"Keşke yürüseydik de o yazılar yazılmasaydı"

25 Eylül 2017 Pazartesi 18:08

"Keşke yürüseydik de o yazılar yazılmasaydı"

Zonguldak’ta bindikleri özel halk otobüsünde “kirlenmesin” diye boş koltuklara rağmen ayakta seyahat eden maden işçileri, sosyal medyada yapılan yorumlara, “Tiyatro oynuyorsunuz, inandırıcı değil gibi sözler yazmışlar. Keşke yürüseydik de o yazılar yazılmasaydı” diye tepki gösterdiler.

Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde 5 kilometre uzaklıktaki iş yerlerine gidebilmek için bindikleri halk otobüsünde boş koltuklara rağmen “kirlenmesin” diye ayakta seyahat eden madenciler, sosyal medyada çıkan yorumlara tepki gösterdi. Yaşananların kamuoyunda geniş yer bulmasından sonra herkesin kendilerini aradığını ifade eden işçiler, madenci kıyafetlerini giyerek yeniden madene girdiler. İşçilerden Turgay İnam, ilgiden memnun olduklarını ifade etti. İnam, özel halk otobüsünün boş koltuklarına kıyafetleri kirli olması düşüncesiyle oturmadıklarını anlatarak şöyle dedi:
“Kilimli İşletme Müdürlüğünde çalışıyoruz. O gün ocağa indik. İşimizi yaptık. İlerleyen saatlerde asansörün bozuk olduğunu bize buradan 4-5 kilometre uzaklıktaki Gelik İşletmesi’ne yönlendirdiler. Yer altında yürüyerek Gelik’e gittik. Orada kafesten çıktık. Yaya gelmeyi düşünüyorduk. Fakat minibüsü gördük. Şoför arkadaş da sağ olsun durdu ve bizi aldı. Koltuklara oturmamızı söyledi. Üzerimiz kirli diye biz oturmadık. İnsanlara rahatsızlık vermeyelim dedik. Şoför arkadaş ısrar etti. Fakat biz oturmadık. Biraz sohbet ettik. O da bize bir güzellik yapıp çalıştığımız yere kadar getirdi. Güzergahı olmadığı halde bizi getirdi. Gündem epey bir değişti. Biz biraz sıkıldık ama memnunuz bu ilgiden.”

“Tiyatrocu olsak madenci olmazdık. Kırıldık”
10 yıldır madencilik sektöründe olduğunu anlatan maden işçisi Turgay İnam, bir anda gündeme gelmelerinin ardından sosyal medyadaki bazı paylaşımlara tepki gösterdi. Bazı yorumlarda “Tiyatro oynuyorsunuz” şeklindeki sözler okuduğunu anlatan İnam, şöyle devam etti:
“Biz büyüklerimizden, babamızdan böyle gördük. Böyle örf ve adetle yetiştik. Kim olsa aynısını yapardı. Bu gün bazı sosyal medyada yorumları okudum. 'Tiyatro oynuyorsunuz, inandırıcı değil' gibi sözler okudum. Kırıldım. Keşke yürüseydik de o yazılar yazılmasaydı. İster istemez kırılıyoruz. Biz tiyatrocu değiliz. Tiyatrocu olsak madenci olmazdık. Bunları da bu şekilde mesaj vermek istiyorum. Arkadaşlar yazarken dikkat etsinler.”

O maden bu kez ağlatmadı, gururlandırdı
Halk otobüsünde ayakta seyahat eden maden işçilerinden 31 yaşındaki Gökhan Onur, madenciye değer verilmesinin mutluluk verici bir duygu olduğuna dikkat çekti. Madencinin iş kazalarıyla anıldığının altını çizen Onur, “Ben Kilimli İşletmesinde çalışıyorum. O gün arıza vardı. Bizi Gelik’e yönlendirdi. Yolda giderken de otobüs geldi. Şoförden Allah razı olsun. Bizi iş yerine kadar bıraktı. O gün zaten belki de oraya gitmeyecekti şoför ama oradaki arkadaş Allah razı olsun. Bizi bıraktı. Güzel bir şeydi. Madenciye böyle değer vermeleri güzel bir şey. İş kazalarıyla anılıyoruz genelde. Böyle anılmamız güzel bir şeydi. Bu işin bu kadar olacağını tahmin etmiyorduk. İşin boyutunun böyle olacağını zaten tahmin etmiyorduk” diye konuştu.

7 yıl önce 30 işçi şehit düşmüştü
17 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi’ne bağlı maden ocağında, eksi 540 kodunda hazırlık ve ana kat işlerini yapan taşeron şirketin çalıştığı alanda meydana gelen grizu patlamasında hayatlarını kaybeden 30 madenci de aynı ocakta yaşamını yitirmişti.

Etiketler:

madenciler , zonguldak , TTK ,

Yorumlar
  • Yavuz
    26 Eylül 2017 Salı 21:13

    O Tiyatro Yazısını Yazan Arkadaşları Sayneye Davet Etseler Yerin Metrelerce ALtına Girmeye Korkarlar Sanırım Madencinin Hayat Hikayesidir Yer Altı Bir Madenci Oğlu Olarak Tüm Madencilerle Gurur Duyuyorum

Yaşlı adamın elinde tomarla parayı görenler polisi aradı...

25 Eylül 2017 Pazartesi 18:03

Yaşlı adamın elinde tomarla parayı görenler polisi aradı...

Zonguldak’ta 78 yaşındaki Hasan Zaman, elinde bir tomar parayla görülünce polis alarma geçti. Yaşlı adamın dolandırıcıya para yatıracağını sananlar telefona sarılıp polisi aradı. Gerçek ise polis gelince ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, olay, öğlen saatlerinde Zonguldak Valiliği önünde meydana geldi. 78 yaşındaki Hasan Zaman, bir elinde baston diğer elinde bir tomar parayla valiliğin yolunu tuttu. Yaşlı adamı görenler ise dolandırıcılık şüphesiyle polisi aradı. İhbarı alan polis ekipleri ise kısa sürede yaşlı adamın yanına geldi. Polise dolandırılmadığını, 2B arazisi için Tapu Müdürlüğüne para ödemeye geldiğini anlatınca gerçek ortaya çıktı. Öğlen paydosu nedeniyle polis noktasına getirilen yaşlı adamın imdadına polis ekipleri yetişti.
Olası bir hırsızlık ve dolandırıcılık olayına karşı polis ekiplerinin nezaretinde polis otosuna getirilen Zaman, eşinin öldüğünü ve kendisinin para ödemeye geldiğini anlattı. Gazetecilere de bastonuyla tepki gösteren Zaman, bindiği polis otosuyla polis merkezine getirildi.
Yaşlı adamın mesai saatinin başlamasıyla polis nezaretinde yeniden ilgili kuruma getirileceği öğrenildi. Zaman'ın elindeki paranın miktarının ise yaklaşık 20 bin lira olduğu öğrenildi.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , para , polis , yaşlı adami ,

Yorumlar

Gülüç’te tam bir ekip çalışması

25 Eylül 2017 Pazartesi 17:41

Ereğli Haber

Gülüç’te tam bir ekip çalışması

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş yapılacak çalışmalarla ilgili olarak belediye meclis üyeleri ile her hafta başı toplantı gerçekleştiriyor.

Ereğli Haber- Gülüç’te Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra yaptığı hizmetlerle beldenin adeta kaderini değiştiren Gökhan Demirtaş’ın elde ettiği başarıda ekip ruhu ile hareket etmesinin büyük önemi bulunuyor. Belediye meclis üyeleri Abdurrahman Çevik, Ahmet Yalçın, Çetin Demirci ve Mustafa Sarı ile Pazartesi sabahları bir araya gelen Demirtaş, yapılacak çalışmaları masaya yatırıp, yapılması gereken ve beldenin eksikleri ile ilgili olarak belediye meclis üyelerinin görüşlerini dinleyip bilgileri alıyor. Gülüç Belediyesi’nde belediye meclis üyeleri ile güzel bir birliktelik örneği sergileyen Demirtaş, yapılan çalışmalarla halkında büyük takdirini topluyor.

Yorumlar

Bu hafta onların haftası...

25 Eylül 2017 Pazartesi 13:36

Bu hafta onların haftası...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde İtfaiye Haftası kutlanacak.

25 Eylül-01 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında, 26 Eylül 2017 Salı günü saat 10’00’da Atatürk Anıtı önünde Belediye Başkanımız Opr. Dr. Sayın Hüseyin Uysal’ın da katılacağı bir tören düzenlenecek

Aynı gün İtfaiye Fotoğraf Sergisi ve Stand Açılışları yapılacak.

Yorumlar

Önlem alınsın...İnsanımız ölmesin...

25 Eylül 2017 Pazartesi 12:54

Ereğli Haber

Önlem alınsın...İnsanımız ölmesin...

Zonguldak-Ereğli karayolunda yapım çalışmaları devam ederken bölünmüş yolda trafik tek taraftan çift yönlü olarak veriliyor. Ancak yol üzerinde yeterli işaretlemenin yapılmaması kazalara davetiye çıkartıyor.

Zonguldak-Ereğli arası karayolunun yapım çalışmaları devam ederken sürücüler yolda yeterli işaretleme yapılmaması ve gerekli önlemlerin alınmamasından şikayetçi. Bazı bölgelerde trafiğin bölünmüş yolun bir tarafından çift yönlü olarak verildiğini dile getiren sürücüler yeterli işaretleme yapılmadığından kazaların meydana geldiğini ifade etti. Sürücüler yetkilileri uyararak “Özellikle Soğanlı rampaları denilen mevkiden Kandilli yol ayrımına kadar olan bölgede sürekli kazalar oluyor. Çalışma nedeniyle yolun bir tarafı trafiğe kapatılıyor, diğer taraf ise çift yönlü olarak açılıyor. Ancak ne doğru dürüst uyarı levhası var nede çift yönlü trafiğe açılan yolda dubalar var. Bırakın dubayı şerit çizgileri bile yok. Geçtiğimiz haftalarda burada tır ile kamyon kafa kafaya çarpıştı, insanlar canlarından oluyordu. Yetkililerden daha fazla can ve mal kaybı yaşanmaması için önlem almalarını bekliyoruz. Yol yapılıyor, teşekkür ederiz ama bu yol yapılırken insanlarımız ne canından nede malından olsun” dedi.
Sürücüler alınacak önlemlerle Zonguldak-Ereğli arasında ki yolda kazaların önüne geçilebileceğini ifade etti.

Yorumlar