Kaçak ocaktaki göçükte kalan genç hastanede öldü

17 Mayıs 2019 Cuma 18:26

 Kaçak ocaktaki göçükte kalan genç hastanede öldü

Zonguldak’ta kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte Taner Nasuhoğlu, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Öte yandan, gencin bir hafta sonra doğum gününün olduğu ve 19 yaşına gireceği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre olay 02.00 sıralarında Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki kaçak bir maden ocağında yaşandı. İddialara göre, 23 Mayıs günü 19 yaşına gireceği öğrenilen Taner Nasuhoğlu isimli genç meydana gelen göçükte ağır yaralandı. Kaçak ocakta beraber çalıştığı arkadaşları tarafından ocaktan çıkartılan Nasuhoğlu, özel bir araçla Atatürk Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanede yapılan müdahale ile hayata geri döndürülen Nasuhoğlu, yoğun bakıma alındı. Gencin vücudunda kırıklar olduğu ve sağlık durumunun ciddiyetini koruyan Nasuhoğlu yapılan müdahalelerin ardından yoğun bakıma alındı. Ancak genç, birkaç saatlik yaşam mücadelesini kaybetti.
Haber verilmesi üzerine hastaneye gelen gencin babası, kaçak madenin oğluna ait olduğu söylentileri olduğunu ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Öte yandan, gencin sosyal medyada şiir okuduğu görüntüleri yer aldı.

Yorumlar

Minik öğrenciler hem paylaştılar hem eğlendiler

17 Mayıs 2019 Cuma 18:01

Minik öğrenciler hem paylaştılar hem eğlendiler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren İzmirlioğlu İlkokulu yılsonu etkinlikleri kapsamında çeşitli oyunlarla şenlik düzenledi.

Kdz. Ereğli İzmirlioğlu İlkokulu öğretmen ve öğrencileri yılsonu etkinlikleri kapsamında Ekranla Değil Akranla Oyna, Sınıf Manavı, Akıl Oyunları, Ritim Aletleri, Küçük Mucitler, Bedenim Bana Aittir, Zorbalığa Veda Dostluğa Merhaba, Çocuk Oyunları, Taş İdik Çiçek Olduk” etkinlikleri ile şenlik düzenleyerek hem ürettiler hem de eğlendiler. İzmirlioğlu İlkokulu 4/B sınıf öğrencileri öğretmenlerinin rehberliğinde okul bahçesinde manav projesini gerçekleştirdiler. Öğrenciler tarafından manavda satılan ürünlerden elde edilen gelir, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Mehmetçik Vakfı’na bağışlandı. İzmirlioğlu 2. Sınıf öğrencileri öğretmenlerinin eşliğinde serbest etkinlikler dersinde hazırladıkları ritim aletlerini tanıtan bir stant açarak diğer arkadaşlarına ve katılımcılara ritim aletleri hakkında bilgiler veren minik öğrenciler hem paylaşım duygularını hem de iş birliği ile hareket etmeyi öğrendiler. Yapılan bu etkinlikte iş birliği ile hareket etmeyi, grup olarak üretmeyi, matematik, fen bilimleri dersleri ile ilişkilendirilmiş konuları yaparak yaşayarak öğrendiler. 2.sınıf öğrencileri “Akıl Oyunları” etkinliği ile “Ekranla Değil Akranla Oynama” nın önemine dikkati çekerek arkadaşlığa vurgu yaptılar. Akranları ile hem oynadılar hem de eğlendiler. Okul rehberlik servisi ve okulumuz öğrencileri tarafından açılan sergide “Bedenim Bana Aittir” vurgusu ile ortaya çıkan ürünler sergilenerek kişisel sınırlar konusunda farkındalık oluşturuldu. Yine “Zorbalığa Veda Dostluğa Merhaba” sloganı ile zorbalıkla ilgili okudukları kitapları hayal güçlerini kullanarak resmeden öğrencilerin resimleri, imzaladıkları arkadaşlık sözleşmesi ile birlikte sergilendi. 4/F’nin Mucitleri adlı etkinlikte öğrenciler sınıf öğretmenlerinin rehberliğinde yıl boyunca tasarladıkları ürünleri sergilediler ve kullanım amacını akranları ve katılımcılar ile paylaştılar. 3. Sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinin organizasyonu ile “Çemberden Geçme ve Top Taşıma” oyunları ile eğlenceli anlar yaşandı. 4/E sınıf öğretmeni ve öğrencileri “Taş İdik Çiçek Olduk” projesi kapsamında boyadıkları taşlar ile oluşturdukları tabloları anneler günü kapsamında annelerine hediye ettiler. Okul Müdürü Orhan Köse, okul bahçesinde renkli ve eğlenceli anlar yaşandığını, çocuk şarkıları eşliğinde öğrencilerin ürünlerini sergileme fırsatı yakaladığını belirtti. Kurum olarak öğrencilerin arkadaş ilişkilerinin güçlenmesini, kendini ifade edebilme becerilerinin ve özgüvenlerinin geliştirilmesini amaçladıklarını söyleyen Köse, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerine fırsat oluşturulduğu dile getirildi.

Yorumlar

Engelliler Haftası programı düzenlendi

17 Mayıs 2019 Cuma 17:14

Engelliler Haftası programı düzenlendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Nurdan Ahmet Oğuz İlkokulu10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında program düzenledi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında kutlanan ilçe programı Kdz. Ereğli Nurdan Ahmet Oğuz İlkokulu’nda gerçekleşti. Programa AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Vedat Sever ve Reşat Atar, Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği adına Ahmet Hasan Eroğlu ve Aysel Manay, Paravolley Milli Takım Antrenörü Adem Çelik ve Milli Takım oyuncuları, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Kdz. Ereğli Nurdan Ahmet Oğuz İlkokulu Müdürü Burak Turgut engelliliğin sadece engelli ve yakınlarının sorunu olmadığını ve tüm toplumun sorunu olduğunu belirtti. Müdür Turgut konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “10-16 Mayıs tarihleri arasında Birleşmiş Milletlere üye ülkelerle birlikte ülkemizde de bu hafta Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Engellilik sadece engellilerin ve yakınlarının değil tüm toplumun ortak sorunudur. Araştırma verilerine göre ülkemiz nüfusunun yüzde 12,3’ünü engelli kardeşlerimiz oluşturmaktadır. Aileleriyle birlikte ele alındığında nüfusumuzun yaklaşık yarısını ilgilendirmektedir. En büyük engel sevgisizliktir ilkesinden hareketle öğrencilerimizi özel gereksinimli bireyleri farketmelerini, sohbet etmelerini, öncelik vermelerini ,her bir engelli bireyin farklı yetenekleri olduğunu bilmelerini sağlamak için okulumuzda empati istasyonları kurarak öğrencilerimizin onlarla duygudaşlık kurabilmelerini sağlamaya çalıştık. Öğrencilerimize bunları aşılamaya çalışırken bizler de eksikliklerimizi görme fırsatı yakaladık. Salonumuz hayırseverimiz tarafından henüz binamız inşaat aşamasında iken yaptırılmıştı ve yüklenici firma tarafından herhangi bir engelli rampası yapılmamıştı. Sahnemizi şu an belki yok ama ileride özel gereksinimli bir öğrencimiz olursa onların da salonumuzu, kullanabilmeleri için hazır hale getirmiş olduk. Yine Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu olarak İlçemiz genelinde akülü tekerlekli sandalye almak için başlatılan yardım kampanyasında velilerimiz ve öğretmenlerimizin destekleriyle bir akülü tekerlekli sandalye alacak parayı toplamanın da mutluluğunu yaşamaktayız.
Program daha sonra okulda yapılan empati istasyonları videoları, evde eğitim öğrencisi Meliha Nur Peker’in okuma azmi, Kdz. Ereğli Paravolley Takımı’nın başarı öyküsü, gölge oyunu gösterisi ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi etkinliği ile son buldu.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ne 2 ödül

17 Mayıs 2019 Cuma 15:25

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ne 2 ödül

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde yılın ebesi seçilen Nagehan Kabasakal ile yılın en çok normal doğum yaptıran ebesi Leyla Vural’a ödül verildi.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde görev yapan ebelerden yılın ebesi Nagehan Kabasakal ile yılın en çok normal doğum yaptıran ebesi Leyla Vural Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne iki ödül kazandırdı. Yılın Ebesi seçilen Nagehan Kabasakal, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner ile birlikte Ankara’da düzenlenen törende başarı belgesini Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’den aldı. Öte yandan Yılın En Çok Normal Doğum Yaptıran Ebesi olarak seçilen Leyla Vural ise ödülünü Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taştan’tan alarak Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne 2 ödül kazandırmış oldu.

Yorumlar

Plastik poşet karşılığında bez torba verdiler

17 Mayıs 2019 Cuma 15:15

 Plastik poşet karşılığında bez torba verdiler

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nizamettin Özdoğan öncülüğünde bölüm öğrencileri Merve Akay, Begüm Kuru ve Pelin Yiğit, “Geleceğin Bez Torbada” projesi kapsamında bez torba kullanımına dikkat çekmek amacıyla plastik torba karşılığında vatandaşlara bez torba verdiler.

Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında Teknopark’ın destekleri ile “Geleceğin Bez Torbada” projesi kapsamında bez torba kullanımına dikkat çekmek amacıyla Valilik binası önündeki İsmet paşa parkında bez torba dağıttı. Öğrenciler, plastik poşet karşılığında vatandaşlara bez torba verdi. 
‘‘Geleceğin Bez Torbanda’’ sloganıyla gerçekleşen projede, plastik poşet kullanımının çevreye verdiği zararı Zonguldak halkına anlatmak, plastik poşet tüketimini azaltmak ve bu konu ile ilgili farkındalık anlatmak amacıyla böyle bir proje hazırladıkları belirten Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi Merve Akay, şunları söyledi: 
"Bülent Ecevit Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğrencileriz biz. Bizim projemiz bez çantamız. Sıfır Atık projesi kapsamında Dr. Nizamettin Özdoğan öncülüğünde bez torba projesi başlattık. Amacımız insanlara plastik torba kullanımını azaltmak, plastik torbanın çevreye verdiği zararları anlatabilmek, plastik poşet yerine daha çok tekrar tekrar kullanabilir bez torbayı alışkanlık haline getirmek. Bunu için proje amacı olarak insanlardan plastik poşet alarak bez torba vereceğiz. Plastik poşetlerin doğaya insanlara ve canlılara birçok zararı var. Doğaya atılan plastik poşetlerin çözülmesi bazen yıllar bazen yüz yıllar alabiliyor ve bu çözülme sırasında da doğaya büyük büyük ölçüde zararlar aynı zamanda da insan sağlığı içinde büyük zararları var. Kanserojen madde içerdiği için kullanımını istemiyoruz. Denize ve doğaya bırakılan bu poşetleri canlılar yiyecek sanıp tüketiyor ve böylece canlıların ölümüne neden oluyor. Bunu gibi birçok zararı var. Bunun içinde plastik poşetlerin kullanılmaması gerekiyor. Amacımız böyle etkinlikler yaparak insanları bilinçlendirmek. Şehrimizde çevre kirliliğini azaltmak amacıyla başlattığımız bu projeye desteklerinden dolayı Zonguldak Teknoparka ve yöneticilerine teşekkürü bir borç biliriz. Sıfır Atık kapsamında projelerimiz hız kesmeden devam edecek, gerçekleştirilen bu etkinlik 21 Mayıs Salı günü Kozlu pazarında açacağımız stantla tekrarlanacaktır" dedi. 

Yorumlar