"KİRLENMESİN" diye boş koltuklara oturmadılar

29 Eylül 2017 Cuma 16:55

"KİRLENMESİN" diye boş koltuklara oturmadılar

Zonguldak'ta "kirlenmesin" düşüncesiyle boş koltuklara oturmayıp ayakta seyahat eden maden işçilerinin davranışı, madencilik sektöründe yaşanan dramları da hatırlattı.

Madenciliğin iş kazalarıyla gündeme geldiğinin altını çizen Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, "Bu ince ruhlu davranıştan yola çıkılarak maden işçiliğinin irdelenmesi gerektiğini yinelemek istiyorum" ifadelerine yer verdi.
Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesinde çalışan 6 maden işçisi, yerin -460 metre altında çalıştıktan sonra yeryüzüne çıkmak istedi. Ancak yaşanan teknik arıza nedeniyle işçiler yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Gelik İşletmesi’nden çıktı.
İşyerlerine geri dönmek isteyen maden işçileri, bindikleri minibüste boş koltuklara rağmen “kirlenir” düşüncesiyle oturmayarak ayakta seyahat etti. Ağabey ve babası da maden işçisi olan 17 yaşındaki Aslı Ertürk ise o anları ekranı kırık cep telefonuyla sosyal medyada paylaştı.
İşçilerin davranışı ise büyük yankı uyandırdı. Büyük maden faciaları, ölümler ve iş kazalarıyla gündeme gelen maden sektörü bu kez 6 madencinin davranışlarıyla yeniden gündeme geldi.

Sektör 5 bine yakın şehit verdi
Kömürün bulunmasıyla kentte başlayan madencilik sektörü bugüne kadar yaklaşık 5 bin şehit verdi. Amasra, Armutçuk, Karadon, Kozlu ve Üzülmez Müesseselerinin yanı sıra kiralama usulüyle özel şirketlerce işletilen maden ocaklarında da çalışan işçiler “karaelmas” tabir edilen kömürün çıkartılması için adeta bir ömür tüketiyor. Vardiya usulüyle çalışan ocaklarda çıkartılan taşkömür, sanayi sektöründe kullanılıyor.

“Madencilerin yüzü kara, yürekleri güzel”
7 bini aşkın maden işçisinin çalıştığı Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda örgütlü bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası ise davranışlarıyla işçilerin gündeme gelmesinin sevindirici olduğuna dikkat çekti. Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, “Bizim temsil etmiş olduğumuz maden işçisinin yapmış oldukları bu ince ruhlu davranıştan dolayı gündeme gelmesi, yüzü kara olan o maden işçilerinin yüreklerinin ne kadar güzel olduğu bizim açımızdan sevindiricidir. Türkiye işçi sınıfı açısından sevindirici bir olay. Maden işçilerinin bu güzel davranışları kadar yaşadığımız ölümlü kazalar aşamasında çektiklerimiz kadar görülmeyen çektiklerimiz de mevcut. Özellikle Zonguldak açısından baktığımızda tabii ki Zonguldak’ta TTK’da çalışan yaklaşık 7 bin 500 işçimizin dışında redevanslı sahalarda çalışan madenci kardeşlerimiz de mevcut. Bununla beraber resmi verileri olmasa da bilinen ve devamlı kamuoyunda telaffuz edilen 2 bine yakın kaçak ocak çalışanlarının da olduğunu hepimiz biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bu davranıştan yola çıkarak madenciliğin irdelenmesi gerekiyor”
Türkiye’nin konuştuğu maden işçilerinin davranışından yola çıkılarak maden işçiliğinin irdelenmesi gerektiğinin altını çizen Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu ince ruhlu davranıştan yola çıkılarak aslında Zonguldak’taki maden işçilerinin ve halkın yaşamış olduğu bu maden işçiliğinin irdelenmesi gerektiğini tekrar buradan yinelemek istiyorum. İnce ruhlu madencilerimizin arkasında bir de ince ruhu yaşayıp da kamuoyunda gündeme getiremeyen hatta ve hatta hayat zorluğundan dolayı yaşam şartlarının zorluğundan dolayı kaçak ocaklarda çalışmak zorunda bırakılan kaçak ocaklarda can vermek zorunda kalan insanların da gündeme getirilmesini yineliyoruz. Zonguldak’ın kanayan yarası olan maden sektöründeki belirsizliğin ortadan kaldırılması için neler yapılması gerektiğinin de gündeme getirilmesi ve bu manada tek çözüm yolu olan ve TTK’ya işçi alınarak hem buradaki zor şartlarda yaşayan madencilerin dramlarının sona erdirilmesi yineliyoruz. Hem Zonguldak’ın kanayan sosyal yarası olan bu sosyal yaranın tedavi edilebilmesi amacıyla en önemli çözüm yolunun da TTK’ya işçi alınması olduğunu biz her fırsatta yineliyoruz.”

“Özel ve ruhsatsız ocak işçilerine öncelik şartı”
Evini geçindirebilmek için özel maden firmalarının işlettiği ve kaçak tabir edilen ruhsatsız maden ocaklarında çalışan işçilere öncelik verilerek işçi alınması gerektiğini yineleyen İsa Mutlu,”Bu güzel ince ruhlu insanların durumunda olan diğer özel ve kaçak ocaklarda çalışan maden işçilerinin de irdelenip acilen devleti yönetenlerimizin, onların sorunlarına çözüm bulması gerektiğini ve bunun da tek çözüm yolunun TTK’ya işçi alınarak ve buraya alınacak işçilerde kaçak ve özel ocaklarda çalışan kardeşlerimize de öncelik verilmesi şartıyla bunların dramlarının da sona erdirilmesini istiyoruz. Onların da yüzünün güldürülmesi için hükümetimizden çalışma beklediğimizi tekrar ifade etmekte fayda görüyorum” diye ifade etti.

“O fotoğraf çeken kızımız da gerekli ilgiyi görmeli”
“Kirlenmesin” düşüncesiyle koltuklara oturmayan işçilerin düşüncesi kadar fotoğrafı çeken 17 yaşındaki Aslı Ertürk’ün de ince ruhlu bir davranış sergilediğinin altını çizen Mutlu, Ertürk’e teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu ince ruhu, bu ince davranışı, bu güzel davranışı sergileyen maden işçilerimiz kadar, dikkat edip bu güzel davranışı toplumumuzun görmesini sağlayan, kamuoyunun gündemine taşıyan o ince ruhlu kızımızın da aslında gerektiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Onun da gerekli ilgiyi görmesi, toplumumuzda yaşıtları başka şeylerle uğraşırken onların bu çocuğumuzun o davranışı göz önüne alıp dikkat ederek toplumumuzun gündemine getirmesinde bir başarı olduğunu bir güzellik olduğunu, ince bir ruh güzelliği olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. Bu kardeşlerimizin ince ruhlu davranışını gündeme taşıyan o ince ruhlu kızımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.”

Yorumlar

Gürsoy Arslangörür sevenlerini üzdü...

29 Eylül 2017 Cuma 13:18

Ereğli Haber

Gürsoy Arslangörür sevenlerini üzdü...

Kdz. Ereğli Belediyesi eski meclis üyelerinden Gürsoy Arslangörür hayatını kaybetti.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde her kesimin sevdiği ve takdirini kazandığı, sevecen kişiliği ile bilinen Kdz. Ereğli Belediyesi meski meclis üyelerinden Gürsoy Arslangörür Ayvalık'ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

Gürsoy Arslangörür için ilk tören yarın saat 15.00'de Kdz. Ereğli Belesiyesi önünde yapılacak. Arslangörür için daha sonra Hatip Camii'nde ikindi namazına müteakip cenaze töreni düzenlenecek.

Ereğli Haber Gazetesi olarak merhum Gürsoy Arslangörür'e cenab-ı Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz. 

Yorumlar
 • Mahmut DEMİRLİ
  30 Eylül 2017 Cumartesi 11:20

  Nur içinde yat canım kardeşim.

"Hizmete muhalefet olmaz" dedi tam destek verdi...

29 Eylül 2017 Cuma 12:52

Ereğli Haber

"Hizmete muhalefet olmaz" dedi tam destek verdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediye Başkanlığına bir çok kez aday olan ve 2014 yerel seçimlerinde MHP’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Cemil Kibar, Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın göreve geldiği günden bu yana yaptığı hizmetleri anlatarak kendisine her türlü desteği vereceğini söyledi.

MHP Gülüç Belediyesi Meclis Üyesi Cemil Kibar, siyaset anlayışının Gülüç ve Gülüç halkına hizmet anlayışı olduğunu belirterek göreve geldiği günden bu yana bunu en iyi şekilde yapan Gökhan Demirtaş’a tam destek verdiğini açıkladı. Başkan Demirtaş’ın yaptığı hizmetlerden özgü ile bahseden Kibar açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Gülüç Beldesi’nde 3 yıldır inanılmaz hizmetler yapılmakta. Başta düğün salonu olmak üzere, ana yol güzergâhına mescit, çocuk parkı ve bahçeler, cenaze hizmetleri, pazar yeri yolu başta olmak üzere yıllardır açılamayan yolların açılması, bütün mahallelere parke taşı döşenmesi, sahil projesi gibi daha birçok eserin yapılması halkımızı sevindirirken, birilerini de üzüyor ve hazmedemiyorlar. 30 yıllık siyasetçi, belediye meclis üyesi ben Cemil Kibar, ailem ve dostlarımla bu yapılan hizmetlerin destekçisi oldum ve bundan sonrada olmaya devam edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın. Gökhan Demirtaş Belediye başkanı seçildiğinde, bana muhalefet etmem için çok baskı yapmaya çalıştılar. Buna kimsenin gücü yetmez. Allah’ın izniyle şahsım ailem ve çevrem olarak her zaman çalışkan, başarılı, hizmet ehli, kendini Gülüç Beldesi’ne adayan, eser üstüne eser yapan ve yapmaya devam edecek olan Başkanımız Gökhan Demirtaş beyin bugün olduğu gibi yarında yanında olacağım. Bu destek ve hizmetimi kimse engelleyemeyecek. Benim siyasetim Beldem ve Belde insanı içindir. Sayın Gökhan Demirtaş’ın Gülüç Beldesinde yaptığı hizmetlerini içeride ve dışarıda çekemeyenler ve hazmedemeyenler var. Ben 30 yıllık siyasetçi, Cemil Kibar olarak diyorum ki; Sayı Gökhan Demirtaş’ın bırakın Gülüç Beldesi’ni Kdz. Ereğli ilçesini idare edecek bilgi ve tecrübesi vardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sayın Başkanım Gökhan Demirtaş senin yolun hizmet yolu, durmak yok hizmetlere devam.”
Kibar ayrıca Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Yorumlar
 • yorgun
  1 Ekim 2017 Pazar 05:21

  yakışır başkan

O anları yeniden yaşattılar...

28 Eylül 2017 Perşembe 18:30

O anları yeniden yaşattılar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliği düzenlendi.

15 Temmuz Şahitleri İmam Hatip Ortaokulu spor salonunda düzenlenen etkinliğe Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, AK Parti Kdz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, okul ve daire müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Etkinlikte protokolü marşlar eşliğinde Türk Bayraklarını sallayan kalabalık öğrenci grupları karşıladı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende şehitler için 10. Sınıf öğrencisi Tayyip Altay tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Uysal “Gençlerimiz varken bu ülkeye darbe değil düşüncesi bile gelmez”
Törende konuşan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 15 Temmuz darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ve milletin cadde ve sokaklara inerek vatanına sahip çıkması ile önlendiğini söyledi. Uysal konuşmasında şu sözlere yer verdi; “O gece 250 şehidimiz oldu. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. O gece 2193 gazimiz oldu. Onlara da sağlık sıhhat içinde bir ömür geçirmelerini yüce rabbimden niyaz ediyorum. Elinde bayraklarla demokrasi tutan, sokaklara çıkan 80 milyonu tebrik ediyor şükranlarımı sunuyorum. Karadeniz Ereğli’de nöbete gelenler vardı, evlerinde dua edenler vardı. Hepsinden Allah razı olsun. O gece bizleri yalnız bırakmayan din görevlilerimize de teşekkür ediyorum. Salalar okudular, dualar ettiler, her gece bizlerle birlikte Kur’an tilavetleri yaptılar. 15 Temmuz gecesi, sabah 07.00’ye kadar sokaklardaydım. O gece basın görevlimiz yanımızdaydı, bir sürü fotoğraf çekti. Bir taksinin içine dört beş kişi girebilir ama bir takside altı yedi kişi vardı. Devrim Bulvarı’nda turlar attılar. Caddelerde yürüdük. Ama o anda yüzde ellinin üzerinde 18 yaş altı gençlerimiz vardı. Bu yüzden sizlere çok güveniyorum. Sizlerin bu heyecanı varken, bu ülkeye darbe değil, düşüncesinin bile geleceğini zannetmiyorum.”

“Kurtuluş savaşında ki birlik ve beraberliği 15 Temmuz’da da gösterdik”
Türk Milleti’nin 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimini kurtuluş savaşındaki birlik ve beraberliği göstererek önlediğine vurgu yapan Kdz. Ereğli Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, yaşadığımız coğrafyada yüzyıllardır savaşların eksik olmadığını söyledi. Korkmaz konuşmasında “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla yaşayan bir millet olarak bir sene evvel, dış güçlerin siyasi emellerine alet olmuş bir gruba karşı derin bir inanç ve kararlılık göstermiş olduk. Çok şükür büyük bir tehlikeyi milletimiz bertaraf ederek, kurtuluş savaşında gösterdiği milli birlik ve beraberliği tekrar tüm dünyaya aynı kararlılıkla göstermiş oldu. Bu menfur kalkışma maalesef 249 canımızı bizden kopardı, şehadet şerbetini içmelerine yol açtı. Lakin milyonlarca canı yeniden diriltti. Bu bakımda ihanetin ve zaferin aynı anda yaşandığı bir gece olarak tarih sayfalarında yerini çoktan almıştır. Eğitim camiası olarak amacımız, bu emanete sahip çıkacak şuurlu nesiller yetiştirmek ve bin yıldır vatan yaptığımız bu toprakların her anlamda hakkını verecek, mazlumun yanında, zalimin karşısında duracak gençler yetiştirmektir” dedi.

“Milleti milletin silahıyla vuran hainleri unutmayacağız”
15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Hüseyin Özen de milleti milletin silahı ile vuran hainleri asla unutmayacaklarını ifade etti. Özen konuşmasında şunları dile getirdi; “15 Temmuz’da dini görümlü bir cemaat, hain planları olan bir örgüt darbe teşebbüsüyle yere düştü, paramparça oldu. İçinden yüz kızartıcı ayıplar, cürümler ortaya saçıldı. O gece ölümü öldüren yiğitleri tarih yazacak ancak bu milleti yine milletin silahıyla vuran hainleri, satılmışları unutmayacağız” diye konuştu.
Etkinliği izleyen öğrenciler zaman tekbirler getirip “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı. 15 Temmuz gecesini anlatan şiir ve yazılar okuyan öğrenciler, drama gösterisi sundu. Etkinlik çerçevesinde ayrıca okulda 15 Temmuz sergisi açıldı.

Etiketler:

15 Temmuz Şehitleri , drama , canlandırdı ,

Yorumlar
 • Ali uzuntarla
  29 Eylül 2017 Cuma 15:43

  Ülkede ki tek dert buydu bunuda yaptıkları için artık geceleri huzur içinde doya doya uyuyabilirim..

 • Afranur Çimen
  28 Eylül 2017 Perşembe 19:32

  Bende bu okuldayım katkısı olan herkese teşekkür Allah kimseyi bayraksiz bırakmasin

Gülüç’te başkan vekilliği MHP’li üyeye verildi

28 Eylül 2017 Perşembe 18:19

Ereğli Haber

Gülüç’te başkan vekilliği MHP’li üyeye verildi

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın izne ayrılması ile birlikte başkanlık vekaleti MHP’li Gülüç Belediye Meclis Üyesi Cemil Kibar’a verildi.

Ereğli Haber- Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş izne ayrıldı. Demirtaş’ın izne ayrılması ile birlikte başkanlık koltuğuna ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gülüç Belediye Meclis Üyesi Cemil Kibar oturdu.
Kibar bu gün makamında Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adaylarından Niyazi Özcan ve arkadaşlarını kabul ederek bir süre sohbet etti.
Gülüç’te CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin şehir dışında olmaları nedeniyle başkan vekilliğinin MHP’li Belediye Meclis Üyesi Cemil Kibar’a verildiği öğrenildi.

Yorumlar