünlerle ilgili işletmelere gerekli uyarılar yapılmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere durum tespit tutanağı tanzim edilmiştir" denildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , zabıta , denetim , okul kantinleri , il milli eğitim müdürlüğü

Yorumlar

GMİS’ten, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı...

2 Aralık 2019 Pazartesi 16:53

GMİS’ten, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı...

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayımladı.

 Yeşil, engelli vatandaşlar için yaşamı kolaylaştırma ve anlam katma her bireyin sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı. Mesaj şöyle: 
"Engelli vatandaşların sorunlarının aşılabilmesi, onlar için yaşamın kolaylaştırılması, hayat standartlarının yükseltilmesi ve toplumsal yaşamda hayatlarına anlam katabilmeleri adına; bu alandaki sosyal duyarlılık ve bilincin yükseltilmesi ancak toplumdaki her bireyin engellilere yönelik farkındalığını artırmakla mümkün olacaktır. Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşam sevincinin arttırılması umuduyla tüm engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyoruz.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , GMİS , 3 Aralık Dünya Engelliler Günü , mesaj

Yorumlar

Hayatını kaybeden çift için tören düzenlendi...

2 Aralık 2019 Pazartesi 15:18

Hayatını kaybeden çift için tören düzenlendi...

Zonguldak'ta iki aracın çarpıştığı kazada hayatını kaybeden karı-koca çift için Devrek Orman İşletmesinde tören düzenlendi.

 Zonguldak-Ankara karayolu Çaydeğirmeni beldesi mevki'inde iki aracın kafa kafaya çarpışması sonucu hayatını kaybeden Afyon Orman İşletme Müdürlüğü'nde Makine operatörü olarak görev yaptığı öğrenilen Emre Tunç (35) ve eşi Kevser Tunç (28) için Devrek Orman İşletme Şefliği önünde tören düzenlendi. 
Törene, Kevser Tunç’un babası İsmail Kevser, Devrek Orman İşletme Müdürlüğü personeli genç çiftin sevenleri katıldı. Orman İşletme Şefliği önünde düzenlenen törenin ardından genç çift araçla Afyon’a gönderildi. 

Edinilen bilgiye göre olay, Zonguldak-Ankara karayolu Çaydeğirmeni beldesi mevki'inde meydana geldi. Afyon Orman İşletme Müdürlüğü'nde Makine operatörü olarak görev yaptığı öğrenilen Emre Tunç (35), idaresindeki 45 NF 033 plakalı otomobil dönüş yaptığı sırada, karşı yönden gelen Çiğdem Sezer idaresindeki 61 EZ 901 plakalı araçla çarpıştı. Kazada sürücü Emre Tunç olay yerinde yaşamını yitirirken, 28 yaşındaki eşi Kevser Tunç ise kaldırıldığı Gökçebey Devlet Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ağır yaralanan diğer aracın sürücüsü 35 yaşındaki Çiğdem Sezer'in Çaycuma Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaydeğirmeni beldesi , Devrek Orman İşletmesi , çift , karı-koca , trafik kazası , 2 ölü 1yaralı ,

Yorumlar
  • Kamil yıldırım
    4 Aralık 2019 Çarşamba 15:28

    Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun yakınlarına rabbim sabırlar versin inşallah